Nusiskynusi ir pamerkusi hortenzijos šakelę, ja gėrėjausi visą savaitę. Ištvermingų mažų žiedelių debesis puikiai išryškino besiskleidžiančius rožių pumpurus. Gėlių kolekcininkams hortenzijos – ne naujiena. Jos žiedų kekėmis puošia kiemus bei gėlynus ir šiaurės šalyse, ir pietuose. Pradedantiesiems gėlininkams kartais ši gėlė tampa tikra mįsle.
© Shutterstock nuotr.

Hortenzijos – dekoratyviniai krūmai, išsiskiriantys puošniais žiedynais, paplitę Rytų Azijoje, Šiaurės ir Pietų Amerikose. Hortenzijų krūmai užauga iki 3 m, kai kurios rūšys gali siekti net 30 m. Šis prašmatnus žydintis krūmas gali atstoti visą gėlių darželį ir vienas puošti sodą. Lietuvoje paplitusios šviesiosios, didžialapės ir šluotelinės hortenzijos.

Šviesiosios hortenzijos (lot. Hydrangea arborescens) – atspariausios mūsų klimatui ir nereiklios dirvožemiui hortenzijos. Žiedynai balti, apvalūs. Krūmas užauga iki 1,5 m aukščio ir pločio. Mėgsta lengvą pavėsį, priemolį ir priesmėlį. Jei užtenka drėgmės, gali augti ir saulėtoje vietoje. Žydi nuo liepos iki rugsėjo. Yra įvairių veislių: 'Annabelle', 'Grandiflora', 'Invincibelle' ir kt.

Didžialapė hortenzija (lot. Hydrangea macrophylla) savaime auga Kinijoje ir Japonijoje, Lietuvoje galima įsigyti įvairių dekoratyvių veislių ('Endless Summer', 'Schloss Zuschendorf', 'Deutschland', 'Masja' ir kt.) Lapai ovalūs, dantytais pakraščiais, žiedai balti, rožiniai, raudoni, sudarantys skėtišką žiedyną. Krūmai dažniausiai kompaktiški, užauga iki 1 m aukščio ir 1,5 m pločio. Šios rūšies hortenzijos mėgsta drėgną šiltnamio orą, derlingą dirvožemį.

Didžialapės hortenzijos formuoja žiedynus ant antramečių ūglių, todėl žiemai jų šakas reikia tik patrumpinti, bet nenupjauti. Mėgsta saulėtas vietas, bet gali augti ir pavėsyje. Žydi rausvais, alyviniais žiedynais. Šarmingoje dirvoje augalo žiedai bus rožiniai, rūgščioje, kur daug geležies, – violetiniai ar švelniai mėlyni. Yra krūmų, vienu metu žydinčių keliais atspalviais. Žiemai augalus reikia uždengti agroplėvele, mulčiuoti, vasarą – nuolat tręšti. Tinka auginti vazonuose.

Šluotelinės hortenzijos (lot. Hydrangea paniculata) tėvynė yra Rytų Azija. Jos populiarios ir Lietuvoje. Gražios veislės – 'Grandiflora', 'Kyushu', 'Pinky Winky' ir kt. Šios rūšies hortenzijos užauga didesnės nei didžialapės, krūmai gali siekti 2 m aukščio ir pločio. Žiedynai – 15−30 cm, šluotelės formos, sudaryti iš daug įvairaus dydžio žiedelių. Žydi baltai, vėliau parausta. Lapai ovalūs, su giliomis ir aiškiomis gyslomis. Šluotelinės hortenzijos, gerai auga įvairioje žemėje, nuo rūgščios iki neutralios (pH 4,5–6,5). Šias gėles pavasarį reikia smarkiai išgenėti, nes žydi tik pirmamečiai ūgliai. Juos būtina gausiai patręšti, per sausras – palaistyti.

Iš šluotelinės hortenzijos galima formuoti medelį. Tam reikia pasirinkti stiprų ūglį, pririšti jį prie pagaliuko, kad tiesiai augtų į viršų. Kitus ūglius reikia iškirpti. Kai stiebas pasieks norimą aukštį, viršūnę nugnybkite, kad jis pradėtų leisti šonines šakas.
Kai kurie gėlininkai pasodintomis hortenzijomis nusivilia.

Kelerius metus laukia žiedų, bet jų vis nėra. Arba laukia mėlynų žiedų, o vietoje jų pražysta švelniai rožiniai. Reikėtų atsiminti, kad dažnai hortenzijos nežydi dėl nušalusių, žiedus formuojančių ūglių. Nors šviesiosios ar šluotelinės hortenzijos gana atsparios šalčiams, žiemą jas reikėtų dangti ar laikyti patalpose. Kartais hortenzijos sėkmingai peržiemoja, bet stiprios pavasario šalnos pažeidžia jaunus ūglius, todėl tais metais gėlės sulapoja, bet nežydi.

Hortenzijos dažniausiai žydi baltai, kai kurios – mėlynai, raudonai ar rožine spalva. Tiksli žiedų spalva priklauso nuo dirvožemio pH: rūgščiame dirvožemyje žiedai bus mėlyni, neutraliame – blyškiai kreminiai, šarmingame – rožiniai arba alyviniai. Norint turėti mėlynų ar violetinių hortenzijų, rožine spalva žydinčias hortenzijas reikia sodinti įmaišant į dirvožemį alūno ar geležies rūdžių. Pavasarį hortenzijas galima laistyti alūno arba amonio sulfato tirpalu. Rūgštinant dirvožemį hortenzijų žiedai mėlynuoja, šarminant – raudonuoja.

Hortenzijos mėgsta saulėtas vietas ir užuovėją. Jos geriausiai auga rytinėje namo, želdyno ar tvoros pusėje. Norint turėti dailius hortenzijų žiedus ir lapus, nereikėtų jų sodinti pietinėje sklypo pusėje: žiedai nudega, lapai apvysta ir tampa nedailūs. Hortenzijos dera su žemesniais daugiamečiais augalais (buksmedžiais, melsvėmis) ir vienmetėmis gėlėmis (našlaitėmis, petunijomis, sprigėmis). Hortenzijas galima auginti grupėmis, jos tinka gyvatvorėms formuoti.
Išnaša

Kartais hortenzijos sėkmingai peržiemoja, bet stiprios pavasario šalnos pažeidžia jaunus ūglius, todėl tais metais gėlės sulapoja, bet nežydi.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prieš mitingą – galutinis medikų ultimatumas Verygai ir Skverneliui: laikas sužinoti, kaip bus iš tikrųjų (82)

Likus kelioms dienoms iki medikų mitingo, politikai suskubo Lietuvos medikų sąjūdžiui (LMS)...

Prašoma suimti jauną merginą pražudžiusį „CityBee“ vairuotoją (109)

Prokuratūra kreipėsi į teismą ir prašo suimti neblaivų vairuotoją, sekmadienio paryčiais...

Vladimiras Laučius. Kodėl „valstiečiai“ – didžiausia Lietuvos problema? (14)

Atsakymas į antraštės klausimą – todėl, kad taip mano šios partijos oponentai, atkakliai...

Per atsisveikinimą su Barbara Bush – istorinė nuotrauka papildyta 13.50 (32)

Nuotrauka, kurioje kelių kadencijų JAV prezidentai pagerbė mirusią Barbarą Bush, sulaukė šiltų...

Po keturiolikmetės iš Lietuvos nužudymo – britų policijos įspėjimas (14)

Policija kreipėsi į visuomenę su prašymu nustoti skelbti internete grasinančio turinio...

„Barclays“ į Lietuvą atvedęs Kreivys apie banko planus: Lietuvai reikia susirūpinti (199)

Savaitgalį Didžiosios Britanijos „ Barclays “ bankui išplatinus pranešimą apie svarstymus...

Iš VRK traukiasi Svajonė Šaltauskienė atnaujinta 13:53 (6)

Iš Vyriausiosios rinkimų komisijos ( VRK ) traukiasi Svajonė Šaltauskienė.

Už 40 mln. eurų gali statyti naują pieno perdirbimo gamyklą (3)

Viena didžiausių pieno perdirbimo bendrovių šalyje Vilkyškių pieninė ketina plėstis šalia...

Žaibiškai išgarsėjusi Emma be storo grimo sluoksnio – lyg visai kitas žmogus (51)

Praėjusią savaitę visą Lietuvą savo atvirumu nustebinusi LNK laidos „Yra, kaip yra“ dalyvė...

Jau greitai įsigaliosiantys statybų pokyčiai, nuo kurių nepabėgs nė vienas (181)

Nors daug kam atrodo, kad 2021 metai yra gan toli, tačiau jie nenumaldomai artėja ir pats metas...