aA
Globalizacija dažnai apibūdinama kaip varomoji modernaus gyvenimo jėga, įteisinusi kultūrinį visuomenės pliuralizmą. Ji siejama su masinės kultūros įsigalėjimu visose gyvenimo srityse. O kas skirta masėms, tai, rodos, savaime tampa prasto tono ženklu.
Moteris apžiūrinėja A.Warholo paveikslą
© Reuters/Scanpix

„Popsas užkniso juodai“, – marškinėliais su tokiu užrašu kartą pasipuošė dainininkas, išreiškęs ironišką savo požiūrį į masėms skirtos populiariosios muzikos „suvešėjimą“.

„Tikrai taip“, – dauguma pritariamai linksėjo, sukdami į prekybos centrą nusipirkti per televiziją reklamuotų savaitės prekių: dantų pastos, užtikrinančios visus septynis sveikų dantų požymius, ir kokakolos. Šie banalios komercinės produkcijos vaizdiniai, kurių apsuptyje mes gyvename, šeštajame dešimtmetyje tapo meninio vaizdavimo objektu. O toks globalizacijos sukurtos vartotojų visuomenės realijų perkėlimas į meną tyrinėtojų buvo pavadintas popartu.

Jeigu populiarioji kultūra gali tapti meno dalimi, vadinasi, ji gali būti naudojama ir kuriant interjerą. Ryškūs, komerciški, šiek tiek dvelkiantys kiču – taip atrodo poparto stiliaus namai. Jie kaip spalvotas kramtomosios gumos gabalėlis: vienų vertinamas kaip prasto skonio atspindys, kitų mėgstamas dėl galimybės pūsti didelius burbulus ir vaikščioti mėlynai dažytu liežuviu.

Popmenas – kas tai?

Net jei nežinote, kas yra Andy Warholas, tikrai bent kartą esate matę jo kūrinių. Garsiosios Marilyn Monroe portretas, skendintis kontrastingų spalvų pasaulyje (Andy Warhol, „Marilyn Monroe“, 1967), arba daugiau nei šimtą kartų pavaizduotas kokakolos buteliukas (Andy Warhol, „Green Coca-Cola Bottles“, 1962).

Kasdieniai masinės kultūros vaizdiniai, ryškus koloritas ir serijinės kompozicijos – tai bene pagrindiniai žymiausio Amerikos poparto atstovo A. Warholo darbų bruožai. Mechaniniu būdu spausdinami kūriniai greitai tapo atpažįstami ir populiarūs, o noras jais puošti savo namų interjerą kainavo nemažus pinigus. 

Be Andy, į poparto stiliumi kuriančiųjų gretas buvo įtraukti ir kiti menininkai, tokie kaip Roy Lichtensteinas, Richardas Hamiltonas, Robertas Rauschenbergas. Kone visi jie kurdami meną naudojo masinės kultūros objektus, medžiagas ir technologijas, kad paryškintų pramoninės visuomenės gyvenimo būdą. Dažniausiai skolinosi reklamos, fotografijos darbus, komiškus serijinius piešinius ir kitus žiniasklaidoje nuolat pasirodančius objektus.

Kasdienis gyvenimas popmenui tapo neišsenkamu įkvėpimo šaltiniu. Naujoji meno kryptis, persmelkta ironijos ir tikėjimo atvaizdų potencija, nuolat balansavo tarp populiaraus skonio ir kičo. Kaip parodė laikas, šiam meno judėjimui, gimusiam Anglijoje šeštojo dešimtmečio pabaigoje ir užaugusiam Jungtinėse Valstijose septintojo dešimtmečio pradžioje, nepaprastai sekėsi ir jis ilgą laiką turėjo nemažai įtakos kitiems kūrybiniams eksperimentams. Vienas iš jų – interjero dekoras.

Popmenas interjere

Yra daug temų ir nuotaikų, kurias mes galime išreikšti projektuodami ir dekoruodami namus. Bet pastaruoju metu vyrauja tendencija į šią, sakyčiau, daug fantazijos ir išmonės reikalaujančią sferą žvelgti pernelyg rimtai. Todėl dažnai atsitinka taip, kad mūsų namai atrodo taisyklingi, vienodi ir nuobodūs. Čia nieko nėra iš prigimties neteisinga, kadangi tam tikri kambariai taip ir turi atrodyti. Bet juk nebūtinai visi. 

Egzistuoja daugybė būdų, kaip popkultūrą galima perkelti į kambario dekorą. Ir ne, tai nebūtinai atrodys neskoningai, nors kai kurie asmenys klaidingai tuo įsitikinę. Iš tikrųjų toks interjeras dažniau atrodo unikalus ir originalus. 

Pagrindiniai popstiliaus interjero ypatumai atkartoja pagrindinius poparto stilistika kuriančių menininkų darbų bruožus: raštai, spalvos ir medžiagos perkeliamos į atskiras interjero detales – nuo baldų iki sienų apmušalų. Sunormintos taisyklės ir kanonai čia neegzistuoja. Dažniausiai popmeno nuotaiką kuria keli taikliai parinkti interjero elementai. Tai gali būti paveikslai arba baldai, sienų spalva arba šviestuvai. Retai būna taip, kad absoliučiai visos kambario detalės yra šios stilistikos. Tačiau norintieji įnešti šiek tiek „popsiško“ žaismo į savo namus turėtų atsižvelgti į kelis pagrindinius principus.

Pirmiausia, reikia būti tvirtai apsisprendusiems, kad tikrai norite tokio stiliaus namų. Nes taip dekoruotas interjeras tikrai neatitiks mums priimtino skandinaviško arba pietietiško namų jaukumo supratimo, kurio sudedamosios dalys – šviesios spalvos, natūralaus medžio grindys ir baldai, lengvos užuolaidos ir panašiai. Greičiau atvirkščiai – popmeno stiliumi įrengti namai bus tarsi nuosavas prekybos centras, pilnas spalvų, užrašų ir plastiko. Tikrai ne kiekvienas gali atsipalaiduoti tokioje aplinkoje, juo labiau kad pastaruoju metu namai tampa tikra ramybės oaze, leidžiančia už durų palikti būtent tą patį ryškiaspalvių vitrinų pasaulį. 

Jei vis dėlto tvirtai nusprendėte, kad „popsas“ tinka Jūsų gyvenimo būdui, rinkitės kuo atviresnę namų erdvę. Ją skaidyti galite stumdomosiomis durimis ir pertvaromis. Esminis akcentas – vienas kambarys turėtų lyg „įtekėti“ į kitą. Medieną, kaip pagrindinę baldų ir grindų apdailos medžiagą, patartina visiškai ignoruoti. Grindys turi atrodyti tarsi vienspalvė lakuota plokštė.

O dar geriau, jeigu jos dengiamos kilimine danga. Ši gali būti ryški, marginta geometriniais raštais arba vienspalvė, bet ne dominuojanti, o tik pabrėžianti kitas kambario detales, pavyzdžiui, ryškiaspalvius baldus. Bet galite rinktis ir atvirkščią variantą – grindis paversti vienu iš kambario akcentų.

Tokiu atveju įsigykite ilgo pluošto, geriau sintetinį, kilimą – kuo didesnį, tuo geriau.
Spalvas rinkitės ryškias: raudoną, violetinę, oranžinę. Margindami sienas galite pasiduoti fantazijai ir nudažyti jas skirtingomis spalvomis, dekoruoti įvairiais geometriniais raštais, klijuoti vinilinius tapetus. Svarbu atsisakyti spalvų derinimo principo.

Sąmoningai naudokite keletą intensyvių spalvų, pavyzdžiui, oranžinę su ryškia rožine. Juoda ir balta taip pat yra priimtina. Itin tinka tapetai, marginti stambiais ornamentais: apskritimais, kvadratais, bangomis. Venkite smulkių raštų, romantiškų gėlyčių, subtilių spalvų. Baltai sieną dažykite tik tuo atveju, jei ant jos ketinate kabinti ryškius paveikslus.

Norėdami mėgautis tikrais popstiliaus baldais, pirmenybę atiduokite ryškiam arba permatomam plastikui, metalui, netradicinėms sintetinėms medžiagoms. Rinkitės raidės S ir kiaušinio formas arba ką nors, kas dvelkia futurizmu. Svarbu, kad viskas ir vėl būtų ryšku. Vienas iš variantų galėtų būti sėdmaišis. Ant jo galima laisvai sėdėti ar pusiau gulėti. Toks baldas yra tarsi laisvės simbolis, tikras popkultūros produktas. Ši 1968 m. italų dizainerių sukurta kėdė „Sacco“ (it. „maišas“) tapo populiariausiu kompanijos „Zanotta“ visų laikų gaminiu. Jeigu nerandate Jums patinkančių naujų baldų, galite lengvai panaudoti senus, tik juos reikės kiek pakeisti.

Pavyzdžiui, jei turite bambukinius arba pintus krėslus, tereikia juos perdažyti kuria nors sintetine spalva. Norėdami atgaivinti seną stalą, peržvelkite poparto kūrėjų darbus. Tegul jie tampa Jūsų įkvėpimo šaltiniu. Dažykite, tapykite, klijuokite laikraščių ir žurnalų iškarpas, banknotus.

Popstiliaus šviestuvai, kaip ir visi baldai, daugiausia būna plastikiniai. Jų skleidžiama šviesa tarsi hipnotizuoja. Todėl įrengdami namus rinkitės optinio pluošto neonines lempas, keičiančias spalvą.
Jeigu neturite pakankamai lėšų originaliam poparto stiliaus darbui įsigyti, imkite į rankas teptuką ir sukurkite savą psichodelinę ryškiaspalvę freską. Muzikos aistruoliai gali pakabinti mėgstamų atlikėjų albumų kopijų, kino filmų mėgėjai – kino klasikos plakatų, o asmenims, mėgstantiems masinės kultūros veidus ir įvaizdžius, vertėtų įsigyti savo dievinamų stabų statulėlių.

Žvelgiant iš šalies kyla įspūdis, kad popstiliaus interjeras tinka kūrybingiems ir laisviems žmonėms. Šiai nuomonei būtų galima pritarti, jeigu kalbėtume apie namus, kurių visas interjeras įrengtas poparto stiliumi. Tačiau interjere panaudotos kelios atskiros minėtojo stiliaus detalės gali puošti bet kurio žmogaus namus. Įsiliejusios į interjerą jos suteiks žavesio net pačiai kukliausiai erdvei.

„Kiekvienas visada yra kūrybiškas“ (angl. „Everybody’s always being creative“), – sakė A. Warholas. Tegul šis posakis lydi Jus klajojant po popstiliaus namų labirintus.

Naujajame žurnalo "EXPRESS MADA" numeryje: rudens-žiemos taisyklės, pagrindinės tendencijos ir sezono topai!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prekybos centrų plėtra nestoja: po paslapties skraiste planuojamos dešimtys naujų parduotuvių (237)

Milijoninės investicijos , dešimtys naujų prekybos vietų – tokie laukia 2019 metais prekybos...

Skvernelis įvardijo, kas jį verčia mąstyti apie galimą kandidatavimą į prezidentus (32)

Premjeras Saulius Skvernelis kol kas tiesiai neįvardija, ar kandidatuos į prezidentus, tačiau...

Noah Smith. Taip, bitkoinas buvo klasikinis burbulas. Ir jis sprogo (154)

Regis, kiekvieną finansinį burbulą lydi koks nors visiems žinomas anekdotas apie tai, kaip kažkas...

Kaip perskaityti bendrą kraujo tyrimą: kokias ligas rodo nuokrypiai nuo normos (12)

Bene kiekvienam yra tekę atlikti bendrą kraujo tyrimą. Gavus rezultatus dažnam tai pasirodo tik...

Keleivių nepasitenkinimas: praleidusiems išvykstamąjį skrydį, grįžtamasis skrydis anuliuojamas (1)

Naujausio tyrimo metu paaiškėjo, kad keleiviams, kurie dėl kokių nors priežasčių praleido...

Žinoma fotografė pasidalijo pozavimo paslaptimis: ką daryti, kad nuotraukoje atrodytumėte puikiai

„Kiekviena nuotrauka skleidžia žinutę“, – įsitikinusi profesionali fotografė Monika...

„Maximai“ skyrė 17 tūkst. eurų baudą už vartotojų klaidinimą (61)

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (toliau – Tarnyba) skyrė 17 000 eurų baudą...

Telšių eglė kaip niekad jauki: šiemet ją saugo švytintys lokys (13)

Telšių centre papuošta eglė siekia apie 18 metrų aukščio. Vietos gyventojai sako, kad tai pati...

Orai: savaitgalį gali užklupti pūga (14)

Savaitgalį Lietuvoje pasnigs, kai kur dėl stipresnio vėjo gali pustyti, LRT RADIJUI sako sinoptikė...