aA
Rugsėjo pabaigoje vos atvėsus orams medžiai ima puoštis ryškiaspalviais lapais. Taip ir norisi akis ganyti geltonai raudonose klevų viršūnėse ar tiesiog nors minutei pavirsti ežiu ir papūškuoti rudeniu kvepiančioje lapų krūvoje. Kodėl rudenį rausta ir krinta lapai?
Ginkmedis
© Rojaus sodai
Augaluose yra žaliojo pigmento chlorofito, kuris fotosintezės būdu sugeria saulės šviesos energiją ir paverčia ją chemine energija. Naudodamiesi sukaupta saulės energija kaip katalizatoriumi, vandenį ir anglies dioksidą lapai paverčia gliukoze. Kaip šalutinis produktas išsiskiria deguonis. Gliukozė išnešiojama po visą augalą, o deguonis pašalinamas.

Nors saulės šviesa susideda iš įvairių spalvų, labiausiai chlorofitas sugeria raudoną ir mėlyną, o žalią atspindi, todėl augalus mes matome žalius (bitės – mėlynus). Rudenį šviesos mažai, fotozintezė nevyksta - chlorofitas bei kitos naudingos medžiagos suyra ir nuteka atgal į medį. Lapuose lieka taninai, nuo kurių priklauso jų spalva. Tarp lapkočio ir šakelės susidarius kamštiniui sluoksniui, nuo menkiausio vėjelio ar virpesio lapai atitrūksta. Taip baigiasi jų trumputis gyvenimas.

Įdomu, kad atvirose saulėtose ir drėgnose vietose lapai būna sodresni, daugiau atspalvių. Sunkioje dirvoje augančių augalų lapai nusispalvina lėčiau, bet spalva išlieka ilgiau.

Obelis rudenį
© Rojaus sodai

Dekoratyvinių gausiažiedžių obelų lapai rudenį paprastai būna rausvai auksiniai, jų miniatiūriniai obuoliukai – bordo spalvos. Krūminių obelų lapai nusidažo gelsvai rausvais, uoginių – aukso (jų obuoliukai geltoni arba raudoni), vainikinių – oranžiniais atspalviais. Tamsiu raudoniu pasipuošia totoriniai klevai, alyvos, ryškiai raudonai – svarainių, oranžiškai raudonai - abrikosų, kai kurių rūšinių vynmedžių lapai.

Ąžuolai, kaip visuomet, nurausta vėliausiai, o kaštonai kartais “išsitepa” geltonai rudomis dėmėmis. Žagrenių lapai nusidažo ryškiomis spalvomis. Jų vainikuose dera auksas, varis, bronza, visi rausvi ir raudoni atspalviai. Šie krūmai dekoratyvūs ir žiemą, kai nukrenta lapai ir pasirodo ažūrinis šakų skeletas su šokoladiniais, į dangų kaip žvakės šaunančiais žiedynais. Jeigu sunku atskirti skroblą nuo buko, palaukite, kol pašals. Skroblų lapai pasidaro pilkšvai rudi, buko – riešuto rudumo. Beje, buko lapai pūva lėčiau negu kitų medžių.

Ginkmedis
© Rojaus sodai

Oranžiniais lapais rudenį pasipuošia tulpmedžiai, skaisčiais geltonais – ginkmedžiai. Mandžiūrinės aralijos lapai rudenį rausvi. Jų tamsiai mėlynų uogų kekės kybo per visą žiemą ir atrodo labai egzotiškai. Rudenį “atsigriebia” ir kai kurie vasarą neišsiskiriantys augalai. Europinių ožekšnių, raugerškių lapai nusidažo šviesiai ir tamsiai raudonai, jų vaisiukai irgi ryškūs. Sudėtiniai ožekšnių vaisynai ant ilgų kotelių kybo per žiemą ir yra ypač spalvingi. Ant kero per žiemą kybo ir baltauogių meškyčių uogelės. Rudenį parausta triskiaučių vinvyčių, aktinidijų lapai.

Spalvą rudenį pakeičia ir kai kurie raudonlapiai ir geltonlapiai augalai. `Goldframe` japoninių lanksvų pumpurai pavasarį raudoni, jauni lapai – oranžiniai, vasarą - auksiniai, paskui išblunka iki citrinos atspalvio, o po šalnų vėl paraudonuoja. Raudonlapio plaštakiškojo klevo lapai nusidažo dar sodriau. Kai kurių plaštakiškųjų klevų lapai pavasarį bronziniai, vasarą – raudoni arba purpuriniai, o rudenį – nuo sodriai geltonos iki vyšninės spalvos.

Daugiametės lapinės gėlės saulėtą rudenį taip pat būna spalvingos. Geltoniu nusispalvina melsvės, parausta bergenijų ir gaurių lapų pakraščiai. Jos puikiai dera su vis dar žydinčiais astrais, chrizantemomis.

Virtualus sodo žurnalas www.rojaussodai.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Didžiausia pramoninė katastrofa iki šiol nuodija aplinką: tūkstančiai žmonių dėl skysčių plaučiuose paskendo savo lovose (14)

Bopalo tragedija lig šiolei laikoma didžiausią pragaištį sukėlusia pramonine nelaime. Jos...

Romoje gyvenantys lietuviai parengė miesto gidą: kada pigiausia keliauti, kur skaniai pavalgyti ir kaip nelikti apgautam

Net ir ne pirmą kartą keliaujantys į Romą klausia: kur apsistoti? ką įdomaus galima pamatyti?...

Intymias nuotraukas Feisbuke viešinanti Verygos sekretorė: gyvenam laisvoje Lietuvoje (277)

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sekretorė kaitina internautų kraują, praneša...

Atsisveikinti su netikėtai mirusiu Cololo atvykę artimieji ir bičiuliai vos tramdė ašaras: liko daug neįgyvendintų planų (351)

Šeštadienį po pietų Druskininkų laidojimo namuose „Nutrūkusi styga“ būriuojasi netikėtai...

Atviras laiškas Kauno merui: „Kaip Grigelis autobusus pirko" (65)

Šiomis dienomis nuolat pučiamas burbulas apie viešojo transporto atnaujinimą ir kalbama taip:...

Apklausa: darbdaviai linkę darbuotojus skatinti pinigais, automobiliais, telefonais (5)

Tik dešimtadalis Lietuvos vidutinių ir didelių bendrovių savo darbuotojams nesiūlo papildomo...

Užkalnis: šis kvapas mane išgydė. Ar ilgam? (52)

Kai tokie orai, kaip dabar Lietuvoje, jaučiuosi esąs ligonis net ir tada, kai nesergu. Taip, žinau...

Pernai visą Lietuvą nustebinusi Kretingos eglutė ir vėl sužibėjo: ji tiesiog nepakartojama papildyta nuotraukų galerija (23)

Kokia bus pagrindinė Kretingos eglė kiek įmanoma ilgiau laikyta paslaptyje. Netoliese jos jau nuo...

Romo Bubnelio gyvenimas įdomesnis už filmą: nuo milijonieriaus iki kapinių prižiūrėtojo

Romas Bubnelis yra atsipalaidavęs, gyvenimu pasimėgaujantis senjoras. Bet anksčiau jis buvo...

„Tesla“ užpatentavo naują technologiją – planuoja automobilio stiklus valyti lazeriu (4)

Elonas Muskas yra sakęs, kad autonominiai automobiliai negali naudotis lidarais (lazeriniais...