Jei paklausinėtumėte lietuvių, ko jie labiausiai norėtų žiemą, atsakymas daugeliu atveju būtų gana standartinis: šilumos, ir kad už ją nereikėtų daug mokėti. Svajonės ne tokios ir nerealios, ypač jei kruopščiai rinksitės šildymo sistemą bei įrangą.
Radiatorius
© Lehtikuva/ Scanpix
Daugiabučių gyventojai dėl šildymo neturėtų smarkiai sukti galvos, nebent pabambėti, kai gauna sąskaitas. Kitas dalykas, jei jums įkyrėjo senas radiatorius, ant kurio dėl daugybės dažų sluoksnių jau nebekimba ir nesilaiko dažai. Šildymo prietaisų parduotuvių asortimentą atidžiai studijuoja ir nuosavų namų gyventojai.

Šildymo specialistai juokauja, kad parduoti šildymo sistemą klientui nėra labai sunku. Sušalęs perka daug nesvarstydamas, nes šiluma pirmiausia siejama su pojūčiais ir komfortu, o tik paskui galvojama apie pinigus. Nesutverti mes gyventi spartietiškai, todėl net ir sukandę dantis perkame įrenginius, padėsiančius mums šiltai ir jaukiai peržiemoti.

Taupiau, kai spinduliuoja

Laikoma, kad komfortiškiausia patalpos temperatūra yra 20-22 laipsniai šilumos. Tačiau žmogaus savijauta priklauso ir nuo to, kokiu būdu patalpa šildoma: konvekciniu (patalpa šildoma pučiant šiltą orą) ar spinduliuojant šilumą.

Mokslininkai tikina, kad kuo didesnė šilumos dalis nuo prietaiso spinduliuojama, tuo žmogus jaučiasi komfortiškiau. Tiesa, kas per daug, tas nesveika. Jei prietaisas spinduliuodamas patalpai atiduoda daugiau kaip 70-80 proc. šilumos, kambaryje susidaro temperatūros ruožai: prie pat šildymo prietaiso labai karšta, o tolėliau - vėsu.

"Kai didelė dalis šilumos atiduodama konvekciniu būdu (oras cirkuliuoja per šildymo prietaisą), patalpoje reikia palaikyti 1-2 laipsniais didesnę temperatūrą. Tyrimai parodė, kad oro temperatūrą patalpoje sumažinus laipsniu galima sutaupyti apie 5-6 proc. šilumos, o kartu ir kuro. Būtent tie šildymo prietaisai, kurie iki pusės savo skleidžiamos šilumos atiduoda spinduliuodami, leidžia temperatūrą sumažinti 1-2 laipsniais, ir žmogus nepajunta skirtumo", - pasakoja dr. Arūnas Stikliūnas, UAB "Gilius ir Ko" šiluminės technikos inovacijų skyriaus vadovas.

Didžiausią dalį šilumos (apie 50 proc.) išspinduliuoja šildomosios grindys. Plieniniai ir aliumininiai vandens radiatoriai išspinduliuoja apie 30-45 proc. šilumos, o konvektoriai šilumos išspinduliuoja labai mažai. "Plieniniai radiatoriai, vertinant pagal šilumos atidavimo būdą, nedaug atsilieka nuo šildomųjų grindų, o juos įrengti kainuoja du kartus pigiau nei šildomąsias grindis", - sako dr. Stikliūnas.

Šildymo prietaisų talpa

Nemažai įtakos šilumos taupymui turi ir šildymo prietaisų vandens talpa. Pasak specialistų, plieniniai vandens radiatoriai yra optimalios talpos: vienam kilovatui šiluminės galios tenka apie 2,5 - 3 litrus šildymo sistemos vandens. Konvektoriuose šis dydis siekia apie 0,3 litro kilovatui, o ketaus radiatoriuose - iki 8-10 litrų kilovatui.

"Konvektoriuose esantis vandens kiekis sudaro tik 10-20 proc. viso šildymo sistemos vandens. Dujų katilas karštą vandenį ruošia prioritetiniu būdu: kai šildomas karštas vanduo, šildymo sistema nešildoma, - pasakoja dr. Stikliūnas. - Mažas vandens kiekis konvektoriuose labai greitai atvėsta, patalpos atšąla. O plieniniuose radiatoriuose vandens yra pakankamai, daug, kad jis karšto vandens ruošimo metu nespėtų atvėsti, ir pakankamai mažai, kad greitai reaguotų reguliuojant temperatūrą termostatiniais ventiliais".

Plieniniai radiatoriai - populiariausi

Šiuo metu parduotuvėse galima rasti vandeniu šildomų radiatorių iš plieno ir aliuminio. Pasak Edvardo Žiulio, S.Videikos įmonės "Santera" skyriaus vadovo, populiariausi yra plieniniai radiatoriai.

"Aliumininiai dažniausiai statomi keičiant senus radiatorius daugiabučiuose. Individualiuose namuose ar naujuose daugiabučiuose populiaresni plieniniai radiatoriai", - pasakoja Žiulys.

Aliuminio radiatoriai geriau atiduoda šilumą, tačiau plieninių radiatorių gerokai didesnis pasirinkimas. Plieninių pirkėjams siūloma per 400 modelių, įvairaus ilgio ir aukščio, o aliumininių asortimentas yra gerokai menkesnis.

"Aliuminio radiatoriai renkami iš sekcijų, todėl ilgis neribojamas, tačiau sekcijų aukštis - tik kelių variantų", - pasakoja Rolandas Žilys, UAB "NIT" vadybininkas. Dėl šios priežasties, nors kaina nedaug ir tesiskiria, pirkėjai mieliau dairosi į plieninius radiatorius.

"Parduotuvėse galima rasti ir brangesnių, ir pigesnių produktų. Stebuklų nėra. Kokybiškesni, tačiau ir brangesni yra Vakarų Europoje pagaminti radiatoriai, pigesni produktai atkeliauja iš kaimyninių šalių ar Kinijos, - pasakoja Žilys. - Pigesnieji radiatoriai gaminami iš prastesnės kokybės metalo, gaminiai būna gruboki, ne iki galo baigti".

Kaip prijungti

Plieniniai radiatoriai gali būti jungiami šone arba apačioje. Aliumininiai jungiami tik šone. "Svarbu, kad vamzdžius ir jungtis pirktumėte vieno gamintojo ar bent jau iš vieno pardavėjo. Kartais taupydamas žmogus radiatorių ir prijungti reikalingas detales perka keliose parduotuvėse, o vėliau pasirodo, kad vamzdis neatitinka jungčių. Tokiu atveju vamzdį greičiausiai blogai prispausite, jis gali nutrūkti", - perspėja Žilys.

Vamzdis prie radiatoriaus sukamas arba presuojamas. Pastarasis būdas kiek brangesnis, bet patikimesnis. Geriausia naudoti trisluoksnį presuojamąjį vamzdį.

Svarbu mokėti taupyti

Išsirinkus radiatorių ne mažiau svarbu rasti jam tinkamą vietą. Geriausia, kai radiatorius statomas po langu. Šildytuvo ilgis turi būti ne mažesnis nei lango plotis. Pastačius radiatorių po langu kylanti šilto oro srovė susimaišo su šaltu oru, krintančiu nuo lango stiklo, todėl nesijaučia nemalonios šalto oro traukos prie grindų. Radiatorius turi būti kiek įmanoma aukštesnis, kad uždengtų kuo daugiau sienos tarp palangės ir grindų.

Kad sutaupytumėte kuo daugiau šilumos, už radiatoriaus galite pritvirtinti šilumą atspindinčias plėveles. Neužtverkite radiatoriaus dekoratyvinėmis grotelėmis, nes jos trukdo šilumai sklisti į patalpas. Taupyti šilumą galite ir prie sienų pristūmę didelių gabaritų baldus. Taip sienas šiek tiek "apšiltinsite". Mažiau šilumos prarandama, kai patalpos vėdinamos intensyviai, bet trumpai.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: arktinis šaltis šalį sukaustys ilgam (23)

Šią savaitę šalį stingdys šaltis . O „dėkoti“ galime į dvi dalis skilusiam poliariniam...

Ūkininkas: pieno produktai netrukus pigs (100)

„Miestiečiai ateina į protą“, – sako save tipišku smulkiuoju ūkininku, kurio specializacija...

Pigiausi būstai Lietuvoje – už vieną minimalų atlyginimą (81)

Atsidarius nekilnojamojo turto skelbimų portalą, akį gali patraukti pasiūlymai už ypač nedidelę...

Italijos lietuviai kyla į kovą su Rusijos propaganda (255)

Nusibodo Italijoje aiškinti, kad Lietuva tai ne Rusija, ir kad lietuviai turi savo tvirtą...

Tobulas muzikos ir 3D vaizdų spektaklis: elektroninės muzikos pionieriai „Kraftwerk“ atidavė duoklę Lietuvai (13)

Vokietijos muzikos grandai itin pamėgo lankytis Lietuvoje. „Scorpions“, „Accept“ ar buvusių...

Lietuvis dėl savo darbo Airijoje buvo tapęs kone šios šalies priešu (94)

Iš Kapčiamiesčio, nedidelio miestelio Lazdijų rajone, kilęs Povilas Ražukas Airijoje dirbo prie...

Netiesa, kad Kaukėnas nežibėjo tarp superžvaigždžių: nusileido tik Fourcade‘ui (27)

Tik legendinis Martinas Fourcade‘as buvo greitesnis už Tomą Kaukėną lenktynėse, kuriose...

Išgyvenęs alpinistas papasakojo, ką patyrė: sulaužyta koja ropojo iki kalnų namelio (243)

Kirgizijoje bendražygio netekęs alpinistas Kęstutis Skrupskelis papasakojo savo kvapą...

Vestuves nusprendė atšvęsti kitaip: vietoje puokščių pasirinko šuniukus (4)

Becky ir John'as buvo pačiame vestuvių planavimo įkarštyje, kai pamatė gyvūnų prieglaudos...

Lietuvių nuotykiai Šiaurės Korėjoje: vos išlipę iš lėktuvo svarstėme, kaip iš čia pabėgti (195)

Nuo pat vaikystės mane traukė keisti ir mistiniai dalykai. Buvo įdomu viskas kas baisu, gniaužia...