Šiaulietė Lina Katkevičienė jau antrus metus pomidorus ir agurkus augina maišuose. Eksperimentas pranoko visus lūkesčius. Moteris nė už ką nebenorėtų daržoves auginti įprastai ir tradiciškai.
Pomidorai ir agurkai
© Asmeninis albumas

Prioritetas: sutaupyti laiko

L. Katkevičienė iš karto prisipažino, kad nėra patyrusi daržininkė, nes žemės lopinėlį sodų bendrijoje įsigijo vos prieš keletą metų. Nuo ryto iki vakaro kapstytis darže nenori ir negali. Augina du vaikus, dirba, todėl laikas ribotas ir be galo brangus. Laisvalaikį mieliau skiria pabūti su vaikais ir draugais, kelionėms.

Aiškūs prioritetai darė įtaką ir veiklai sode. Buvusių šeimininkų daržo vietoje, priešais terasą, įsirengė gražų alpinariumą, braškyną, jo pašonėje pasistatė šiltnamį. Kitą dalį žemės apsėjo žole.

Pirmaisiais metais daržoves šiltnamyje augino kaip dauguma, tačiau derliumi Lina ne itin džiaugėsi. Po metų pomidorus ir agurkus pradėjo auginti naujoviškai – prekybos centre įsigytuose maišuose.

„Idėją mestelėjo vyras. Sandėlyje atsitiktinai pamatęs maišus, skirtus pomidorams ir agurkams auginti, pasiūlė pabandyti šeimai daržovių parūpinti kitokiu būdu“, – priešistorę dėliojo L. Katkevičienė.

Auginti maišuose nesudėtinga

Maišuose daržoves auginti labai paprasta ir patogu. Žemė gamintojo specialiai paruošta, yra visa instrukcija, kaip sodinti. Tai nesudėtinga – nusipirkus tereikia iškirpti nurodytą vietą ir sutupdyti tris daigus. Lina atkreipė dėmesį: tris daigus sodino tik pirmaisiais metais. Antraisiais vienu sumažino, nes buvo labai nepatogu laistyti. Į vidurinę skylę, į šonus sustumdžiusi substratą, supila beveik kibirą vandens. Prieš tai tegalėdavo vos puodelį. Dvidešimt minučių palaukusi, kol susigers, procedūrą kartodavo, kad tik augalai nestokotų drėgmės.

Specialus substratas, L. Katkevičienės žodžiais, labai greitai sugeria drėgmę ir ją laiko kelias dienas, todėl į sodą laistyti daržovių nereikia važiuoti kasdien. Laistymas šeimai labai aktualus ne tik dėl laiko stokos. Sodo bendrijoje „Svajonė“ vanduo tiekiamas tik tam tikromis valandomis. Nespėjus ar neturėjus galimybės laiku atvykti, daržai lieka nepalieti ir tenka važiuoti kitą dieną.

Pomidorai ir agurkai
Pomidorai ir agurkai
© Asmeninis albumas

Atsisakius vieno daigo, palengvėjo tręšimas. Reikiamą trąšų normą supila tiesiai į maišą ir tuoj pat šliūkšteli vandens, užuot dariusi ir maišiusi tirpalą. Pomidorus ir agurkus tręšia tik organinėmis trąšomis, nes nori, kad šeima valgytų kuo sveikesnes daržoves.

Apie eksperimentus ir patirtį

Pomidorus, agurkus ir kelias paprikas auginant maišuose derliaus sulaukiama dviem savaitėmis anksčiau. Pirmųjų agurkų šeima ragavo jau birželio pradžioje, o pilną dubenį priskynė per Jonines. Liepos 16-ąją, kuomet lankėmės, agurkai šiltnamyje jau buvo nugeltonavę ir atidavę visą derlių. Žaliavo ir vaisius mezgė tik sėti iš sėklų.

Daigų parūpina močiutė. Tačiau, nelygu metai, nevienodai gausiai. Vienais metais daugiau priaugino pomidorų, kitais – agurkų. Pernai, pritrūkusi pastarųjų sodinukų, Lina sugalvojo agurkų maišuose pasisėti.

Sumanymas pasiteisino – agurkai deri kur kas ilgiau. Pradedančioji daržininkė garsiai svarstė: jei sėklų dar po kurio laiko pasėtų į indelius ir susidaigintų, turėtų daigų, kuriuos galėtų sodinti liepos viduryje nuderėjusių agurkų vietoje. Iki rudens, ko gero, jie spėtų užaugti ir duotų derlių.

Kitais metais planuoja ir dar vieną eksperimentą – į agurkams sodinti skirtą maišą įtupdyti pomidorus. Šiemet vėlgi, pritrūkus kelių maišų, agurkus įkurdino pomidorų maišuose. „Jie auga labai gražiai, tik kiek dažniau tenka laistyti“, – tvirtino pašnekovė. Jos žodžiais, pomidorų ir agurkų žemės struktūra skirtinga. Pomidorams skirtą substratą gamintojai ruošia durpingesnį, agurkams – smėlingesnį. Vandenį abu sugeria labai gerai, agurkų žemė drėgmę dar ir ilgai išlaiko. Pomidorus pasodinus agurkų maišuose, pamaloninti vandeniu galbūt reikėtų rečiau.

Malonumas nepigus

L. Katkevičienė atviravo: maišais ypač turėtų susidomėti nepatyrusios, tingios arba labai užimtos daržininkės. Jai netikėtai atrastas kitoks daržovių auginimo būdas tapo tikru išsigelbėjimu. Maišuose auginamų pomidorų ir agurkų daigai užauga kur kas gražesni, derlingesni ir sveikesni. Ligos, Linos manymu, nepuola todėl, kad rudenį visus maišus išmeta. Nelieka galimybės kenkėjams ir užkratui likti šiltnamyje.

Be to, ir ravėti nereikia. Pirmaisiais metais teko, mat maišus dėjo ant nupjautos vejos žolės. Tačiau mulčias negelbėjo. Piktžolės lindo ir kaip įmanydamos stiebėsi į saulę. Kitąmet patiesė plėvelę – ji puikiai apsaugo nuo nepageidaujamų žolių.

Lina neslėpdama išdėstė, kiek toks malonumas kainuoja. Vienas maišas kainuoja 7 eurus. Šiemet maišus – 17 pomidorams ir 9 agurkams – pirko internetu ir už vieną mokėjo 4 eurus. „Žinoma, brangoka. Tą patį tvirtina ir mama, kaskart apsilankiusi mano šiltnamyje, – kalbėjo pašnekovė. – Tačiau žinau, kaip užsiauginu daržovių, procese dalyvauja visa šeima. Tai viską atperka ir dėl to turbūt smagiausia.“

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ekspertai juokauja: jei toks bus Karbauskio pasirinkimas, tai Vilniau, laikykis (245)

Europarlamentaro Antano Guogos vis dažnesni pasirodymai valstiečių-žaliųjų draugijoje ėmė...

Įrengė 22 kv. metrų butą Vilniaus senamiestyje: čia tikrai galima gyventi ir dviese (68)

Mažas butas, jeigu yra tinkamai įrengtas, gali būti puiki erdvė gyventi jaunam žmogui arba net...

Trumpas priėmė Putino iššūkį: šių ginklavimosi varžybų Kremlius tęsti tiesiog nepajėgs (1261)

Tebūnie ginklavimosi varžybos. Mes juos pranoksime visur. Taip dar 2016-ųjų gruodį sakė tuomet...

Atostogos Lenkijos pajūryje: ar tikrai pasijausite kaip ponai? (88)

Lenkijos pajūris yra tiek daug aprašytas ir prigirtas, kad kartais darosi sunku atskirti realią...

Mamą nustebino sūnaus poelgis: matyt, kažką darau kitaip nei visos (20)

Visos mamos skirtingos, bet turi vieną bendrą tikslą – padaryti viską, kad jų vaikas būtų...

Audra niokojo Kauną: vanduo apsėmė gatves, vėjas vartė reklamų stendus ir medžius (179)

Antradienio popietę Kauną užklupo škvalas. Smarki liūtis užtvindė kai kurias svarbias Kauno...

Kinai sukūrė nedegančią ir labai stiprią medieną (11)

Daugybė pasaulio medžių kasdien yra nukertama dėl žaliavos poreikio. Mes turime ir kitų,...

Kosmetologė apie mitus, kuriais vis dar tikima: nutįsta rankos iki žemės paklausius tokių kalbų (31)

Kokia kosmetika yra iš tiesų saugi ir ar galime beatodairiškai griebti pirmą pasitaikiusi...

Vyras dantų protezų eilėje laukė 4 metus, tačiau nieko negavo: pasijaučiau kaip asocialus (42)

Kas nutinka, jeigu negauni pranešimo apie atsiųstą registruotą laišką, kuriame svarbus...

Baigiasi registracija į kitokią Lietuvą parodžiusį projektą „Bendruomenės 2018“: kviečiame balsuoti (2)

Baigėsi registracija į 133 aktyvių žmonių grupes subūrusį konkursą „Bendruomenės 2018“....