aA
Violetinė ir gelsvai žalia, žalsvai melsva ir raudonai oranžinė, juoda ir žydra – tai šiuolaikinės televizijos aštriai ir drąsiai naudojami ryškių spalvų deriniai. Puiku! Efektinga! Cool! Tačiau tai juk visagalė televizija. Kas kita interjere. Kasdienėje aplinkoje siūlytume atsargiau naudoti spalvų derinius.
Sienos, spalvos
Sienos, spalvos
© Corbis/Scanpix
Galvojate, kad oranžinė ir aštri geltona spalva nesiderins viena su kita. Pabandykite, spalvų rate jos yra viena šalia kitos, jos sudaro spalvinę harmoniją. Tačiau rimtai pasvarstykite, ar tikrai Malevičiaus juodų ir baltų kvadratų motyvų deriniai su violetine ir žalsva spalva svetainėje tikrai yra ta vieta, kur maloniai jausis Jūsų svečiai. Ir galbūt neverta blaškyti savęs greipfruto geltonos ir samaninės žalios dažų spalvomis miegamajame.

Malonus, jaukus ir žalias svetainės kambarėlis

Jeigu šiuo metu darote remontą, rinkdamiesi spalvas būtinai pasinaudokite racionaliais interjero dizainerio patarimais. Tikrų tikriausiai – spalvos kuria nuotaiką, atpalaiduoja, žadina, ramina, net sukelia erotinius pojūčius. Gali būti ir taip: nors didžiojoje svetainėje apstu vietos, bet pastaroji mandagiai ignoruojama, o svečiai visuomet mieliau renkasi mažytę svetainę, kurioje vyrauja jaukūs žalios spalvos atspalviai.

Pakalbėkime apie savo kasdienius kambarius ir jų sienų spalvas. Gal Jūs apie dešimtį metų gyvenote melsvai pilkšvame kambaryje. Toks sienų atspalvis gal Jūsų ir neslėgė. Bet kas atsitiko: dabar kambario sienos išdažius šviesaus persiko spalva, Jūs jaučiatės lyg stebėdami gaivią ryto aušrą. Įeinate į kambarį ir pasijuntate lyg savoje tvirtovėje: spalva ramina, tačiau drauge padeda jaustis gerai bei smagiai.

Pasidomėjus dažų pardavimais, susidaro įspūdis, kad dažų prekybininkai labiausiai uždirba iš geltonos spalvos dažų. Paskutinėje vietoje velkasi rudos spalvos dažai. Tačiau mes turime septynias spalvas, kurių skirtingas intensyvumas ir savybės veikia spalvoto namelio gyventoją.

Spalvos interjere

Kokį spalvos daro mums psichologinį poveikį? Be jokios abejonės, spalvų poveikį jaučiame ir valingai ar ne stengiamės jį valdyti. Žalia, mėlyna – atgaivos ir ramybės spalvos, todėl jas renkamės ramesniems kambariams: svetainėms ar miegamiesiems. Raudona – aktyvi ir aštri spalva – stimuliuoja judėjimą ir apetitą, todėl tai puiki spalva valgomiesiems.

Geltona ir oranžinė suteikia energijos, jos daugiausia pageidaujame kambariuose, kur reikia sužadinti energiją. Oranžinė tinka virtuvei ir – kodėl ne? – darbo kambariui. Nebijokite, kad nenusėdėsite savo kėdėje. Oranžinė spalva turi aktyvinamąjį poveikį kaip ir raudona, tačiau ji nėra tokia ryški ir žadinanti.

Kambarių nuotaiką kuriame spalvomis

Pietų kraštuose interjeras kuriamas iš baltų ir mėlynų tonų – ieškoma atsvaros karštam klimatui. Šiaurėje madingiausios šiltos, žemiškos spalvos. Tačiau su visomis paletės spalvomis galime gauti tiek šiltus, tiek šaltus atspalvius.

Dažnai dar sergame balta spalva. Jeigu žmogus nusipirko naują namą ar butą, kuriame matė atsišerpetojusias ir nublukusias sienas, tuomet dažnai net nepagalvodamas sienas dažo balta spalva. Atrodo, išdažysiu baltai, ir bus šviesu, gražu, sterilu. Tačiau su balta spalva reikia elgtis atsargiai. Dienos šviesa, einanti pro langą, balta sieną nudažo šaltu pilku ar mėlynu tonu.

Lietuva vis dėlto niūrios klimato zonos kraštas, todėl vertėtų naudoti daugiau spalvų. Tai suteiks energijos, pakels nuotaiką, pasiūlys minčių interjero dekoravimui.

Pasak interjero dizainerės Gretos Motiejūnienės, nors dekoruojant juoda spalva galima pasiekti ypač efektingo interjero, piktnaudžiauti ja nevertėtų. Juodos sienos tiktų tiems kambariams, kuriuose ilgai neužsibūni – laimę nešančių vorų sandėliukui ar liftui. Galima dažyti tik vieną sieną juodai, o kitas dekoruoti spalvingesniais tapetais ar šiltomis spalvų pasteliniais tonais.

Pati maloniausia spalva – geltona. Ji džiaugsminga, saulėta, neturi jokio neigiamo poveikio. Ypač ši spalva tiks kambariams, kurie yra šiaurinėje pusėje. Geltona dažykite koridorių ir virtuvę. Keletas sakinių apie stereotipų laužymą. Netiesa, kad geltona netinka vonios kambariui. Dizainerė Greta pasakoja: „Savo užsakovams pasiūliau name įsirengti dvi vonias – ryškiai oranžinę ir ramią pilkai baltą. Vėliau pasirodė, kad šeimininkai mieliau rinkosi ryškesnę – rytai tokioje vonioje atrodo linksmesni.“.

Žalia spalva ramina, atpalaiduoja nervų sistemą, mažina kraujospūdį. Vaiski nefritinė žalia tiks vaikų kambariui. Tačiau žalia netiks valgomajam, nes ji kaip ir mėlyna spalva mažina apetitą. Valgomąjį galima dažyti oranžine spalva. Ji labai artima raudonai, tik ne tokia intensyvi. Oranžinė spalva suteikia kambariui jaukumo, šilumos. Spalvos veikia ir vizualiai: mėlyna siena atrodys esanti toliau, nei yra, o raudona – arčiau.

Nereikia bijoti žaisti spalvomis. Labai gerai veikia salotinė spalva derinyje su oranžinėmis interjero detalėmis. Bandykite sienas dažyti samanine, ji tinka kūrybingiems netradiciniams žmonėms. Jeigu kambaryje nedaug baldų, vieną sieną galima dekoruoti dviem spalvomis. Nebūtina dažyti viso kambario raudona spalva, galima tik vieną, pavyzdžiui, galinę sieną, o kitas dekoruoti šviesesniais atspalviais. Pastebėsime, kad ypač universali yra šviesiai pilka spalva, ji tiktai tiks įvairiems deriniams su gelsva, rusva spalvomis. Todėl pilka spalva išdažyta virtuvė tikrai Jus apstulbins.

Nuo ko pradėti dėlioti spalvas

Kaip nugalėti baltų sienų baimę ir pradėti mintyse spalvoti sienas? Paprastai interjero dizaineris ilgai šnekasi su užsakovu, išsiaiškina šeimininkų charakterį, šeimos būdą, išklauso pageidavimų, tarp jų ir spalvinių sprendimų vizijos. Pasak interjero dizainerės Gretos Motiejūnienės, ji stengiasi pradinę kambario spalvos idėją atrasti ir susieti su kambario detalėmis, netikėtais akcentais, paveikslais, lango konfigūracija, nišomis ar sienų detalėmis, kambaryje likusia žvakide ar baldo detale.

Labai sunku laužyti stereotipus, gana dažnai užsakovo pirmos mintys neišsiskiria iš bendrai nusistovėjusių taisyklių: jei tai svetainė, norima gelsvų arba dramblio kaulo spalvos sienų, vaikų kambarys melsvas arba gelsvas, darbo kambarys – žalsvas, miegamasis ir virtuvės didžioji dalis užsakovų įsivaizduoja oranžiniais, nes tai ramybę ir apetitą skatinanti spalva. Venkime klišių vaikų kambariuose: berniukams – mėlynos sienos, mergaitėms – rausvos. Tai rudimentai!

Kartais reikia suderinti griežtai priešingas nuomones: vienas šeimos narys nori violetinio miegamojo, o kitas linkęs rinktis chaki spalvą. Dažnai sunku įtikinti, kad violetinė – viena sunkiausiai valdomų spalvų. Ji labai intensyvi, todėl tokios spalvos, ypač miegamajam, reikėtų vengti.

Kartais užsakovai pasirenka kraštutinius variantus, pavyzdžiui, aštriai raudonos spalvos vaikų kambarį. Tačiau tai nėra blogai: visi spalviniai sprendimai priimtini, tačiau juos reikia analizuoti ir derinti prie konkrečių patalpų.

Reikėtų prisiminti, kad vienos spalvos paletė esti labai plati. Jeigu užsakovas nori rožinės spalvos miegamojo sienų, tai dar nereiškia kad sienos bus linksmojo paršiuko odos spalvos. Taip pat tikrai nevertėtų vaikytis madų dažant kambarius, nes gali tekti greitai perdažyti kambarių sienas ir keisti interjerą.

Labai atsargiai su spalvomis reikia elgtis dažant lubas. Tradiciniame interjere geriau tiks baltos spalvos lubos. Interjero dizainerė Greta Motiejūnienė prisimena atvejį, kai kambario lubos buvo nudažytos šviesiai žalia spalva. Sprendimas drąsus, tačiau buto šeimininkė po kelių mėnesių pajuto, kad spalvotos lubos ją intensyviai veikia ir vargina, todėl teko perdažyti baltai. Kita vertus, jeigu mažame vonios kambaryje aukštos lubos, tuomet galima jas dažyti truputį intensyvesne spalva ir taip vizualiai sumažinti patalpas.

Pabandykite vengti nusibodusių ir dažniausiai taikomų spalvų. Puikus sprendimas – ispaniškos raudonos spalvos vonios kambarys ryte. Tai Jus atgaivins ir nubudins. Virtuvėje nepriekaištingai tiks šilta pilka spalva. Šiame kambaryje galite eksperimentuoti pilkos, melsvos bei žalios spalvos tonais. Vaikų kambariui išbandykite originalią idėją: duokite vaikams pasirinkti dažus. Jie visko neišdažys, bet puikių minčių tikrai pasiūlys. Galite vaikams duoti piešti tuščiame kambaryje ant popieriaus ir piešinių motyvuose ieškoti įdomios sienų spalvos.

Ar reikia bijoti dažyti kambarius skirtingomis, gal net intensyviomis spalvomis? Šis sprendimas ypač tiks butuose su ilgu ir erdviu koridoriumi. Toks suplanavimas yra Fabijoniškių mikrorajone Vilniuje. Pateiksime pavyzdį: virtuvė buvo išdažyta rugiagėlių spalva su auksinių lapų akcentais, svetainę šeimininkai nudažė oranžine, koridorių – aktyviai rausva spalva, vonios kambarys buvo geltonas, na, o darbo kambarys išdažytas tamsiai ruda spalva.

Toks spalvinis sprendimas gana radikalus ir aštrus, tačiau butas išties stimuliavo aktyvumą. Tačiau taip patartina daryti jaunatviškos sielos žmonėms, šeimoms su keliomis atžalomis. Jeigu spalvas patalpoms nusprendėte rinktis patys, venkite kelių skirtingų spalvų derinių priešpriešos – net dvi skirtingas spalvas viename kambaryje gali suvaldyti tik patyrę interjero dizaineriai.

Jei užsakovas vis dėlto pageidauja aktyvesnių spalvų, patartina pasiūlyti suminkštinti sprendimą ir tik vieną sieną dažyti intensyvia spalva, o kitas – ramesniais pasteliniais tos pačios spalvos atspalviais. Intensyvios spalvos užlies visą kambarį švelniais intensyvios spalvos niuansais ir pustoniais. Svarbu numatyti kokia sieną dažyti intensyviai, geriau aišku tai daryti su siena į kurią Jūs sėdėsite nugara.

Tačiau visgi patariame apsistoti ties universalesniu sprendimu – vieną sieną dažyti kiek aktyvesne spalva, o kitas derinti prie jos renkant pastelinius šios spalvos tonus. Spalvų galima ieškoti ir eksperimentuojant dažymo metu – pirmą visų patalpų sluoksnį dažyti viena spalva, o vėliau ieškoti įdomesnių spalvinių sprendimų dažant viršutiniame sluoksnyje.

Priimtiniausias miegamojo spalvas turėtų tvirtai žinoti užsakovas, tačiau dažnai būna, kad šis kambarys paliekamas interjero dizainerių galvos skausmui. G. Motiejūnienė juokauja, kad gali būti, kad užsakovai apie miegamojo spalvotumą žino per daug, arba nedrįsta improvizuoti su šiuo svarbiu šeimai kambariu.

Raudona Raudona spalva stimuliuoja pojūčius ir sukuria pozityvią energiją. Šią spalvą mes pamatome greičiau už kitas. Ji simbolizuoja kraują, aistrą, agresiją, gyvybę. Raudona mažina erdvę, didina daiktus. Raudonoje aplinkoje žmonės dirba greičiau, tačiau daro daugiau klaidų. Ši spalva netinka itin aktyviems, greitai susierzinantiems, ramybės trokštantiems žmonėms.

Mėlyna

Tai dvasinio susikaupimo spalva. Mėlyna – vandens ir dangaus spalva. Ja naudokimės norėdami pabrėžti savo unikalumą, ketinimų rimtumą, suteikti paslaptingumo elementų. Mėlyna spalva asocijuojasi su ramybe. Melsvos sienos vizualiai plečia mažą erdvę. Pastebėta, kad mėlynas interjeras mažina temperatūrą, žemina arterinį spaudimą. Tačiau didelis mėlynų atspalvių kiekis gali slėgti, kelti melancholiją. Žydra spalva gerai tinka vaikų, poilsio kambariams, miegamiesiems.

Pilka

Šilta pilka spalva ramina nervus, išlaisvina emocijas. Tai puiki spalva valgomajame, miegamajame, tačiau reikėtų vengti ja dekoruoti didesnius kambarius – atrodys monotoniška ar net nuobodu.

Geltona

Geltona lengviausia ir ryškiausia iš visos spalvų paletės. Ji stimuliuoja smegenų veiklą, todėl jos akcentai tiks darbo kambaryje. Geltona spalva – saulės, gyvybės žemėje spalva. Geltona naudokimės darbo vietoms apšviesti, šiltai aplinkai sudaryti, dirbdami aktyvų protinį darbą. Ši spalva išryškins tamsius buto kampus, žiemos vakarais kompensuos saulės trūkumą.

Žalia

Žalia – augmenijos spalva. Ši spalva patalpų interjere mus susieja su gamta. Mes jaučiamės atgimstantys, nes žalia spalva asocijuojasi su augimu. Žalia ramina ir nuteikia bendravimui. Ji simbolizuoja harmoniją ir pusiausvyrą, materialinę gerovę, augimą, ryšį su gamta bei komfortą. Dera kambariuose, skirtuose mokslui ar poilsiui. Pastebėta, kad žalia spalva mažina arterinį spaudimą. Ji tinka ir vaikų kambaryje. Tačiau žalios spalvos perkrauta patalpa gali slėgti, todėl verta bandyti šalia derinti smėlio spalvą..

Violetinė

Violetinė spalva simbolizuoja didingumą, kūrybinį mąstymą, valdžią, aristokratiškumą, savigarbą, stimuliuoja gyvybines jėgas pabrėžia dvasingumą ir susitvardymą. Violetinė – kūrybos spalva. Ją mielai renkasi netradicinio mąstymo žmonės. Šviesiais violetiniais atspalviais gali būti išdažytas meditacijai ar jogai skirtas kambarys. Tai tinkama spalva miegamiesiems, poilsio kambariams.

Rožinė Ši spalva atrodo nepriekaištingai, tačiau didesnių plotų dekoruoti ja nepatartina. Po kurio laiko ji gali pradėti erzinti. Rausva spalva padeda sukurti romantišką atmosferą, atsipalaiduoti. Tinka miegamuosiuose, tačiau nekaip atrodo virtuvėje.

Oranžinė

Oranžinė spalva – raudonos ir geltonos spalvos mišinys. Oranžinė žadina apetitą – šilti jos tonai puikiai tiks virtuvėje ar valgomajame. Ją naudokime norėdami išsivaduoti iš vienišumo, savyje sustiprinti ištikimybę, mintis ir pokalbius, norėdami greičiau priprasti prie esamos gyvenamosios vietos. Taip pat oranžinė tinka vaikų aplinkai.

Balta Balta spalva – tyrumo ir gerumo simbolis. Balta tinkama išreikšti nuoširdumą, gerumą, kai norite suteikti aplinkai švaros ir gaivumo, taip pat pabrėžti griežtą tikslingumą. Baltas interjeras dažnai būna pernelyg sterilus ir primena įstaigos interjerą, o ne gyvenamąją erdvę.

Juoda Juoda spalva naudotina norint išreikšti jėgą ir solidarumą, šiltumo jausmą. Juoda sugeria visas kitas spalvas. Norėdami suteikti paslapties, seksualumo, intrigos ir ypač pabrėžiant nepriklausomybę, rinkitės juodos spalvos akcentus. Ji puikiai dera su visais paletės tonais.

Žurnalas
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Gauti koronavirusu užsikrėtusios moters šeimos narių tyrimų rezultatai: visi ėminiai neigiami atnaujinta 22.56 (207)

Praėjusią naktį pranešus, kad iš Italijos sugrįžusi 39 metų moteris yra užsikrėtusi...

Atrodė, karjera bus trumpa, bet viską pakeitė Landsbergio skambutis: kaip jauna provincijos gydytoja tapo įtakinga politike (106)

Kitą rytą po laimėtų rinkimų į Aukščiausiąją Tarybą-Atkuriamąjį Seimą Rasa Rastauskienė...

Rizikingą žingsnį ir lūžusią derinių lentą aptaręs Jasikevičius galiausiai pasisakė ir apie virusą (225)

Krepšinis „Žalgirio“ arenoje penktadienį turėjo padėti pamiršti tiek Italijoje, tiek...

Į infekcines ligonines vežami žmonės iš visos Lietuvos, kol kas naujų susirgimų nenustatyta (43)

Į penkias šalies ligonines, kuriose yra specialiai pritaikyta infrastruktūra ir infekcinių ligų...

Svarbi pergalė lenktynėse dėl TOP-8: prireikė pratęsimo, bet „Žalgiris“ patiesė Milano ekipą (688)

Penktadienio vakarą Nemuno saloje vykusiose Eurolygos 26-ojo turo rungtynėse Kauno „Žalgiris“...

Visockas apie koronaviruso identifikavimą: tai sėkmės atvejis (38)

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas po miesto savivaldybėje surengto ekstremalių situacijų...

Užsienietis nesitikėjo tokio akibrokšto gydymo klinikoje: moka visus mokesčius, bet paslauga – neprieinama (63)

Lietuvoje jau kelerius metus gyvenantis ir dirbantis užsienietis labai nustebo, kai jam prireikus...

Po sauso penktadienio laukia nauja kritulių banga (8)

Šeštadienio naktį orus lems tolstančio ciklono pietvakarinis pakraštys. Šlapdriba ir sniegas...

Žaidimas degtukais virš parako statinės: ar Turkija įtrauks NATO į Trečiąjį pasaulinį karą su Rusija? (696)

Jungtinių Valstijų kariuomenė atsargiai vertina savo vaidmenį Sirijoje . Tačiau Jungtinių...

Vitalija Guobė

Karas šeimoje: kodėl geria garsių vyrų žmonos? N-18

Kai eilinį kartą pro langą kieme pamačiau kelis prabangius automobilius su man nelauktais...

|Maža didelių žinių kaina