aA
Jau kurį laiką dairomės natūralumo. Ne išimtis – ir soduose. Išraiškingi puošnūs gėlių žiedai pernelyg išpuoselėtose erdvėse kartais dvelkia pompastika ir dirbtinumu. Todėl daržovių sodai suteikia būtent tai, ko esame išsiilgę – įtaigaus natūralumo ir jaukumo. Jie tarsi sako: čia yra namai – zona, kurioje pulsuoja gyvenimas.
Prieskonių darželis
Prieskonių darželis
© B.Jundulaitės nuotr.

Tradicija – nauda ir grožis vienu metu

Vienuolynuose atsiradę kompoziciniai daržovių sodai pasižymėjo itin kruopščia simetrija. Geometriniai ploteliai dažnai būdavo įrėminti buksmedžių gyvatvorių, o jų viduje susodintos įvairiausios daržovės, prieskoninės žolelės. Iš vienuolynų atėjo ir paaukštintų lysvių tradicija.

Daržovių sodams būdingi keisti deriniai, kurie kitu atveju atrodo sunkiai suvokiami. Derinant pavyksta pasiekti stulbinamų rezultatų. Ir štai vienoje lysvėje kyla subtilios įvairiaspalvių lapų, žiedų gamos.

Dažnai mėgstama sodinti daržoves, prieskonines žoleles, vaiskrūmius kartu su įvairiomis gėlėmis. Ypač daug variantų galima sukurti su daržovėmis derinant prieskonines žoleles, trapiomis lapelių faktūromis ir mažučiais žiedais suteikiančių ypatingo žavesio ir jaukumo. Tarp daržovių itin tinka ir laukinių gėlių mišiniai.

Jei kuriate didelį sodą ir jį skirstote zonomis, reikia numatyti centrinį takelį ir patogų priėjimą prie lysvių, kad neapsunkintumėte priežiūros. Pakraščius tinka apsodinti laipiojančiomis daržovėmis: žirniais, pupelėmis. Jei suplanavote tik mažutę lysvę, ją sumaniai įrėminkite. Ji gali tapti savitu sodo akcentu, pagyvinsiančiu vyrausiančius gėlių derinius.


B. Jundulaitės nuotr.


B. Jundulaitės nuotr.

Lysvės dėžutėse

Daržovių sodas – tvarkingas ir tikslus, o jo praktiškumu nesuabejos nė vienas, bent kiek pasižvalgęs aplinkui ir pasivaikščiojęs tarp dėžučių vingiuojančiais takeliais. Tačiau kad ir kokį praktiškumą čia atrastum, nesuklysi tvirtindamas, jog pirmoje vietoje karaliauja estetika. Lysvelės, suformuotos dailiose pintose dėžutėse tarsi krepšeliuose, primena senuosius Renesanso epochos daržovių sodus, kurtus pagal vienuolynų tradiciją.

Tačiau šiame – šiuolaikiniame – kampelyje vietoj iškilmingumo, būdingo istoriniams sodams, dominuoja jaukumas. Prie sužydusių ir gėles atstojančių laiškinių česnakų dėžutės prisiglaudę rozmarinai ir petražolės. Tolėliau remiasi artišokai.

Suvešėję ir gaivūs augalai tarsi siūlosi nuskinami ir skanaujami. Sodui aukščio suteikia pomidorai, dailiu ovaliu karkasu kopiantys aukštyn. Daržovių sodą juosia ir gudobelės bei lazdynai, besirangantys ant medinės tvorelės.


I. Vozgirdaitės nuotr.

Taisyklingos ornamentinės figūros

Smalsu pabandyti pamėgdžioti istoriją – nuosavame sode sukurti lysves, visiškai atitinkančias vienuolynų tradicijas. Taisyklingose buksmedžių formose, primenančiose geometrinių figūrų ornamentus, gali būti auginamos pačios įvairiausios daržovės, prieskoninės žolelės. Vienas plotelis – viena rūšis. Į aukštį ir plotį stiebiasi salierai, burokėliai.


I. Vozgirdaitės nuotr.


I. Vozgirdaitės nuotr.

Įrėminta dvigubos tvorelės

Mažos ir itin dekoratyvios daržovių lysvės variantas. Puslankiu išdėstyta bambukų stiebų tvorelė įrėmina įvairiaspalves daržoves. Prie jos šliejasi antras „sluoksnis“ – tvarkinga žemutė buksmedžių gyvatvorė. Tarp tokių rėmelių veši gūžinių salotų, mangoldų, pomidorų, kopūstų kompozicijos. Pačiame centre, prieš pat lysvę, puikuojasi šviesiai violetiniai žvaigždūnių žiedai.

Žurnalas
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pasidalijo istorija iš Lietuvos provincijos: pastebėjo, kad vaiko pinigai padidėjo, iš netikėtos detalės (203)

„Alkoholis – nesirenka. Tokios problemos kaip alkoholis, smurtas – jos nepriklauso nuo...

Autoritetingas teisininkas su nerimu stebi pokyčius Vokietijoje: kas vyksta su galingiausia Europos valstybe? (52)

Vokietijoje nyksta piliečių pasitikėjimas politika. O visuomenė be pasitikėjimo, anot politologo...

Išnuomoti būstą Kaune nebėra paprasta, bet čia – pelningiau nei Vilniuje (17)

Kaune plečiantis pramonei, didėjant gerai apmokamų darbo vietų skaičiui į tai reaguoja ir...

Žiauriausias skerdynes pokario Europoje matęs taikdarys: jie žiūrėjo į mus su viltimi ir baime, o mes negalėjome nieko padaryti

Liepos 12-osios vakare pirmieji autobusai kirto fronto liniją ir pasiekė Kladanji pabėgėlių...

Vilniuje, sankryžoje, susidūrė į grupines muštynes skubėjusių policininkų automobiliai (298)

Sekmadienio rytą Vilniaus senamiestyje kilo grupinės muštynės: susikovė baltieji su...

Ištyrė, kiek lietuvių viršija greitį ir kas priverčia pristabdyti (137)

Nors greičio viršijimas yra dažniausia tragiškai pasibaigusių avarijų priežastis, adrenalino...

Pasidalino sėkmės istorija: atokiame Lietuvos kaime sukūrė perspektyvų verslą (1)

Kai sutinki atokiame Dotnuvos seniūnijos (Kėdainių raj.) vienkiemyje įsikūrusią energingą ir...

Lenkijoje rasti vaiko kaulai – jau pabuvoję milžiniško paukščio skrandyje

Iki pat pastarojo meto seniausiomis Lenkijoje iškastomis žmogaus fosilijomis buvo laikyti trys...

Lietuvos įmonės įvertino britų planus dėl atvykstančių darbuotojų: sužlugdytų patys save (267)

„Legalus darbas Anglijoje (amžius iki 60 metų)! Dirbk sandėliuose bei fabrikuose! Užsidirbk...

|Maža didelių žinių kaina