aA
Ar niekada nepagalvojote, kad nuotaiką namuose galima sukurti pakeitus jų sienų spalvą? Galbūt jūsų virtuvė jau seniai panaši į pilką urvą, o svetainės sienos nė kiek neįkvepia pasikviesti svečių? Jei atnaujinti interjerą norisi, o pinigų tam nėra, tereikia pasitelkti fantaziją ir spalvas. Perdažyti sienas nėra itin brangu, o pats dažymo procesas gali tapti šaunia pramoga visai šeimai. Per vieną savaitgalį galite tiesiog neatpažįstamai pakeisti savo namus, o grožėdamiesi savo darbo rezultatu ir matydami besikeičiančią visų šeimos narių nuotaiką, nustebti.
© Corbis
Specialistai tikina, kad sienų spalva yra bene lengviausiai keičiamas interjero elementas. Tai kur kas paprasčiau ir pigiau, nei pakeisti, tarkim, visus baldus. Tiesa, prieš ryžtantis šiai maloniai permainai, vertėtų šį tą sužinoti apie spalvas ir jų poveikį mūsų emocijoms.

Reakcijos užkoduotos

Kaip dienraščiui teigė architektė Aušra Marcinkevičiūtė, spalvos išties yra vienas esminių elementų, kuriant kambario ar viso buto nuotaiką. „Baldų ir kitų detalių spalvos turi mažiau įtakos, - sakė ne vieną privatų ir visuomeninį interjerą įrengusi architektė. - Tačiau interjere vyraujanti sienų spalva pirmiausiai svarbi būtent dėl nuotaikos, kurią ji kuria.“

Tai, kaip suvokiame spalvas, priklauso nuo mumyse dar protėvių laikais užkoduotų reakcijų, kurios yra vienodos nepriklausomai nuo mūsų lyties, amžiaus ar gyvenimo būdo. Pavyzdžiui, juoda visame Vakarų pasaulyje suprantama kaip gedulo spalva. O posakiai „geltonoji spauda“ ar „juodasis sąrašas“ tam tikrose situacijose spalvoms suteikia neigiamus prasminius atspalvius.

Vis dėlto sakoma, kad dėl skonio nesiginčijama. Žmonės unikalūs ir skirtingi, tad kiekvieno reakcija į spalvas interjere yra individuali ir priklauso ne tik nuo charakterio, bet ir amžiaus, lyties, gyvenimo stiliaus. Ryškiai raudonos sienos jaunuolio bute visai nestebinta, bet ar įsivaizduojate tarp jų gyvenančią savo močiutę?

Suteikia jėgų

Skirtingais gyvenimo laikotarpiais žmonės mėgsta ir naudoja įvairias spalvas, jos atspindi dvasinę žmogaus būseną, norus, troškimus, energijos lygį. Psichoterapeutė Ramunė Žaržojutė „Klaipėdai“ teigė, kad pasirinkta spalva gali atskleisti tai, koks žmogus yra, arba tai, ko jam trūksta. Pavyzdžiui, raudoną spalvą gali rinktis tiek energingas, tiek energijos stokojantis žmogus, o juodą - maištingas arba nedrįstantis už save pakovoti. Galbūt norime, kad spalvos suteiktų įkvėpimo ar jėgų būti tokiais, kokiais norėtume būti.

Tiesa, psichoterapeutė pabrėžia, kad „spalvų klausimu“ griežtų apibendrinimų daryti nepatariama: žmonės skirtingi, o ir spalvos deriniuose „suskamba“ kitaip. Vis dėlto šiokios tokios tendencijos yra. Anot R.Žaržojutės, simpatijas spalvoms veikia ne tik charakteris, bet ir amžius.

„Žmogui bręstant daugėja tarpinių spalvų, - aiškino ji. - Jaunimas dažniau renkasi grynas spalvas - raudoną, oranžinę, mėlyną, žalią, o brandesni žmonės labiau linkę rinktis tarpines spalvas, tokias kaip violetinė ar ruda. Kuo sunkiau nusakoma yra spalva, tuo daugiau spalvinių savybių ji apima. Pavyzdžiui, mėlyna yra gryna ramybė, raudona - gryna aistra, o joms susijungus atsirandančią violetinę galima apibūdinti kaip aistringą ramybę. Tarpinės spalvos, kaip ir brandesni žmonės, turi daugiau niuansų, nuotaikų, yra sudėtingesnės.“

Kaimynas – ne autoritetas

Šiandien dauguma žmonių suvokia subtilią spalvų galią veikti ir keisti žmonių emocijas. Vis dėlto architektė A.Marcinkevičiūtė mano, kad lietuviai pernelyg nuobodūs ir neryžtingi, kai renkasi naują spalvą sienoms.

„Pagrindinis kriterijus - „mačiau pas kaimyną, gerai atrodo“, tačiau neįvertinama, kaip panaši spalva atrodys jų bute, su jų baldais, jų gyvenimo būdu“, - sakė architektė.

Psichoterapeutė R.Žaržojutė atkreipė dėmesį, kad pirmasis įspūdis apie spalvą nebūtinai yra teisingas. Jos nuomone, prieš apsispręsdami, kaip dekoruoti interjerą, žmonės turėtų pasidomėti spalvų poveikiu ir derinimu.

„Yra dalykų, kuriuos reikia žinoti apie spalvas, idant būtų išvengta nemalonių siurprizų. Tarkime, įprasta manyti, jog geltona yra jauki, šilta, miela spalva, tačiau geltonas kambarys iš tikrųjų kelia nerimą, didina irzlumą, o geltonos ir juodos derinys simbolizuoja pavojų. Vadinasi, ją reikėtų „nugesinti“ ir papildyti kita spalva“, - sakė R.Žaržojutė. Tiesa, anot jos, pasąmonė paprastai yra geriausias patarėjas ir paprastai pasufleruoja namų šeimininkui priimtiniausią variantą.

Tampa pramoga

Kitas aspektas, į kurį atkreipia dėmesį psichoterapeutė, yra lietuviškas pastovumas, kai su vienoda sienų spalva pragyvenama daugelį metų. „Manau, reikėtų keisti spalvas, atsižvelgiant į emocinę būseną“, - siūlė R.Žaržojutė. Jai pritaria ir dažais prekiaujančios bendrovės „LI Sadolin“ vadovė Sabina Kozlovska. Pasak jos, lietuviai neįvertina, jog atnaujinti interjerą užtenka tik naujos spalvos ir detalių.

„Esant dabartinei dažymo priemonių pasiūlai, sienų dažymas - užsiėmimas, kurį galėčiau prilyginti triūsui sode: reikia kruopštumo ir kantrybės, tačiau tai teikia malonumo“, - sakė ji.

Pasak S.Kozlovskos, užsienyje į tai žiūrima kur kas paprasčiau - sienų spalva keičiama vos ne kas sezoną, kai nebepatinka senoji. „Dažytojų paslaugos užsienyje daug brangesnės nei pas mus, todėl daugelis užsieniečių mieliau namus dažo patys ir, pasikvietę į talką draugus, sienų perdažymą paverčia kone laisvalaikio pramoga“, - sakė „LI Sadolin“ vadovė.

Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad dažymui dažnai nereikia net specialaus sienų paruošimo. Jei ant sienų atsibodę, tačiau storesnio pluošto ir drėgmės nebijančiais klijais priklijuoti tapetai, galima drąsiai nudažyti sienas nenuplėšus tapetų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Atsisveikinti su netikėtai mirusiu Cololo atvykę artimieji ir bičiuliai vos tramdė ašaras: liko daug neįgyvendintų planų (319)

Šeštadienį po pietų Druskininkų laidojimo namuose „Nutrūkusi styga“ būriuojasi netikėtai...

Atviras laiškas Kauno merui: „Kaip Grigelis autobusus pirko" (56)

Šiomis dienomis nuolat pučiamas burbulas apie viešojo transporto atnaujinimą ir kalbama taip:...

Intymias nuotraukas Feisbuke viešinanti Verygos sekretorė: gyvenam laisvoje Lietuvoje (107)

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sekretorė kaitina internautų kraują, praneša...

Užkalnis: šis kvapas mane išgydė. Ar ilgam? (35)

Kai tokie orai, kaip dabar Lietuvoje, jaučiuosi esąs ligonis net ir tada, kai nesergu. Taip, žinau...

Trakuose įžiebta Kalėdų eglutė jau kelia aistras: vietiniams ji primena skraidančią lėkštę

Penktadienį Trakuose įžiebta Kalėdų eglutė stebina savo originalumu. Dėmesio ji jau sulaukė...

Vos kelios klaidos ir galite net apakti: prastai matančių daugėja žaibiškai (2)

Bėgant metams, matysime vis prasčiau ir prasčiau. Šiandien kas trečias pasaulio gyventojas yra...

Kardiologai įspėja 40-mečius ir vyresnius: jei nenorite staiga mirti, metas imtis priemonių (91)

Laidoje „Sveikatos receptas“ pokalbis apie ligą, kuri kardiologijoje laikoma ligų karaliene....

Sinoptikai įspėja: naktį stūgaus stiprus vėjas, kai kurie keliai bus slidūs (6)

Šeštadienio pavakarę visoje šalyje lietus, Šiaurės rytų Lietuvoje pereinantis į šlapdribą....

Pernai visą Lietuvą nustebinusi Kretingos eglutė ir vėl sužibėjo: ji tiesiog nepakartojama (12)

Kokia bus pagrindinė Kretingos eglė kiek įmanoma ilgiau laikyta paslaptyje. Netoliese jos jau nuo...

Kamblevičius laukia aiškių Nausėdos argumentų dėl Narkevičiaus: dabar visi nežinioje (194)

Prezidentas Gitanas Nausėda jau ne kartą griežtai pasakė, kad susisiekimo ministras Jaroslavas...