Didelis sklypas ir sąlyginai mažas namas atrodo patrauklus variantas ne tik lietuviams, bet ir rusams. Tik namo matmenis suvokiame akivaizdžiai skirtingai - mums 300 kvadratinių metrų ploto būstas atrodo jau didelis, o Rusijoje mažu namu laikomas 400 kvadratinių metrų ploto namas. Pastarasis gali būti pastatytas daugiau nei 50 arų sklype. Vieno žemės aro kaina prestižinėje užmiesčio vietovėje yra 20-25 tūkstančiai JAV dolerių.

Baseinas, prabanga
© Corbis/Scanpix
Būstas solidžiam žmogui

Pažvelgti į Maskvos elito namus “Kauno dienai” padėjo kauniečių architektų biuras “Dalis erdvės”. Politikos sluoksniams priklausantis brandaus amžiaus užsakovas pageidavo klasikinio būsto.

“Pasiūliau itališko stiliaus namą. Bendras jo plotas su rūsiu - apie 700 kvadratinių metrų. Tai labiau dvarą primenantis statinys, nes sudarytas iš dviejų fligelių. Viename nuolat gyvena du žmonės, o antrasis skirtas viešintiems vaikams su anūkais. Tarp dviejų visiškai izoliuotų namo dalių yra vidinis kiemelis, o iš jo durys į abi puses”, - pasakoja architektas Arvydas Akelis.

Dar viena namo dalis skirta baseinui ir pirčiai, o kieme įrengtas atskiras ūkio pastatas ir vasaros pavėsinė. Kauniečiai projektavo viską - sklypo išplanavimą ir apželdinimą, statinius ir interjerą.

“Tėvų fligelis įrengtas solidžiau, jame, be tradicinių patalpų, yra ir kabinetas bei biblioteka su židiniu. Šalia valgomojo - terasa. Vaikų pusėje interjeras lengvesnis, modernesnis. Įrengtas didelis vaikų žaidimų kambarys ir apartamentai auklei”, - sako architektas.

Šeimininkai pageidavo daug erdvės, todėl pagrindinis kambarys yra per du aukštus, su balkonu. Iš jo galima išeiti į baseino patalpą. Įspūdingo dydžio ir vienas iš vonios kambarių. Spalvos pasirinktos ramios, plytelės, baldai ir šviestuvai - gerų firmų.

Ekologinis motyvas

Pinigai kūrybinių architektų užmojų taip pat nesaistė, kai jų užsakovu tapo dar vienas turtingas verslininkas. Sklypas - miške, prestižinėje vietoje netoli Maskvos. Jis tikrai įspūdingo dydžio. Namas - apie 400 kvadratinių metrų ploto, skirtas vienai šeimai, be specialių patalpų aptarnaujančiam personalui.

Kauniečiai vėlgi projektavo viską, o pagal specialius užsakymus pagamintas užuolaidas ir kitą namų tekstilę vežė iš Lietuvos. Tad apgalvota viskas iki menkiausių smulkmenų, daug dėmesio skirta apšvietimui. Ekologinis motyvas šiame būste taip pat nesvetimas - spalvos ir medžiagos rinktos kuo natūralesnės. Miegamojo grindys dengtos ryžių pluošto danga. Dalis lubų - gipso plokštės, o kita - iš maumedžio lentelių.

Turtingi žmonės Rusijoje nebeįsivaizduoja namų be baseino. Šiuo atveju jis taip pat yra, kaip ir pirtelė. Toks modernus namas - gana reta išimtis. Daugelis užsakovų pageidauja klasikos, o jos ten, galima sakyti, nebėra išlikusios. Tad atsiveria galimybės fantazijai, kurios rezultatas - perkrauti detalėmis namai.

“Rusijoje visko daug, gerų specialistų ten taip pat yra. Tačiau kur kas mieliau statomi butai dangoraižiuose, restauruojami seni namai. Teko matyti naujai pastatytų butų interjerų, jie taip pat perkrauti. Susidaro įspūdis, kad architektai viename bute mėgina parodyti viską, ką moka”, - sako A.Akelis.

Nėra individualių namų tradicijų

Rusijoje sovietmečiu buvo visiškai sunaikintos individualaus gyvenamojo namo tradicijos. Todėl dabar išgyvenamas savotiškas ieškojimų ir eksperimentų etapas, kuris naujųjų statybų rajonus neretai paverčia panašiais į mūsiškius priemiesčius. Namai kone per visą sklypą, bokšteliai, balkonai, kolonos ir kitokios įmantrybės, itin gražios nuo standartinių daugiabučių pavargusiam piliečiui.

“Bendras vaizdas kartais kraupokas. Daug kas neturi jokio supratimo, kad sklypo ir namo dydžiai turi derėti. Kai kurie namai atvirai kičiniai, su nacionaliniais bei istoriniais elementais. Aplinka tvarkoma geriau, tiek jie, tiek mes mokomės iš tų pačių pavyzdžių. Namų dydį ten vis dar nulemia palyginti pigūs energetiniai resursai. Daugybėje namų yra kambariai, o dažnai ir visi butai, skirti tarnams. Lietuvoje tai nėra labai dažnas reiškinys”, - sako architektas Arvydas Akelis.

Anot jo, statybos Maskvoje kur kas brangesnės nei Lietuvoje. Santykis maždaug toks, kaip lito ir dolerio. Tas skirtumas pamažu tirpsta. Lietuvoje labai išaugo darbo jėgos kaina, o ten dar yra “pigių” statybininkų. Daugelio statybinių medžiagų rusams nereikia įsivežti iš užsienio, vokiečiai ten pristatė savų gamyklų.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Majausko istorija nutylėta neliks: yra daugiau merginų, kurios buvo tame bute (137)

Vilniaus apylinkės prokuratūra pirmadienį pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo šmeižto...

Šiaurės Korėjoje apsilankę lietuviai ne juokais išgąsdino jiems paskirtą gidę (13)

Mūsų viešnagei Šiaurės Korėjoje artėjant į pabaigą, jausmas, kad jau laikas namo vis...

Ballų viešnagė Alytuje: „Dzūkija“ – „Vytautas“ (tiesioginė vaizdo transliacija) (22)

„Betsafe LKL“ čempionate pirmadienio vakarą susitinka Alytaus „Dzūkijos“ (8/17) ir...

Ar valstiečių laukia Pakso likimas (710)

Nors porinkiminė euforija aprimo, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) išlaiko...

Nusižiūrėjo prekę ir laukė akcijos: vietoje žadėtos nuolaidos – 55 proc. pabrangimas (113)

Prekybininkai dažnai vilioja gyventojus įvairiomis akcijomis ir proginiais išpardavimais. Tačiau...

Aprangos specialistas rėžė: viena klaida – ir tu laiduotuvių duobkasys (8)

Praėjusią savaitę audinių ekspertas ir lektorius Gintautas Strolys įvertino žinomų šalies...

Pasipiktino indų ploviklio etikete: moterys sulygintos su indaplovėmis (8)

Kol daugelis pasaulinių prekės ženklų stengiasi kalbėti apie lygias teises, kai kurie visgi...

Rusijos žiniasklaida džiūgauja: išsipildė didžiausias Vakarų košmaras Žirinovskis prakalbo apie rimtus pokyčius Rusijoje (998)

Besiplečianti prezidento Vladimiro Putino priešprieša su Vakarais padidino jo rinkimų pergalės...

Katastrofiškos būklės butą prikėlė naujam gyvenimui: pamatykite nuotraukas prieš ir po

Ypatingai suspartėjus mūsų gyvenimo tempui, vis daugiau žmonių neturi laiko patys kurti savo...

Dar viena „Simpsonų“ pranašystė – Stepheno Hawkingo likimą numatė prieš 19 metų

Animacinė komedija „The Simpsons“ („Simpsonai“) numatė Donaldo Trumpo prezidentavimą,...