aA
Net ir pats blankiausias serijinės gamybos daiktas gali tapti vienetinis ir nepakartojamas. Neribotų galimybių fantazuoti ir įprastiems pavidalams sukurti netikėtą išraišką suteikia dekoravimo technika, vadinama dekupažu (decoupage).
Raštai
Raštai
© Corbis
Dekoravimo meno salono „Art-manija“ savininkė Auksė Drazdienė įsitikinusi, kad šis saviraiškos būdas prieinamas bet kuriam žmogui – svarbiausia būti kantriam, kruopščiam ir, pageidautina, turėti bent mažytę menininko gyslelę, gebėti harmoningai derinti spalvas.

Ištakos – tolimajame Sibire

Dekupažas – tai piešinio, spaudinio perkėlimas ant norimo paviršiaus. Šiandien tam ypač populiaru naudoti ornamentais, piešiniais išmargintas popierines servetėles, taip pat specialius paveiksliukų trafaretus.

Dekupažui tinka ir iškarpos iš žurnalų ar spausdinti piešiniai. Šiuolaikinės naujovės vietoj popieriaus leidžia naudoti net audinį.

Kai kurių šaltinių teigimu, dekupažo ištakos nukelia į mūsų eros priešaušrį ir yra siejamos su archajiška Rytų Sibiro klajoklių tradicija įvairiomis figūromis puošti gentainių antkapius. Teigiama, kad šią praktiką ilgainiui perėmė kinai ir ją ištobulino – margaspalvėmis popieriaus iškarpomis būdavo madinga dekoruoti žibintus, dėžutes, įvairias kitas namų interjero detales.

Dekupažas Europoje suklestėjo XVII a. Šioje srityje ypač meistriški buvo Venecijos baldininkai. Šia technika susižavėjo ir diduomenė, tad dekupažu imta puošti ne tik baldus, bet ir duris, sienas, smulkius namų apyvokos daiktus.

Beribės galimybės

Pasak A. Drazdienės, šia technika galima dekoruoti beveik viską: pradedant stiklu, medžiu, keramika, oda ir baigiant audiniais ar popieriumi.

Ant specialiai paruošto paviršiaus piešinys turi būti prilipinamas itin kruopščiai, kad nesusidarytų raukšlių. Po to viskas padengiama keliais lako sluoksniais, kol nebematomi priklijuoto popieriaus kraštelio kontūrai. Ne veltui dekupažui būdinga, kad dekoruotas daiktas veikiau atrodo kaip ištapytas.

A. Drazdienės teigimu, taip išpuoštų daiktų paviršius pagal seną technologiją neretai būdavo lakuojamas net iki 30 kartų.

Šiandien siekiantiems perprasti visas dekupažo subtilybes skirtas ištisas profesionalių priemonių arsenalas. Be specialių piešinėlių, vienas svarbiausių darbo įrankių – itin tolygiai pasiskirstantys kremo konsistencijos klijai. Juos neretai bandoma pakeisti kiek pigesniu pakaitu – skiestu lipalu. Tačiau derėtų atkreipti dėmesį į tai, kad ši medžiaga ilgainiui linkusi gelsti.

Dekoruojant tokia technika neįmanoma išsiversti ir be paprasto ar sendinamojo lako, o neretai – ir be faktūrinių dažų.

Neįmanoma sustoti

„Nebūtina būti menininkui, kad pasidarytum originalų, išskirtinį daiktą. Reikia tik kūrinio idėjos ir darbui skirtų specialių priemonių. Bet kokiam dalykui perprasti būtina praktika, tačiau kai kuriems žmonėms užtenka ir vieno bandymo, kad galėtų imtis rimtesnių darbų“, – aiškino A. Drazdienė.

Pašnekovė atkreipė dėmesį, kad Vakarų šalyse itin populiaria dekoravimo technika Lietuvoje aktyviau susidomėta tik pastaraisiais metais. A. Drazdienės manymu, žmonės ieško alternatyvos menkaverčiams masinės gamybos niekučiams, daugelis originalesnių daiktų siekia susikurti patys. O nesudėtinga ir įdomi dekoravimo technika tam ypač tinkama.

„Kita vertus, užuot žiūrėjus televizorių, tai yra puiki galimybė turiningai praleisti laiką. Dekoravimas – išties uždegantis dalykas, kai pradedi dirbti, nebegali sustoti“, – šypsojosi A. Drazdienė.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nuo Gintarinės ledi iki Šatrijos Raganos: kaip šiandien gyvena Kazimira Prunskienė (33)

Prie Kazimiros Danutės Prunskienės vardo klijuojama daug pravardžių – vienas jų ji pasirinko...

Sąmokslo teorija: dėl vaistų ar baruose praleisto laiko galite negauti paskolos (37)

Ar vartojami vaistai arba pomėgis lankytis baruose gali pakenkti asmens kreditingumo vertinimui?...

Šypsena Jasikevičiaus veide grįžo trumpam: norėtųsi, kad tai būtų postūmis, bet ne į padebesius spaudos konferencijoje auklėjo Jokubaitį (39)

Gerai, kad Sauliui Skverneliui „Žalgirio“ arenos ložėje kompaniją penktadienį palaikė jo...

Koronavirusas pasiekė Europą – nustatyti pirmieji atvejai (170)

Kinijoje dėl mirtino koronaviruso epidemijos jau mirė 26 žmonės, iš viso nustatyta 830...

Iš anksto pasmerktas Brežnevo dukterėčios romanas: kodėl jai buvo užkirstas kelias tekėti už pirmosios meilės? (97)

Džiaugtis lengvu gyvenimu ji anaiptol negalėjo. Giminystės ryšiai su TSKP CK generaliniu...

Tritaškių rekordą Eurolygoje pakartojęs „Žalgiris“ sutriuškino ALBA ekipą (332)

Kauno „Žalgiris“ (7/14) namie su trenksmu revanšavosi Berlyno ALBA (7/14) krepšininkams už...

Valerijus Katkauskas

Ir vėl „visi vyrai tokie“?! N-18 (6)

Perskaičiau Vitalijos Guobės pasakojimą „Dieve, apsaugok nuo klasės susitikimų!“....

Turkijos rytus supurtė stiprus žemės drebėjimas pranešta apie žuvusiuosius (10)

Turkijos rytinę dalį penktadienį supurtė galingas žemės drebėjimas, kurio stiprumas siekia...

Savaitę baigsime sausesniais orais (3)

Penktadienio naktį per šalį slinks šaltasis atmosferos frontas, kuris neš debesis su krituliais....

Domantas Sabonis pakvietė į ekskursiją po „Pacers“ valdas, pristatė merginą ir surengė vėliavų testą (121)

Amerikiečių vlogeriui Austinui Millsui pavyko parodyti visiškai kitą su žiniasklaida įprastai...