Dalis didžiųjų langų gamybos bendrovių, kurios investavo į gamybos technologiją, atitikties sertifikatus bei kitas kokybę užtikrinančias priemones, dabar turi nemenkų finansinių sunkumų. Nors ir anksčiau rinkoje pasitaikydavo pigių ir nekokybiškų langų, šiuo metu tokių itin padaugėjo. Ar neapgaudinėjami vartotojai, kuriems brukami neaiškios kokybės ir atseit labai pigūs langai?
© Žurnalas "Statyk!"

Garažiniai gamintojai

Langų ir durų gamintojų asociacijos vykdomasis direktorius Arvydas Klimkevičius sako, kad šį sezoną 40–50 proc. parduodamų langų yra neaiškios kokybės. „Juos parduoda įmonės, atsiradusios prieš pusmetį ir, garantuoju, po pusmečio išnyksiančios. O vartotojui yra pavojus likti su nekokybiška preke, be gamintojo garantijos, nes paprasčiausiai nebus kam jos pareikšti.

Garažuose pagaminami langai iš pigaus, pietų šalims skirto profiliuočio, dažnai su netinkama armatūra ar net be jos, sudedami neaiškios kilmės stiklo paketai su paprastu stiklu, sumontuojama rytietiška furnitūra, kuri greitai sudyla. Kad neįžeisčiau dorų tos šalies gamintojų, tos šalies neminėsiu“, – sako A. Klimkevičius.

Piratai vis išradingesni

„Nors ekonominė situacija statybų rinkoje vis dar komplikuota, mes langus ir duris gaminame tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir 2000 ar 2008 m., t. y. gavę 20–50 proc. avanso, – teigia bendrovės „Aveplast“ direktorius Vilius Eidukevičius.

Tačiau vadovas pripažįsta, kad su vienadieniais langų pardavėjais kovoti darosi vis sunkiau, nes ekonominio nuosmukio metu vartotojai vis dažniau susigundo įtartinai pigių langų pardavėjų pasiūlymais. Jo nuomone, smulkūs perpardavinėtojai, siūlantys neįtikėtinai pigius langus, atsirado daug anksčiau nei prasidėjo ekonominė krizė, tačiau dabartiniai langų piratai yra daug išradingesni nei ankstesnieji chalturščikai.

Vadovaudamiesi partizaninio marketingo principais ir prisidengdami žinomų Lietuvos langų gamintojų vardais, pigių langų perpardavinėtojai persikėlė į internetą, kur vartotojui labai sėkmingai įsiūlo pigų, tačiau ne itin kokybišką langą.

Giedrė Stankevičiūtė, „Roto Frank“ atstovybės vadovė, pastebi, kad pastaruoju metu padaugėjo vienu ir tuo pačiu klausimu besikreipiančių žmonių: nusipirkome langus, bet jie tik atsidaro, ar galima pridėti kokią nors detalę, kad atsirastų ir vėdinimo funkcija?

Jos nuomone, vaikydamiesi pigumo vienadieniai pardavėjai dažnai pamiršta pasakyti, kad langai bus varstomi tik viena kryptimi, visiškai neužsimena apie galimas įvairias vėdinimo ar kitokias, pavyzdžiui, klaidingo rankenos valdymo ribojimo, apsaugos, kad lango neatidarytų vaikai ir kitas funkcijas.

„Taip, galima papildomai sumontuoti atitinkamas detales, tačiau už jas reikia papildomai ir mokėti. Ir ne tik už detales, bet ir darbo bei laiko sąnaudas. Tačiau jeigu įmonė, pardavusi ar sumontavusi langus, jau nebeegzistuoja, esu įsitikinusi, šiuo metu niekas tokio darbo nesiims“, – apie savo patirtį pasakoja G. Stankevičiūtė.

Kainų skirtumai

V. Eidukevičiaus teigimu, palyginti su 2008 m. paskutiniu ketvirčiu, langų kainos šių metų pradžioje krito apie 33 proc.. Didžiausia langų kainų kritimo priežastis – sumažėjusios žaliavų kainos. Tačiau nuo šių metų antro ketvirčio žaliavos pradėjo brangti, langų kainos - taip pat.

„Mūsų gaminami langai kol kas apie 15 proc. pigesni nei kainavo 2008 m. viduryje, tačiau Europos ekonomikai atsigaunant visos langų gamybos žaliavos laipsniškai brangsta, todel šis skirtumas palaipsnui tirpsta“, - teigia V. Eidukevičius.

Nemažai pigių langų atkeliauja iš Lenkijos. A. Klimkevičiaus skaičiavimu, kaimyninės šalies kokybiški langai gali būti pigesni už gerus mūsų gamintojų langus ne daugiau nei 7-8 proc. „Tai dėl zloto kurso svyravimų ir kitų nedidelę įtaką turinčių veiksnių. Bet jie negali būti pigesni 50 proc. Tai jau bus ne langai, o tik jų imitacija“, - įsitikinęs A. Klimkevičius.

Nekokybiškų langų požymiai

Asociacijos direktoriaus nuomone, dar vienas prastos langų kokybės požymis – kai pardavėjai patys nemontuoja langų, o tam darbui rekomenduoja kolegas. „O šie dėl pigumo naudoja nepritaikytas sandarinimo putas, tarpines, dažnai nieko neišmano apie langų montavimą“, – perspėja Langų ir durų asociacijos direktorius.

Nesąžiningi gamintojai pardavinėja langus net su CE ženklais, nupieštais garažuose ar pirktais turguje. Pagal įstatymus CE ženklas gali būti tik ant produkto, kurio gamybos kontrolė yra patvirtinta notifikuotos sertifikavimo laboratorijos, gaminio atitiktis deklaruota pagal darniojo standarto reikalavimus.

Deklaruojant lygiai tokius pat parametrus kaip ir kokybiškų langų, pigių langų perpardavinėtojai dažniausiai pasiekia savo tikslo – parduoti! Visos paskui atsirandančios problemos atitenka pigiai langą įsigijusiam pirkėjui. Todėl patartina langus rinktis ne tik pagal deklaruojamus lango parametrus, bet ir pagal gamintojo patikimumą.

Lietuvos langų ir durų gamintojai priversti naudoti patikimas ir praktikoje patikrintas medžiagas, nes pagal LR vartotojų teisių gynimo įstatymą jie atsako už savo gaminių kokybę. Tokia pat atsakomybė tenka ir LR gamintojų įgaliotosioms atstovybėms, teikiančioms langų ar durų įstatymo paslaugas.

Jokios atsakomybės neprisiima užsienio gamyklos, kurios veikia per smulkius ir be jokių įgaliojimų veikiančius perpardavinėtojus, todėl pagunda naudoti pačias pigiausias medžiagas ir jas taupyti – ypač didelė. Tikrai nesunku numanyti, kada ir kaip baigsis neoficialių perpardavinėtojų atsakomybė.

Patarimai

Langus perkate norėdami sutaupyti šilumos – todėl rinkitės juos pirmiausia pagal U vertę – šilumos laidumo koeficientą. Pagal dabar galiojantį Langų ir durų STR (2.05.20.2006), pastatų langų bei kitų skaidrių atitvarų norminis šilumos perdavimo koeficientas (U vertė) turi būti būti ne didesnis kaip 1,6 W/(kv.m∙K).

Atsiminkite: kuo U vertė mažesnė, tuo geresnės lango šilumos izoliacinės savybės!

Minėtame STR surašyti langų ir durų ženklinimo reikalavimai – atkreipkite į juos dėmesį:

35. Langai, išorinės durys ir juose esantys stiklo paketai turi būti paženklinti, kad garantiniu šių gaminių eksploatavimo laikotarpiu būtų užtikrintas gamintojo, gaminio ir jo savybių atsekamumas. Ženklinimas turi būti prieinamas neardant gaminio.

36. Languose ir išorinėse duryse esantis saugus stiklas turi būti nenuvalomai paženklintas matomoje vietoje. Ženklinime turi būti pateikta tokia informacija:

- gamintojo pavadinimas arba prekinis ženklas;
- gaminio standarto, kurio reikalavimus atitinka saugus stiklas, numeris;
- stiklo klasifikavimas pagal [6.20].

Atkreipkite dėmesį, iš kokios medžiagos pagamintas rėmelis, esantis stiklo pakete tarp stiklų. Dažniausiai naudojamas aliuminis, jis pigesnis, bet gerai praleidžia šilumą. Brangesnių langų gamintojai naudoja plastikinius rėmelius.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Svarbiausią akimirką abiturientams – mokyklos antausis (38)

Septyni Šakių „Žiburio“ gimnazijos abiturientai nekantriai laukė apeliacijų rezultatų,...

Pokeris dėl sporto ateities – ant ministrės stalo ir po juo (21)

Edis Urbanavičius jau paliko Kūno kultūros ir sporto departamento ( KKSD ) generalinio...

Prasidėjo dvidešimtmečio statybos: Kaune iškils „Continental“ gamykla sukurs 1000 darbo vietų (119)

Penktadienio rytą Kauno LEZ teritorijoje oficialiai duotas startas naujosios „ Continental “...

Analizė parodė žiaurią realybę: tai, kas vyksta Lietuvos ligoninėse, netelpa į jokius rėmus (512)

Apie darbo vietų ir gydymosi paslaugų išsaugojimą regionuose garsiai kalbantys politikai dėl...

Pataria nesimaudyti 6 Lietuvos tvenkiniuose (1)

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai penktadienį pranešė rekomenduojantys...

Vandenyno dugne aptiko aukso prikrautą rusų karo laivą (20)

Vandenyno dugne Pietų Korėjos bendrovė aptiko didžiulio prieš daugiau nei šimtą metų...

Iš cirko pasirodymo vaikai išėjo verkdami: nufilmavo, kaip žiauriai elgiamasi su gyvūnais (22)

Šiandien cirkas ne linksmina, o gąsdina žmones. Tokią išvadą skelbia Audrius Urbonas,...

Šeimą Rusijos rinktinėje suradęs Staučė pravėrė šeimininkų dramos užkulisius (27)

Gintaras Staučė žinojo, kur smūgiuos Koke, Gerardas Pique , Iago Aspasas ir Luka Modričius ....

Putinas pripažino siūlęs Trumpui sandėrį dėl Ukrainos gali sukelti audrą Europoje (598)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas , pasak naujienų agentūros „Bloomberg“ šaltinių,...

Mokslininkai atrado naują žuvų rūšį: aptinkama tik Baltijos jūroje (3)

Esame įpratę manyti, kad Baltijos jūroje negyvena jokios įspūdingesnės žuvų rūšys, todėl...