Interjero dizaineriai stebisi, kai klientai pageidauja bespalvių namų ir atsisako mėgstamos spalvos vien iš baimės, kad po kiek laiko ji nusibos. "Jeigu nusibos, tiesiog persidažysite sieną kita spalva, - siūlo jie paprastą išeitį. -Argi dėl to verta užgniaužti norus?"
Spalvos interjere
© Corbis/Scanpix
Turbūt daugelis nustebtume išgirdę, kad kažkas, kurdamas būsto interjerą, pasisamdė... psichologą. "O kam jis?" - paklaustume. Samdyti remonto meistrą - savaime suprantama, interjero dizainerį - solidu ir pagirtina. Bet kviestis psichologą atrodo keista, nes kas kitas, jei ne mes patys geriausiai žinome, kokios aplinkos ir kokių spalvų labiausiai reikia mūsų kūnui ir sielai.

Interjero dizainerės Auksė Vilutienė ir Marija Petrenko prisipažįsta, kad darbe ne taipjau retai tariasi su psichologe. "Spalvos turi didelę galią, - tvirtina jos. - Jausmų, kuriuos žmogui gali įkvėpti jį supančios aplinkos spalvos, amplitudė labai didelė: nuo visiškos apatijos iki destruktyvaus įniršio. Renkantis jas atsainiai galima nukentėti. Rinktis tik neutralias spalvas - taip pat prastas sprendimas: baikštūs namai nebus mieli. O specialistas padeda rasti aukso vidurį".

Jaukumas nėra baltas

Anot Auksės, psichologinė žmonių būklė puikiai atsispindi pastarojo dešimtmečio lietuviškame interjere. "Atgavę nepriklausomybę visi panorome apsivalyti, apsišvarinti, - kalba ji. - Interjerai staiga tapo balti. Nubalo mūsvų apranga, butai, kontoros. Žaidimas spalvomis tapo visiškai nesudėtingas: piešėme baltu ant balto, ir tiek. Baltos spalvos spektras iš tiesų yra vidinio subtilumo išraiška, jis simbolizuoja psichologinį švarumą. Tačiau tai nėra jaukumas".

Interjero specialisto akimis, balta spalva yra nihilistinė, t.y. ji yra niekas. Baltos spalvos funkcija yra atspindėti kitas spalvas. Jei jų nėra, erdvė lieka neužpildyta.

Vaikiškas pliūpsnis

Pasak Marijos, pasibaigus "baltajam" etapui Lietuvoje kilo didžiulis spalvų troškimas. "Tačiau pasirinkti spalvą yra atsakingas darbas, -tvirtina ji. - Tada tenka visiems garsiai pasakyti, kas aš esu. Tenka tai mums kol kas dar labai sunku. Ilgai gyvenome visuomenėje, kuri vadinosi "mes". Jokių "aš" ten nebuvo. Individualizmas buvo užgniaužtas. Tiesa, mes vis tiek jį kažkaip "prastumdavome": mezgėme, siuvinėjome, kalėme butų sienas lentelėmis, raižėme medį. Bet vis tiek dangstėmės, o čia staiga reikia atsiverti!"

Auksės teigimu, žmonės tuomet pasijuto kaip vaikai. "Žinote, vaikas nori visko: jam reikia saldainio, medžio lapo ir Pelenės batelio. Taigi ir mums, išsivadavusiems iš baltos erdvės, prireikė raudonos, mėlynos, geltonos, aukso, sidabro spalvų - visko! Mes neturėjome skonio, nuostatų, principų, bet labai norėjome fiestos, laisvės. Savo prigimties atgimimo".

Blyškusis elitas

Anot dizainerės, "vaikiškuoju" periodu interjere vyravo ne tik spalvų, bet ir medžiagų eklektika. "Plastmasę derinome su auksu, marmurą - su gipso kartonu, - sako ji. - Išgyvenome margą pažinimo periodą, bet tam, kad suvoktum, kas esi, jis buvo būtinas".

Marijos teigimu, pamažu visuomenė struktūrizavosi, o dabar ji sluoksniuojasi. "Atsiranda elitinis, vidutinis ir žemesnis už vidutinį interjeras, kiekvienas jų turi savo taisykles ir savo spalvas, - tvirtina dizainerė. - Visi esame lygiai kūrybingi, skiriasi tik finansinės galimybės. Žmonės jau prikaupė informacijos apie save ir pasaulį. Saviraiškai jau nebereikia chaoso. Dabar kruopščiai ieškoma aukso vidurio".

Sąvoka "elitinis interjeras" šiandien siejama su blyškiomis spalvomis ir minimalizmu. Tačiau ir čia neapsieinama be nesusipratimų.

Relaksacijos kabinetai

"Atėję pas dizainerį klientai neretai pirmiausia apsidraudžia: jokių ryškių spalvų, tik pasteliniai, prislopinti atspalviai, - pasakoja Auksė. - Jie pageidauja beveik bespalvių tonų ir ne iškart pastebi, kad namai virsta relaksacijos kabinetu. Puiku, jei jiems iš tiesų to reikia. Tokiuose namuose tikrai gera atsipūsti ir pailsėti. Tačiau juk kitą rytą vėl reikės keltis ir eiti į darbą. Kas uždegs, kas įkvėps naujai darbo dienai?"

Todėl namai turi būti ne tik relaksacijos vieta - bent vienas jų kampelis turi tonizuoti, padėti sukaupti kūrybines galias. "Net ir namuose reikia akumuliatoriaus, -šypteli dizainerė. - Kai jo nėra, imame lakstyti po klubus, kavines ir sodybas, nes jaučiame, kad mūsų namai vis dar nėra tobuli".

Kuriant "akumuliatorių", visai nebūtina dažyti sienas raudonai. Kartais pakanka ir nedidukės detalės. "Pavyzdžiui, jei interjere vyrauja smėlio, jūros švino ir pilki atspalviai, kur nors panaudokite apelsiną, - siūlo Auksė. - Akcentai priverčia interjerą skambėti. Pažvelkite į gamtą. Ten niekada nebūna vienodos niūrios erdvės: jūrą nuspalvina saulėlydis, lietų praskaidrina vaivorykštė, virš tamsaus miško horizonto sušvyti saulė. Spalvingas kvadratas ant lygutėlės sienos, netikėta linija, ypatingos formos ar spalvos baldas - ir jūsų interjeras nušvis".

Vaisių lėkštės gama

Dizainerėms atrodo, kad gamta visuomet yra geriausias interjero spalvinės gamos pavyzdys. Įkvėpimo galima ieškoti žydinčioje pievoje, vaisių lėkštėje, pajūryje.

"Tačiau jei labai labai norisi raudonos - būtinai susikurkite raudoną kambarį, - šypsosi Marija. - Man keista klausytis, kai klientai prisipažįsta norintys ryškios spalvos, bet nesirenkantys jos vien iš atsargumo. "O ką darysime, jeigu ji mums po pusmečio nusibos?" - svarsto jie. Ogi nusidažysite sieną kita spalva! Venkite tokių baimių. Interjeras nėra amžinas dalykas. Laikui bėgant mes keičiamės, taigi ir namai turi keistis drauge su mumis. Be to, verta atminti, kad neįgyvendinti norai niekur nedingsta -jie mus graužia iki pat senatvės. Sakome, kad kai kurie žmonės senatvėje suvaikėja. Gal jie nesuvaikėja, o tiesiog išreiškia savo praeityje užgniaužtus norus?"

Teoriškai spalvoms priskiriamos tam tikros savybės. Raudona yra demonstratyvi, ji sužadina, o mėlyna ramina. Geltona simbolizuoja permainų vėją, žalia - sielos atvirumą. Tačiau psichologijoje visos taisyklės turi išimčių, taigi kategoriškumui čia ne vieta.

"Svarbiausia išvengti kraštutinumų: neužmigdyti ir pernelyg nesužadinti, - sako Auksė. - Neduok Dieve, jei interjere dominuos destrukcija..."

Rožinių interjerų nėra

Kalbant apie madą, 2005-iesiems numatoma keturių spalvų gama: žemės (nuo gelsvos iki juodos), rožinė (nuo persiko iki baklažano), aukso šešėlių (nuo žalsvos iki vario) ir dūmų (technostiliaus spalvos: nuo pilkos iki oranžinės).

Pasak dizainerių, Lietuvoje žmonės dabar dažniausiai renkasi dvi gamas: vyresniems patinka žemės tonai, jaunesniems - technoatspalviai.

"Kažkodėl nėra rožinių spalvų. Rožinius barbių drabužius dėvime mielai, įsiveržiame į žmonių minią kaip cunamis, bet interjere tų atspalvių kol kas dar vengiame, - stebisi Auksė. - O man jie tokie gražūs..."

Jeigu sielai vis dėlto labiausiai priimtinas blyškiaspalvis minimalizmas - tebūnie. Tačiau tuomet dizainerės ragina nuoširdžiai paklausti savęs: ar tai mano stilius, ar tiesiog - išraiškingumo stoka?

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pakvipo desperacija: savo baimes iliustravo Aušvico vaizdais (39)

Prieš Stambulo konvenciją kovojantis Laisvos visuomenės institutas (LVI) savo poziciją iliustravo...

Preliminarūs Rusijos prezidento rinkimų rezultatai: už Putiną balsavo daugiau nei 70 proc. iš Navalno – šokiruojantis liudijimas apie Sobčiak; nuolat atnaujinama (2774)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas užsitikrino ketvirtąją kadenciją per sekmadienį vykusius...

Rimvydas Valatka. 11 biuletenių fotografų, žalvarniais po Seimą besibastančių (305)

Kas tie 11? Kurie, balsuodami dėl Basčio apkaltos, sugadino biuletenius? Pavardės? Negali būti,...

Metė gerą darbą ir nusprendė, kad nuo keturiasdešimties daugiau nedirbs: dabar drąsina kitus (33)

Chrisas Reiningas tikrai nėra tipinis pensininkas. Jis nė iš tolo nepanašus į senyvo amžiaus...

Šaltiniai – apie naują buvusio Rusijos šnipo apnuodijimo versiją: dabar aiškiau, kaip įvykdytas išpuolis (163)

Buvusį dvigubą rusų agentą Jungtinėje Karalystėje (JK) kartu su dukra apnuodijo nervus...

Apie #MeToo prabilęs Katauskas: tokio šlykštumo turinio dar nebuvau gavęs (294)

Kai 2017 m. pabaigoje vieną galingiausių industrijų – JAV kino pramonę – sudrebino #MeToo...

Kelionė į Taivaną: ką veikti ir kiek tai kainuos? (1)

Taivanas – pirmoji šalis, kurioje įdomumo dėlei skaičiavome kasdienines išlaidas. Taivano...

Andrius Tapinas parengė reikalavimus Seimui: nori išankstinių rinkimų (189)

Tūkstantinę minią protestuotojų prie Lietuvos Seimo rūmų praėjusią savaitę sukvietęs Andrius...

Naujo oro uosto statybos užtruktų iki 10 metų, kainuotų milijardą, tačiau gal aplenktume Rygą (158)

Pastatyti visiškai naują oro uostą Lietuvai gali kainuoti apie 1 mlrd. eurų, o projekto...

Įamžino įvairių pasaulio šalių močiutes: pamatykite, ką jos gamina savo anūkams (1)

Po įvairias šalis nuolat keliaujantis italų fotografas Gabriele Galimberti nusprendė atiduoti...