aA
Rastinėnų vietovardį Vilniaus rajone išgarsino sodininkai mėgėjai. Kelių šimtų hektarų plote sovietmečiu buvo įkurtos kelios dešimtys sodų bendrijų. Įdomaus reljefo šaltiniuota vietovė su kalneliais, užpelkėjusiais upeliais per daugelį metų tapo antraisiais namais tūkstančiams vilniečių.
Danutės ir Zigmo Suzanovičių sklypą iš trijų pusių skalauja vanduo.
© N.Baronienės nuotr.
Danutė ir Zigmas Suzanovičiai užpelkėjusį devynių arų sklypą įsigijo daugiau nei prieš dešimt metų. Kaimynai gūžčiojo pečiais, netikėjo, kad galima įsikurti ten, kur peri antys ir takus mina bebrai. Šiandien Suzanovičių šeimos sklypas yra pavyzdinis, ne kartą įvertintas kaip geriausias bendrijoje.

Sprendimo nekeistų

„Jei grįžtų metas, kai nusprendėme pirkti sklypą ir kurtis užmiestyje, tiksliau, turėti kampelį sielos atgaivai, manau, pasielgčiau taip pat, – tikino ponia Danutė. – Išsirinkčiau tą patį užpelkėjusį sklypą ir pamažu kartu su vyru kurtume savo svajonių kampelį. Pamenu, kai rinkomės kurį sklypą pirkti, abiem patiko užpelkėjęs brūzgynas. Tai, kad į jį buvo galima įžengti tik su ilgaauliais guminiais batais, mūsų negąsdino. Vieta patiko, nes užpylus žemių ant klampaus durpyno galima suformuoti iš visų pusių vandens apsuptą pusiasalį. Kitas geras dalykas, kad beveik nesiribojame nė su vienu kaimynu. Tik su vandeniu.“

Idėja – iš knygos

Kiek sunkvežimių statybinio laužo, akmenų, molio, vėliau – juodžemio vežta ir pilta į pelkę, Suzanovičių šeima nebando skaičiuoti. Darbai nesibaigia ir šiandien. Inžinerinį išsilavinimą turintis Z. Suzanovičius vis nebaigia statybų.

„Ne tik aplink gyvenantys, bet ir profesionalai statybininkai netikėjo, kad pasistatysiu namą, – prisiminė vyriškis. – Pamenu, atvažiavo specialistai ir darydami gręžinį poliams nerado kieto grunto. Tada teko pasukti galvą ir rasti išeitį. Idėją pasufleravo knygos. Vienoje radau patarimą, kaip ant nestabilaus grunto statyti namą. Sprendimas labai paprastas – blokinės atramos sujungiamos metaliniu karkasu, kuris vienai pusei pasvirus tolygiai pakreipia ir statinį. Tiesa, kol kas nepastebėjome jokio pasvirimų ar kitų namelio deformavimosi požymių. Šiemet baigėme priestatą. Norime susitvarkyti taip, kad galėtume gyventi ne tik šiltuoju metų laiku.“

Visko po truputį

Kas už ką bus atsakingas, Suzanovičių pora net nekėlė klausimo. Zigmas stato ir toliau statys, o Danutė puoselėja želdynus. Nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens pusiasalyje vieni žiedai keičia kitus. Moteris augalus perka, maino, gauna dovanų ir mielai dovanoja kitiems. Iš pradžių netikėjusi, ar nuolat drėgnoje žemėje augalams patiks, dabar žino, kad beveik viskas auga kuo puikiausiai.

„Mėgstu svogūnines gėles. Jos pirmos pradžiugina pavasarį. Vasarą džiugina vienmečių gėlių žiedai, patinka ir jurginai, lelijos, rožės, irisai, – vardijo moteris. – Turime ir sodą, ir daržą. Kaip sakoma, visko po truputį. Puikiai dera svogūnai, agurkai, pomidorus auginu tik skirtus laukui. Kasmet derliumi džiugina kultūrinių spanguolių lysvelė. Priskiname po kelis litrus. Kūčių vakarienei visada turime savų uogų.“

Kas šeimininkas?

Labiausiai sutuoktiniams patinka, kad atvažiavę į sodo sklypą jie jaučiasi patekę į laukinės gamtos prieglobstį. „Kartais atrodo, kad esame tik svečiai, nes nuolat čia gyvenanti fauna nelabai paiso mūsų norų, – šypsodamasi pasakoja Danutė. – Na, pavyzdžiui, ondatros. Būna, kad žiūrėdamos mums į akis rauna iš daržo morkas ir tempia į vandenį. Antys begėdiškai nulesa agrastus, bebrai paragauja net pasodintų berželių. Tenka medelius aprišti tinkleliu. Nežinia, kas čia tikrieji šeimininkai – mes ar jie. Tačiau turime ir malonumų. Kada tik sumanę galime pasigauti žuvies. Kimba ne tik karosai, bet ir lydekaitės, lynai, karpiai.“

Nemaloni kaimynystė

Tačiau durpingame Suzanovičių šeimos sklype gyvena padarėliai, kurių, kaip sakoma, priešui nelinkėtum. Pirmą kartą nemalonius kaimynus – kurklius Danutė aptiko, kai vandenį su pamuilėmis išpylė ant pievos. Žnypliuoti įvairaus dydžio tamsiai rudi vabalai vienas po kito ėmė ristis iš po žemių. Nuo to karto ji šiuo būdu mažina kenkėjų populiaciją: užpila muiluoto vandens, o tada kurklius belieka surinkti ir sunaikinti. Kad jie nenugnybtų pasodintų agurkų, pomidorų, cukinijų, Danutė įsigudrino šias daržoves į lysves sodinti durpiniuose indeliuose. Vabalai, negalėdami įveikti kietų indelių sienelių, augalus apeina. O kai šaknys perauga durpinius indelius ir sutvirtėja šakniastiebis, kurkliai jau nebaisūs.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dr. Kjellas Nordstromas: tai, kas šiuo metu vyksta, pasaulį pakeis negrįžtamai (105)

Pasaulis, kuriame nebeįmanoma nieko prognozuoti. Toks, kuriame viskas skaitmenizuojama, o tada –...

Prieš dešimtmetį šlovės spinduliuose maudęsis Vitalijus Autukas: nežinau, kas būtų, jei būčiau likęs Lietuvoje (69)

Vitalijus Autukas – atrodytų, tokia girdėta ir taip gerai pažįstama pavardė, tačiau mintyse...

Šimonytė: čia dar vienas „rekordinis“ biudžetas (78)

Vyriausybė antradienį pritarė kitų metų valstybės ir savivaldybių biudžeto projektui, kuris,...

Orai: permainos ne už kalnų

Jei praėjusią savaitę rudeninę striukę ar paltą įdienojus dažnam teko nešti rankose, tai...

Gentvilas siunta dėl Šimašiaus kuriamo komiteto: nebevaidinkite, kad su mumis kuriate liberalią visuomenę (116)

Vilniaus meras, vienas liberalų sąjūdžio lyderių Remigijus Šimašius pranešė, kad sieks...

11 mitų apie sveiką mitybą: kai kurių taisyklių laikomės visiškai be reikalo (16)

Minint Pasaulinę maisto dieną pats metas išsklaidyti sveikos mitybos mitus ir pradėti mėgautis...

Jolanta Blažytė: apie santykius su buvusiu vyru ir ką reiškia būti labai turtinga moterimi (71)

Viena įtakingiausių Lietuvos verslininkių Jolanta Blažytė pasakoja, kad verslą kūrė, nes buvo...

„Žalgirio“ lyderiu greitai tapęs naujokas labiausiai laukia toliašaudės artilerijos protrūkio specialiai Krepsinis.lt iš Stambulo (9)

Kauno „Žalgiriui“ sezonas Eurolygoje prasidėjo skaudžiu pralaimėjimu namuose prieš Vitorijos...

Vengdami mokesčių už stovėjimą, vairuotojai ėmėsi radikalių kovos priemonių (209)

Vilniuje vis augant mokamų stovėjimo vietų skaičiui, į darbus automobiliais važiuojantys ir jų...

Du Griezmanno įvarčiai paguldė ant menčių futbolo grandų dvikovoje pirmavusius vokiečius (4)

Po vokiečių pirmojo įvarčio atsitiesusi Prancūzijos rinktinė UEFA Tautų lygos rungtynėse...