Atokiame Sibirkos vienkiemyje, Trakų apylinkėse, vasarojanti botanikė Dovilė Rylienė puoselėja bene vienintelę Lietuvoje po atviru dangumi auginamų aukščiausios kokybės rožių kolekciją. Kasmet užsodindama po naują plotelį iš viso pasaulio įsigytų veislių, kurių dauginimui D. Rylienė išsiperka patentus, jauna moteris tikisi, kad Lietuvos rožių augintojai įvertins jos pastangas.
Iš pirmo žvilgsnio nedideliame plote D.Rylienė augina apie 300 veislių rožių. Vasarai baigiantis galima pasigrožėti 160 veislių žiedais. Dauguma veislių žydi dukart per sezoną. Sausa šių metų vasara neišdžiovino netoli pelkėtų vietų žaliuojančių rožių sodinukų ir žydinčių augalų kerų. Sunku patikėti, kad rožyne nėra dirbtinio laistymo sistemos. Lengvoje, nuolat purenamoje dirvoje augalų kerai atrodo sveiki ir apsipylę žiedpumpuriais. Aplink šimtametę Sibirkos sodybą – šeši hektarai žemės. Plynuose laukeliuose, anot Dovilės, kasmet bus įveisti nauji rožių želdynai. Vien baltai žydinčioms rožių karalienėms jau įdirbta žemė prie įvažiavimo į sodybą. Lankytojus stebina ypač gausi senovinių ir šiuolaikinių krūminių rožių veislių kolekcija, formuojama atrenkant atspariausias Lietuvos klimatui veisles, tačiau dėl žiedų grožio ir populiarumo dauginamos ir mažiau atsparios šalčiams veislės. Pasak augintojos, žmonių skonis labai įvairus, tad pamėgusiems šias gėles ji siūlo didelį asortimentą.

Konkuruos kokybe

„Skeptiškas lietuvių požiūris į rožę, kaip itin lepų ir daug priežiūros reikalaujantį augalą, susiformavo tada, kai buvo auginamos stambiažiedės arbatinės rožės. Jos apšąla smarkiau spustelėjus šalčiui, – pasakojo pašnekovė. – Iš kitų kraštų atvežti ir prekybos centruose už kelis litus parduodami rožių sodinukai irgi nuvilia augintojus.“ Savo puoselėjamame rožyne D. Rylienė rodė veisles, kurios itin atsparios šalčiui. „Išskirčiau kanadines rožes, kurių žiemą net dengti nereikia. Jos neuždengtos ištvėrė ir neįprastai šaltą šių metų žiemą. Naujosios veislės atsparios ir kenkėjams, gausiai krauna žiedus. Tad nuostatą, kad rožė yra lepus augalas, reikia keisti“, – sakė Dovilė.

Rožė, šventė, dovana
Gedimino Bartuškos nuotr.

Pirmus metus rožes pardavimui išauginusi D. Rylienė sako dar nežinanti, ar jos nepigiai kainuojantis verslas pardavinėti kerus ir sodinukus atsipirks. „Manau, galėsiu konkuruoti su atvežtinių rožių sodinukų pardavėjais, nes jie ne visada gali būti tikri, kokia veislė iš jų išaugs, ar sodinukai bus kokybiški, kokia spalva žydės, ar neiššals žiemą. Aš orientuojuosi į pirkėjus, kuriems rūpi veislės pavadinimas ir savybės, sodinukų auginimo sąlygos“, – sakė moteris.

Jos auginamos rožės turi gerai išsivysčiusią šaknų sistemą ir keletą tvirtų stiebų, o sodinukai, pasodinti į nuolatinę augimo vietą, gerai augs ir žydės jau pirmaisiais metais.

Spygliai nebaugina

Pamilusi rožes ir vis daugiau žmonių užkrečianti meile šiai nuo seniausių laikų auginamai gėlei Dovilė turi sukaupusi begalę informacijos. Ne sykį sėmėsi patirties pas rožių augintojus Olandijoje. Moteris prisipažino ne kartą klydusi, kol išmoko tinkamai dauginti brangiai įsigytas rožių veisles. Ji augina ir kelių amžių senumo, ir dabar išvestas veisles.

„Kai kurias pamirštas veisles galima aptikti senuose parkuose ar kapinėse, – aiškino D. Rylienė. – Daugiausia senovinių veislių sodinukų parsisiunčiu paštu iš Olandijos, jų ieškau ir Lietuvoje. Man asmeniškai labiausiai patinka būtent senovinės, turinčios savo istoriją veislės, išvestos kadaise senąsias Europos rožių veisles sukryžminus su atvežtomis iš Kinijos. Tada visiškai pasikeitė rožių pasaulis – be baltų, raudonų, atsirado geltonų ir įvairių atspalvių žiedais žydinčių, rožės tapo atsparesnės, pradėjo žydėti gausiau ir keliskart per vasarą.“

Dabar Europoje ypač madingos angliškos pilnavidurių rožių veislės. Ši mada ateina ir į Lietuvą. Kai kurie pirkėjai, pasak Dovilės, domisi rožėmis be spyglių, nors daugeliui spygliai yra neatsiejama rožės dalis, tad priekaištų dėl rankas badančių kotų augintoja sako nesulaukianti.

„Didžiausia vertybė augintojui – rožių veislė. Pasaulyje yra tokių fanatikų, kurie vaikosi vien senovinių rožių veislių ir sudaro jų kolekcijas. Tada labai svarbu, kas išvedė ir patentavo vieną ar kitą rožės veislę – anglas, vokietis ar prancūzas, mat šių tautų atstovai yra „kiečiausi“ rožių selekcininkai. Lietuvoje, deja, nėra kuriančiųjų naujas rožių veisles, tačiau savo rožyne turiu Latvijos selekcininkų išvestų veislių“, – pasakojo D. Rylienė.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žalgiriečių prognozė: dauguma pergalę skiria „Real“, Jasikevičius pranašauja „Liverpool“ triumfą (5)

Šeštadienį vakare vyksiančiam Čempionų lygos finalui neabejingi ir Kauno „Žalgirio“...

Vietnamas žinomą palangiškį žavėjo ne tik švyturiais: labiausiai nustebino, kaip ten dirba moterys

Prieš porą savaičių iš Vietnamo grįžęs palangiškis Aidas Jurkštas susižavėjęs pasakojo...

Persikraustė į kaimą ir pradėjo siūti batus: anksčiau sau leisti tokią avalynę galėjo tik patys turtingiausi (3)

Su Dalia Grigoniene susitikome jos namuose, Kernavėje . Pašnekovės gyvenamąją vietą rasti...

Po dešimties metų grįžo į Lietuvą: kaip gali pakeisti pasaulį, jeigu jo dar nematei? (16)

Daugiau kaip dešimt metų Ada Jonušė gyveno ir dirbo užsienyje: Vokietijoje, Belgijoje,...

Tai, kas vyko Sovietų Sąjungos gimnastikos rinktinėje, kelia šiurpą: visos tai patyrė (194)

Kelios buvusios Sovietų Sąjungos gimnastės teigia, jog buvęs treneris jas seksualiai išnaudojo. O...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Už ką kairieji antisemitai nekenčia Izraelio ir myli palestiniečius? (87)

Galėčiau pradėti ir taip: kartą gyveno žydas, kuris visai nesigėdijo savo tautybės ir...

Buvęs sostinės vicemeras Romas Adomavičius vedė 30 metų jaunesnę mylimąją (275)

Buvęs sostinės vicemeras, 64-ių Romas Adomavičius šeštadienio popietę Vilniaus santuokų...

Avarija Vilijampolėje: po susidūrimo ant stogo vertėsi automobilis (3)

Šeštadienį Kaune, Vilijampolėje , vienas automobilių po susidūrimo vertėsi ant stogo. Vienam...

Vonios remontas: kaip neišleisti daug pinigų ir mėgautis rezultatu (5)

Atrodytų, visiškai nesudėtinga atlikti remontą vonios kambaryje, bet iš tiesų šios patalpos...

Lietuvą „brangakmeniu“ vadinantis Daviesas: daug NBA krepšininkų nesugebėtų žaisti Eurolygoje (107)

Vienu maloniausių šio sezono Lietuvos krepšinio gerbėjų atradimų tapęs Kauno „Žalgirio“...