aA


Porceliano ir krištolo stalo indai turi stebuklingą galią net mažas progas paversti ypatingomis. Nors virtuvės mitų griovėjai siūlo maistą patiekti kuo originaliau, stalo serviravimo meistrai neabejoja, jog niekas negali prilygti aistrą gyvenimui įžiebiančiam krištolui ar baltuoju auksu vadinamo porceliano magijai.
Užburiantis krištolo ir porceliano pasaulis
© Gamintojo nuotr.

Krištolo ir porceliano indai pirmiausia neatsiejami nuo stalo serviravimo kultūros, tačiau ir interjero dizaineriai rekomenduoja krištolo ir porceliano galiomis pasinaudoti ir dekoruojant interjerus.

ARTable rinkodaros vadovė G. Stankevičienė pasakoja apie porceliano ir krištolo indų premium klasės kompanijas. Pasak pašnekovės, jas galima suskaičiuoti ant dviejų rankų pirštų. Stalo indų ekspertė juokauja, jog apie šiuos gamintojus būtų galima pasakoti nuo ryto iki vakaro ir vis tiek kažkokie reikšmingi faktai liktų nutylėti.

Karališkų šeimų, pasaulio galingųjų, kino žvaigždžių palankumą pelnę vardai išsiskiria šimtametėmis tradicijomis, unikaliais, dažnai rankų darbo gamybos metodais, savitu prabangos, stiliaus ir dizaino pojūčiu.

Štai vokiečių porceliano manufaktūra „Meissen“ vadinama europietiško porceliano išradėja, nes prieš daugiau nei tris šimtmečius pirmoji įminė porceliano gamybos paslaptį. Ir šiandien ši kompanija yra neabejotinas autoritetas tarp tikrojo rankų darbo porceliano gamintojų.

Pasak G. Stankevičienės, negali nežavėti T. Dibberno aistra ir tikėjimas kauliniu porcelianu. Būtent ši medžiaga įkvėpė jį XIX amžiaus viduryje įkurti porceliano manufaktūrą „Dibbern“, kurios šiuolaikiniai stalo meno šedevrai nepalieka abejingų.

Prancūzų „Hermes“ labiau žinoma mados pasaulyje, o tikrų porceliano gamintojų pripažinimą pelnė pradėjusi gaminti aukščiausios kokybės, išskirtinio dizaino, stalo dekorui skirtą porcelianą.

Dar viena prancūzų porceliano gamintoja „Bernardaud“ šiemet atšventė solidų 150 metų jubiliejų. Nepaisant to, ji pasikliauna ne tik tradicinėmis porceliano gamybos žiniomis, bet ir šiuolaikinėmis technologijomis.

Pašnekovė atkreipia dėmesį, jog šiose kompanijose ir šiandien naudojama nemažai rankų darbo, o susiformavę gamybos metodai perduodami iš kartos į kartą. Pavyzdžiui, kiekvieną „Meissen“ porceliano gaminį ne vieną mėnesį rankomis tobulina apie penkiolika patyrusių meistrų.

„Hermes“ porceliano indai gaminami gilias Prancūzijos porceliano gamybos tradicijas turinčiame Limoges regione. Šie gaminiai garsėja tuo, kad ne seka mados tendencijomis, bet jas formuoja. Plačiai eksperimentuodami su dekoru, dizainu ir spalvomis, tačiau ypatingą dėmesį skirdama indų formai, šie gamintojai savo gaminius paverčia tikrais ilgaamžiais meno šedevrais. Šios kompanijos indų asortimente galima aptikti ir ramių, pastelinių tonų, ir sodrių spalvų.

G.Stankevičienė teigimu, „Meissen“ porcelianas kelis šimtmečius garsėjo tobulu gebėjimu charakteringai atspindėti skirtingas epochas. Tam pasitarnavo ir šiai manufaktūrai kūrę to meto garsūs meistrai. Bene žymiausias - XVIII amžiaus vokiečių dailininkas Johannas Gregorius Höroldtas.

„Jis ne tik išplėtė porceliano dekoravimo spalvų paletę, bet ir nutolo nuo tuo metu populiarių rytietiškų motyvų. Ant porceliano jis pradėjo vaizduoti sudėtingas Europos kraštovaizdžių, uostų bei mūšio scenas, puošdavo savo darbus natūralistiniais paukščių motyvais bei išskirtiniu dekoro elementu tapusiomis vokiškomis gėlėmis“, - sako stalo indų ekspertė. Ji atkreipia dėmesį, jog šiandien šis gamintojas pristato ir šiuolaikiškas porceliano indų, subtiliai ir elegantiškai dekoruotų auksu ar platina, kolekcijas.

„Dibbern“ meistrai gamybos procese taip pat taiko išskirtinai tradicinius rankų darbo metodus, nes tik taip įmanoma pagaminti ypatingai skilimui ir trūkinėjimui atsparius gaminius. Šis gamintojas naudoja ir specifinę paviršiaus dengimo technologiją, kuri porcelianui suteikia didesnį blizgesį.

Ši kompanija, nepaisant ilgametės gamybos patirties, tikrosios sėkmės susilaukė devintajame dešimtmetyje atnaujinusi būtent modernaus dizaino porceliano indų kolekciją „Solid Color“. Art Deco stiliumi dekoruoti indai dar 1940 metais pelnė Milano trienalės aukso apdovanojimą, o tikru šios kolekcijos atgimimu tapo devintojo dešimtmečio pradžioje pelnytas prestižinis „Design Plus“ apdovanojimas.

35 ryškius, žaismingus šios kolekcijos indų atspalvius galima drąsiai derinti tarpusavyje ar prie namų interjero. Dar viena šios kompanijos kolekcija „Black Forest“ atspindi kitą stiliaus tendenciją – dekoravimą patikėti žymiems kūrėjams. Šios kolekcijos autorius - vokiečių dizaineris Bodo Sperleinas.

„Nuogi juodos spalvos medžių kamienai baltame porceliano fone atrodo užburiančiai, o mistiškumo suteikia ypatinga dekoravimo technologija, primenanti tapybą kinų rašalu“, - apie šią kolekciją sako G. Stankevičienė. Kiti minėtos kompanijos porceliano indai alsuoja laikui ir madai nepavaldžia elegancija, formų švara, subtiliais gėlių ornamentais bei pastelinėmis spalvomis.

„Bernardaud“ porcelianas skirtas ne tik stalo meno žinovams, bet ir šiuolaikinio dizaino mėgėjams. Ši kompanija kuria unikalaus dizaino pavyzdžius, kurie atskleidžia visiškai naujas porceliano galimybes. Ypač įdomios balto porceliano kolekcijos „Digital“ ar „Ecume“, pasižyminčios savitu, nelygaus paviršiaus dekoru ir organiškais, tarsi ką tik rankomis nulipdytais kraštais.

Krištolas pirmiausia vertinamas už ypatingą skaidrumą, tvarumą ir žaižaruojančias spalvas. Viena seniausių bei autoritetingiausių Europos krištolo gamintojų laikoma „Moser“. „Ši kompanija „Krištolo karaliaus“ arba „Karaliumi tarp krištolo“ vardą užsitarnavo ne tik dėl karališkųjų asmenų palankumo, bet ir nepaprasto grožio krištolo, išgaunamo pagal ypatingą receptą“, - sakė S. Stankevičienė.

Štai keletą šimtmečių kruopščiai saugoma šio gamintojo krištolo sudėtis remiasi tradiciniu „Bohemijos krištolo“ receptu. Bešvinis natrio-kalio metalo oksidų turintis krištolas taip pat reikalauja unikalių bei įvairių dekoravimo bei graviravimo sugebėjimų, kuriuos tobulai įvaldę šios kompanijos meistrai juos perduoda ateinančioms kartoms.

„Saint Louis“ kompanija garsėja kaip spalvoto krištolo apdirbimo, šaltojo graviravimo virtuozė, sugebanti meistriškai ant gaminio perkelti sudėtingus 24 karatų aukso ornamentus.

Paprašyta įvardinti porceliano ir krištolo indų stiliaus ir dizaino tendencijas, G. Stankevičienė sako, jog ir porceliano, ir krištolo stalo indai puikiai perteikia ir per šimtmečius susiformavusias tradicijas, ir modernumo dvasią.

Krištolo indai taip pat įtiks patiems įvairiausiems skoniams ir derės skirtingo stiliaus interjeruose. Ieškantys išskirtinės prabangos neatsispirs taurių rinkiniui „Maharani“. Ši kolekcija buvo specialiai sukurta Indijos Navankoro maharadžos užsakymu gražuolei žmonai ir pavadinta jos vardu. Elegantiškas fleitos formos taures puošia švelniai krentančių gėlių graviūros. Taurių kojelės turi nuglūdintas ir subtiliai auksu dekoruotas briaunas.

Šiandien tarp garbingų šios kolekcijos savininkų - Maroko karalius Mohammed V, Indijos Alirajpuro maharadža, Indonezijos prezidentas Sukarno, Bahraino Karališkieji rūmai, Etiopijos princas Asfa Wossen...

G. Stankevičienė pabrėžė, jog krištolas itin charakteringai atspindi Art Deco stiliaus dvasią. Dėl to tarp „Moser“ kolekcijų galima pamatyti ir nemažai šį laikmetį iliustruojančių pavyzdžių. Baro indų rinkinį „Bar“ Rudolfas Escheris sukūrė 1934 metais. Norėdamas suteikti didingumo autorius taurių pagrindui pasirinko kvadrato formą. Savitas šios kolekcijos bruožas – gausus auksinių apvadų dekoras.

„Lady Hamilton“ – taip pat 1934 metų kolekcija, priskiriama vertingiausiems šios kompanijos krištolo meno kūriniams. Charakteringos indų briaunos subtiliai susilieja su paprastomis formomis ir pagyvina į apačią platėjančias taurių kojeles.

Prancūzų „Saint-Louis“ yra viena seniausių kontinentinės Europos krištolo gamyklų, o joje gaminamas krištolas visame pasaulyje laikomas prancūziškos elegancijos ir stiliaus pavyzdžiu.

Nors nuo XVIII amžiaus iki šių dienų esmine krištolo savybe laikomas jo skaidrumas ir tvarumas, šiandien ypač madingas užburiančiomis spalvomis žaižaruojančios indų kolekcijos. Būtent šio gamintojo meistrai sugeba kurti sodrių devynių atspalvių dvisluoksnį krištolą neprarasdami jo skaidrumo savybių.

Ši kompanija pirmoji pasaulyje stalo serviravimui pradėjo naudoti tik vieno stiliaus krištolo gaminius. Ypač efektingai atrodo spalvoto krištolo derinys su aukso dekoru. Tokia yra viena vertingiausių kolekcijų „Thistle“. „Kolekcijos pagaminimas užtrunka net iki 25 dienų. Iš jų - dešimt kuriamos stiklo formos, likusios skirtos dekorui ir graviravimui“, - apie gamybos niuansus sakė G. Stankevičienė.

Porceliano ir krištolo pasaulis išties užburiantis. Ir tam nebūtinai reikia laukti svarbiausių metų švenčių. Porceliano ir krištolo indai turi galios stebuklą kurti kasdien.


www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Paaiškino, kaip užtikrins draudimą keliauti per Velykas: tikrins atvykstančius į miestus papildyta 15:46 val. (71)

Vyriausybei nusprendus pratęsti karantiną iki balandžio 27-osios dienos imtinai, bei Velykų...

Mokslininkai: sušvelninus karantiną gegužę turėsime 20 tūkst. COVID-19 pacientų (57)

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ( LSMU ) ir Lietuvos energetikos instituto (LEI) mokslininkai...

Skvernelis: daliai verslų sąlygos dirbti bus paskelbtos iki Velykų (5)

Premjeras Saulius Skvernelis Vyriausybės spaudos konferencijoje aptarė, kas gali tikėtis...

Suvaržymus lengvinančioms Europos valstybėms – PSO įspėjimas (29)

Nepaisant to, kad kai kuriose šalyse matyti „pozityvių ženklų“, kurie galimai praneša apie...

Karantinas tęsiamas dviem savaitėm, kaukės tampa privalomos per Velykas uždrausta vykti į kitus miestus (577)

Ministrų kabinetas trečiadienį rinkosi į Vyriausybės posėdį, kuriame svarstė apie karantino...

Po iš Santarų pabėgusios moters kelionės autobusu – siūlo visiems keleiviams izoliuotis jai patvirtintas koronavirusas (552)

Antradienį Vilniuje iš Santaros klinikų Infekcinių ligų centro per langą pabėgusi moteris (gim....

Gyvai / Tiesiogiai iš Vyriausybės: Skvernelis - apie judėjimo sugriežtinimą Šv. Velykų savaitgalį (22)

Nuotolinėje spaudos konferencijoje dalyvaus Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis, vidaus reikalų...

Gabrielius Landsbergis: kas mūsų laukia po koronos ragina ruoštis antrai bangai (344)

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) partijos lyderis Gabrielius...

Iš JAV norinčių grįžti rusų neįleido į „Aeroflot“ lėktuvą: orlaivis išskrido beveik tuščias (62)

Trys ketvirtadaliai iš Jungtinių Amerikos Valstijų į tėvynę sugrįžti norinčių rusų nepateko...

|Maža didelių žinių kaina