aA
Visi žinome, kas yra šviesa. Užteks priminti kai kuriuos jos šaltinius. Tai saulė, žvaigždės, žaibas, ugnis, žvakė. Šviesa daro nepaprastai didelę įtaką žmogaus organizmui, jo savijautai ir nuotaikai. Gamtoje jos intensyvumas keičiasi dėl oro sąlygų, klimato ir metų paros laiko.
Žiema
© Corbis/Scanpix

Tamsoje nejauku, o apšviestas kiemas ne tik saugesnis, bet ir puošnesnis, jaukesnis, estetiškiau atrodo. Tad tegul lauko žibintai išsklaido tamsos kerus ir padovanoja šventinę nuotaiką per Kalėdas.

Apšvietimas pailgins dieną

Lauko apšvietimas skirstomas į praktiškąjį (funkcinį) ir dekoratyvųjį.

*Praktiškasis apšvietimas skirtas žmonių saugumui, padeda orientuotis apie takus, laiptus. Svarbu tinkamai apšviesti ir laiptus. Trumpi, tinkamą šešėlį metantys laipteliai patogiausi ir ryškiausi. Ilgas šešėlis, krintantis ant jų, trikdo regėjimą, trukdo atskirti pakopas vieną nuo kitos.

Trumpas šešėlis kris tada, kai šviestuvus įmontuosite prie kiekvieno laiptelio atskirai. Šviesa ant sienos užtikrina saugų kelią lipant iki namų durų. Į sieną įmontuotos halogeninės lempos puikiai išryškina priešais esančią sienelę. Plačius laiptus reikia apšviesti iš dviejų pusių.

Funkcinius šviestuvus galima įjungti tik einant į lauką sutemus. Jei pasirinksite automatinę sistemą, jie įsijungs kas vakarą ir išsijungs nustatytu laiku.

Apšvietimą reikia suprojektuoti taip, kad atidaromi ir uždaromi garažo vartai neuždengtų šviesos šaltinių. Geriausia naudoti lokalinę lempą, nukreiptą žemyn. Ji pakabinama virš vartų. Jei garažas naudojamas tik automobiliui statyti, o ne kaip dirbtuvė, specialistai siūlo iš išorės bei viduje įmontuoti šviestuvus su judesio davikliais.

Funkcinis apšvietimas reikalingas ir tokioms vietoms, kaip vaikų žaidimų aikštelės, automobilių stovėjimo vietos, įvažiavimo keliukai ir kt. Žinoma, geriausiai jis gali pasitarnauti namo teritorijos saugumui. Automatiškai įsijungiantys žibintai chuliganus tikrai sudrausmins.

*Dekoratyvusis apšvietimas gali akcentuoti tas detales, kurios dieną yra nebūtinai išvaizdžios. Šviestuvas gali tapti puošnia sodo detale. Šviečiantis originalios formos elementas puoš kiemą ir žiemą, ir vasarą. Pavyzdžiui, kai gėlynai snaudžia giliai pusnyse, parko žibintai gali būti vienintelis akcentas. Prožektoriai, nukreipti iš apačios į viršų ir apšviečiantys namą, išmargina jį įvairiausiais šešėliais, suteikia paslaptingumo, suardo sienų vientisumą.

Galima gražiai apšviesti ir medžius. Nuo šviesos jų pliki siluetai sušvelnės, taps teritorijos milžinais saugotojais.

Kabelis tiesiamas, jungikliai ir šviestuvai įtaisomi pagal planą. Tai turėtų atlikti specialistas. Geriausia, jei apšvietimo sistemą įsirengsite, kol neužsėjote vejos ir nepasodinote gėlynų. Kabelius į lauką tieskite požeminiu izoliaciniu vamzdžiu arba klojami į smėlio paklotą apie 60 cm gylyje, kad vėliau, pjaudami žolę ar kasdami žemę, jų nepažeistumėte.

Spalvų, šešėlių žaismas ir žavesys

Turintys nuosavus namus ar sodybas žmonės mėgsta apšviesti krūmelius ar medžius. Naudojant šviestuvus ir prožektorius, daug įvairių spalvų ir tinkamus šviesos sklidimo kampus, galima sukurti ypatingą aplinką, kokios nepamatysi dieną.

Vis dažniau šviestuvai slepiami, regima tik šviesa. Šiuo metu galima įsigyti įvairių įmantrių gaminių, kurių skleidžiami spinduliai namams suteikia žavesio naktį. Jie montuojami ne tik ant pastatų, bet apšviečia fasadus.

Paprastai lauko šviestuvai būna itin hermetiški, tad pasiekti lemputes gana sudėtinga. Gerai, jei jų nereikia keisti daug metų. Nuolat įjungiamos ir išjungiamos lemputės tarnauja gerokai trumpiau, greičiau perdega. Kiemams apšviesti nerekomenduojama naudoti natrio lempų. Nors jos ir ilgaamžės, bet atkuriamų spalvų spektras gana skurdus.

Te visad šviečia… sode šviestuvai

Gamintojai ir pardavėjai siūlo įvairaus dizaino ir kainų lauko šviestuvus. Jie gali būti pagaminti iš aliuminio, ketaus, nerūdijančio plieno ar plastiko. Pigiausi – plastikiniai. Šie žibintai pagaminti iš akrilinio arba poliamido, sutvirtinto stiklo pluoštu.

Pastarasis gerokai atsparesnis, nebijo temperatūros pokyčių, smūgių, galima pasirinkti spalvą. Akrilinio plastiko šviestuvai ilgainiui ima keisti spalvą ir, reaguodami į temperatūros svyravimus, kietėja, todėl tampa trapesni. Tad juos nesunku sudaužyti.

Eksploatuojant šviestuvus žiemą svarbu, kad medžiagos, iš kurių pagaminti jų kotai, būtų labai kokybiškos.

Šviestuvai, kuriuose įmontuoti elektroniniai paleidikliai, yra brangesni, tačiau jų lemputės pigesnės. Galima naudoti ir tokius paleidiklius turinčias lempas. Jos kainuoja pigiau, bet patys šviestuvai brangesni.

Montuodami aliuminio šviestuvus atidžiai perskaitykite gamintojo pateiktas instrukcijas, kad žinotumėte, ar juos galima įkasti į žemę. Aliuminis, tręšiant žolę aplink, reaguoja su chemikalais ir pradeda rūdyti. Tad šviestuvus, pagamintus iš šios medžiagos, geriausia statyti ant betoninio pagrindo.

Skandinavijoje paplitęs cinkuotas metalas, o Lietuvoje populiarūs nebrangūs šviestuvai iš nerūdijančio plieno.

Atsparumas dulkėms ir vandeniui

Rinkdamiesi lauko šviestuvus atkreipkite dėmesį į jų atsparumą dulkėms ir vandeniui (IP). Ši savybė ypač svarbi, eksploatuojant juos žiemą. Pastatomi šviestuvai privalo būti ne mažesnio kaip 23 IP , bet rimtos kompanijos tokiu net negamina, apsaugos laipsnio (pirmasis skaičius reiškia atsparumą dulkėms, antrasis – vandeniui), įkasami į žemę – nuo 65 iki 67 IP.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nausėda renkasi komandą: kas sups būsimą šalies vadovą? (122)

Išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda formuoja savo komandą. Kertinis ratas žmonių, kuris...

Gabrielius Landsbergis: valstiečių pasirodymas rinkimuose buvo siurprizas visiems papildyta (141)

Valstiečių-žaliųjų rezultatą Europos Parlamento rinkimuose būtų sunku vertinti kaip pozityvų,...

Po balsavimo Europoje skelbia apie istorinį momentą: keičiasi galios pusiausvyra papildyta (73)

Keturias dienas trukę Europos Parlamento (EP) rinkimai pasiekė finišo tiesiąją. Didžiausias...

Ramūnas Karbauskis nepasirodė konferencijoje rinkimų rezultatams aptarti

Valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis neatvyko į spaudos konferenciją rinkimų rezultatams...

Šimonytė po pralaimėtų rinkimų: man gaila Ramūno Karbauskio (335)

Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimuose Gitanui Nausėdai pralaimėjusi Ingrida Šimonytė...

Rinkimų nakties akimirkos – pro DELFI fotografų objektyvą (6)

Sekmadienį Lietuva šalies vadovu išrinko Gitaną Nausėdą, ir išrinko 11 Lietuvos atstovų į...

Goda Alijeva apie tikrąsias skyrybų priežastis: jis nebuvo labai geras krepšininkas, o išgarsėjo tik tapęs mano vyru (21)

Dainininkė Goda Alijeva pasiryžo itin atviram interviu apie skyrybas su krepšininku Rolandu...

„Misija Sibiras‘19” bandomasis žygis: nuo 100 kuprinių Katauskių rinkiminėje apylinkėje iki išsaugotos istorijos (1)

50 nueitų kilometrų, sutvarkytos Ariogalos senųjų žydų kapinės, ekstremalus kėlimasis per...

Revanšo prieš Liuksemburgą Lietuvos rinktinė sieks be lyderio vartuose sudėtyje – naujokas ir sugrįžęs Laukžemis

Pirmadienį Lietuvos vyrų futbolo rinktinės vyriausiasis treneris Valdas Urbonas paskelbė...

Po reikalavimo dėl pagrobtų ukrainiečių jūreivių – Maskvos atkirtis (64)

Rusijos pozicija dėl ukrainiečių jūreivių, sulaikytų per incidentą Kerčės sąsiauryje, dėl...