Įsigyti šimtmečio senumo stalų, kėdžių ir bufetų Lietuvoje dar įmanoma, tačiau daugelis nerimauja, ar jie tiks prie modernių sofų.
Seni baldai atgauna populiarumą ir dabar jų beveik niekas nebeišmeta į sąvartyną. Tačiau viena juos laikyti sandėlyje ar parduoti, o kita - pritaikyti savo namuose. Senų ir naujų daiktų dermė ne visuomet lengvai pasiekiama. Tačiau tai labiau priklauso nuo buto savininkų požiūrio, o ne nuo baldų spalvos ar stiliaus.

Abejoja dėl restauracijos

Jauna šeima, įsigijusi butą, abejoja, ar verta į jį persivežti iš senelės paveldėtus baldus. “Jie natūraliai atrodė mūsų senajame bute mediniame Žaliakalnio name. Tačiau kai pradėjome galvoti apie įkurtuves naujoje vietoje, suabejojau. Suaugę seno sodo medžiai į mūsų kambarius įleisdavo mažai šviesos, o naujoje vietoje išryškės visi jų defektai.

Juk baldai ne kartą buvo pervežami, stumdomi, yra įbrėžimų. Jei atiduosime restauratoriams, baldai nebeteks autentikos, taps nauji, tik seno stiliaus. Tai, mano suvokimu, jau kičas”, - sako Sonata Kavaliauskienė.

“Sena ąžuolinė spinta daug mažiau talpi už naujovišką su slankiojančiomis durimis. Ir ji visiškai nedera prie naujos mūsų lovos”, - protestuoja Veronika. O jos vyras nieku gyvu nenori atsisakyti tos spintos, geriau jau parduos naująją lovą. Senoji, irgi ąžuolinė, siaura ir trumpoka, jai netinka standartiniai čiužiniai, todėl ir pirkę naują.

Pastangos ir išlaidos pasiteisina

Edvardas, įsigijęs butą devintajame daugiabučio aukšte, nepabijojo nusipirkti senų baldų. “Minkštuosius pirksiu naujus, noriu, kad būtų patogu ir higieniška, tačiau stalas, bufetas ir kėdės bus senoviniai”, - sako vyriškis ir su pasididžiavimu rodo apšiurusios indaujos nuotrauką.

Jos restauravimas kainavo apie tūkstantį litų, tačiau nauja kokybiška “sekcija” būtų atsiėjusi daugiau. “Nekenčiu standartinių butų ir baldų”, - paaiškina Edvardas.

Individualiame name įsikūręs Giedrius Vizgaitis taip pat patenkintas savo svetaine su senais baldais. “Bufetą gavau iš mamos, o ji paveldėjo iš savo mamos. Jis buvo per geras išmesti, o po restauracijos tapo dar geresnis. Jokios problemos nebuvo jį derinant su naujais baldais”, - tikina jis. Paskui jis įsigijo ir kitų baldų. Paskutinis pirkinys - staliukas radijui. Prižiūrėti senuosius baldus nėra sudėtinga. “Naudojame firmines, jiems skirtas, restauratoriaus rekomenduotas priemones”, - neslepia jis.

Profesionalios priemonės yra keletą kartų brangesnės nei skirtos plačiam vartotojų ratui, bet jos “skalsesnės” ir efektyvesnės. Pavyzdžiui, specialus aliejus suteptų baldų paviršiui valyti atnaujina medienos spalvą, suteikia malonų subtilų blizgesį, o vėliau, čiupinėjant baldus, neatsiranda dėmelės. Jos neišvengiamai išryškėja naudojant buičiai skirtus purškiklius.

Mažos gudrybės

Baldų remonto dirbtuvių “Gritija” direktorius Kęstutis Skridulis, turintis kelių dešimtmečių darbo šioje srityje praktiką, sako, kad dabar “gaivinti” tikro medžio spintas, stalus ir stalelius yra daug lengviau. Visiškai juos atnaujinti reikia tuomet, kai jie stipriai nukentėję, o tiems, kurie buvo laikomi ne sandėlyje, o namie pakanka kur kas paprastesnių “vaistų”.

K.Skridulis rodo visą tokių priemonių arsenalą. Tai įvairiaspalvės sausos vaškinės kreidelės smulkiems įbrėžimams užtušuoti. “Jomis galima paslėpti net skylutes nuo senų vinių, jei išlikusios tik baldų detalės, kurias norime panaudoti. Paskui tas vietas galima užlakuoti. Gilesniems medienos defektams užpildyti naudojamas kietas vaškas. O numuštoms briaunoms užtaisyti tinka specialus glaistas. Juo galima panaikinti ir naujesnės kartos baldų, gamintų iš plokštės, įmušimus”, - vardija meistras.

Jo firmos lentynose surikiuotos priemonės labai panašios į tas, kurias galime pamatyti raštinės prekių parduotuvėse. Rašiklius primenančiais įrankiais galima atgaivinti spalvą praradusias baldo vietas, o “flomasteriais” jas užlakuoti. Jei reikia sutvarkyti didesnį plotą - galima naudotis buteliukuose esančiais dažais iš akrilinių dervų ar panašiais į akvarelinius.

Profesionalams skirtos baldų priežiūros priemonės neabejotinai patiktų ir namų šeimininkėms. Viena jų, nekeisdama paviršiaus blizgėjimo laipsnio, nuvalo riebias, pieštuko, rašalo, flomasterio, batų tepalo dėmes nuo plastiko, marmuro ir dirbtinės odos. Kita pašalina pilkas dėmes nuo vandens ir alkoholio, dar kita nuvalo lipnių juostų ir lipdukų pėdsakus. Kitos priemonės skirtos tam pačiam tikslui, tačiau pritaikytos medienos paviršiams, tinka ne tik baldams, bet ir parketui.

K.Skridulis sako, kad namų tvarkymą gerokai palengvintų ir specialios priemonės mediniams bei plastikiniams langų rėmams valyti ar apsaugoti. Keletą kartų per metus specialiu tirpalu ištepus rėmus jie apsaugomi nuo atmosferos poveikio ir spalvos pasikeitimo, įgyja blizgesį.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po dramatiško finišo atsikvėpęs Šaras: dabar visa Europa žino, kad „Žalgiris“ – aukščiausias lygis specialiai Krepšinis.lt iš Belgrado (218)

Šarūnas Jasikevičius didžiuojasi tuo, ką Kauno „Žalgiriui“ pavyko nuveikti tiek šį...

Orai: po lietaus plūstels vasariškas karštis (1)

Šią savaitę šalyje ir toliau išsilaikys maloniai šilti orai. Savaitei įpusėjus pradžiugs tie,...

Po „Žalgirio“ smūgio – negailestinga kritika CSKA: pasakyti du žodžius? Itoudis vėl pratrūko (64)

„Pralaimėjimas yra pralaimėjimas. Tai – apmaudu ir nemalonu. Bet atsilikti 20 taškų buvo...

Trileris Eurolygos finale: „Real“ nukarūnavo Eurolygos čempionus MVP – Dončičius (108)

Sekmadienio vakarą Belgrado „Štark“ arenoje vykusiame didžiajame Eurolygos finale stipriausio...

Miestiečiai brandžiame amžiuje nėrė į kaimo verslą ir nepasigailėjo (19)

Kada nors nusibelsti iš savosios Dzūkijos į kitame Lietuvos pakraštyje, Molėtų rajono Medeikių...

Planas sustabdyti Kremlių Baltijos šalyse: kuo gali praversti „Uber“ pavyzdys (697)

Staigaus Rusijos puolimo metu JAV ir sąjungininkų pajėgos Baltijos šalyse būtų greitai...

Baltos vestuvių ceremonijos varnos: parodė, kaip nereikėtų rengtis į karališką puotą (54)

Kvietimai į karališkas vestuves buvo išsiųsti dar kovo mėnesį, tačiau kai kurie svečiai vis...

„Žalgirį“ geresniu už CSKA pavadinęs Jasikevičius: šitie vyrai – daugiau nei fantastiški (197)

Kauno „Žalgiris“ išgyveno Maskvos CSKA šturmą ir pirmą kartą Eurolygos istorijoje iškovojo...

Stančikas: pati opozicija nenorėjo komisijos (5)

Neįveikę valdančiųjų pasipriešinimo sudaryti žemės ūkio komisiją, konservatoriai paskelbė...

Gailius: Šimašiaus nuomonė man nesvarbi (38)

Liberalų sąjūdis, Valstybės saugumo departamento pateiktoje informacijoje Seimo Nacionalinio...