Šio straipsnio tema – jūros pakrantė. Šviesūs akmenys, daug siauralapių dekoratyvių žolynų, dalis jų auga gražiuose induose. Romantiškas, bet kuklus vasarinis sodo namelis. Jei teritorija didelė, jis paprastai statomas kuo toliau nuo gyvenamojo namo. Tai tarsi tolimosios sodo dalies akcentas, puikiai išsiskiriantis didesnių medžių ir krūmų fone.
Alpinariumas, gėlės, sodas
© Shutterstock nuotr.

Nuošalus vasarinis namelis gali tapti tikru ramybės ir svajonių krantu. Jam tinkamiausia vieta sklype – pagrindinio tako gale. Namelis gali būti ir sodo akcentas, ir maloni staigmena akims. Mažuosius statinius reikia statyti tik gerai pagalvojus ir rūpestingai pasvarsčius, ar jie spalvomis, forma darniai įsilies į bendrą sklypo vaizdą. Galbūt jūsų sodas toks mažutis, kad namelis jame bus vienintelis.

Pakrantei, be mielų akmenukų ir melsvų atspalvių, tiks vandens nugludintos šakos, rąstai, kriauklės, kaip bortelis panaudotas lynas, inkariukas (nebūtinai tikras). Kai kurios detalės gali būti tiesiog išpieštos ant namelio sienų, langinių, durų, tvorelės.

Šio tipo sodui išties netiks nei petunijos, nei surfinijos. Įsivaizduokite karštą dieną pajūryje, smėlį, keletą augalų, pustomų vėjo. Pakeltas medinis lovelis padarytas iš medienos atliekų, bet galite naudoti ir savo medžiagas, ir jų nusipirkti, perdažyti.

Nesijaudinkite, jei darbas nebus atliktas tobulai. Išties netobulumas, šiurkštumas, nelygumai – sodo stiliaus dalis. Netaisyklingi mėlyni brūkšneliai padaryti dažant pagrindą. Lovelis paliekamas saulėje išdžiūti. Paskui padaromi keli smėlio spalvos potėpiai, kad jis atrodytų tarsi paveiktas laiko, atmosferos. „Kojas“ atstos kokios nors atramos: senos pilkšvo akmens spalvos plytos, mediniai kubeliai, rąsteliai. Tuomet iš lovelio lengviau nubėgs vanduo.

Augalų sodinimas itin paprastas: amerikinė agava (Agave americana) ‘Variegata’, pilkšva viksva (Carex) ‘Frosted Curls’ ir mažytės tarsi saulutės šiušelės (Erigeron karvinskianus). Prie indo priklijuojamos dvi dekoratyvios baltos kriauklės.


A. Dzimidavičiūtės nuotr.

Terakotinis indas nudažytas dviem mėlynais atspalviais. Linijos nelygios, vingiuotos, banguotos kaip jūros vanduo. Kordilina (Cordyline) yra kompozicijos pagrindas. Geltona rudbekija (Rudbekia) ir violetinė levanda (Lavandula) suteikia spalvingumo.

Kordiliną vasarai galima įdėti į dekoratyvų indą su vazonėliu, o sezonui pasibaigus išimti ir pasistatyti kambaryje. Kiti augalai – karpatinis katilėlis (Campanula carpatica), bestiebė karlina (Carlina acaulis), gebenė (Hedera).

Žaismingas geltonas drugelių tinklelis, pagaliukai su priklijuotais akmenukais atkartoja į žemę sukištus „smeigtukus“. Kelios medinės žuvelės – atostogų laimikis. Indo viršus padengtas plokščiais akmenukais.


A. Dzimidavičiūtės nuotr.

Labai nedaug vietos skirta vandens kompozicijai su lengvutėmis metalinėmis „margutėmis“. Kaip mažą indą galima naudoti seno kibiro viršų. Apačioje pritaisytas nedidelio galingumo siurbliukas pakelti vandeniui, kad jis mielu fontanėliu trykštų ant akmenukų.


A. Dzimidavičiūtės nuotr.

Kairė namo pusė paskendusi augmenijoje, o dešinė – saulėta ir šviesi. Prie pamatų papilta glotnių šviesiai pilkų akmenų, kurie sukelia jūros pakrantės iliuziją. Be to, jie sugeria lietaus vandenį, nubėgantį nuo stogo. Pakrantę puikiai imituoja ir „sumesti“ medžio gabalai. Lengvučiais žiedais saulėtą pasienį puošia pajūrinės gvaizdės (Armeria maritima) ir dirvinės buožainės (Knautia arvensis).


B. Jundulaitės nuotr.

Žemės mulčiavimas akmenukais padeda užmaskuoti negražias, praplikusias vietas, nelygumus. Kad sodas nebūtų panašus į dykynę, kai kur tegul tarpsta žemučiai alpiniai augalai: Arenso uolaskėlės (Saxifraga arendsii) baltais žiedais, rausvi čiobreliai ir alpiniai erinai (Erinus alpinus).

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (6)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (390)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Gyvai / Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą ištiko krachas, greičiausias buvo Juknevičius (397)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (393)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (5)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai (2)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...

Kaip mylimajam pasakyti, kad vienas jo sekso judesys jums visai nepatinka? (34)

Kiekvieną mėnesį „Women`s Health“ svetainė su trimis „Men`s Health“ atstovais analizuoja...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (378)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (31)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Mokslininkai aptiko dar vieną vyrų ir moterų skirtumą: kas susijaudinus darosi jų galvose? (10)

Tai, kad moterys ir vyrai yra labai skirtingi, žino visi. Evoliucija ir per tūkstantmečius...