Visose Skandinavijos šalyse prieš Kalėdas prisimenami vietiniai nykštukai, dažniausiai vadinami nisais. Danijoje nisai ypač svarbūs - jie ir naminukai, ir pievose gyvenantys keistuoliai mažyčiai žmogeliukai. Tarsi kokie lietuviški kipšiukai, jie nenuspėjami - gali ir piktą išdaigą iškrėsti.
Nykštukai, Nisai - angelai, menininkė Ula Poske
© "Lietuvos žinios"
Nisų gamyba

Norvegijoje manoma, kad nisai gali nustumti į bedugnę, Islandijoje - paklaidinti rūke, o Danijoje pasakojama, kad jie gali paslapčia sušlamšti saldžią kalėdinę ryžių košę. Skandinavai iš savo tautosakos ne tik vaikams pasakas seka, jos motyvais namus puošia, bet ir iš jos užsidirba. Danijos menininkė Ula Poske ėmėsi kurti nykštukus ir atrado naują jų gamybos technologiją. Jos nisai itin išraiškingi, įdomūs ir charakteringi.

Menininkė turi tiek daug šalininkų, kad Danijoje ir kaimyninėse šalyse nuolat organizuoja kursus, į kuriuos renkasi "nisalige" susirgusios moterys.

Lemtingas gimtadienio atvirukas

Nykštukai Ulos Poskes gyvenime tarsi lietuviški aitvarai - jie jau keturiolika metų moteriai neša pinigus ir gerą nuotaiką. Prieš penkiolika metų linkusi į rankdarbius moteris (iki tol ji gamino skrybėles) gavo gimtadienio atviruką: ant popieriaus lapelio buvo priklijuotas niso veidukas. Tai buvo medžiaginis, prikimštas vatos ir vėliau siūlėmis suformuotas veidas. Ula susižavėjo dovana ir iškart sumetė, jog ir jai reiktų pabandyti pagaminti tokį veiduką, tik tobulesnį...

"Tai buvo tik žaidimas. Tačiau man puikiai pasisekė. Iš senos kojinės pagamintas veidas man nedavė ramybės, kol prie jo neprisiuvau kūno, kol neprikabinau plaukų, nepapuošiau žmogeliuko drabužiais, - pasakoja menininkė. - Kai pagaminau kelias tokias lėlytes, jas parodžiau savo mokiniams, kuriuos tuomet mokiau gaminti skrybėles. Jie taip susižavėjo mano darbu, kad paprašė pagaminti daugiau nisų".

Knygos apie nisus tapo perkamiausios

Taip viskas ir prasidėjo - iš pradžių lėlės sau ir saviškiams, vėliau - mažai mugei, tada - didesnei. 2000 metais Ula nuvežė savo nykštukus į vieną mugę Danijoje, kur zujo net 16 tūkstančių žmonių. Ten ją pastebėjo vienos knygų leidyklos darbuotojas ir pasiūlė menininkei išleisti knygą apie nisų siuvimą. Ula sutiko ir netrukus danus pasiekė 3 tūkst. egzempliorių knygų su nuotaikingomis nykštukų šeimynėlėmis ir iškarpomis. Niekas nesitikėjo, jog knyga taps perkamiausia - jos leidimą teko pakartoti keturis kartus. Vėliau menininkė išleido dar tris knygas - apie nisus-raganas, nisus - H.Ch.Anderseno pasakų herojus ir paskutinė, išleista vos prieš kelis mėnesius - apie nisus-angelus. Pirmoji knyga išleista ir Švedijoje. Visos knygos iliustruotos profesionaliomis nuotraukomis, kur nykštukai atgyja įvairiausiose situacijoje - rūko pypkes, geria alų, važinėja rogėmis, maitina kūdikius, skaito laikraščius, maudosi...

Nykštukų gamybos kursai

Danijos, Islandijos, Grendlandijos, Švedijos, Norvegijos, Anglijos, Vokietijos, Fererų salų ir net Pietų Korėjos moterys (kaip knygos pasklido taip plačiai, ne visada žino ir jų autorė) labai susidomėjo Ulos pagamintais nisais ir pačios ėmėsi juos siūti. Nors knygose viskas gana paprastai išdėstyta - kaip sukirpti, ką suraukti, bet moterys sako, kad gyvai nepamačius gamybos proceso pagaminti nisą sudėtinga. Tad Ūla ėmėsi jau keturiolika metų nenutrūkstamos veiklos - savaitgaliais organizuoja kursus. Kasmet kursai vyksta nuo rugpjūčio iki gruodžio ir nuo sausio iki gegužės.

Aksesuarai iš viso pasaulio

Ula ir jos vyras sukasi, kaip išmanydami, kad tik kuo daugiau moterų turėtų galimybę siūti nisus. Negalinčioms lankyti kursų (jie nepigūs, o ir vietų dažniausiai nėra jau prieš dvi savaites) rankdarbių parduotuvėse (Danijoje, Švedijoje, Islandijoje) siūloma įsigyti menininkės paruoštų medžiagų nykštukams gaminti. Į maišą būna sukrautas rinkinys: vilna, kojinės, viela, sukirpta medžiaga drabužiams ir taip toliau.

Kadangi nykštukams reikalingi akiniai, vyžos, pypkės, sparnai (naujausiems nisams - angelams), menininkė parūpina ir šių smulkmenų.

Sunku patikėti, kad aksesuarų nisams menininkei teko ieškoti visame pasaulyje. Akinukų gamintoją pavyko rasti Indonezijoje - specialius akinukus firma gamina tik Ulos užsakymu. Vyžos - iš Kinijos. Sparnų Ulos vyras ieškojo po visą Daniją. Nerado, tada važiavo į Hamburgą, užmezgė ryšius su kinais, ir šie sutiko gaminti sparnus.

Svarbiausia medžiaga nisui pagaminti - vilna (dėkui Dievui, sako ponia Poske, pastarosios galima gauti Danijoje) ir pėdkelnės. Ula sako, kad ne visos kojinės tinka. Reikia tokių, kad sukarpytos ir tempiamos įvairiausiomis kryptimis neirtų. Šeima kojines gabenasi iš Italijos. Šiemet jie seminaruose ir rankdarbių parduotuvėse jau pardavė 22 tūkst. porų itališkų pėdkelnių! Menininkės gaminamų lėlių šiuo metu, prieš Kalėdas, parduodama po 1,7 tūkst. per savaitę.

Charakteris

Ula sako, kad jos sėkmės raktas - orginalumas ir nišų charakteringumas. Nisus siūti, megzti, drožti bando daug liaudies menininkų, bet retam sekasi išgauti charakterį. Nors Ula kiekvieną savaitgalį moko moteris gaminti nisus, bet baimintis, kad jos kopijuos savo mokytoją, jai nėra reikalo. Jos lėlės išsiskiria tik jai vienai žinomu būdu išgautomis mimikomis, ji nebijo eksperimentuoti - nisas nebūtinai turi būti linksmas, jis gali būti ir piktas, ir gudrus. Jis nebūtinai turi puikuotis žalia liemene ir būti užsimaukšlinęs raudoną kepuraitę - jis gali vilkėti fraką, sarį, gali būti ir nuogas... Jis gali būti ne tik skandinaviško gymio, bet ir tamsiaveidis (vieną tokį menininkė įdavė sūnui, studijuojančiam Kenijoje), eskimas, korėjietis...

Gal dėl menininkės universalumo, jos nisai žavi ne tik šalių, kuriose gyva legenda apie šias būtybes, gyventojus, bet ir nieko apie juos negirdėjusius žmones. Vienos korėjietės studentės dėka, susidraugavusios su Poske šeima, nisų paroda du kartus buvo eksponuota Pietų Korėjoje. Po pirmosios parodos, kur Ula eksponavo H.Ch.Anderseno 100 metų jubiliejui skirtas lėles, kilo ažiotažas ir korėjiečiai paprašė dar lėlių - tematika nebuvo svarbi... Menininkė ir grupelę korėjiečių išmokė gaminti nisus.

Paslaptys

Ulos gaminamų nisų veidai tarsi gyvi. Ji sako, kad yra studijavusi piešimą, tai jai iš dalies ir padeda sukurti anatomiškai taisyklingą veidą. Kūnelius, kurie būna įvairiai susirietę, Ula gamina žiūrėdama į veidrodį. Jei reikia pagaminti angeliuką, sėdintį parietus kojas, tai ir Ula taip atsisėda ir stebi, kur susidaro linkiai...

Žiūrint iš šalies, Ulos sumanyta nisų gamyba atrodo paprasta. Ant vieno vielos karkaso formuojamas veidas, ant kito - kūnas. Kūnelio užpildui dažniausiai naudojamas poliesteris, veidui - tik vilna, nes ją maloniau persiuvinėti adata...

Tačiau, kaip jiems ir dera, Ulos nisai išlieka paslaptingi. Paslaptis turbūt glūdi kūrėjos talente, nes šiaip menininkės paslaptys paprastos: kuo padažyti niso skruostus, kad jie atrodytų tikroviškai, kiek bei kokių karoliukų naudoti akims bei dantukams, kaip pagaminti blakstienas?

Tačiau nykštukai tokie gyvi, kad iš tiesų norisi susekti, ar tik ne šis nisas, tupintis ant komodos, nugvelbė nuo stalo saldų-į ryžių pudingą...

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Naisių vasaros“ istorija – visai ne tokia paprasta, kaip galima būtų pagalvoti (92)

Kuo „Naisių vasara“ skiriasi nuo „Simpsonų“, ir ar galima teisiškai įrodyti, kad šis...

JAV suimta Neringa Venckienė papildyta 14.55 (1854)

Lietuvos prašymu Jungtinėse Valstijose suimta buvusi Seimo narė Neringa Venckienė , kaltinama...

Vilniuje iš degalinės sprukdamas „Audi“ vairuotojas apdaužė keturis automobilius, paskui nulėkė pėsčias (46)

Ketvirtadienio popietę, 15.07 val., Vilniaus policija gavo pranešimą iš degalinės „Viada“,...

Unikali sala Baltijos jūroje stebina neįprasta namų architektūra (1)

Danijai priklausančioje Lesės saloje Baltijos jūroje galima pamatyti namų, kurių stogai...

Pasiūlė receptą, kaip sumažinti sąskaitas už šilumą (25)

Sumažinti šildymo kainas Lietuvoje ir užtikrinti gyventojų interesus gali tik sąžininga...

Sirijoje – naujausi rusų naikintuvai ekspertai bando įžvelgti priežastis (288)

Rusijos kariuomenė pradėjo naudoti naikintuvus „ Su-57 “ tik 2018 m. vasario pradžioje....

„Naisių vasaros“ skandalas įsisiūbuoja: klibina VRK vadovės kėdę (51)

Seimo opozicinių frakcijų atstovai kreipėsi į Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį su prašymu...

Džiugi žinia: į Lietuvą jau grįžta paukščiai (4)

Nors žiema trauktis dar nenori, labiausiai laukiantieji pavasario jau gali pastebėti pirmuosius jo...

Ruošiami pokyčiai trečiame pagal dydį Lietuvos oro uoste: dabartinės kryptys netenkina (42)

Praėjusiais metais Palangos oro uostas turėjo 11 krypčių į užsienio šalis, tačiau verslo ir...

Nauji vėjai turizmo rinkoje – kelionių agentūroms dalinti nuolaidas bus sunkiau (4)

Nors lietuviai ir toliau veržiasi ilsėtis į Turkiją, tačiau šiemet šią kelionių kryptį...