Pristatomas objektas – tai originalaus šiuolaikinio požiūrio į būstą ir įsisenėjusių tradicijų laužymo Lietuvoje pradžia. Pirma, tai pirmasis daugiabutis dangoraižis, vienas tų, apie kuriuos nuolat diskutuojama, ar jie atitinka UNESCO kriterijus: ar ne per arti senamiesčio, ar gali būti tokie aukšti Vilniaus užstatymo kontekste ir pan. Istorija parodys, ar tokie urbanistiniai sprendimai yra teisingi, o mes šiuo metu esame jos stebėtojai.
Antra, aprašomi butai yra 23 aukšte. Ne kiekvienas gali gyventi matydamas miestą tarsi iš lėktuvo. O ypač lietuviai, kurie iki šiol nepakildavo aukščiau Gedimino kalno ar 16 aukšto.

Trečia, šie butai skirti nuomai. Tokį būstą daugiausia nuomoja užsieniečiai, todėl jis turi būti patrauklus visko mačiusiems žmonėms. Apdailos darbų kokybe dabar jau nieko nenustebinsi, todėl buvo nuspręsta suteikti butui nestandartinį pavidalą, surasti naują išraišką, suteikti išskirtinumo.

Architektai butų savininkams pasiūlė netikėtą ir drąsų sprendimą – įstiklinti sanitarinių mazgų ir šalia jų esančios ūkinės patalpos sienas berėmėmis stiklo konstrukcijomis. Iš pradžių šeimininkai tarsi ir pabūgo tokio skaidrumo, tačiau vėliau entuziastingai tam pritarė. Šių patalpų – vonios kambario, WC sanitariniai prietaisai ir plytelės, taip pat ūkinės patalpos – baldai paskęsta efemeriškame baltume, tarsi už stiklo sienos nieko nebūtų, vien tik ten esančio žmogaus siluetas.

Laikas parodė, kad drąsus sprendimas buvo teisingas – šį patrauklų elementą minimalizmo fone įvertino ir būsimieji nuomininkai. Butas buvo išnuomotas per penkias dienas.

Kaip sakė architektai Donaldas Trainauskas ir Darius Baliukevičius, tokį sprendimą savaime padiktavo situacija. Matomas pro langus vaizdas – tai tarsi papildoma būsto dimensija, kurią būtina išnaudoti. Miestas turi užpildyti butą, tapti jo gyvenimo dalimi.

Tai spartaus gyvenimo tempo išdava, kuomet žmogus nori stebėti aplinką, neužsisklęsdamas name-tvirtovėje. Tokiame bute yra visos sąlygos nesidangstyti užuolaidomis, nes tik praskrendantys paukščiai gali matyti, kas vyksta 23 aukšto bute.

Kad gyventojai galėtų nekliudomai stebėti vyksmą išorėje, buto interjeras turi būti maksimaliai neutralus. Toks koncentravimasis į aplinką leidžia paslėpti pagrindinį buto trūkumą – sutaupytą patalpos aukštį ir to išdavą – žemas lubas. Kita vertus, nuomojamoje erdvėje atsiras baldų, kitų interjero detalių, kurių savininkai norės turėti neįpareigojančią aplinką, leidžiančią atsiskleisti jų skoniams ir pomėgiams.

Kad minimalistinė erdvė netaptų panaši į biuro patalpas, ji sušildyta mediniais elementais – didelė dalis sienų apdailinta faneruotomis medžio drožlių plokštėmis, grindims parinktos trisluoksnės parketlentės. Minimalistinėje svetainės erdvėje dominuoja tik virtuvės baldai, tokių pat lakoniškų formų kaip ir kiti interjero elementai.

Siekiant išlaikyti monochrominį (vienspalvį) vientisumą, grindų ir sieninės plytelės išsiskiria tik savo reljefine tekstūra. Buto apšvietimas toks pat universalus: neutralios šviečiančios plokštumos ir paslėpti žemiau nuleistų gipskartonio lubų perimetro liuminescenciniai vamzdeliai tolygiai apšviečia patalpas. Apšvietimo zonas galima įjungti atskirai – ties virtuvės dalimi, svetainės zonoje. Toks lakoniškas sprendimas kaip fonas tinka net retro elementams – toršerams, stalo lempoms.

Architektai siekė visokeriopai išlaikyti skaidraus buto įvaizdį, todėl ir pertvaros tarp kambarių viršuje įstiklintos berėmio stiklo konstrukcija. Minimalistinėse erdvėse net ir tokie funkciniai elementai kaip sieninės spintos suteikė papildomos, tačiau vientisumo negriaunančios išraiškos. Jos išryškėja tik plane kaip pastumti sienos atžvilgiu erdviniai stačiakampiai. Kai kuriose iš jų pavyko paslėpti ir gofruotus ventiliacijos vamzdžius, kuriuos žemose lubose jau nebūtų pavykę instaliuoti.

Šis butas – viena labiausiai išgryninto minimalizmo apraiškų gyvenamajame būste Lietuvoje. Galime drąsiai teigti, jog tai bekompromisė atsvara kičui, kuris neretai įvardijamas kaip romantiškas jaukumas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po Putino pergalės Kremliaus ruporai nusitaikė į Lietuvą: kam jūs reikalingi, net JAV jus išduos (49)

Rusijoje paskelbus apie triuškinančią Vladimiro Putino pergalę jau pirmajame prezidento rinkimų...

Seimas apsisprendė: pirmalaikių rinkimų nebus nuolat pildoma, "valstiečiai" siūlo iššūkius konservatoriams (358)

Antradienį Seimo nariai po pateikimo apsisprendė, ar pritarti opozicijos siūlymui rengti...

Perėjoje partrenkto ir komos būsenos esančio berniuko tėvas: ką priteisė teismas, tai veislinio šuns kaina (353)

Prieš kiek daugiau nei pusantrų metų Kaune , Baršausko gatvėje moters vairuojamas automobilis...

Rusų chemiko versija dėl „Novičiok“ (11)

Rusų mokslininkas Leonidas Rinkas antradienį valstybinei žiniasklaidai sakė, kad dirbo oficialioje...

Trumpas nusiuntė signalą Maskvai Kremlius ragina „netirštinti spalvų“ (104)

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas neketina sveikinti Rusijos prezidento Vladimiro...

BBC žurnalistas pasauliui pristatė Lietuvą: lietuviški papročiai kelia nuostabą (124)

BBC kelionių skiltyje BBC Travel, kurioje skaitytojai supažindinami su įdomiausiomis pasaulio...

Prekybininkai nesutaria, ar prekybos centrai turėtų nedirbti švenčių dienomis (102)

Prekybos centrai sprendimą dėl to, ar dirbti švenčių dienomis, žada priimti gegužę, kai bus...

Saugirdas Vaitulionis pašiurpo: pradinukų išleistuvėms – 4500 eurų? (45)

Garsus visuomenės veikėjas ir „Idėjų komiteto“ vadovas Saugirdas Vaitulionis savo feisbuko...

Artėja informacinė apokalipsė: ar galime apsisaugoti?

Technologijos leido Johnui F. Kennedy po 55 metų pasakyti „paskutinę“ kalbą. Kaip mano „The...

Grybauskaitės pareiškimas dėl LRT: ką žino prezidentė (123)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį paragino LRT direktorių rinkti atviru balsavimu. Už...