Kiekvienais metais prieš Kalėdas minimi metų gyvūnai, spalvos. Tačiau Kalėdų spalvos ir papuošalai neilgam, o sienų ir viso interjero spalvos - bent keleriems metams. Kaip jas išsirinkti?
© Corbis
Turbūt apie nieką nėra prirašyta ir sukurta tiek įvairiausių teorijų, kiek apie spalvas. Apie tai kalba garsūs mokslininkai, filosofai, prirašyta žurnaluose. Žinoma, ir kiekvienas save gerbiantis menininkas ar menotyrininkas turi apie spalvas savo nuomonę.

Atrodytų, kad esant tokiai galybei patariančios literatūros, spalvų parinkimas būstui turėtų būti viena iš lengviausių praktinių užduočių naujakuriams. Kadangi dabar labai populiarūs namai bei butai su daline apdaila, principas „atėjau, nusidažiau ir gyvensiu" tampa vis priimtinesnis.

"Kažkas" ne ta i p

Tačiau net ir turint išlavintą skonį ir nepriekaištingą stiliaus pojūtį, viskas nėra taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Kiekvienas interjeras ar gyvenamoji vieta turi savitą specifiką, architektūros struktūrą, diktuojančią tam tikras spalvų nuorodas. Aišku, visada būna malonių išimčių, kada net ir profesionalo akį džiugina originalūs bei harmoningi pačių interjero šeimininkų sprendimai. Nors neretas ir toks atvejis, kai pagaliau apsisprendus dėl galutinio spalvų varianto ir išdažius patalpas, tampa akivaizdu, kad kažkas ne taip. Tas „kažkas" dažniausiai sunkiai įvardijamas, tiesiog namie tvyro ne tokia nuotaika, kažkuriame kambaryje nesinori užsibūti, arba strategiškai geroje vietoje ką tik įrengta kavinė vis dėlto netampa populiari.

Priežasties toli ieškoti nereikia, dėl to gali būti kalta tokia, atrodytų, smulkmena - netinkamai parinktos spalvos. Ne tiek svarbu, ar kavinėje vyrauja kelios ar keliolika spalvų bei tonu, ar interjeras monochrominis - naudota vienos spalvos pustonių skalė, kiek aiškus ir subalansuotas bendras koloritas. Tas vadinamasis kažkas yra ne tik sienų dažų spalva, bet ir visų kitų stambių detalių bei smulkių akcentų kuriamas vaizdinis įspūdis. Pavyzdžiui, baldų furnitūra, gobelenai, užuolaidos - visi pirmojo plano elementai veikia kaip lygiavertė atsvara foniniam planui (sienoms). Prie sienų turi derėti ir antrasis planas, kuriam priskiriami meno kūriniai, sienų dekoras, kai kurie apdailos elementai, šviestuvai.

Tad populiarių brošiūrėlių, kurios siūlo dvidešimt pusėtinų standartinių derinių, nepakanka. Jie neblogai atrodo siūlomų interjerų pavyzdžiuose, tačiau perkėlus juos į kitokią aplinką bei išplanavimą absoliučiai nepasiteisina.

Teorija ne visur tinka

Panašiai yra ir su supaprastintomis, aiškinamosiomis spalvų teorijomis, skelbiančiomis, kad, pavyzdžiui, mėlyna - šaldo, persikinė - šildo bei kuria jaukumo įspūdį, o balta arba neutrali - tinka tik operacinei. Vadovaujantis tokiais patarimais atrodo, kad kai kurios spalvos restoranui ar kavinei būtinai suteiks dvigubai didesnės erdvės įspūdį, o kai kurios, ko gero, sukels klaustrofobiją. Iš tiesų gali būti visai priešingai: mėlyna gali šildyti, geltona - šaldyti, o raudona nebūtinai reikš aistringą temperamentą ar bus tam tikra geografinė nuoroda, sakykime, į Rytus ar Pietų Ameriką.

Interjere ir apskritai architektūroje nederėtų rimtai žiūrėti, juo labiau bandyti pritaikyti psichologiniu aspektu plėtojamų teorijų, mados bei grožio pasaulio dėsnių, taip pat kino menui galiojančių principų. Kad ir kokia didelė pagunda kyla matytą nuostabų filmo kadrą ar žavingą gobeleno spalvų derinį pasiskolinti nuosavam interjerui, rezultatas greičiausiai nuvils. Nereikėtų pamiršti, kad kine gausu optinių triukų, tikslinių derinių, kai tam tikros spalvos sugretinamos siekiant ekrane sustiprinti vaizdą ir nuotaiką.

Tekstilė, vaizduojamojo meno kūriniai, ypač senoviniai interjerai paveiksluose, gali tapti puikiu inspiracijos šaltiniu kuriant interjero stilių, tačiau negalima aklai kopijuoti, stengtis atkurti lygiai tokį patį vaizdą, nes realybėje itin didelę reikšmę turi medžiagos ir perspektyva. Būtent šie faktoriai, taip pat techninės medžiagų savybės, pavyzdžiui, dažų faktūra, blizgumas, atsparumas ir kitos, architektams bei dizaineriams kelia daugiausia ne tik postūmių, bet ir galvosūkių.

Klasika

Viena iš lotyniško žodžio „color" (spalva) reikšmių yra gyventi. Šią antikinę sąvoką geriausiai iliustruoja renesanso pasaulėžiūra. Tuometinė filosofija bei vaizduojamieji menai atspindėjo visą į žmogų nukreipto ir žmogui pritaikyto pasaulio grožį, kai didžiulis vaidmuo tenka asmenybei, švietimui, atradimams. Aplinka, kurioje visa tai skleidėsi, labai išpuoselėta, prižiūrėta ir, ko gero, per visą pasaulio civilizacijos istoriją nerasime kito laikotarpio, kuriame pati gyvensena būtų taip maksimaliai estetizuota.

Tada svarbu buvo viskas: architektūros šedevrų interjeruose nuostabiais meno kūriniais grožėjosi žmonės, kurių kasdienybė mums atrodo panaši į šventę. Gyvenamosios patalpos gausiai drapiruotos ochros, raudonojo vyno, smaragdo, karališkos mėlynos atspalvių audiniais, o lubų ir sienų tapyba „sec-co" ir „ai secco" (šlapia ir sausa) freskos technikomis gilino perspektyvą, transformavo erdvę, sukurdama vadinamąjį veidrodinį efektą. Pridėkime ir realius veidrodžius prabangiais paauksuotais rėmais, kuriuose atsispindinti kandeliabrų šviesa tarsi tyčia pritaikyta tapybai, siekusiai alegorinius siužetus perkelti į realybę.

Blizgesys

Dabar mažai kas Lietuvoje mėgsta blizgančias sienas, nes, ko gero, jos vis dar asocijuojasi su sovietmečiu, kai visuomenines įstaigas, mokyklas, darželius, laiptines dėl atsparumo dažydavo aliejiniais dažais, tačiau pačiais nykiausiais atspalviais. Tiesa, ilgai tuometine ornamentuotės technika dekoruotos matinės privačių interjerų sienos, įdomu, kad šis primirštas volelinis antspaudavimas populiarėja užsienyje, ypač Italijoje.

Labai įspūdingų pavyzdžių galima aptikti šiuolaikiniuose vaikų kambariuose, kur ornamentai patys įvairiausi: floristiniai, ryškūs - iš vaikiškų animacinių filmukų, skaidrūs, nuotaikingi - iš pasakų, ir subtilūs, senoviniai, primenantys Burano nėrinius. Naudojamų dažų paletėje - visos vaivorykštės spalvos, ne veltui Italija garsėja meile vaikams. Apskritai žodis „itališkas" yra tapęs beveik sinonimu žodžiui „klasikinis", o pastaroji sąvoka interjero pasaulyje neretai nurodo Romos stilių. Pačioje Italijoje dabar jau sunku pasakyti, kas yra ne klasika: modernas yra „modernas" daugiau forma nei medžiaga. Tarkime, marmuro rasite absoliučiai visur, nes iš dalies tai yra regiono ypatumas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nuo Kremliaus propagandistės iki Lietuvos šnipės: rusę įtaria dvigubu žaidimu (95)

Kaliningrade sulaikyta ir į Maskvą nuskraidinta rusė, kaltinama valstybės išdavimu – įtariama,...

Po kritikos dėl alinamos meškos sulaukusiam cirkui Klaipėdoje – specialistų patikrinimai (13)

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba žada patikrinti informaciją, kad cirko pasirodymo...

„Wizz Air“ smarkiai sumažins skrydžių iš Lietuvos (83)

Pigių skrydžių bendrovė „ Wizz Air “ žiemą smarkiai sumažins skrydžių iš Lietuvos...

Vienas garsiausių Lietuvos nusikaltėlių Zamolskis pradėjo bado streiką – negeria net vandens (29)

Lietuvos pilietis Romas Zamolskis , 2016 metų rugpjūtį nuteistas 15 metų laisvės atėmimo bausme...

Po susitikimo su Putinu Trumpas įvarė save į kampą: Senatas jau ėmėsi veiksmų (1)

Jungtinės Valstijos Rusijai reikalingos kaip priešas, juolab kad tai idealus priešas, teigia...

Svarbiausią akimirką abiturientams – mokyklos antausis (94)

Septyni Šakių „Žiburio“ gimnazijos abiturientai nekantriai laukė apeliacijų rezultatų,...

Neįprasti šašlykų marinatai, kurie nustebins net visko ragavusius (13)

Šiltuoju sezonu nuo smagaus ir jaukaus pasibuvimo gamtoje neatsiejamas ir mėsos ant griliaus...

Išnuomojama legendinė Vilniaus kavinė-ledainė „Rotonda“ (6)

Vienoje gražiausių Vilniaus vietų - Gedimino kalno papėdėje kadaise veikusi kavinė - ledainė...

Kauno policija demaskavo automobilių sukčius: parūpindavo visą paslaugų paketą (1)

Ir notaras, ir techninė apžiūra, ir draudimas, ir registracija lietuviškos įmonės vardu. Net...

Atostogos Jungtiniuose Arabų Emyratuose įperkamos ir lietuviams: tokios prabangos neišvysi niekur kitur pasaulyje (5)

Jungtiniai Arabų Emyratai ( JAE ) tikrai sugeba būti išskirtiniais. Nutarę, kad užtenka...