aA
Šio straipsnio tema – jūros pakrantė. Šviesūs akmenys, daug siauralapių dekoratyvių žolynų, dalis jų auga gražiuose induose. Romantiškas, bet kuklus vasarinis sodo namelis. Jei teritorija didelė, jis paprastai statomas kuo toliau nuo gyvenamojo namo. Tai tarsi tolimosios sodo dalies akcentas, puikiai išsiskiriantis didesnių medžių ir krūmų fone.
Alpinariumas, gėlės, sodas
© Shutterstock nuotr.

Nuošalus vasarinis namelis gali tapti tikru ramybės ir svajonių krantu. Jam tinkamiausia vieta sklype – pagrindinio tako gale. Namelis gali būti ir sodo akcentas, ir maloni staigmena akims. Mažuosius statinius reikia statyti tik gerai pagalvojus ir rūpestingai pasvarsčius, ar jie spalvomis, forma darniai įsilies į bendrą sklypo vaizdą. Galbūt jūsų sodas toks mažutis, kad namelis jame bus vienintelis.

Pakrantei, be mielų akmenukų ir melsvų atspalvių, tiks vandens nugludintos šakos, rąstai, kriauklės, kaip bortelis panaudotas lynas, inkariukas (nebūtinai tikras). Kai kurios detalės gali būti tiesiog išpieštos ant namelio sienų, langinių, durų, tvorelės.

Šio tipo sodui išties netiks nei petunijos, nei surfinijos. Įsivaizduokite karštą dieną pajūryje, smėlį, keletą augalų, pustomų vėjo. Pakeltas medinis lovelis padarytas iš medienos atliekų, bet galite naudoti ir savo medžiagas, ir jų nusipirkti, perdažyti.

Nesijaudinkite, jei darbas nebus atliktas tobulai. Išties netobulumas, šiurkštumas, nelygumai – sodo stiliaus dalis. Netaisyklingi mėlyni brūkšneliai padaryti dažant pagrindą. Lovelis paliekamas saulėje išdžiūti. Paskui padaromi keli smėlio spalvos potėpiai, kad jis atrodytų tarsi paveiktas laiko, atmosferos. „Kojas“ atstos kokios nors atramos: senos pilkšvo akmens spalvos plytos, mediniai kubeliai, rąsteliai. Tuomet iš lovelio lengviau nubėgs vanduo.

Augalų sodinimas itin paprastas: amerikinė agava (Agave americana) ‘Variegata’, pilkšva viksva (Carex) ‘Frosted Curls’ ir mažytės tarsi saulutės šiušelės (Erigeron karvinskianus). Prie indo priklijuojamos dvi dekoratyvios baltos kriauklės.


A. Dzimidavičiūtės nuotr.

Terakotinis indas nudažytas dviem mėlynais atspalviais. Linijos nelygios, vingiuotos, banguotos kaip jūros vanduo. Kordilina (Cordyline) yra kompozicijos pagrindas. Geltona rudbekija (Rudbekia) ir violetinė levanda (Lavandula) suteikia spalvingumo.

Kordiliną vasarai galima įdėti į dekoratyvų indą su vazonėliu, o sezonui pasibaigus išimti ir pasistatyti kambaryje. Kiti augalai – karpatinis katilėlis (Campanula carpatica), bestiebė karlina (Carlina acaulis), gebenė (Hedera).

Žaismingas geltonas drugelių tinklelis, pagaliukai su priklijuotais akmenukais atkartoja į žemę sukištus „smeigtukus“. Kelios medinės žuvelės – atostogų laimikis. Indo viršus padengtas plokščiais akmenukais.


A. Dzimidavičiūtės nuotr.

Labai nedaug vietos skirta vandens kompozicijai su lengvutėmis metalinėmis „margutėmis“. Kaip mažą indą galima naudoti seno kibiro viršų. Apačioje pritaisytas nedidelio galingumo siurbliukas pakelti vandeniui, kad jis mielu fontanėliu trykštų ant akmenukų.


A. Dzimidavičiūtės nuotr.

Kairė namo pusė paskendusi augmenijoje, o dešinė – saulėta ir šviesi. Prie pamatų papilta glotnių šviesiai pilkų akmenų, kurie sukelia jūros pakrantės iliuziją. Be to, jie sugeria lietaus vandenį, nubėgantį nuo stogo. Pakrantę puikiai imituoja ir „sumesti“ medžio gabalai. Lengvučiais žiedais saulėtą pasienį puošia pajūrinės gvaizdės (Armeria maritima) ir dirvinės buožainės (Knautia arvensis).


B. Jundulaitės nuotr.

Žemės mulčiavimas akmenukais padeda užmaskuoti negražias, praplikusias vietas, nelygumus. Kad sodas nebūtų panašus į dykynę, kai kur tegul tarpsta žemučiai alpiniai augalai: Arenso uolaskėlės (Saxifraga arendsii) baltais žiedais, rausvi čiobreliai ir alpiniai erinai (Erinus alpinus).

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Naujų technologijų era: piršto antspaudu ar veidu atrakinami išmanieji telefonai – kiek tai saugu (53)

Šiandien jau nieko nestebina, kad pirštų antspaudu ar savo veidu galite atrakinti išmanųjį...

Sutampa net aplinkybės: Karbauskiui teko savo kailiu pabūti Pranckiečio vietoje (128)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininkas Ramūnas Karbauskis patekęs į...

Gaisras Alytuje: dūmai nusisuko nuo miesto Prognozuoja, kada gaisras bus užgesintas. Papildyta 21:03 (544)

DELFI žurnalistai apsilankė Alytaus apylinkėse, kur šiuo metu vargsta nuo degančių padangų...

Zelenskis negrąžins didžiausio šalies banko savininkui: gresia rimtas konfliktas su buvusiu partneriu (40)

Ukrainos prezidentas pareiškė, kad jo vyriausybė negrąžins didžiausio šalies banko...

Veryga kreipėsi į Alytaus gyventojus (84)

Alytuje jau ketvirtą parą nepavykstant užgesinti padangų perdirbimo gamykloje kilusio gaisro,...

Prancūzijoje turėjo savo krautuvėlę, bet ramybės oazę atrado mažame Žemaitijos kaimelyje (19)

Trylika metų mažame miestelyje Prancūzijoje gyvenusi Lina Galminaitė Blanchot ten turėjo savo...

Užkalnis: kuo kvepia laukinė laisvė ir runkeliai iš kioskų? (92)

Bjaurieji amžiai, dar žinomi, kaip pirmasis nepriklausomybės dešimtmetis, viskas, kas prasideda...

Paaiškėjo pirmoji iš projekto „Šok su žvaigžde“ iškritusi pora ir favoritai

LRT projekto „Šok su žvaigžde“ dalyviams šis vakaras tapo rimtu išbandymu. Laidos pabaigoje...

Apie troleibusą svajojo nuo vaikystės: kai atlyginimas – 500 eurų, jauni darbuotojai čia neužsibūna (58)

Vilniaus miesto gatvės neįsivaizduojamos be troleibusų. Vieni jų nemėgsta dėl prasto...

Ekspertai pateikė labiausiai pasiteisinančius patarimus sekso klausimais (5)

Sakote, kad intymus bendravimas jums nekelia jokių problemų? Net atvirkščiai – jis ypač vykęs...