aA
Įėjimo zona vis dar tuščia, tarsi jos nebūtų palietusi pavasariška šiluma ir saulė. O taip norėtųsi pravėrus namų duris pasigrožėti dosniais žiedais! Jei šis plotelis per žiemą beviltiškai ištuštėjo, pats laikas jį paversti žiedų ir šviesų oaze. Kurkite kompozicijas su indais – monotonija pranyks neįtikėtinai greitai.
© A.Dzimidavičiūtės nuotr.

Indų sodelio planas

Vieta. Rytinė ir vakarinė namo pusė.

Ribos. Ligustrų gyvatvorė tarsi siena įrėmins plotelį prie įėjimo.
Kompozicija. Parenkamas centrinis taškas – akmeninis stalelis, ant kurio bus statomi tvirti vienodos formos vidutinio dydžio indai. Ant simetriškai išdėstytų keturių grindinio plytelių stovės didžiausi ir sunkiausi vazonai. Žvyro ploteliai paliekami tušti arba padedamos kelios mažos pintinėlės.

Vazonai. Didžioji dalis – masyvūs šamoto keramikos skirtingų formų vazonai. Pora šiltos medžiagos pintinėlių taip pat nesunkiai įsikomponuos, jei bus spalviškai priderintos prie bendro vaizdo.

Keraminiai indai tinka ilgalaikėms augalų kompozicijoms. Jie laidūs orui, patvarūs, tačiau nėra atsparūs šalčiui. Masyvūs vazonai pranašesni tuo, kad ilgiau išlaiko drėgmę, todėl laistyti reikia rečiau. Be to, juose galima sukurti įdomesnių kompozicijų iš įvairių augalų. Pavyzdžiui, pabandykite viename inde derinti gėles su medeliais.

Spalvos. Pasirenkami šaltokos pilkšvos spalvos vazonai. Jie suteiks kompozicijai ramumo ir leis lengviau improvizuoti. Trijų trijų pagrindinių spalvų – baltos, geltonos, žalios – deriniai taip pat atrodys nekontrastingai, ramins.

Stilius. Klasikinis ir šiek tiek modernus. Tai lemia šalta medžiaga, tikslios formos, nuosaikus ir griežtas komponavimas. Atminkite, kad kuriamą vaizdą bent šiek reikėtų priderinti prie namo stiliaus ir medžiagos. Pavyzdžiui, jei sodyba kaimiška, medinė, verčiau naudokite šiltesnių medžiagų indus ir laisvesnį, chaotiškesnį komponavimą.

Augalų komponavimas. Geriausia pasirinkti įvairios tekstūros augalus, nes sėl jų dizaine atsiranda daugiau natūralumo. Smulkialapius ir delikačios tekstūros augalus geriausia statyti priekyje, kad išryškėtų, o stambesniais lapais, šiurkštesnės tekstūros – palikti fonui. Aukščiausieji turėtų būti viduryje kaip centrinis taškas. Kompaktiškos formos augalai, pasodinti į vazoną su aukštaūgiu, turi visiškai uždengti žemę vazone.

Patartina žinoti

*Atminkite – augalų induose niekada negalėsite palikti be priežiūros. Juos reikės kur kas dažniau laistyti ir tręšti nei pasodintus lauke.

*Svarbiausi reikalavimai renkantis indą – jis turi būti pakankamai didelis reikiamam žemės kiekiui ir turėti drenažo skylutes.

*Pavasarį keisdami žemę induose senosios neišmeskite – ji bus geras mulčias sode. Dideliuose vazonuose kasmet pakaks atnaujinti apie 5 cm storio viršutinį sluoksnį.

*Sodindami augalą į indą, nepamirškite ant dugno papilti drenažo medžiagų (akmenukų, duženų). Naudingas ir mulčias (kriauklyčių, akmenukų, žievės) – žemė ne taip greitai išdžius.

*Indai įdomiau atrodo sugrupuoti po kelis, o ne pavieniui. Nevenkite iš jų kurti įvairesnių kompozicijų.

*Prieš apsodinant augalais, didelių vazonų, medinių indų, pintinėlių šonus patartina iškloti polietileno plėvele.

*Jei vazonas didelis, pakiškite ką nors tarp jo ir grindinio, kad liktų oro tarpas (pavyzdžiui, medžio plokštelę, akmenukų).

*Jei augalas aukštas, padėkite ant indo dugno ką nors sunkaus, kad jo nenuverstų vėjas. Aukštiems augalams parinkite stabilius, sunkius indus.

*Aukšto indo nebūtina iki viršaus pripilti žemės. Verčiau į jį įstatykite mažesnį vazonėlį su augalu. Tuščią ertmę galėsite užpildyti kokia nors natūralia lengva medžiaga.

Augalams peržydėjus

Peržydėjusius vienmečius išmeskite, daugiamečius perkelkite į dirvą. Ištuštėjusius vazonus užpildykite kitais sezoniniais žydinčiais augalais, atnaujinkite kompozicijas.

Kada indus išnešti į lauką?

Tokiai augalų ekspozicijai patiks šilti orai. Juk vargu ar norėsite nešioti sunkius vazonus nakčiai į vidų? Verčiau atsisakykite minties kurti indų sodą anksčiau nei gegužės mėnesį. Nebent galite padėti tik kelis lengvus vazonus, kuriuos nesunku pernešti į vidų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tamsiausių XX a. laikų atgarsiai grįžta: ištisa tauta sąmoningai marinama badu (15)

Pasaulį šokiravęs žurnalisto Jamalo Khashoggi nužudymas verčia priminti, kad Saudo Arabijos...

Prie Estijos pakilimo prisidėjęs estas: nustokite pagaliau su mumis lygintis (169)

Svarbiausia ir pagrindinė idėja Lietuvai – pagaliau nustoti lyginti save su estais. Taip teigia...

Mirusiųjų kūnus ruošiantis tanatopraktikas – apie išnarstytus organus ir paskutinius artimųjų prašymus (40)

„Po trijų mėnesių iškastas ketvirčiuotas kūnas, kurį reikėjo surinkti ir pašarvoti atvirame...

Beveik 100 kg svėrusi moteris pamena: eini ir rėkia „karve, kiaule“ (13)

Sanatorija GRADIALI Palangoje ir naujienų portalas DELFI dar rugsėjo pradžioje paskelbė konkursą,...

Gyvai / LKL rungtynės: „Neptūnas“ – „Rytas“ tiesioginė vaizdo transliacija (27)

Praėjo vos dvi savaitės nuo Klaipėdos „Neptūno“ triumfo sostinėje ir Vilniaus „Rytas“...

Tapinas apie į Latviją neišskridusią Grybauskaitę: man nesueina galai niekaip (438)

Sekmadienį Lietuvą apskriejo žinia, kad dėl lėktuvo gedimo prezidentė Dalia Grybauskaitė...

Rimvydas Valatka. Sadomazohistinė valstiečių Seimo archeologija (92)

Archeologai sostinės Reformatų skvere atkasė reformatų bažnyčios liekanas. Pavadino ją...

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Žalgiris“ - „Šiauliai“ (41)

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Žalgiris“ - „Šiauliai“. Tiesiogiai iš Kauno.

Griuvėsiais pavirtę ištisi miestai Sirijoje: naujos statybos vyks ant žuvusių gyventojų krauju sulaistytos žemės (16)

Dėl karo daugelis Sirijos miestų virto mūšių laukais. Sugriauti statiniai, masiškai išsikėlę...