aA
Žmogaus individualizmas ir egoizmas godus, niekuo su niekuo nenori dalytis, tik imti, todėl buvusioje gamtos idilijoje, žiūrėk, jau stūkso neapeinamos tvoros, šiepia dantis sulig veršiu šunys, pertverti ir perkasti keliai bei takai, iškelti gąsdinantys užrašai „Privati valda. Eiti draudžiama“, kitur praeivį įtariai žvilgsniu palydi samdomas sargybinis… Latvijoje įgyvendintas kitoks ateivių miestiečių kaimo modelis – jame žmogus turėtų jaustis jaukiai, patogiai ir be jokių prieštarų su aplinka.
Amatciemis, Latvija
Amatciemis, Latvija
© Žurnalas „Miškai“

Graži ir patogi vieta

Jau ir Lietuvoje garsėja Vidžemės kaimelis Amatciems (lietuviškai būtų „Amatkaimis“) prie Amatos upės – Gaujos intako. Šiame krašte nemažus miškų plotus įsigijęs verslininkas Aivaras Zvirbulis sumanė pastatyti individualių namų miestelį, kuriame gyventojai galėtų naudotis visais šiuolaikinės buities patogumais, turėtų puikų kontaktą su gamta, džiaugtųsi ramybe, o kiekvienas namas, kiekviena sodyba, visa, kas tame miestelyje bus, kuo mažiausiai žeistų gamtą, darniai įsitrauktų į aplinką, visiškai susilietų su kraštovaizdžiu.

Ši vietovė nėra gūdus užkampis. Nė valandos nereikia už 80 km esančiai Rygai pasiekti, dar už 12 km yra Cėsio miestas, o jame – įvairios reikalingos įstaigos, medicinos pagalba, mokyklos, net muzikos mokykla.

Miesteliui skirta teritorija miškinga, gyvo, kalvoto reljefo, joje gausu ežerokšnių. Ruošiantis statyboms pagal paties A. Zvirbulio projektą, tiesiant kelelius ir komunikacijas, išnaudoti natūralūs kiekvieno kampelio ypatumai, jie ne niveliuoti, o dar paryškinti – įrengta tvenkinių sistema, supilta kalvų ir kauburių.

Iš viso suprojektuota apie 300 individualių sklypų nuo 1,5 iki 0,44 ha ploto, kiekvienas prieina prie vandens telkinio. Sklypus galima įsigyti su jau pastatytais namais arba tik su įrengtomis komunikacijomis, paruoštais pamatais, o namą statytis savarankiškai. Be to, kaimelio valdytojo žinioje yra ir viešo naudojimo erdvių bendriems reikalams, konferencijų centras su dviem salėmis, svečių namai.

Yra viskas, kas ir mieste

Miestelyje infrastruktūra įrengta iš anksto visuose sklypuose. Veikia centralizuotas vandentiekis, kuriam vanduo imamas iš 175 m gręžinio, taip pat centralizuota kanalizacija. Įvesta elektra, telefonas, skaitmeninė TV, veikia spartusis internetas.

Namai apšildomi geoterminės energijos įrenginiais; jų šilumos ir tiekiamo karšo vandens pakanka ištisus metus. Tik per didžiausius šalčius gali tekti dar ir židinį užsikurti – jie irgi namuose įrengti. Pageidaujantieji gali įsivesti signalizaciją, kuri sujungta su vietine apsaugos tarnyba. Taigi viskas, kaip ir moderniame mieste; vieno nėra – tai asfaltuotų kelių.

Visos komunikacijos yra po žeme – nematyti jokių stulpų. Jos išvedžiotos remiantis specialia technologija taip, kad nebūtų pažeista augmenija, net po eglių ir pušų šaknimis.

Namai – ne kas kokio užsimano

Kad Amatciemio vaizdas nevirstų „mišraine“, statytojai turi laikytis bendros projekto koncepcijos ir stiliaus. Pastatams būdingas vienaaukščio namo siluetas, tačiau plotą galima padidinti pažemio aukšto ir įrengtos palėpės sąskaita. Negali būti pastatų, iškylančių aukščiau negu 8 m nuo aplinkinės vietovės paviršiaus vidutinės altitudės.

Namai gali būti statomi trejopi: mediniai karkasiniai, rąstiniai arba plytiniai. Išorės apdailai gali būti naudojamas medis, akmuo, spalvotas tinkas, stiklas. Stogų danga leidžiama penkių tipų: nendrės ar šiaudai, malksnos, molio arba cemento čerpės, pagaliau, gyva žolė. Sklypai, išnaudojant reljefą ir augmeniją, suplanuoti taip, kad pro namo langus nebūtų matyti kaimyno namo.

Naujakurys, įsigijęs tuščią sklypą (kurį turi laikyti tvarkingą, nušienautą, neprišiukšlintą, neprigriozdintą vagonėlių, pašiūrių ir pan., nebent statybos metu), savo namui gali rinktis kurį nors tipinį projektą – jie apgalvoti taip, kad taupiausia konstrukcija duotų didžiausią naudingą plotą, arba statytis pagal savą projektą. Šis turi atitikti bendruosius reikalavimus. Leidžiama prie namo pasistatyti garažą, pirtelę, pavėsinę. Sklypo savininkas, pradėjęs statyti namą, turi per metus užbaigti jo fasadą ir išorines sienas, nes kiekvienas namas yra visiems priklausančio kraštovaizdžio visumos dalis.

Augmenija ir tvoros

Planuojant teritoriją ir statybas tik būtinais atvejais iškirsti medžiai, o kur reikia – persodinta ar pasodinta naujų. Projektuotojai numatė, kur reikia atidengti tolimas panoramas, kur suformuoti uždaresnes erdves. Sklypų savininkai su jų teritorijos augmenija negali elgtis kaip tinkami. Prieš pertvarkydami želdinius savo valdoje, t. y. juos išretindami, iškirsdami, sodindami medžius, turi su projektu supažindinti miestelio valdytoją. Nereikia projekto tik savo valdoje sodinant iki 2 m teužaugančius želdinius.

Kiekvienas savininkas privalo saugoti ne tik savo žemėje augančius medžius, bet ir kitą miško augmeniją – kerpes, samanas, viržius.

Amatciemio kraštovaizdyje nekrenta į akis tvoros. Jų beveik ir nėra. Esant reikalui (pvz., šeimoje auga mažų vaikų) leidžiama tverti iki 1,2 m aukščio medinę, ne akliną – 50 proc. permatomą tvorą.

Kadangi vietovė miškinga, laukiniai gyvūnai turi teisę laisvai vaikščioti po miestelį. Tokios teisės neturi šunys – jie turi būti namuose; jei lauke – tai aptvare arba vedžiojami už pavadėlio. Prie namų grandinėmis prirakintų šunų neturi būti.

Vidaus gyvenimo taisyklės

Kad nebūtų pažeidžiamos nė vieno gyventojo teisės į ramybę ir malonų poilsį, visiems privalu laikytis Amatciemio vidaus gyvenimo taisyklių. Irstytis, plaukioti vandens dviračiais ir pan. galima laisvai visuose vandenyse, nesvarbu, kieno jie valdose, bet būti krante galima tik šeimininkui leidus. Motorinės plaukymo priemonės draudžiamos.

Kadangi viena populiariausių vandens pramogų – meškeriojimas, Amatciemio valdytojas yra įveisęs žuvų. Meškerioti bet kas gali tik įsigijęs licenciją už simbolinę kainą – tokia tvarka nustatyta tam, kad krantų neaptūptų atsitiktiniai klajojantys žvejai. Beje, komercinė žvejyba čia draudžiama. Žiemą gyventojai privalo rūpintis, kad vanduo gautų pakankamai deguonies, nedustų žuvys.

Pastatai naudojami tik šeimos reikmėms. Jie negali būti naudojami politinei veiklai, religijos ir kultų reikalams, negalima steigti barų, diskotekų, šokių klubų, kazino, prekybos ar gamybos įmonių, organizuoti lošimų, bet kokių triukšmingų renginių ar švenčių. Kadangi daugelio namų stogai šiaudiniai, uždrausti ir fejerverkai. Neleidžiama naudoti didelį triukšmą keliančios technikos, taip pat versti aplinkinius klausytis pernelyg garsios muzikos.

Ramybė čia – didžiulė vertybė, ji taip pat yra neatskiriama saugomos Amatciemio ekosistemos dalis.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Gauti koronavirusu užsikrėtusios moters šeimos narių tyrimų rezultatai: visi ėminiai neigiami atnaujinta 22.56 (126)

Praėjusią naktį pranešus, kad iš Italijos sugrįžusi 39 metų moteris yra užsikrėtusi...

Atrodė, karjera bus trumpa, bet viską pakeitė Landsbergio skambutis: kaip jauna provincijos gydytoja tapo įtakinga politike

Kitą rytą po laimėtų rinkimų į Aukščiausiąją Tarybą-Atkuriamąjį Seimą Rasa Rastauskienė...

Rizikingą žingsnį ir lūžusią derinių lentą aptaręs Jasikevičius galiausiai pasisakė ir apie virusą (95)

Krepšinis „Žalgirio“ arenoje penktadienį turėjo padėti pamiršti tiek Italijoje, tiek...

Į infekcines ligonines vežami žmonės iš visos Lietuvos, kol kas naujų susirgimų nenustatyta (14)

Į penkias šalies ligonines, kuriose yra specialiai pritaikyta infrastruktūra ir infekcinių ligų...

Svarbi pergalė lenktynėse dėl TOP-8: prireikė pratęsimo, bet „Žalgiris“ patiesė Milano ekipą (670)

Penktadienio vakarą Nemuno saloje vykusiose Eurolygos 26-ojo turo rungtynėse Kauno „Žalgiris“...

Visockas apie koronaviruso identifikavimą: tai sėkmės atvejis

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas po miesto savivaldybėje surengto ekstremalių situacijų...

Užsienietis nesitikėjo tokio akibrokšto gydymo klinikoje: moka visus mokesčius, bet paslauga – neprieinama (42)

Lietuvoje jau kelerius metus gyvenantis ir dirbantis užsienietis labai nustebo, kai jam prireikus...

Po sauso penktadienio laukia nauja kritulių banga (2)

Šeštadienio naktį orus lems tolstančio ciklono pietvakarinis pakraštys. Šlapdriba ir sniegas...

Žaidimas degtukais virš parako statinės: ar Turkija įtrauks NATO į Trečiąjį pasaulinį karą su Rusija? (617)

Jungtinių Valstijų kariuomenė atsargiai vertina savo vaidmenį Sirijoje . Tačiau Jungtinių...

Vitalija Guobė

Karas šeimoje: kodėl geria garsių vyrų žmonos? N-18

Kai eilinį kartą pro langą kieme pamačiau kelis prabangius automobilius su man nelauktais...

|Maža didelių žinių kaina