aA
Tobulėjant medžiagų gamybos technologijoms, gamintojai įsigudrino išgauti dirbtinę odą, kurią sunku atskirti nuo natūralios. Ypač svarbu tą padaryti, jei perkate nepigius baldus.
Odinis krėslas
Odinis krėslas
© Corbis/Scanpix
Uždegtas natūralios odos lopinėlis smilksta, sklinda nemalonus kvapas, ji sunkiai dega. Ugnies paliesta dirbtinė oda susiraito nuo karščio, trūkinėja, skilinėja ir galiausiai sutrupa. Iš to galima atpažinti natūralios ir dirbtinės odos gaminius. Tačiau ar taip eksperimentuosi, pavyzdžiui, salone rinkdamasis odinius baldus?

Apgautieji apgauna kitus

Vis dažniau odiniais baldais prekiaujantys verslininkai ir bendrovių konsultantai apgaudinėja pirkėjus, siūlydami jiems natūralios odos pakaitalu - dirbtine oda - aptrauktus baldus. Aišku, klientas pinigus moka manydamas, kad perka natūralios odos gaminį.

Kartais taip elgiamasi piktybiškai. Tačiau blogiausia, kad neretai net tokios produkcijos platintojai įtikinami gamintojų, neva prekė išties iš natūralios odos. Todėl jie nuoširdžiai įtikinėja ir klientus įsigyti natūralia medžiaga aptrauktus baldus.

Į saloną - su lupa

Kaip rodo praktika, pastebėti natūralios ir dirbtinės odos skirtumus kartais būna sunku ir specialistui, o juo labiau paprastam pirkėjui.

Vilniaus universiteto Chemijos fakulteto aukščiausią kategoriją turinčios restauravimo technologės Dainos Ragauskienės teigimu, geriausias būdas neapsigauti - apžiūrėti odinio audinio skerspjūvį. Natūralios odos skerspjūvis ir apatinė pusė būna purūs, netvarkinga pluoštinė struktūra.

Reikia surasti nepritvirtintą nors mažą audinio atplaišą, bet tai ne visai paprasta. Dažnai baldai būna taip susiūti, kad sunku rasti tokią vietą, nebent būtų prisegtas atsarginis odos gabalėlis", -teigia specialistė.

Dar vienas dirbtinės odos „išdavikas", tačiau ne toks patikimas, palyginti su pirmuoju, yra odos paviršiaus reljefo apžiūra, jos tyrinėjimas pro lupą.

„Kiekvieno gyvūno oda turi savitą reljefą - piešinį, kurį suformuoja plaukų šaknys. Išdirbant odą plaukai pašalinami, bet šaknų skylutės lieka odoje. Gamintojai reljefą imituoja, bet skylučių - gal dar ne. Jos lengvai matomos pro lupą. Tačiau ar pirkėjas turės didinamąjį stiklą atėjęs pirkti baldų?" - retoriškai klausia Ragauskienė.

Plika akimi reljefas taip pat matomas, bet sunkiai. Todėl rizikinga pasikliauti vien paviršutine apžiūra ir ja remiantis spręsti, ar oda natūrali, ar dirbtinė. Šiuolaikinės technologijos gana tiksliai imituoja gyvūno odos piešinį.

Kainos ir odos ilgio santykis

Chemijos specialistės pateikti būdai, kaip atpažinti natūralią odą, gana patikimi. Tačiau paprastam pirkėjui jie nelabai tinkami - net ir radus atplaišą su odos skerspjūviu neįgudusią akimi sunku spręsti apie audinio kokybę, o neštis didinamąjį stiklą į saloną ir pro jį apžiūrinėti paviršių - neįprasta, juokinga, ne kiekvienas tam ryšis.

UAB „Aresona" direktoriaus pavaduotojas Artūras Labanauskas siūlo paprastesnį dirbtinės odos atpažinimo būdą. Pasak jo, jei perkate odinę sofą, pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į apatinę jos dalį ir kainą.

„Jei apatinė sofos dalis aptraukta vientisa metro ilgio ar ilgesne atraiža, o ne susiūta iš kelių dalių, ir baldo kaina - 5-6 tūkst. litų, įtarimai, kad tai ne oda -pagrįsti. Apdirbant gyvūno odą ji sukarpoma į keletą dalių. Todėl nelabai tikėtina, kad tokia ilga juosta galėtų būti iš natūralios odos, greičiau - dirbtinė. Be to, oda aptrauktas baldas kainuoja daugiau", - sako Labanauskas.

Tačiau, pasak pašnekovo, nereikėtų nerimauti, jei tokio baldo apatinė dalis yra sudurstyta iš atraižų. Tai rodo, kad baldo medžiaga greičiausiai yra iš natūralios odos. Labanauskas sako, jog pats visuomet taip atpažįsta odą ir dar nenusivylė šiuo metodu.

Saulės spinduliai - išdavikai

Itališkais odiniais baldais prekiaujančios bendrovės atstovas Labanauskas pataria atkreipti dėmesį ir į labiausiai dėvimas odinių baldų dalis - atlošus, sėdimąją vietą. „Šias vietas gamintojai aptraukia natūralia oda, o baldo pakraščius, šonus bei kitas mažiau trinamas vietas taupydami dažnai padengia dirbtine" - dalijasi patirtimi pašnekovas.

Gamintojų apgaulę pirkėjas anksčiau ar vėliau vis vien pastebės. Kalbinti specialistai primena, kad veikiama tiesioginių saulės spindulių dirbtinė oda po 2-3 metų gali išblukti. Natūralios odos baldai išlaiko pirminę spalvą. Be to, jei dirbtinė oda prasčiau apdirbta, o baldas netinkamai prižiūrimas, odos pakaitalas pradeda skeldėti, trūkinėti.

Natūralios odos kvapas

Bene paprasčiausia atskirti natūralią odą nuo dirbtinės - iš kvapo. Jis yra specifinis, aitrus. Tačiau ar šis atpažinimo būdas patikimas, sunku pasakyti. Bendrovės „Odita" direktorius Arminas Garijonas sako dažnai iš kvapo atskiriantis tikrą odą. 15 metų patirtį odinių dirbinių gamyboje turinčios įmonės vadovas prisipažįsta pasitikintis savo intuicija, kuri jo nenuvilia darbe.

Žmonės nesiskundžia

Nacionalinės vartotojų teisių apsaugos tarybos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausiosios specialistės Ingridos Šukienės teigimu, dar nė karto jų institucija negavo skundų dėl odinių baldų.

„Priimame ir registruojame visus vartotojų skundus dėl jų teisių pažeidimų. Kai skundo nagrinėjimas yra ne tarybos kompetencija, jis persiunčiamas nagrinėti kompetentingai valstybės ar savivaldybės institucijai", - sako pašnekovė.

Šukienės teigimu, skundai dėl ne maisto produktų, tarp jų ir dėl netinkamos kokybės odinių baldų, yra Valstybinės ne maisto prekių inspekcijos kompetencija. Todėl tokius skundus galima teikti šiai institucijai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Iš posto verčiamas Stončaitis: tai, kas vyksta šiandien, yra nenormalu

Seimas antradienį sprendžia dėl Algirdo Stončaičio atleidimo iš Antikorupcijos komisijos...

Buvęs JAV pajėgų Europoje vadas pažėrė kritikos Lietuvai: kai kurie dalykai nesuvokiami (30)

Buvęs amerikiečių pajėgų Europoje vadas Benas Hodgesas pažėrė kritikos Lietuvos politikams....

Po griežtų JAV ir Vokietijos žodžių Lavrovas atsainiai kirto: sąlygas diktuosime mes (19)

Branduolinius Kremliaus grasinimus bando užtvirtinti ir Baltarusijos propagandos mašina – „...

Rusija grasina savo sąjungininkei: mes juos perspėjome (3)

Armėnijos siekis prisijungti prie Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) Romos statuto gali Jerevanui...

Permainos Alytuje: darbo neteko Kurtinaitis, jį keičia Kemzūra

Alytaus „Wolves“ klubas antradienį išsiskyrė su strategu Rimu Kurtinaičiu. Likusioje...

Verslas PliusNicholas Takahashi

„Boeing“ laimėjo orlaivių užsakymą už milijardą dolerių

Bendrovė „ Boeing Co.“ laimėjo užsakymą Japonijoje : šalies oro vežėja užsakė 21...

Vairuotojas įspėja kitus: dėl vienos draudikų klaidos teko ne tik mokėti baudą, tačiau ir išgyventi tikrą nervų karą

Kiekvienam vairuotojui įprasta, kad kasdien naudojantis automobiliu svarbu prisiminti dvi datas –...

Kaip atskirti, kad jūsų būsto nuomos sutartis palankesnė būsto savininkui: atkreipkite dėmesį į kelias detales dėl ko kreiptis į Vartotojų teisių apsaugos tarnybą

Šiandien, kai kurių NT analitikų skaičiavimais, nuomotis būstą yra pigiau nei jį pirkti....

„Žudikas Nr.1“: ukrainiečiai įvardijo, kas įsakė bombarduoti Mariupolio dramos teatrą

Rusų pulkininkas Sergejus Atroščenka įsakė bombarduoti Mariupolio dramos teatrą, gimdymo namus...

Šimonytė Armonaitės siūlymų mokesčių reformai nekomentuoja: man nėra būtina turėti asmeninę nuomonę

Premjerė Ingrida Šimonytė tikina dar neskaičiusi Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN)...