aA
Į ką privalu atsižvelgti veisiant gėlyną, kad jis būtų toks, apie kokį svajojote? Pradedantieji sodininkai veikiausiai atsakytų: „Svarbiausia, kad derėtų gėlių žiedų spalvos.“ Visgi patyrę sodininkai jiems paprieštarautų – ne tai svarbiausia. Renkantis gėles ir kuriant jų derinius būtina nepamiršti apie palankią ir ypač prastą kai kurių augalų kaimynystę.
Gėlynas
Gėlynas

Tikra tiesa, kad tarp kai kurių gėlių taikus sugyvenimas tiesiog neįmanomas, rašoma portale novate.ru.

1. Ataugas leidžiantys augalai

Gėlynas
Gėlynas


Tam tikri ypatumai sietini su augalais, išleidžiančiais siūlines ataugas (tarkim, ūsus), ant kurių gali būti pumpurų ir nepilnavertiškai išsivysčiusių lapelių. Ataugos gali nusidriekti tiek ant žemės, tiek po žeme. Ataugas leidžiančius augalus reikėtų sodinti paliekant tarp jų ne mažesnius kaip 15–20 cm ilgio tarpus. Geriausiai žinomi šios grupės atstovai – tai indinė žemuogenė, vaistinė traukė ir bulvė.

2. Augalai, turintys šliaužiančius šakniastiebius

Gėlynas
Gėlynas


Šiai grupei priklauso, pavyzdžiui, mėtos, šliaužiančiosios vaisginos, patvorinės vynioklės, pakalnutės, šliaužiančiosios šilingės, dvimetės nakvišos ir kt. Visi išvardyti augalai labai papuošia aplinką, todėl noras jų įsiveisti daugiau negu suprantamas. Visos šios gėlės (su retomis išimtimis) puikiai jaučiasi augdamos kone bet kokioje dirvoje, be to, nereikalauja intensyvios priežiūros. Vis dėlto nė vienos iš jų neverta sodinti ne tik prie tos pačios grupės atstovo, bet ir prie bet kurio kito kaprizingo augalo.

3. Sparčiai besivystantys augalai

Gėlynas
Gėlynas


Kas pirmesnis, tas gudresnis! Deja, šiuo devizu vadovaujasi visa galybė augalų. Keletas šios grupės atstovų – tai vilnotoji notra, kininė uolaskėlė, kanadinė rykštenė, ožiarūtis, pelkinė vingiorykštė ir stambialapė brunera. Privalote atminti, kad greitai augančios gėlės neturi atsidurti kaimynystėje, kadangi vienos būtina ims gožti visas aplinkines. Visi išvardyti augalai niekaip neįsiteks tame pačiame gėlyne. Juos turi skirti solidus atstumas – galėtų būti net betoninė tvorelė.

4. Savaime pasisėjantys ir agresyvūs augalai

Gėlynas
Gėlynas


Nekontroliuojamas dekoratyvinių augalų dauginimasis sodo sklype – suvis nepageidautinas reiškinys. Kai gėlės ima augti kur tik užsigeidžia, jos virsta piktžolėmis. Nevalia pamiršti, kad daugelis gėlynuose auginamų gėlių tampa prastais kaimynais ne tik vienos kitoms, bet ir daugeliui daržuose auginamų kultūrų.

Kaip užkirsti kelią nevaržomai savisėjai? Iš tikro nieko sudėtingo čia nėra. Pakaks, jeigu stebėsite gėles ir laiku pašalinsite jau nužydėjusius žiedus. Tiesa, svarbu atminti, kad dekoratyvinių augalų sėklos subręsta ne tuo pačiu metu – kiekvienas elgiasi skirtingai.

Gėlynas
Gėlynas

Savaime pasisėjantiems agresoriams priskiriamos bitkrėslės, zundos, raktažolės, alpinės neužmirštuolės, vainikinės gaisrenos, tūbės, taip pat katilėliai – plačialapiai, tankiažiedžiai, didžiažiedžiai bei baltažiedžiai.

5. Našlaitės ir kvapieji pelėžirniai

Gėlynas
Gėlynas


Našlaitės niekaip nesugyvena su kvapiaisiais pelėžirniais. Kaip rodo praktika, pastarieji ypač neigiamai veikia našlaičių augimą ir vystymąsi.

6. Svogūniniai augalai

Gėlynas
Gėlynas


Būtina pasirūpinti, kad svogūniniai augalai – tulpės, žydrės, lelijos ir kt. – atsidurtų kuo toliau vieni nuo kitų. Tiesiogiai vienas kitam jie nekenkia, tačiau dalijasi visu pulku kenkėjų ir begale ligų. Net ir vienui vienintelė jų taikiniu tapusi gėlė gali nesunkiai užkrėsti visą svogūninių augalų lysvę.

7. Rožės ir bijūnai

Gėlynas
Gėlynas


Iš karto dera pasakyti, kad kas jau kas, o rožės ne itin mėgsta bet kokių dekoratyvinių augalų kaimynystę: ši gėlė mėgaujasi vienatve. Visgi kaip patį prasčiausią derinį reikėtų įvardyti rožes ir bijūnus. Pastarieji ypač greitai rožes numarina. Beje, ir juos geriau sodinti atskirai – ne bendrame gėlyne.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(37 žmonės įvertino)
4.5135

Top naujienos

Delfi PliusJurga Grigienė

Keturių vaikų mama Birutė Jakučionytė apie internetines pažintis: kai kurias istorijas net nepatogu pasakoti

Birutė Jakučionytė garsėja drąsa būti atvira iki pačių savo sielos gelmių, atvirai ir...

Ekspertas ragina neapsigauti dėl Rusijos karininko žodžių: tokie išsišokimai gyvame eteryje nėra atsitiktiniai

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojas,...

Karas Ukrainoje. Rusija puola rytinius Ukrainos miestus (5)

Ketvirtadienį Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadas susitiko su NATO kolegomis ir teigiamai...

Rusų neįsileisiančiam Vimbldonui – skaudus dūris į nugarą

Karą Ukrainoje pradėjusios Rusijos ir jai talkinančios Baltarusijos tenisininkų nepriimsiantys...

Netikėtai gauta sąskaita daugiabučio gyventojų kišenes tuština šimtais eurų: jau perspėjami ir dėl antstolių

Vilniuje esančio daugiabučio gyventojams sukėlė šoką pastato administratoriaus planai atlikti...

Lietuvės menstruacijų atostogoms pritartų: poreikis būtų, bet yra ir blogoji pasiūlymo pusė

Ispanija tapo pirma šalimi Europoje, teikiančia įstatymų projektą, kuris numato apmokamas...

Žibėnas uždraudė žaidėjams švęsti pergalę pusfinalyje, Sireika „būrė“ „Žalgirio“ sugrįžimą

Giedrius Žibėnas nori, kad „Šiaulių“ barjerą Lietuvos krepšinio lygos ( LKL ) pusfinalyje...

Delfi PliusEglė Gatelytė

Dėl Ukrainos dabar jau klausiama atvirai: kokį žaidimą žaidžia Scholzas? (7)

Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo kursas ginklų Ukrainai tiekimo klausimu ir toliau lieka...

Delfi PliusJustė Tovtkevičė

Ar seksualinio potraukio sumažėjimas byloja apie neištikimybę? Specialistė atsakė apie šį ir kitus neištikimybės ženklus

Neištikimybė yra skaudus momentas santykiuose. Dažniausiai jis parodo santykiuose esančias...