aA
Norisi kaskart iš naujo atsigręžti į praeitį, tarsi parodyti, jog viskas, absoliučiai viskas kartojasi, turi tęsinį. Tai, kas primiršta ir nebemadinga, laukia savo eilės, kad galėtų atgimti. Ir vis dėlto antrąkart į tą pačią upę neįbrisi. Todėl nesieki sukurti geriausio, kas jau buvo sukurta. Tiesiog savo valdose švysteli trumpus istorijos fragmentus – tarsi užuominas į tau patraukliausią (o gal tiesiog niekada nesenstantį) stilių.
© "Sodo spalvos"
Klasikos istorija soduose

Nuo molinių indų, urnų, antikos herojų statulų iki vazoninių palmių ir Viktorijos laikų arbatos paviljonų – šios klasikinės sodo detalės, perduotos iš kartos į kartą, pasiekė ir naujuosius laikus. Didžiuliuose Renesanso laikų karalių soduose gausybė fontanų buvo harmoningai suderinti su statulomis, reprezentuojančiomis dievus, deives ir kitas mitines būtybes. Šios detalės išliko populiarios XVII ir XVIII amžiais, savaip atgydamos milžiniškuose formaliuosiuose Prancūzijos kilmingųjų soduose. Suklestėjus viduriniajai klasei, XIX amžiuje, jos perkeltos ir į mažesnius sodus. Tik, žinoma, ne originalai, o reprodukcijos.

Šiais laikais antikinės ar klasikinės detalės ne tik mėgstamos, bet ir garbinamos. Jų rasi tiek soduose, tiek namų interjeruose. Viktorijos laikų reliktai tapo neįkainojamomis antikvarinėmis vertybėmis, didžioji jų dalis – muziejų nuosavybė. Esant tokiai situacijai, kai tik dalelei „laimingųjų“ priklauso tikrosios vertės objektai, kiti pasitenkina, į savo sodus įsileisdami aukštos kokybės reprodukcijas ar tiesiog senoviškai atrodančius aksesuarus, nors ir neturinčius jokios istorinės vertės, sukurtus šiuolaikinių menininkų.

Sodas
© "Sodo spalvos"

Statulos, fontanai, urnos, netgi kolonos ir pjedestalai, iškalti iš akmens, išlieti iš cemento, metalo, niekada nenaudojant sintetinių medžiagų, gali atrodyti beveik taip autentiškai, kaip ir jų prototipai, ypač ilgėliau stovėję įvairiomis oro sąlygomis lauke, o gal net dirbtinai pasendinti, apauginus samanomis ar kerpėmis, pakeitus skaisčią spalvą į gerokai blankesnę.

Reikalinga priežiūra

Sodo aksesuarai paprastai gali ištverti bet kokias oro sąlygas. Juo labiau, kad daugelis jų šiek tiek pasendinti atrodo netgi geriau. Tačiau šiokia tokia priežiūra nepakenks, nes, tarkim, tinkamai nepasirūpinus indais ar urnomis, nuo didelio šalčio jie gali suskilti. Paprasčiausia išeitis – nelaikyti šaltuoju sezonu lauke, o įnešti į vidų. Geriausia – nesodinti augalo tiesiai į sunkų konteinerį, o parinkti plastikinį puodą, kurį būtų galima įdėti į didesniojo vidų ir žiemai perkelti į kambarį. Dirbiniai iš geležies ar kai kurių rūšių plieno neapsaugoti, be abejo, surūdys.

Sodas
© "Sodo spalvos"

Bronzai, tiek naujai, tiek senai, naudos duoda išankstinis padengimas vašku. Tačiau ant neapsaugotų dirbinių ilgainiui atsiradę žali vario sluoksneliai, kuriuos paprastai matome ant viešumoje stovinčių skulptūrų, net suteikia patrauklumo.

Akmens ar betono dirbinius geriau palikti stovėti tokius, kokie yra. Jei ant granito ar marmuro atsiranda dėmelių, galima pavalyti vandeniniu baliklio tirpalu (1 : 10).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: gausesnis sniegas – tik trumpam (7)

Atkeliavusi sniego zona pirmadienio dieną iš Lietuvos po truputį trauksis. Keliai kai kur vis dar...

Itin nuožmus diktatorius savo aukų ramybėje nepaliko net po kankinančios mirties (96)

Idi Aminas ne be pagrindo įtraukiamas į nuožmiausių pasaulio diktatorių sąrašą. Tai...

Kraupus 14-metės iš Lietuvos nužudymas apauga vis naujomis detalėmis: tarnyboms buvo žinomas ir žudikas, ir jo auka (104)

16-metis, kaltinamas išžaginęs 14 m. Viktoriją, o paskui mirtinai uždaužęs ją į plaktuką...

Per Kalėdas parduotuvės nedirbs: paskelbė visų prekybos centrų darbo laiką (351)

Šiemet nė vienas prekybos centras Lietuvoje nedirbs pirmąją Kalėdų dieną, gruodžio 25-ąją,...

Gudaitis po rungtynių susimušė su varžovu (23)

Artūras Gudaitis sekmadienį Italijos krepšinio čempionate surengė sėkmingą pasirodymą, tačiau...

Kaip meluoja filmų kūrėjai: kas iš tiesų nutinka, kai į automobilį pataiko kulka (24)

Automobiliai yra dažnas veiksmo filmų motyvas. Suderinkite automobilių gaudynes su susišaudymu...

Kaip pasirinkti – kaupti II ar III pakopos pensijų fonduose? (107)

Lietuvoje egzistuoja trys pensijų pakopos ir kiekviena iš jų suteikia skirtingas kaupimo galimybes....

Rimvydas Valatka. Septyni kiaulių ūkio principai (655)

Eina į pabaigą trečiasis Džiaugsmo sekmadienis su valstiečiais ant altoriaus. Plėsdami vidinę...

Universiteto profesorė pasisiūlė pavaduoti streikuojančius mokytojus – reakcija nustebino (642)

Prasidėjus ketvirtajai pedagogų streiko savaitei tėvai ėmė širsti ne tik ant šalies valdžios,...