Nubraižyti šimto metų senumo stalai ir spintos, sudūlėjusios komodos, sudriskusios kėdės ir kanapos, atkeliavusios iš privačių namų ar muziejų, baldų restauravimo meistro Justino Skripkausko dirbtuvėje atgimsta naujam gyvenimui. Atnaujindamas laiko paženklintus baldus, meistras prisideda prie kultūros paveldo išsaugojimo.
Senas krėslas
© Shutterstock nuotr.

Traukia senienos

„Visada traukė senienos, jų istorija. O polinkį meistrauti greičiausiai paveldėjau iš prosenelių, tarp kurių būta ir stalių, ir kalvių“, – sako iki baldų restauravimo ne vieną specialybę išbandęs iš Žemaitijos kilęs J.Skripkauskas.

Panevėžyje su šeima jau ne vieną dešimtmetį gyvenantis žemaitis pagal išsilavinimą yra statybų inžinierius, tačiau dirbdamas šioje srityje nesijautė esąs savo rogėse. Savęs ieškojo ne vienus metus dirbdamas mokyklose, operatoriumi televizijoje. Tačiau bene artimiausias jam tapo prisilietimas prie laiko paženklintų baldų.

„Žmogų supantys baldai įauga į jo gyvenimą, tampa iš kartos į kartą perduodama šeimos relikvija ar net istorine vertybe. Kai sutvarkai žmonėms brangų ir vertingą daiktą, jautiesi prisidėjęs prie paveldo išsaugojimo“, – sako prasmingo darbo įkvėptas baldų restauratorius.

Rašytojos stalą papuošė gelumbe

Meistras naujam gyvenimui prikėlė ne vieną šimtą nusidėvėjusių senų baldų – nuo visai paprastų iki labai sudėtingų. Justinas atvirauja, kad jį ypač jaudina prisilietimas prie muziejinių, įžymių žmonių daiktų.

Baldų restauratoriui teko atnaujinti rašomąjį stalą, prie kurio dirbo Lietuvos rašytoja, publicistė, visuomenės veikėja, švietėja Gabrielė Petkevičaitė-Bitė. Šiemet minimos iškilios humanistės 150-osios gimimo metinės.

Į dirbtuves patekęs rašomasis stalas buvo aptrauktas drobele, kurią nuėmus baldų restauratorius aptiko žalių siūlų atplaišas. J.Skripkauskas sako, kad to ir reikėjo tikėtis. Mat seni rašomieji stalai paprastai būdavo aptraukiami natūralia oda arba vyšninės ar žalios spalvos gelumbe. Tad atgal į muziejų Panevėžio rajone, Puziniškio dvarelyje, gimusios rašytojos stalas keliaus papuoštas žalia gelumbe.

Meistras restauravo ne vieną Tyzenhauzo dvaro baldą. Restauratoriaus rankos lytėjo XIX a. kanapas, veidrodžius, minkštus krėslus.

J.Skripkauskas turėjo progą pasigilinti į Aukštaitijos siaurojo geležinkelio, vadinamo siauruku, istoriją. Siauruko kompleksas įrašytas į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registro statinių kompleksų ir ansamblių sąrašą, o XIX a. Surdegio, Troškūnų, Anykščių keleivių stotys paskelbtos saugomais paminklais.

Atnaujinant šias stotis neapsieita be panevėžiečio baldų restauratoriaus pagalbos.

Antikvarinius daiktus liečia su meile

Restauruodamas baldus nepaskubėsi. Laiko reikia atskurti sudėtingus drožinius, raižinius, įvairias inkrustacijas, nuosekliai padengti paviršius ir kt. Tad nelygu, koks baldas, restauravimo procesas užtrunka mėnesius ar net metus.

Mažiau pastangų ir laiko reikia atnaujinant ar remontuojant paprastesnius baldus, lopant senus rakandus. Ypatingo kruopštumo ir didelio meistriškumo prireikia restauruojant muziejinius ar kitus senus baldus.

Tikru meistriškumo išbandymu baldų restauratoriui tapo seno pianino atnaujinimas. Aukštos klasės instrumentas buvo inkrustuotas riešutmedžio šaknimi, kuri buvo ištrupėjusi, nusilupusios dangos. Meistras su atsidavimu ilgai plušėjo prie pianino, kol šis atgavo pirmykštį vaizdą.

Senienų gerbėjai J.Skripkausko prašo atnaujinti senų radiolų medinius korpusus, senovinių mašinų interjero detales ir pan.

Bene seniausias daiktas, kuri teko restauruoti, buvo neoklasicizmo stiliaus itališka inkrustuota komoda, atkeliavusi iš vienų klaipėdiečių namų.

Justinas neslepia, kad kai kuriuos restauruojamus baldus taip prisijaukina, kad būna nelengva išsiskirti. Širdžiai miela buvo tapusi ir itališka komoda.

„Kartais ilgai dirbant prie vieno daikto užeina nuovargis. Kad kūrybiškai neišsisemtum, tenka atsitraukti, uždengti jį ir pailsėti. Antikvariniai daiktai yra sugėrę juos gaminusių meistrų ir šeimininkų energiją – negalima jos išsklaidyti“, – apie praeities dvasią skleidžiančius baldus su meile pasakoja restauratorius.

Baldai slepia paslaptis

Pasinėręs į senienų pasaulį, J.Skripkauskas išstudijavo ne vieną dešimtį knygų, gilinosi į baldų restauravimo ypatumus, istoriją, kultūrą, bendravo su šios srities profesionalais.

Restauruodamas daiktus meistras siekia išlaikyti autentiškumą. Tačiau ne visi užsakovai kelia tokius reikalavimus. Kai kurie tik pageidauja, kad senas baldas būtų tvarkingai atnaujintas. Kitiems svarbus daikto autentiškumas.

Meistrui įdomios į jo rankas patekusių senų baldų istorijos. Jis pastebi, kad žmonės vis dažniau nori išsaugoti iš kartos į kartą perduodamus daiktus, branginamus kaip šeimos relikvijas.

Kas neturi senų paveldėtų daiktų, tačiau linksta prie senienų, į namus velka sendintus baldus. Tokių iki krizės jam teko nemažai remontuoti ir atnaujinti.

Justinas sako, kad neretai seni baldai slepia paslaptis, apie kurias nieko nenumano dabartiniai jų paveldėtojai. Restauratorius balduose yra aptikęs slėptuvių, radęs senų pinigų.

„Kartą restauruojant labai seną ir gerokai apirusią spintą paaiškėjo, kad joje buvo įrengta slėptuvė, turėjusi du dugnus. Slėptuvė buvo taip gerai įrengta, kad niekaip jos nerastum“, – pasakojo J.Skripkauskas.

Vienoje komodoje jis aptiko XIX a. pabaigos carinę sidabrinę monetą. Komodos šeimininkę meistras nustebino kartu su restauruotu baldu grąžinęs ir nušveistą seną pinigą. Kitame balde restauratorius yra radęs nemažą krūvą senų vokiškų markių.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R.I.T.A. Lietuvos žemės ūkio atašė Kinijoje kaltina ambasados moteris genocidu (89)

Žemės ūkio ministerija atlieka patikrinimą dėl jos deleguoto atstovo Kinijos Liaudies...

Gudžiaus treneris griebiasi už galvos: nebežinome, ką daryti (100)

„Tragiška situacija. Esame giliuose viduramžiuose ir man keisčiausia, kad niekas neprisiima...

Kas slepiasi už naujo mistinio Putino įvaizdžio? (131)

Anksčiau dažnai vaizduojamas raumeningu mačo, gebančio apginti tėvynainius nuo priešų, Rusijos...

Lietuvos medikams – viliojantis britų kvietimas (60)

Didžiosios Britanijos Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS), norėdama išspręsti vis didėjančią...

Feisbuko sensacija tapęs apsaugininkas Eligijus Ruškys: gyvenime yra buvę ir daugiau kuriozų (41)

Vidaus tarnybos jaunesnysis puskarininkis, disko metikas Eligijus Ruškys šiomis dienomis...

Nedžiuginanti Ingos Stumbrienės atostogų Bahamose pabaiga: iš oro uosto – tiesiai į medikų rankas (135)

Vasarišku ori bei egzotiška gamta Bahamų salose besidžiaugusi Inga Stumbrienė nesitikėjo...

Perspėjimas stambiesiems – melavusiems teks atsisveikinti su žeme imsis ir miškų (429)

Kilus skandalui dėl žemės ūkio paskirties žemės pirkimo nepaisant visų ribojimų paaiškėjo,...

Paskelbta nauja Lietuvos pašto vadovė papildyta (5)

Valstybės valdomam Lietuvos paštui vadovaus Asta Sungailienė.

Alma Adamkienė atsidūrė ligoninėje gydytoja pateikė naujausią informaciją; atnaujinta 13:58 (292)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona 90 m. Alma nuo šeštadienio gydoma Vilniaus universiteto ligoninės...

Teismas neleido remontuoti kavinės prie Vilniaus Bernardinų sodo (9)

Teismas dar kartą patvirtino, kad bendrovė „ Liumeksis “ gali užkonservuoti kavinę prie...