Atėjus pavasariui ir vėl pasirodžius saulutei, atgyja statybvietės. Nors šiuolaikinės technologijos leidžia statybas tęsti ir žiemą, tačiau visi sutinka – pavasarį tai daryti yra ir komfortabiliau, ir šilčiau.
© Shutterstock

Prieš kimbant į darbus ir darant tolimesnius darbus, reikėtų įvertinti žiemos padarinius pastatui, kad netektų taisyti pažeidimų, kuomet statybos jau įsibėgėjusios ar dar blogiau – pabaigus statinį ir jaukiai apsigyvenus, sakoma pranešime spaudai.

„Žiema – tas metas, kai į nepabaigtą pastatą įsisuka du didžiausi „priešai“ – drėgmė ir šaltis. Nors pavasarinė saulė greitai panaikina „įkalčius“, tokius kaip šlapios dėmės ant sienų, tačiau tai neabejotinai veikia konstrukcijas“, – sako bendrovės „Kauno šilas“, gaminančios polistireninį putplastį, pardavimų vadovas Tomas Čerauskas ir dalinasi patarimais, nuo ko pavasarį statybvietėje reikėtų pradėti darbus.

Patikrinkite pamatus. Vis dar tikima, kad palikus peržiemoti pamatus, jie nusėda iki reikiamo lygio. Tiesa ta, kad be apkrovos pamatai nesėda. Tačiau jei palikote pamatus peržiemoti, įvertinkite jų būklę pavasarį, nes yra keletas pažeidžiamų vietų.

„Svarbiausias darbas prieš žiemą – kruopštus pamatų uždengimas, taip apsaugant juos nuo drėgmės ir kritulių. Skirtingi pamatų elementai skirtingai reaguoja į aplinkos poveikį. Tarkime, jei pamatai buvo mūrijami iš blokelių, tuomet į juos patekęs vanduo, veikiamas šalčio, virsta ledu ir pažeidžia blokelius. Dar viena silpna vieta – armatūra, kuri pradeda rūdyti. Jei prieš žiemą pamatus buvote apšildę polistirenino putplasčio plokštėmis ir iš vidaus užpylę smėliu, patikrinkite ir plokštės būklę – vanduo ledo pavidalu plečiasi, spaudžia plokštę ir gali ją pažeisti“, – pamatų apžiūrą siūlo specialistas.

Jei prieš žiemą pamatų apšildymo nedarėte, tuomet pavasarį, nuėmus apsaugos sluoksnį, reikia atsikasti pamatus visu perimetru, kad būtų galima vertikaliai sumontuoti apšiltinimo plokštes. Jos turėtų būti mažiausiai 10 cm storio, o šiltinamo pamato gylis – 60 cm nuo žemės paviršiaus. Labai svarbu patikrinti visą teritoriją – ar šalia pamatų nesikaupia drėgmė, priešingu atveju, reikia tikrinti ir tvarkyti drenažo sistemą.

Įvertinkite sienų būklę. Drėgmė veikia ir pastato sienas. Kaip ir pamatų atveju, didžiausia grėsmė kyla, jei buvo statoma iš blokelių ir nebuvo pasirūpinta apšiltinimu ir apdaila arba apsauga nuo lietaus ir sniego – krituliai veikia tiek horizontalius, tiek vertikalius sienų paviršius.

„Dažniausiai gamintojai blokeliuose palieka skylutes, per kurias vanduo pasišalina. Bet galima apsidrausti ir papildomai – vizualiai apžiūrėti, ar ledas nepažeidė sienų konstrukcijos. Tik įvertinus padėtį, galite pradėti atlikinėti kitus darbus – apšiltinimo medžiagų montavimą, armavimą ir tinkavimą“, – darbus vardina „Kauno šilo“ atstovas.

Jei palikote neapdirbtą šiltinimo sluoksnį. Dalis žmonių nespėja ar atideda išorinę pastato apdailą, palikdami žiemoti armuotą sieną. Armavimo sluoksnis yra sukurtas cementiniu pagrindu, todėl drėgmė skverbiasi per jį į apšiltinimo medžiagą. Kai atšąla, jame esantis vanduo virsta ledu, ardydamas paviršių.

„Tokį paviršių padengus tinku, jis po kelių metų dėl pažeistos struktūros pradės byrėti ir teks iš naujo atlikti apdailos darbus“, – pasakoja T. Čerauskas ir pataria nugruntuoti paviršių, taip išvengiant papildomų bėdų po kelių metų.

Ar neapsigyveno nepageidaujami svečiai. Pastatytas, bet nepabaigtas pastatas masina nekviestus svečius. Tai visų pirma graužikai, kurie ieško šilumos ir geresnių gyvenimo sąlygų.

„Žiemą gyvūnai ieško kaip sušilti ir šiluminės statybinės medžiagos juos masina. Todėl sienose gali apsigyventi graužikai, o akmens vatoje ne tik jie gali apsigyventi, bet ją ir paukščiai išpešioja. Reikėtų prieš žiemą pasirūpinti, kad iš lauko pusės būtų tinkuojama plonasluoksnio tinko sistema. Tuomet bėdų nebus, nes graužikai nepateks į sienas. Pavasarį reikėtų peržiūrėti, ar nėra palikta graužikų skylių – jei yra, tuomet dezinfekuoti“, – pasakoja ekspertas.

Komunikacijos. Jei yra paklotos komunikacijos, tuomet po žiemos patikrinkite, ar jos nepažeistos. „Prieš žiemą iš negyvenamojo namo šildymo sistemų ir vandentiekio turi būti išleistas vanduo. Tai padaryti buvo būtina – tiesa, šildymo sistemą galima užpildyti neužšąlančiu skysčiu. Pavasarį reikėtų apžiūrėti, ar nėra pažeistų vamzdžių – bet kokie įtrūkimai gali virsti tūkstantiniais nuostoliais vėliau, kai sprogs vamzdžiai ir vanduo pasipils ant apdailos“, – perspėja T. Čerauskas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / „Žalgirio“ vyrai lenkiasi susirinkusiems sirgaliams (116)

Nuostabų sezoną Eurolygoje sužaidęs Kauno „Žalgiris“ paneigė daugybės krepšinio...

Kai kurie rezultatai sukrečia: praraja tarp mokyklų vis didėja (126)

Kai kurios šalies mokyklos daugiau neturi kur kristi – jos jau atsidūrusios dugne. Jas masiškai...

Lietuvos kurortai: po pernykštės nevasaros – puikaus sezono viltys (45)

Saulėtos dienos, plūstelėjusi vasariška šiluma poilsio sezoną Lietuvos kurortuose atidarė kur...

Kardiologas atsakė į 6 dažnus klausimus: elgiantis klaidingai, vaistas nuo daugybės ligų gali pražudyti (4)

Puoselėdami sveikos visuomenės ateities paveikslą, tikime, kad bemaž kas penktas gyventojas...

Liustracijos komisija: Sondeckis ir Banionis su KGB nebendradarbiavo artimieji svarsto kreiptis į teismą (214)

Negalima pripažinti, kad Saulius Sondeckis ir Donatas Banionis slapta bendradarbiavo su KGB ....

Čempionų sutiktuvėse – nemalonūs priekaištai „Lietuvos ryto“ vadovui: švęsk su žaliai baltais (148)

Vilniaus „Lietuvos ryto“ jaunimo ekipa sekmadienį džiaugėsi Eurolygos jaunimo čempionų...

Moteriai neįprastą verslą įkūrusi Julija Rimšelė: palaikė tik patys artimiausi

Daugiau nei prieš trejus metus Juliją Rimšelę iš mados srities pasitraukti paskatino veiklos ir...

Romas Lazutka. Laukėte didesnės pensijos? Ir vėl būsite išdurti (238)

Visuomenių senėjimas kelia viso pasaulio susirūpinimą kaip sustiprinti viešąsias pensijų...

Ministras Surplys: ar galima mažinti ūkius ir piginti maistą (6)

Praėjusią savaitę darbą pradėjęs žemės ūkio ministras Giedrius Surplys sako ieškantis dar...

Oksana Pikul paviešino vyro žinutes: necenzūriniai žodžiai ir raginimas susikrovus daiktus su vaiku dingti iš jo namo (307)

Nuolatiniai išgėrinėjimai, nuo kelių dienų iki kelių savaičių trunkantys pasilinksminimai...