aA
Iš pirmo žvilgsnio širmą sunkiai galima pavadinti baldu – tokia ji dekoratyvinė ir, atrodytų, mažai funkcionali. Tačiau iš tiesų yra ne taip. Koks gi kitas daiktas namuose, jei ne širma, labiau vertas vadintis baldu? Juk visa jos esmė – judėjimas, kaita, gebėjimas pakeisti erdvę.
Širma_3
© Corbis/Scanpix
Didelės patalpos jos dėka lengvai dalijamos į kelias zonas. O jei kambarys nedidelis, širma, atrodytų, nereikalinga viešnia, nes užima tam tikrą erdvės dalį. Tačiau tik ne tuo atveju, jei jos dalys veidrodinės. Veidrodinė širma sukuria erdvės įspūdį, uždengdama tai, ko tuo metu nenorite matyti. Pavyzdžiui, duris, jei norisi tam tikram laikui atsiriboti nuo aplinkinio pasaulio.
Širma_14
© Corbis/Scanpix

Be to, širma – nepaprastai jautrus daiktas: greitai išnyksta vos tik jums to norisi, nes lengvai susideda ir sudėta užima labai mažai vietos. Ji visada mįslė, net savo šeimininkui: kažką savimi slepia, bet ne visiškai, ypač jei ji iš pinučių ar medžio raižinių. Intrigos meistrė, širma savo prigimtimi artima flirtui. Pusiau apnuogintas siluetas už jos permatomų sienelių ir vos girdimas šnaresys kelia susidomėjimą, žadina vaizduotę, verčia įsiklausyti, užgniaužus kvapą…

Ir net jei širma yra iš vientisos medžiagos, vis tiek tai ne siena, o tik menama pertvara.

Jos vardas, gimimo vieta ir keliai

Širma_13
© Corbis/Scanpix

Šis žavingas daiktas pasirodė Kinijoje VII amžiuje. Ten buvo naudojamos įvairiausių dydžių širmos: nuo didelių, statomų salėse, iki miniatiūrinių stalinių. Jos galėjo būti sudarytos iš nesuskaičiuojamos daugybės dalių, bet labiausiai paplitusios buvo šešių ir aštuonių dalių. Kiekviena kiniškos širmos dalis - mediniai ar bambukiniai rėmai, kuriuose iš abiejų pusių ištemptas siuvinėtas arba išpieštas šilkas, vėliau – popierius arba brokatas. Jas tapė tušu, išpiešdami peizažo motyvais, kaligrafija, eilėraščiais.

Širmoms naudojo ir lakavimo techniką. Tokiu atveju tai buvo lakuotas pano, inkrustuotas perlamutru, spalvotais akmenėliais ar kriauklėmis. Beje, lakavimo technika – labai sudėtingas procesas. Aukso folijos gabalėliai patalpinami lako masėje nevienodai giliai, gali būti pagaminama iki trisdešimties lako sluoksnių. Taip meistrai išgaudavo įspūdingą žėrinčią faktūrą. Šie širmų gamybos būdai tapo tradiciniais ir naudojami iki pat šių dienų.

Širma_12
© Corbis/Scanpix

Į Europą širmos atkeliavo XVIII amžiuje kartu su kiniškų daiktų mada, kai persisotinęs viskuo europietis, ieškodamas išbaigtumo ir gracijos, nukreipė akis į Rytų egzotiką. Šiuolaikinių rokoko stiliaus interjerų savininkams tikriausiai bus įdomu sužinoti, kad norint sukurti vientisą ir išbaigtą tokio stiliaus interjerą aštuonioliktame amžiuje specialiai būdavo įsigyjamos kiniškos širmos. Būtent tuomet ir pasirodė visokiausios įmanomos kiniškų širmų stilizacijos, populiarios ir šiandien.

Vis dėlto grįžime prie mūsų istorinio ekskurso. Į Japoniją širmos atkeliavo aštuntajame amžiuje ir ten ilgai išliko viena svarbiausių patalpų puošmenų. Puošybos stilius šiek tiek pasikeitė, susiliejęs su Tekančios saulės tradicijomis. Taip gimė savotiškas tapybos ir grafikos derinys. Šiandien tradicine japoniška širma vadinama paprasta lakoniška medinė konstrukcija, dengta ryžių popieriumi. Be to, japonai su jiems būdingu kruopštumu susiejo širmas su namų architektūrinėmis formomis.

Širma_11
© Corbis/Scanpix

XIX a. pab. – XX a. pradž. Europos meną užplūdo Japonijos įtaka. Ir, žinoma, moderno stiliaus interjeruose pasirodė japoniško stiliaus širmos. Reikia pasakyti, kad jos kerėjo ne tik japonus. Tradiciniai peizažai ir hieroglifų pynės įkvėpė Tuluz-Lotreką, Dega, Van Gogą, o kiek vėliau – ir Marką Šagalą. Mūsų laikais taip pat yra nemažai interjerų, sukurtų moderno stiliumi, kur japoniškos širmos ir dabar itin tinka. O dvidešimtajame amžiuje jos galėjo pastūmėti dizainerius sukurti pačias netikėčiausias interpretacijas. Tokia, pavyzdžiui, širma iš italų dizainerio Ettore Sottsaso Memfio kolekcijos, galinti virsti knygų spinta, arba žymioji Filipo Starko širma.

Negalima nepaminėti, kad širmos seniai prigijo ir įgijo nacionalinių bruožų Artimųjų ir Vidurinių Rytų šalyse. Pavyzdžiui, šiandien jos sutinkamos bet kuriame indiško stiliaus interjere. Meistrai naudoja vertingą medieną. Indiški dirbiniai iš tiko su ažūriniu graviravimu, kuriuose natūralus medžio grožis pabrėžiamas poliruote, tikrai yra unikalūs

Širma_10
© Corbis/Scanpix

Maharadžų interjeruose taip pat buvo naudojami egzemplioriai, išpuošti spalvotomis lako miniatiūromis su žmonių, gėlių ir vaisių atvaizdais. Charakteringas gaminys – širma iš poliruoto medžio su raižiniu, piešiniu ir metalo konstrukcijomis, primenančiomis stilizuotą saulę ar žiedą.

Nepaisant to, kad europietiškoje tradicijoje rytietiškais vadinami visi motyvai, neskirstant jų į Artimųjų ir Tolimųjų Rytų, negalima neišskirti šių srovių pagal jų priklausomybę vienai ar kitai kultūrai. Nesunku pastebėti, kad Japonijos, Kinijos ar Indijos širmos gana ženkliai skiriasi vienos nuo kitų. Vis dėlto daiktai iš Rytų šalių daugumoje atvejų apibūdinami kaip “etniniai”, o Tailando, Indijos, Vietnamo, Malaizijos, Indonezijos, Birmos ir Filipinų interjerai pavadinami “kolonijiniu stiliumi”. Beje, aktualiu ir šiandien.

Širma_9
© Corbis/Scanpix

Žinant išvardytųjų šalių stiliaus elementus, namuose bus lengviau sukurti “gryną” stilių arba sukurti mišrų stilių su egzotiškomis detalėmis, kitaip tariant – “etno”. Jūs galėsite ne eklektiškai, o subtiliai ir kruopščiai parinkti tai, kas svarbiausia iš japoniškų, kiniškų ar, tarkim, indiškų interjerų. Skoningai parinkta širma gali sušildyti bet kurią erdvę. Ji sukurs vieningą ir užbaigtą ansamblį, palaikydama iškrentantį iš bendros stilistikos, bet mylimą šeimininkų daiktą arba, atvirkščiai, į šaltą ir nuobodų interjerą įneš šiek tiek disonanso bei intrigos gaidelę.

Širmos daugialypiškumas

Širma_8
© Corbis/Scanpix

Dabar kalbėsime apie širmų konstrukcijas, arba, kalbant moksliškai, pereisime prie jos aprašomosios analizės. Susidedantis gaminys gali turėti dvi ar daugiau dalių, kurių standartinis plotis – 40-60 cm, o aukštis – 150-180 cm. Jos sutvirtinamos viena su kita kilpoms, metalo jungtimis ar šarnyrais. Karkasas gali būti metalinis, medinis, bambukinis, rotango arba karklo vytelių. Širmoms užpildyti naudojamos pačios įvairiausios medžiagos: visos išvardytosios, taip pat paprastas ir vitražinis stiklas, veidrodis, popierius, audinys, veidrodinis organinis stiklas, popierinės virvelės, oda, net augalai. Tačiau pradėkime iš eilės.

Metalinės širmos, be abejonės, praktiškos ir ilgaamžės, bet ganėtinai sunkios. Todėl perkant reikia atkreipti dėmesį į tai, ar ant širmos kojelių yra speciali danga, kuri apsaugos grindis nuo braižymosi. Jos būna rankų darbo, todėl ganėtinai brangios. Tokie modeliai būna labai romantiški, papuošiantys bet kokį interjerą.

Širma_7
© Corbis/Scanpix

Medinės širmos – lengvesnis variantas, todėl daug patogesnis kilnoti. Rėmai gali būti sujungti klijais, varžtais ar kt. Audinys, popierius ar oda tvirtinama prie rėmo klijais, klijų juosta ar vinimis. Dekoratyvinės vinutės gali būti tvirtinamos viena prie kitos, - tai atrodo gana efektingai.

Idėjų gali būti nepaprastai daug. Šiuolaikiniam interjerui puikiai tiks širma iš skirtingo dydžio dalių. Širma, dekoruota akriliniais dažais moderno stiliumi, kitoje pusėje gali būti padengta triukšmą slopinančia medžiaga. Gali būti naudojama atskirti namų kino zoną nuo svetainės. Tikras atradimas namų kinui – širma, padedanti suslėpti kabelius, laidus, vienu žodžiu, visus nepatrauklius technikos elementus.

Širma_5
© Corbis/Scanpix

Tapyba ant šilko - gali būti laisva tema, žymių kūrinių citatos ar Alfonso Mucho kopijos, pavyzdžiui, “Metų laikai”. Efektingai atrodo širma su piešiniu, nukopijuotu iš japoniško XVI amžiaus atvaizdo ir perkeltu spausdintuvu. Pati aukščiausia širma (230 cm, aukštesnių nerekomenduojame) sukurta Viduržemio jūros stiliumi: dalys, primenančios Romos statinius, regisi nutviekstos saulės ir pripildytos sūraus oro.

O dabar keli žodžiai apie pintas širmas. Niekam ne paslaptis, kad vienas didžiausių jų privalumų – lengvumas (jos svoris beveik dvigubai mažesnis nei pačios lengviausios medinės). Be to, panašios širmos numalšins ekologiškos švaros poreikį, suteikdamos namams “ekostiliaus” elementų. Rotango gaminiai atkeliavo iš Azijos, iš Malaizijos ir Indonezijos. Ten kone kiekvienoje gyvenvietėje yra nedidelis fabrikėlis, kur pinti baldai gaminami rankomis. Šių modelių dizainas atkartoja tradicinius kolonijinio stiliaus dirbinius. Dabar rotangas labai populiarus ir laikomas gražaus gyvenimo atributu.

Bambukas – itin lanksti medžiaga, todėl gaminiai iš jos išsiskiria ypač sudėtinga konfigūracija. Patrauklios bambukinės širmos, aptrauktos nedažytu linu su piešiniais pagal XVII a. kinų tapybą.

Širmos panaudojimas interjere

Širma_4
© Corbis/Scanpix

O dabar leiskite pateikti šiek tiek pavyzdžių, kaip panaudoti širmą interjere. Ši pasakų burtininkė lengvai pavers nedidelę erdvę miegamajame ar koridoriuje savotiška drabužine, kur viskas priklausys tik nuo jūsų fantazijos ir kūrybingumo. Vienoje sienelėje galima patalpinti veidrodį, kitoje patogu kabinti skaras ir kaklaraiščius, trečioje verta įrengti kabliukus drabužiams. Galima širmą paversti netgi patogia konstrukcija daiktams susidėti. Ji lengva, lengvai kilnojama ir perkeliama. Beje, idėja naudoti širmą drabužiams ne visai nauja – Japonijoje tokią formą turi kimono kabykla.

Svetainėje širma, paslėpdama darbo stalą, gali sukurti jaukų kabinetą. Tokiam atvejui veikiausiai reikės jos varianto su visomis įmanomomis kišenėlėmis mėgstamiems žurnalams, katalogams ir bukletams. Nepakeičiama panaši širma ir vaikų kambaryje, kur, sutikite, niekada nebus per daug kišenėlių smulkmenoms, o taip pat pravarti širmos savybė dalyti erdvę į zonas, pavyzdžiui, žaidimų ir miego zoną. Jei prie širmos pritvirtintumėte kabliukus, ant jos būtų galima kabinti visokius įmanomus rakandus, kad jie, esant reikalui, būtų po ranka.

Širma_3
© Corbis/Scanpix

Mūsų herojė gali virsti ir originaliu fotoalbumu, jei apklijuosite ją jums svarbiomis fotografijomis. Dar ji gali imituoti sodo pavėsinę, apaugusią laukinėmis vynuogėmis. Tokiu atveju geriau naudoti dirbtinius augalus. Tokią širmą galima pasigaminti patiems arba užsisakyti pas specialistus.

Nedidelius modelius kartais naudoja vietoje žaliuzių, statant jas ant palangių. Ankstesniais laikais jos puikiai saugodavo nuo skersvėjų. Pastatyta už galinės akvariumo sienelės ir dekoruota povandeninio pasaulio elementais, maža širma bus nematoma už dvigubo stiklo ir vandens, bet padės išvengti sunkumų valant akvariumą.

Vis dėlto mūsų herojė tinkama ne tik tokioms praktinėms reikmėms. Feng-shui metodika, be kita ko, rekomenduoja laiptinę uždengti širma, jei ji yra šalia laukųjų durų – tai trukdys išeiti či energijai.

Tolimi širmos giminaičiai

Širma_2
© Corbis/Scanpix

Širma ne tik unikali pati savaime – ji tapo prototipu daugybei naudingų interjero elementų. Pagal jos principą gamina, pavyzdžiui, duris bei langines, vertikaliai sutvirtintas ir susidedančias širmos principu.

Nepaisant to, kad dabar kalbame apie tradicinį širmos variantą (lengva kilnojama konstrukcija), reikia paminėti ir stacionarius modelius. Jie panašūs į plokščią ekraną, gali būti įvairaus pločio, nesiekia lubų, dalija vieną patalpos dalį nuo kitos, bet tvirtinasi prie sienos visam laikui ir, žinoma, nesusideda, net jei labai to panorėtumėte.

Širmomis dažnai vadina japoniškas paneles, naudojamas kaip žaliuzės ant langų ir zonų atskyrimui. Tai audinio gabalai, ne platesni nei metras, tvirtinami apačioje, kad galėtų susivynioti ir užsifiksuoti norimame aukštyje dekoratyvinėmis juostomis ir kaspinais. Bet tai jau visai kita istorija.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Naujų mokesčių prakeiksmas kabo virš Seimo: tokių pokyčių neplanuota net per didžiausias krizes (229)

Premjeras Saulius Skvernelis tikisi, kad kitų metų biudžeto projektas bus priimtas gruodžio 10...

„Huawei“ vadovai – apie santykius su JAV ir technologijų ateitį: pamirškite 5G, prasitarė apie kuriamą 6G specialiai DELFI iš Paryžiaus (52)

5G ryšio diegimas, 6G kūrimas, klientų duomenų saugumas bei Kinijos santykių su JAV pasekmės...

Kur veda Serbijos flirtas su Rusija? (27)

Prieš porą savaičių Serbijos ministrė pirmininkė Ana Brnabic išvyko į Maskvą pasirašyti...

Rusijoje – lietuvių sambrūzdis: Kurtinaitis vadino Juškevičių nesustabdomu, Maksvyčiui trūko pergalės (4)

Po trilerio VTB lygos rungtynėse pirmadienį Maskvoje prie dviejų skirtingų Rusijos komandų vairo...

Planas „Skydas“ Vilniaus apylinkės teisme: pranešė, kad sprogs 9 val. (21)

Antradienio rytą policijai buvo pranešta, kad Vilniaus miesto apylinkės teisme padėtas sprogmuo.

Lietuvos gyventojų sveikata ilgainiui tik dar labiau blogės: profesorė įvardijo, kokios priemonės gali mus išgelbėti (56)

Jeigu žiūrėtume kelių dešimtmečių perspektyvoje, tai visa situacija tik blogėja. Fizinis...

Meghan Markle vėl atrodė kaip atstumtoji: ekspertai paaiškino, kodėl jai neliko vietos prie svarbiausių karališkosios šeimos narių (39)

Per savaitgalį vykusią Atminties dienai skirtą ceremoniją Jungtinės Karalystės karalienė...

Nuodai ir toliau šluoja keturkojų gyvybes: augintinės netekęs vyras siūlo problemos sprendimą (98)

Viešose vietose mėtomi nuodai pasmerkia keturkojus žiauriai kančiai ir mirčiai, o gyvūnų...

Buvęs „Lietuvos pašto“ valdybos pirmininkas: buvome pasiryžę tęsti darbą, tačiau neišėjo susitarti su Narkevičiumi (13)

Su susisiekimo ministru Jaroslavu Narkevičiumi neišėjo sutarti nė vieno dalyko dėl „Lietuvos...