aA
Įėjimo zona vis dar tuščia, tarsi jos nebūtų palietusi pavasariška šiluma ir saulė. O taip norėtųsi pravėrus namų duris pasigrožėti dosniais žiedais! Jei šis plotelis per žiemą beviltiškai ištuštėjo, pats laikas jį paversti žiedų ir šviesų oaze. Kurkite kompozicijas su indais – monotonija pranyks neįtikėtinai greitai.
© A.Dzimidavičiūtės nuotr.

Indų sodelio planas

Vieta. Rytinė ir vakarinė namo pusė.

Ribos. Ligustrų gyvatvorė tarsi siena įrėmins plotelį prie įėjimo.
Kompozicija. Parenkamas centrinis taškas – akmeninis stalelis, ant kurio bus statomi tvirti vienodos formos vidutinio dydžio indai. Ant simetriškai išdėstytų keturių grindinio plytelių stovės didžiausi ir sunkiausi vazonai. Žvyro ploteliai paliekami tušti arba padedamos kelios mažos pintinėlės.

Vazonai. Didžioji dalis – masyvūs šamoto keramikos skirtingų formų vazonai. Pora šiltos medžiagos pintinėlių taip pat nesunkiai įsikomponuos, jei bus spalviškai priderintos prie bendro vaizdo.

Keraminiai indai tinka ilgalaikėms augalų kompozicijoms. Jie laidūs orui, patvarūs, tačiau nėra atsparūs šalčiui. Masyvūs vazonai pranašesni tuo, kad ilgiau išlaiko drėgmę, todėl laistyti reikia rečiau. Be to, juose galima sukurti įdomesnių kompozicijų iš įvairių augalų. Pavyzdžiui, pabandykite viename inde derinti gėles su medeliais.

Spalvos. Pasirenkami šaltokos pilkšvos spalvos vazonai. Jie suteiks kompozicijai ramumo ir leis lengviau improvizuoti. Trijų trijų pagrindinių spalvų – baltos, geltonos, žalios – deriniai taip pat atrodys nekontrastingai, ramins.

Stilius. Klasikinis ir šiek tiek modernus. Tai lemia šalta medžiaga, tikslios formos, nuosaikus ir griežtas komponavimas. Atminkite, kad kuriamą vaizdą bent šiek reikėtų priderinti prie namo stiliaus ir medžiagos. Pavyzdžiui, jei sodyba kaimiška, medinė, verčiau naudokite šiltesnių medžiagų indus ir laisvesnį, chaotiškesnį komponavimą.

Augalų komponavimas. Geriausia pasirinkti įvairios tekstūros augalus, nes sėl jų dizaine atsiranda daugiau natūralumo. Smulkialapius ir delikačios tekstūros augalus geriausia statyti priekyje, kad išryškėtų, o stambesniais lapais, šiurkštesnės tekstūros – palikti fonui. Aukščiausieji turėtų būti viduryje kaip centrinis taškas. Kompaktiškos formos augalai, pasodinti į vazoną su aukštaūgiu, turi visiškai uždengti žemę vazone.

Patartina žinoti

*Atminkite – augalų induose niekada negalėsite palikti be priežiūros. Juos reikės kur kas dažniau laistyti ir tręšti nei pasodintus lauke.

*Svarbiausi reikalavimai renkantis indą – jis turi būti pakankamai didelis reikiamam žemės kiekiui ir turėti drenažo skylutes.

*Pavasarį keisdami žemę induose senosios neišmeskite – ji bus geras mulčias sode. Dideliuose vazonuose kasmet pakaks atnaujinti apie 5 cm storio viršutinį sluoksnį.

*Sodindami augalą į indą, nepamirškite ant dugno papilti drenažo medžiagų (akmenukų, duženų). Naudingas ir mulčias (kriauklyčių, akmenukų, žievės) – žemė ne taip greitai išdžius.

*Indai įdomiau atrodo sugrupuoti po kelis, o ne pavieniui. Nevenkite iš jų kurti įvairesnių kompozicijų.

*Prieš apsodinant augalais, didelių vazonų, medinių indų, pintinėlių šonus patartina iškloti polietileno plėvele.

*Jei vazonas didelis, pakiškite ką nors tarp jo ir grindinio, kad liktų oro tarpas (pavyzdžiui, medžio plokštelę, akmenukų).

*Jei augalas aukštas, padėkite ant indo dugno ką nors sunkaus, kad jo nenuverstų vėjas. Aukštiems augalams parinkite stabilius, sunkius indus.

*Aukšto indo nebūtina iki viršaus pripilti žemės. Verčiau į jį įstatykite mažesnį vazonėlį su augalu. Tuščią ertmę galėsite užpildyti kokia nors natūralia lengva medžiaga.

Augalams peržydėjus

Peržydėjusius vienmečius išmeskite, daugiamečius perkelkite į dirvą. Ištuštėjusius vazonus užpildykite kitais sezoniniais žydinčiais augalais, atnaujinkite kompozicijas.

Kada indus išnešti į lauką?

Tokiai augalų ekspozicijai patiks šilti orai. Juk vargu ar norėsite nešioti sunkius vazonus nakčiai į vidų? Verčiau atsisakykite minties kurti indų sodą anksčiau nei gegužės mėnesį. Nebent galite padėti tik kelis lengvus vazonus, kuriuos nesunku pernešti į vidų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Renkantis butą atskaitos tašku tampa liūdnai pagarsėjęs Perkūnkiemis, po jo – viskas tik geryn Avulis: tai lyg koks getas (41)

Išsirinkti būstą – užduotis ne iš lengvųjų. Viena vertus, rinktis tikrai yra iš ko, kita...

Žydus gelbėjusiai vokietės ir lietuvio šeimai likimas smogė žiauriai: be gailesčio buvo ištremti į Sibirą (22)

1944 metų spalio 10 dieną į Lietuvos pajūrį įžengusi sovietinė kariuomenė atnešė...

Spąstai, į kuriuos pateko nieko neįtarę automobilių pirkėjai (51)

Mobiliojo ryšio blokavimo sistemoms milijonus skyrusi kalėjimų sistema ir toliau nesugeba...

Lietuvė pradėjo tvarkytis dokumentus europiečio statusui JK gauti. Tada išlindo keisti dalykai (1)

Britų valdžios įstaigose paslaptingai prapuola įrašai apie Europos Sąjungos piliečių...

Nesusipratimas restorane parodė nemalonią tiesą: vartoti svaigalus yra tapę daugiau negu norma (16)

Kavinės lankytojai, visiškai nevartojančiai alkoholio, alaus gamintojai rekomendavo nevengti...

Oželytė: aš negirdžiu nė žodžio apie juodžiausią Lietuvos problemą (485)

„Mūsų Parlamentas atspindi mūsų veidą. Pasižiūrėję atidžiai į tokį veidą, daug kas...

Lietuvos kultūristas – absoliutus „Arnold Classic Europe“ čempionas (1)

Penktadienį Ispanijoje prasidėjusiose kultūrizmo ir fitneso varžybose „Arnold Classic Europe“...

Palangiškės socialdemokratės išradimas: už bendravimą socialiniuose tinkluose – sąskaitos mokesčių mokėtojams (205)

Socialdemokratė Palangos miesto Tarybos narė Svetlana Grigorian, savivaldos rinkimuose pretendavusi...

Keisčiausi dalykai, kuriuos turite išbandyti Lietuvoje (1)

Tiems, kas ieško naujų potyrių, siūlome keletą dalykų, kuriuos verta išbandyti keliaujant po...

Kraujo liga serganti Janina: iš pradžių jaučiau tik sunkų nuovargį (4)

Prieš 10 metų lėtine mieloleukemija susirgusi Janina prisimena ligos simptomus, kurie iš...