aA
Ruošdami ir vartodami maistą naudojame įvairiausius indus: keraminius, metalinius, plastikinius, medinius, porcelianinius ir, žinoma, stiklinius. Pasirinkimas priklauso tik nuo mūsų – renkamės tai, kas arčiau širdies ir poreikių. Šį kartą ant mūsų stalo išsirikiavo stikliniai indai.
Stikliniai indai
© Žurnalas "Tavo namai"
Užkariautojai

Stiklinių indų masinė invazija į kasdienę buitį įvyko ne taip jau seniai – šiek tiek daugiau nei prieš 10 metų. Parduotuves, o kartu ir mūsų namus, užkariavo nebrangūs, ilgaamžiai, patvarūs ir bene sveikiausi naudoti stikliniai indai. Jų asortimentas itin platus – galima rasti kokios tik nori formos ir išvaizdos: nuo visiškai paprastų vienspalvių iki itin skrupulingai tiek iš išorės, tiek iš vidaus dekoruotų stiklo indų. Įdomus faktas, kad raižomas tik krištolas, o panašūs elementai ant stiklinių indų išgaunami specialioje formoje.

Grūdintas ar negrūdintas stiklas?

Stikliniai indai
© Žurnalas "Tavo namai"

Stiklinius indus į grupes galima skirti pagal stiklo apdorojimą – yra negrūdinto, grūdinto ir pilnai grūdinto stiklo indų. Stiklas vadinamas grūdintu, kai jis apdorojamas termiškai. Taip apdorotas stiklas yra atsparesnis temperatūrų svyravimams, mechaniniams smūgiams, yra ilgaamžiškesnis, todėl sumažina išlaidas. Taip pat jis vadinamas saugesniu, nes dūžta į daug smulkių gabalėlių, kurie neturi aštrių briaunų, ir todėl sumažėja galimybė susižeisti.

Grūdinto stiklo indai higieniškesni, nes stiklas yra visiškai neakytas, tokie indai tinkami naudoti mikrobangų krosnelėse, juos galima plauti indaplovėse, nes negrūdintas stiklas greičiau pažeidžiamas indų plovimo priemonėmis – atsiranda mikro įtrūkimų. Pilnai grūdintas stiklas nuo tiesiog grūdinto skiriasi tik dar didesniu tvirtumu ir ilgaamžiškumu. Atpažinti pilnai grūdinto stiklo indus paprasta – dažniausiai jų pakuotės pažymėtos ženklu – mėlynu drambliuku su užrašu „Extra resistant / Fully Tempered / Ypatingai atsparus dūžiams“.

Kaip išsirinkti?

Nors grūdintas stiklas turi nemažai teigiamai vertintinų savybių, jis nuo paprasto stiklo savo išvaizda nesiskiria. Negrūdinto stiklo indai, nors ir nėra tokie atsparūs mechaniniam poveikiui kaip grūdinto stiklo gaminiai, tačiau turi neabejotinai patrauklų privalumą – kainą. Pavyzdžiui, paprasto ir grūdinto stiklo taurių kainos skiriasi apie 1,5 karto. Renkantis stiklo indus, reikia atsižvelgti į jų naudojimo dažnumą ir pobūdį. Jei indai skirti kasdieniniam naudojimui, o virtuvėje įsikūrusi puiki pagalbininkė – indaplovė, geriau rinktis tvirtesnį grūdintą stiklą. Tačiau, jei indas naudojamas ne kasdien, galima įsigyti ir paprasto stiklo indus – tai tikrai nebus prastesnis pasirinkimas.

Pirkti indus, kaip ir bet kokius daiktus, reikia apdairiai. Rekomenduojama juos įdėmiai apžiūrėti – ar nėra burbuliukų, įbrėžimų, ar indas nėra gruoblėtas ten, kur to neturėtų būti – taip įsigysite tikrai kokybiškus indus. Renkantis taures, galioja tie patys patarimai, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį ir į kojelės tvirtumą, taurės krašto lygumą.

Dažnai pirkdami daiktą pasižiūrime, kokioje šalyje jis pagamintas. Specialistai teigia, jog iš tiesų kiekviena šalis turi gamyklų, gaminančių kokybišką produkciją, tačiau į indų tvirtumą ir atsparumą daugiausiai investuoja Vakarų Europos šalys, pavyzdžiui, tikrai kokybiškus stiklinius indus gamina didžiausia pasaulyje indų gamykla ARC International, esanti Prancūzijoje.

Indai taip pat turi madą

Stikliniai indai
© Žurnalas "Tavo namai"

Pasak specialistų, stiklo indai pasiduoda mados vėjams kaip ir bet kuri kita sritis – šiuo metu itin madingi įvairių ryškių spalvų deriniai, bet mados viršūnę šturmuoja juoda. Kalbant apie formą, šiuo metu „ant bangos“ yra įvairiausių neproporcingų formų lėkštės ir dubenėliai, kuri, derinami su tradiciniais indais, praplečia ir paįvairina standartinių kvadrato, apskritimo formos indų serviruotę.

Bene svarbiausias dalykas madingam stalui – žaisminga, originali ir progą atitinkanti serviruotė. Ant madingo stalo besipuikuojantiems serviravimo reikmenims, stalo puošimo elementams leista užgožti net maistą – jo gali būti mažai, mat indams suteikiama privilegija sukurti visą įspūdį. Beje, nereikia bijoti, kad prie šventinio stalo susirinkusieji liks alkani – kadangi prie puošnaus stalo vyrauja ypatinga nuotaika, tai ir valgoma lėčiau, pasimėgaujant. O tokiomis aplinkybėmis skrandis greičiau pasijunta pasotintas… kaip ir estetiniai pojūčiai. Taigi „ir vilkas sotus, ir avis sveika“.

Kaip jau minėta, serviruojant stalą tiek stiklo, tiek kitokiais indais, reikia atsižvelgti ir į progą – ar stalas skirtas eiliniams pietums, ar kokiai smagiai šventei, vakarėliui. Tokia logika vadovaujasi ir indų gamintojai, todėl indaujoje gali puikuotis net keli skirtingoms progoms skirti indų komplektai.

Klasika

Žinoma, parduotuvėse esančio stiklo indų asortimento didžiausią dalį sudaro klasikinių raštų bei formų indai. Kadangi klasika niekada neišeina iš mados, tokius indus irgi verta įsigyti – stalas visada bus madingas. Klasikiniais galima pavadinti minimalių akcentų, taisyklingos formos ir blankios spalvos stiklo indus.

Beje, būtent šios savybės turi didelį pliusą maisto atžvilgiu – jo pateikimo grožis ir spalva tokiuose induose atsiskleidžia labiau nei netradiciniuose, gausaus marginimo induose. Klasikiniai raštai ir formos nesikeičia ir, pasak specialistų, nesikeis dar daugelį metų, tačiau negalima teigti, jog klasika stovi vietoje. Klasikiniai indai tobulinami gerinant jų kokybę.

Dekoratyviniai stiklo indai

Stikliniai indai
© Žurnalas "Tavo namai"

Stiklo indai gali būti ne tik funkcionalūs, bet ir atlikti dekoratyvinę funkciją, pavyzdžiui, lėkštė ar dubuo, iš kurio valgote, gali būti puikiu interjero elementu. Ir tai tikrai ne fantazija – tokie indai egzistuoja, o juos gamina stiklo pūtimo meistrai, suvieniję jėgas su dizaineriais. Tokie stiklo indai yra vienetiniai. Specialistai teigia, jog net siekiant atkartoti paklausaus modelio bei dizaino indą, kiekvienas vienetas vis tiek yra skirtingas ir savitas rankų darbo kūrinys. Žinoma, dekoratyviniai stiklo indai nėra paprasti ir išsiskiriantys tik puošyba.

Pasak tokius indus gaminančių specialistų, išpūsti ar išlieti dekoratyviniai stiklo indai yra masyvūs, sunkūs, jų sienelės – gana storos, todėl maisto gaminimui naudoti tokius indus nėra labai patogu. Tačiau jų trūkumus su kaupu atperka puošnumas – ant stalo pastatyta dekoratyvaus stiklo vaza su vaisiais, saldumynais tampa stilingu akcentu.

Vis dėlto, jei dekoratyvūs stikliniai indai naudojami įprastų indų kompanijoje, juos reikia suderinti, kad nebūtų pernelyg marga. Nenaudojant dekoratyvinio indo maisto produktams sudėti, jame galima laikyti įvairius daiktus, puošybos elementus, margaspalvis dubuo gali pavirsti ir vaza gėlių žiedams – tai priklauso nuo indo savininko fantazijos ir grožio suvokimo.

Dekoratyviniai stiklo indai kuriami atsižvelgiant į pasaulyje vyraujančias mados tendencijas – jomis stengiamasi pasinaudoti kuriant dekorą ar indo formą. Vis tik tokių indų kūrėjai – menininkai – labiausiai pasikliauja jausmu, stengiasi pajusti, kas gali sužavėti, nustebinti, prikaustyti dėmesį (pavyzdžiui, ypatingas spalvų žaismas). Žinoma, atsižvelgiama ir į didžiausią paklausą turinčius, labiausiai vertinamus kūrinius. Galų gale, jei jūsų asmeniškai „neužkabino“ nė vienas kūrinys, jūs turite galimybę patys sukurti norimą indą – pasiūlyti savo spalvų derinį ar formą, ir meistrai išpildys jūsų fantaziją.

Kalbant apie gaminių kainą, specialistai teigia, jog ji priklauso nuo gaminio sudėtingumo ir svorio, todėl kiekvienam gaminiui yra individuali.

Konsultavo UAB „Vilniaus stiklo studija“ stiklo dizaineris Ričardas Peleckas ir indų parduotuvių tinklo „Žana“ komercijos direktorius Paulius Albertavičius.

Naujausiame žurnalo "Tavo namai" numeryje taip pat skaitykite:

Loftas - ir būstas, ir gyvenimo stilius
Darbo kambarys namuose
Jaukus ir spalvotas Stano būstas
Pigiausia kuro rūšis šiandien
Radiatorius - ne tik pagal kišenę
Kilimas Jūsų namuose
Prisiminkime ... lubas

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuva gerovės valstybę kuria iš likučių: kol vieni murkdosi skurde, kiti lepinasi privilegijomis (521)

„ Gerovės valstybė “ – šis terminas ne kartą nuskambėjo Gitano Nausėdos rinkiminėje...

Vieniša mama dirbo per du darbus, bet kai prireikė pagalbos, valstybei pasijuto „per turtinga“ (139)

Viena auginau vaikus, dirbau per du darbus, tačiau staiga tapau per turtinga, – taip į DELFI...

Jakilaitis paskelbė viešą laišką Skverneliui: tai bandymas pasisavinti visai valstybei vertingą žodžių junginį (83)

Antradienį paaiškėjus, kad premjeras Saulius Skvernelis prezidento rinkimuose naudotą šūkį...

Nerimaujama dėl centrinių bankų vaidmens skaitmeninių pinigų revoliucijoje (66)

Pasak Tarptautinių atsiskaitymų banko (Bank for International Settlements, BIS) vadovo, centriniai...

„MG Baltic“ laimėjo bylą prieš Baką apeliacinės instancijos teisme (60)

Vilniaus apygardos teismas antradienį nusprendė, kad žemesnės instancijos teismas šių metų...

2019 m. „Google“ paieškos tendencijos Lietuvoje: rinkimai, tymai ir „Černobilis“ (1)

Kompanija „Google“ paskelbė kasmetinių tendencingiausių 2019 m. užklausų sąrašą, kuriame...

Gydytoja sukritikavo populiarius vaistus nuo peršalimo: pasijaučiate apgaulingai gerai, bet situaciją tik pabloginate (48)

Tikriausiai ne kartą vos pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, skubate į vaistinę ir jau...

Draugas nusprendė papasakoti apie paskutines Freddie Mercury gyvenimo dienas: poelgis mirties patale padėjo jam mirti ramiau (71)

Legendinis grupės „Queen“ vokalistas Freddie Mercury viešai prisipažino apie savo kovą su...

Lavrovas susitiko su Trumpu: JAV kalba apie perduotą perspėjimą, Rusija tai neigia (103)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas perspėjo Maskvą nesikišti į kitų metų rinkimus, antradienį...