aA
Akmenys žavėjo žmones nuo neatmenamų laikų. Jie buvo renkami ir tarnavo daugybei tikslų - nuo praktinių iki dekoratyvinių. Jų nekintamumas ir tvirtumas yra lyginami su ilgaamžiškumu ir nemirtingumu. Akmenys mus žavi, kursto smalsumą, stebina savo grožiu ir paslaptingumu.
Suiseki. Neida Ridriguez (Italija)
© DELFI (J.Juršienės nuotr.)

Dailius ir prasmingus akmenis japonai vadina suiseki. Daugelis tradicinių suiseki yra maždaug 5 cm ilgio, tačiau būna ir tokių, kurie siekia 50 cm ir daugiau. Nugludinti vėjo, lietaus ir bėgančių metų, šie nuostabūs mūsų pasaulio mikrokosmosai užburia formomis ir raštais, kuriuose galima išvysti kasdienius natūralius objektus. Išdėlioti ant specialiai jiems išraižytų medinių padėklų, vadinamų “daiza”, “suiban” ar “doban”, jie tampa tikru meno kūriniu ir dvasinio įkvėpimo šaltiniu, rašo suiseki.com.

Tolimųjų Rytų šalyse akmenys laikomi meno kūriniais ir vadinami įvairiais vardais, pavyzdžiui, Aiseki (Japonija) - branginamas akmuo; Shang Shi (Kinija) - elegantiškas akmuo; Shang Sek (Kinija) - maloniai nuteikiantis akmuo; Ya Sek (Kinija) - rafinuotas elegantiškas akmuo; Suseok (Korėja) - ilgaamžiškumo akmuo.

Akmenys Vakarų pasaulyje

Ši meno forma - gėrėjimasis natūraliu akmenų grožiu - Vakarų pasaulyje yra dar gana nauja, tačiau sparčiai populiarėja.

Susidomėjimą akmenimis Vakarų pasaulyje didžiąja dalimi lėmė japonų suiseki. Pirmiausiai mūsų akį patraukė bonsai medeliai, o vėliau - bonsai parodose išdėliotos suiseki kompozicijos. Galiausiai pradėjome vertinti akmenis dėl jų grožio ir jausmų, kuriuos jie sukelia jais besigrožinčiam žmogui.

Suiseki ir kitos grožėjimosi akmenimis formos

Žmonės akmenimis žavėjosi ir juos rinko nuo neatmenamų laikų. Įvairiose kultūrose išsivystė skirtingai vadinamos šio meno formos, kurioms būdingi skirtingi standartai ir gairės.

Japonijoje šis menas vadinamas “Suiseki”, Kinijoje - “Gongshi”, Korėjoje - “Suseok” arba “Gongshi”. Dar kitose šalyse jį vadina tiesiog “akmenų apžiūrėjimu”, meniškais akmenimis, akmenimis-objektais ir tt.

Kas yra suiseki?

Subtili ir tradicinė japonų meno forma suiseki yra kur kas daugiau nei tik menas - ji atspindi procesą, jausmą, santykį tarp objekto ir stebėtojo. Štai kaip suiseki apibūdina jo gerbėjai.

„Suiseki - tai akmenys, kuriuose galima įžiūrėti kalnus, ežerus, krioklius ir kitus gamtos vaizdus; tai akmenys, kurių forma ir paviršius sukelia estetinį pasigerėjimą. Suiseki - tai dalelė gamtos jūsų delne.“

„Suiseki yra maži, natūraliai susiformavę akmenys, kurie žavi savo grožiu ir kuriuose galima įžiūrėti gamtos ar glaudžiai su gamta susijusio objekto vaizdą. Dažniausiai suiseki akmenyse išryškėja toliuose stūksantis kalnas, šniokšciantis krioklys, sala, šiaudais dengta trobelė ar gyvūnas.“

„Šie akmenys, surinkti laukinėje gamtoje, kalnuose bei upių slėniuose, yra didingo grožio objektas. Tai rafinuoti įrankiai, padedantys išlaisvinti vaizduotę ir suvokti pasaulio didybę.“

„Suiseki - tai gamtos grožio suvokimas ir įvertinimas, kuris aplanko žiūrint į natūraliai susiformavusį akmenį.“

„Suiseki (sui - vanduo, seki - akmuo) - tai akmenų tyrinėjimas ir malonumas, patiriamas žiūrint į natūraliai susiformavusius akmenis kaip į grožio objektą. Suiseki menas susideda iš akmenų rinkimo, išdėstymo ir grožejimosi šiais neapdorotais, natūraliai susiformavusiais akmenimis. Šie akmenys aptinkami kalnų upeliuose, vėjuotose dykumose, paplūdimiuose prie vandenyno - visur, kur tik gamta juos išbarstė ir suformavo.“

„Suiseki suteikia žmogaus akims galią vos kelių centimetrų plotelyje įžvelgti visą žemę ir kosmosą.”

„Kai nuvalius ir išdėliojus akmenis užgimsta harmoningas suiseki su nuostabiu kalnų vaizdu, širdį užlieja malonumas, užplūsta įkvėpimas, atsigauna siela. Kiekvienas kolekcininkas svajoja vieną dieną rasti tobulą Akmenį, kad galėtų sukurti tobulą miniatiūrinį gamtovaizdį. Tobulybė visada yra kitas akmuo, todėl svajonė niekada nemiršta.“

Suiseki estetika

Ilgus šimtmecius šie nuostabūs akmenys, turintys galios atspindėti sceną ar objektą, kurstė žmonių vaizduotę. Akmenyse galima įžiūrėti tokią pat galybę vaizdinių kaip ir debesyse, kuriuose išryškėja eržilai, angelai ir kitokie objektai. Suiseki pasaulyje dažnai vartojamas terminas „wabi-sabi“, kuris reiškia gilų dvasinį suvokimą ir ryšį su suiseki akmeniu.

Labiausiai vertinami akmenys nėra natūralių objektų, kuriuos jie atspindi, kopijos - jie tik pasiūlo objekto idėją, sužadina vaizduotę ir leidžia nusitapyti savo paveikslą. Tai paprastumas, derantis su Zen mokymais. Tai akmenyje iškalti žodžiai „mažiau yra daugiau“.

Estetinės savybės

* Užuomina
* Prislopintos spalvos
* Harmonija
* Wabi (vidus, dvasia)
* Sabi (estetika, menas)
* Shibui (santūri elegancija)
* Yugen (staigus suvokimas)

Prislopintos spalvos: subtilios spalvos, iškylančios iš akmens šerdies, tarsi apšviestos slapto šviesos šaltinio. Labiausiai vertinami tamsūs juodi, rudi, žali, mėlyni, raudoni akmenų atspalviai.

Harmonija tarp kontrastuojančių savybių: aukštumas/žemumas, didumas/mažumas, vertikalumas/horizontalumas, išgaubtumas/įgaubtumas, kietumas/minkštumas, grublėtumas/lygumas, judesys/ramybė.

Wabi: subjektyvus jausmas, kurį sukėlė objektas; kuklus, nuošalus, ramus, tylus, nejudantis, nepretenzingas, melancholiškas, vienišas, negyvenamas (klasikinis vaizdas: atokiame paplūdimyje likimo valiai palikta žvejo trobelė, kurią siūbuoja šaltas vėjas).

Sabi: senovinis, subrendęs, užsigrūdinęs, ramus, išlaikytas, antikinis; vienišas, nuošalus ar melancholiškas (klasikinis vaizdas: patina ir amžių išduodančios žymės ant vertingo senovinio daikto).

Shibui: santūrus, ramus, kuklus, uždaras, slaptas; rafinuotas, elegantiškas (klasikinis vaizdas: vieniša liauna gėlelė, besistiebianti pro sutrūkinėjusį šaligatvi; rami, santūri oficialios arbatos gėrimo ceremonijos elegancija).

Yugen: sudėtingas, neaiškus, subtilus; tamsus ir paslaptingas (klasikinis vaizdas: pro debesų šyda švieciantis mėnulis; rytinis rūkas, dengiantis kalno viršūnę).

Kaip matyti, suiseki estetika slypi mažose detalėse: tekstūros variacijose, atspalviuose, beveik nematomuose formos niuansuose. Šie skirtumai ir skiria suiseki nuo paprastų akmenų. Suiseki - grožis, kuris laukia būti atrastas, grožis, kuris slypi viduje.

Gražiausius suiseki iš viso pasaulio norintys galės rasti VI-ojoje Tarptautinėje bonsai ir suiseki parodoje bei II-ajame Japonijos menų festivalyje, skirtame Lietuvos ir Tekančios saulės šalies draugystės dvidešimtmečiui paminėti.

Sako suiseki kolekcijas Vilniuje vyksiančioje parodoje pristatys Europos suiseki prezidentas Igoris Barta (Čekija), Šarka Čermakova (Čekija) ir kiti menininkai.

Paroda vyks birželio 9-12 d. „Litexpo“ parodų rūmuose. Dvidešimt pasaulio šalių dalyvių, dvidešimt Japonijos meno šakų, dvidešimt diplomatinių santykių atkūrimo metų. Tokie skaičiai vainikuoja dviejų šalių draugystę ir ištrina geografinius atstumus bei sujungia kultūras. Tai – unikalus renginys ne tik Baltijos šalyse, bet ir Europoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po šeštą parą alinančio košmaro Alytuje – naujausios žinios: kai kur tarša viršyta 10 kartų (31)

„Tie momentiniai dalykai tikrai kelia nerimą. Dėl Miklusėnų man labai neramu, darome viską, ką...

Įpyko dėl mokesčio perkant už mažiau nei 20 eurų: Lietuvos įstatymai leidžia tokį taikyti (75)

Užsakymo paruošimo mokestis , – štai su tokiu dar iki šiol nematytu mokesčiu apsipirkusi el....

Kėdainietė tikina nuo vilko apsigynusi lenta: žiūrėjau jam tiesiai į akis (8)

Kėdainių rajono gyventojai jau kuri laiką negali ramiai gyventi dėl vis labiau įžūlėjančių...

Prabilo ir Kauno „Žalgirio“ ultros: tai garbės mums nedaro

Sekmadienį po LKL lyderių kovos ne ką mažiau dėmesio, nei pačios rungtynės ir įvykiai ant...

Paskutinės valandos: ar Sabonis liks Indianoje bei kodėl „Pacers“ ir lietuvio derybos įstrigo? laida „Iš viršaus“

Kodėl pirmadienio vakaras gali tapti lemtingu Domantui Saboniui ir Indianos „Pacers“ klubui?...

Gauta Seimo teisininkų išvada: ar galima balsuoti dėl Pranckiečio pateikiame pilną išvados tekstą  (299)

Seimo valdybos atstovų paprašyta Teisės departamento išvada dėl pakartotinio balsavimo dėl Seimo...

Ši prancūzė – tikra mūsų laikų stiliaus ikona, iš kurios yra, ko pasimokyti (5)

Nuo 2010 m. savo mados tinklaraštį „Over the Rainbow“ rašanti prancūzų ir britų kilmės...

Dezertyravęs KASP kapitonas išsigando, kad pakenks Lietuvai, bet – ir vėl dezertyravo

Dėl dezertyravimo ir savavališko pasišalinimo iš tarnybos baudžiamojon atsakomybėn patrauktas...

Kardiologas kreipiasi į sergančius širdies ir kraujagyslių ligomis: turite laikytis 10 pagrindinių taisyklių (11)

Širdies ir kraujagyslių ligos išlieka labiausiai paplitusios, pažeidžiančios vis jaunesnio...

Įsimintiniausia IX forto istorija: kraupaus likimo išsigandę kaliniai pabėgo išgręžę 314 skylučių (3)

Sakoma, kad požeminis Kaunas – paslaptingas miesto pasaulis. Legendos kalba, kad šiuose...