Besiribojančiam su Vokietija ir neturinčiam su šia šalimi sienos Prancūzijos Elzaso regiono vasaros peizažui būdingi Alpės kalnų šlaituose ir slėniuose nusidriekę vynuogynai, neaprėpiami kukurūzų plotai ir juose įsiterpę apynynai, o miesteliams – gėlynų gausybė.
Gėlynai Prancūzijoje
© Corbis/Scanpix
Tik du dešimtmečius puoselėjama tradicija gėlėmis puošti namų išorę ir aplinką prancūzams tapo tokia pat svarbi, kaip ir gaminti gerą vyną ar sūrį.

Gėlės skirtos turistams pritraukti

Viešnagės Valborgo miestelyje pas stambiausią Elzaso regione Šarolė mėsinių galvijų augintoją Ernestą Hoefelį metu domėjomės ne tik fermerio ūkio veikla bei perspektyvomis, bet ir vyndarystės, keramikos gamybos bei gėlininkystės tradicijomis. Kaip žinome, prancūzai garsėja sugebėjimais įtikti net išrankiausio skonio vyno mėgėjams, yra puikūs kulinarai bei turi ganėtinai rafinuotą grožio sampratą. Tai tauta, diktuojanti madas pasauliui toli gražu ne vienoje srityje, tarp jų – ir gėlininkystėje. Lietuvaitės, kaip ir daugelio kitų šalių moterys, taip pat nuo seno puoselėjo ir puoselėja gėlių darželius, tačiau Prancūzija, ko gero, pranoko ne vieną Vakarų Europos šalį. Prancūzų namai gėlėse tiesiog skendi. Pasak Alinos Hoefel, ne visuomet Prancūzijos miesteliai buvo taip gausiai puošiami gėlėmis.

„Kada tiksliai pradėta daugiau gėlių sodinti, pasakyti sunku, tačiau tikrai ne anksčiau kaip prieš 20 metų, – pasakojo prancūzė senolė. – Iki tol tiek daug gėlių nebuvo sodinama dėl paprastos priežasties – žmonės neturėjo tam pakankamai lėšų. Tuo tarpu gėlių darželiai atsieina nepigiai. Kainuoja ne tik gėlių daigai, bet ir gera žemė, trąšos. Dabar sodinti gėlės Prancūzijoje tapo mada bei tradicija. Net miestai tarpusavyje dėl darželių gausybės bei jų grožio konkuruoja“. Paklausta, kas paskatino prancūzus puoselėti gėlininkystės tradicijas, senolė sakė, kad taip nuspręsta siekiant pritraukti kuo daugiau turistų. „Labiau išpuošti gėlėmis miestai neabejotinai yra turistams patrauklesni, – teigė A.Hoefel. – Be to, sumanymą palaikė valstybinės institucijos, skirdamos lėšų gyventojams seniems namas restaurauti“.

Brangiausia ir populiariausia – rožė

Gėlynai Prancūzijoje
© Corbis/Scanpix

Per sezoną Valborgo miestelio privataus namo savininkai gėlėms įsigyti bei joms prižiūrėti išleidžia apie 150–200 eurų. Aišku, kuo didesnis namas, tuo ir lėšų gėlėms daugiau tenka skirti. Poniai A.Hoefel šiais metais gėlynai atsiėjo apie 100 eurų. Didesniems miestams, pavyzdžiui, Strasbūrui, apželdinti lėšų skiria valstybė. Tačiau ir miestiečiai turi galimybę užsiauginti gėlių, daržovių ar kitų sodo gėrybių. Prancūzijoje, kaip ir Lietuvoje, šalia miestų galima įsigyti žemės gabalą žemdirbystei.

Prancūzijoje pavasaris atkeliauja anksčiau nei pas mus, tad buvo įdomu sužinoti, kada darželiuose pražysta pirmieji žiedai. Pasak A.Hoefel, gėlių žydėjimo pradžios laiką lemia orai, tačiau paprastai gėlių daigai sodinami gegužės pradžioje, o po trijų savaičių gėlės pražysta. Yra žmonių, kurie gėles, pirktas iš floristų, pasisodina jau su žiedais, todėl jos gerokai anksčiau ir išsiskleidžia. A.Hoefel dalį gėlių, kad žiemą nesušaltų, rudenį įsineša į namus ir laiko iki pavasario. Likusias daugiametes gėles nuo iššalimo saugo mėšlu ar šiaudais, kuriuos uždengia polietileno plėvele.

Kad gėlės geriau augtų ir gausiau žydėtų, senolė kasmet perka naują žemę, kartą per savaitę laisto vandeniu su trąšomis. Šių metų A.Hoefel darželio puošmena – kalija, užauginusi 48 žiedus. Pasak senolės, Prancūzijoje yra tradicija gausiai užderėjusios gėlės tris žiedus kam nors padovanoti. Tai daroma tam, kad kitais metais vėl būtų daug gražių žiedų. Senolė paminėjo dar vieną tradiciją. Gegužės 1 dieną prancūzai, vieni kitiems linkėdami sėkmės, dovanoja pakalnučių. Vaikai, norėdami užsidirbti, jų prisirenka, padaro mažas puokšteles ir pardavinėja. Nedidelė pakalnučių puokštelė Strasbūre šiais metais kainavo 5 eurus. O populiariausia ir brangiausia gėlė Prancūzijos Elzaso regione ne kokia nors reta gėlė, bet visiems gerai žinoma rožė.

Kaip jau minėjome, miestai dėl gėlynų aršiai konkuruoja. Vietovių pavadinimus skelbiančiuose kelio ženkluose daromos žymos. Miestelių, labiausiai skendinčių gėlėse, pavadinimuose būna trys nupieštos gėlytės (tai maksimalus jų skaičius). Siekiant išsiaiškinti, kuris miestelis labiau gėlėmis išsipuošęs, kasmet organizuojami konkursai. Štai šiemet jaunųjų ūkininkų rengtame konkurse dalyvavo 60 dalyvių. 20 narių vertinimo komisija vertino išskirtinius namus, gėlių kompozicijas, miestelių švarą. Šis konkursas dar kartą patvirtino, kad žmonės turi labai lakią vaizduotę. Būna, kad miesteliai nusipelno papildomą gėlytę, bet būna, kad jos ir netenka.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (13)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (427)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą buvo ištikęs krachas, greičiausias – Juknevičius (439)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (430)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (6)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai Jasilionis prisipažino pasinaudojęs Ballų silpnybėmis (11)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...

Kaip mylimajam pasakyti, kad vienas jo sekso judesys jums visai nepatinka? (36)

Kiekvieną mėnesį „Women`s Health“ svetainė su trimis „Men`s Health“ atstovais analizuoja...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (403)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (33)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Mokslininkai aptiko dar vieną vyrų ir moterų skirtumą: kas susijaudinus darosi jų galvose? (12)

Tai, kad moterys ir vyrai yra labai skirtingi, žino visi. Evoliucija ir per tūkstantmečius...