Šiaulietė Lina Katkevičienė jau antrus metus pomidorus ir agurkus augina maišuose. Eksperimentas pranoko visus lūkesčius. Moteris nė už ką nebenorėtų daržoves auginti įprastai ir tradiciškai.
Pomidorai ir agurkai
© Asmeninis albumas

Prioritetas: sutaupyti laiko

L. Katkevičienė iš karto prisipažino, kad nėra patyrusi daržininkė, nes žemės lopinėlį sodų bendrijoje įsigijo vos prieš keletą metų. Nuo ryto iki vakaro kapstytis darže nenori ir negali. Augina du vaikus, dirba, todėl laikas ribotas ir be galo brangus. Laisvalaikį mieliau skiria pabūti su vaikais ir draugais, kelionėms.

Aiškūs prioritetai darė įtaką ir veiklai sode. Buvusių šeimininkų daržo vietoje, priešais terasą, įsirengė gražų alpinariumą, braškyną, jo pašonėje pasistatė šiltnamį. Kitą dalį žemės apsėjo žole.

Pirmaisiais metais daržoves šiltnamyje augino kaip dauguma, tačiau derliumi Lina ne itin džiaugėsi. Po metų pomidorus ir agurkus pradėjo auginti naujoviškai – prekybos centre įsigytuose maišuose.

„Idėją mestelėjo vyras. Sandėlyje atsitiktinai pamatęs maišus, skirtus pomidorams ir agurkams auginti, pasiūlė pabandyti šeimai daržovių parūpinti kitokiu būdu“, – priešistorę dėliojo L. Katkevičienė.

Auginti maišuose nesudėtinga

Maišuose daržoves auginti labai paprasta ir patogu. Žemė gamintojo specialiai paruošta, yra visa instrukcija, kaip sodinti. Tai nesudėtinga – nusipirkus tereikia iškirpti nurodytą vietą ir sutupdyti tris daigus. Lina atkreipė dėmesį: tris daigus sodino tik pirmaisiais metais. Antraisiais vienu sumažino, nes buvo labai nepatogu laistyti. Į vidurinę skylę, į šonus sustumdžiusi substratą, supila beveik kibirą vandens. Prieš tai tegalėdavo vos puodelį. Dvidešimt minučių palaukusi, kol susigers, procedūrą kartodavo, kad tik augalai nestokotų drėgmės.

Specialus substratas, L. Katkevičienės žodžiais, labai greitai sugeria drėgmę ir ją laiko kelias dienas, todėl į sodą laistyti daržovių nereikia važiuoti kasdien. Laistymas šeimai labai aktualus ne tik dėl laiko stokos. Sodo bendrijoje „Svajonė“ vanduo tiekiamas tik tam tikromis valandomis. Nespėjus ar neturėjus galimybės laiku atvykti, daržai lieka nepalieti ir tenka važiuoti kitą dieną.

Pomidorai ir agurkai
Pomidorai ir agurkai
© Asmeninis albumas

Atsisakius vieno daigo, palengvėjo tręšimas. Reikiamą trąšų normą supila tiesiai į maišą ir tuoj pat šliūkšteli vandens, užuot dariusi ir maišiusi tirpalą. Pomidorus ir agurkus tręšia tik organinėmis trąšomis, nes nori, kad šeima valgytų kuo sveikesnes daržoves.

Apie eksperimentus ir patirtį

Pomidorus, agurkus ir kelias paprikas auginant maišuose derliaus sulaukiama dviem savaitėmis anksčiau. Pirmųjų agurkų šeima ragavo jau birželio pradžioje, o pilną dubenį priskynė per Jonines. Liepos 16-ąją, kuomet lankėmės, agurkai šiltnamyje jau buvo nugeltonavę ir atidavę visą derlių. Žaliavo ir vaisius mezgė tik sėti iš sėklų.

Daigų parūpina močiutė. Tačiau, nelygu metai, nevienodai gausiai. Vienais metais daugiau priaugino pomidorų, kitais – agurkų. Pernai, pritrūkusi pastarųjų sodinukų, Lina sugalvojo agurkų maišuose pasisėti.

Sumanymas pasiteisino – agurkai deri kur kas ilgiau. Pradedančioji daržininkė garsiai svarstė: jei sėklų dar po kurio laiko pasėtų į indelius ir susidaigintų, turėtų daigų, kuriuos galėtų sodinti liepos viduryje nuderėjusių agurkų vietoje. Iki rudens, ko gero, jie spėtų užaugti ir duotų derlių.

Kitais metais planuoja ir dar vieną eksperimentą – į agurkams sodinti skirtą maišą įtupdyti pomidorus. Šiemet vėlgi, pritrūkus kelių maišų, agurkus įkurdino pomidorų maišuose. „Jie auga labai gražiai, tik kiek dažniau tenka laistyti“, – tvirtino pašnekovė. Jos žodžiais, pomidorų ir agurkų žemės struktūra skirtinga. Pomidorams skirtą substratą gamintojai ruošia durpingesnį, agurkams – smėlingesnį. Vandenį abu sugeria labai gerai, agurkų žemė drėgmę dar ir ilgai išlaiko. Pomidorus pasodinus agurkų maišuose, pamaloninti vandeniu galbūt reikėtų rečiau.

Malonumas nepigus

L. Katkevičienė atviravo: maišais ypač turėtų susidomėti nepatyrusios, tingios arba labai užimtos daržininkės. Jai netikėtai atrastas kitoks daržovių auginimo būdas tapo tikru išsigelbėjimu. Maišuose auginamų pomidorų ir agurkų daigai užauga kur kas gražesni, derlingesni ir sveikesni. Ligos, Linos manymu, nepuola todėl, kad rudenį visus maišus išmeta. Nelieka galimybės kenkėjams ir užkratui likti šiltnamyje.

Be to, ir ravėti nereikia. Pirmaisiais metais teko, mat maišus dėjo ant nupjautos vejos žolės. Tačiau mulčias negelbėjo. Piktžolės lindo ir kaip įmanydamos stiebėsi į saulę. Kitąmet patiesė plėvelę – ji puikiai apsaugo nuo nepageidaujamų žolių.

Lina neslėpdama išdėstė, kiek toks malonumas kainuoja. Vienas maišas kainuoja 7 eurus. Šiemet maišus – 17 pomidorams ir 9 agurkams – pirko internetu ir už vieną mokėjo 4 eurus. „Žinoma, brangoka. Tą patį tvirtina ir mama, kaskart apsilankiusi mano šiltnamyje, – kalbėjo pašnekovė. – Tačiau žinau, kaip užsiauginu daržovių, procese dalyvauja visa šeima. Tai viską atperka ir dėl to turbūt smagiausia.“

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sirijos kare – pavojingas posūkis: skamba tiesmuki įspėjimai (7)

Izraelio kariuomenė paviešino tiesioginį grasinimą Iranui – tai padaryta paskelbus minėtosios...

Indrė Makaraitytė. Karbauskio žinutė prezidentei ir dvi Skvernelio problemos (44)

Naujas karas, šūkčiojama iš visur kur, vos tik Saulius Skvernelis ėmė ir pareiškė, kad...

Vaiko pinigai: žadėjo daug ir visiems, o daugiau kaip trečdalis negavo nieko (102)

Valdantieji žadėjo plėsti mokesčių lengvatą dirbantiems tėvams ir kartu mokėti po 60 Eur už...

Reorganizuojamas „Citadele“ bankas (2)

Lietuvos banko valdyba sutiko, kad būtų reorganizuotas AB „ Citadele “ bankas prijungiant jį...

Gydytojas papasakojo, ką pajustumėte, jei įprastas bulves pakeistumėte saldžiosiomis (4)

Saldžiųjų bulvių – batatų – net neverta lyginti su įprastomis bulvėmis, nes batatuose yra...

Dizainerė išdavė savo gudrybes, kaip namuose sukuria puikią nuotaiką: kartais užtenka ir vienos detalės

Pavasaris neišvengiamai asocijuojasi su atsinaujinimu. Iš miego bunda gamta ir tie vaizdai bei...

Įdomiai leidi laisvą laiką? Dalyvauk konkurse ir gauk automobilį! registracija

Šviesėjančios dienos ir vis labiau kaitinanti saulė, ko gero, yra didžiausi motyvatoriai imtis...

JAV pareigūnas: Rusijos samdiniai puolė amerikiečių karius (142)

JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Europos ir Eurazijos reikalams Wessas Mitchellas savo...

Rakauskas parduoda „Mokilizingas“

Penktadienį Vilniuje pasirašyta sutartimi Lietuvos pirkimo išsimokėtinai bei vartojimo paskolų...

Teisėsaugos įtariama Kraujo centro vadovė Bikulčienė traukiasi iš pareigų (6)

Korupciniais nusikaltimais įtariama Nacionalinio kraujo centro vadovę Joana Bikulčienė prašo...