Parketlentės gali būti kalamos ir klijuojamos. Prieš klojant parketą, reikia nutinkuoti ir nuglaistyti sienas, išklijuoti plyteles bei atlikti kitus apdailos darbus, kuriuos dirbant patalpoje gali padidėti drėgmės kiekis. Jei derinamos kelių rūšių grindų dangos, tai paviršių patartina paruošti visoms dangoms iš karto.
Meninis parketas
Klojant parketą, pagrindas turi būti lygus ir švarus (nedulkėtas), nes dėl pagrindo defektų parketas gali būti nekokybiškas. Pagrindą galima išlyginti naudojant įvairius glaistus ir OSB plokštę ar fanerą. Tas betoninių grindų vietas, kur 2 m² plote susidaro didesnis kaip 4 mm nuolydis, būtina išlyginti užliejant išlyginamąjį sluoksnį.

Optimalus parketo drėgnumas yra 8±2%. Suklojus parketą, kurio drėgnumas yra daugiau kaip 10%, jis pradeda trauktis, todėl atsiranda plyšių. Jei parketo drėgnumas yra mažesnis kaip 6%, jis plečiasi, todėl atsiranda iškilimų. Klojant parketą, patalpų santykinė drėgmė turi būti ne didesnė kaip 60%, o vidaus temperatūra +15° C. Parketo negalima kloti ant drėgnų grindų.

Betoninių grindų drėgnumą galima patikrinti prie jų priklijavus 1 m² sintetinės arba polietileninės plėvelės. Jei ji išliks sausa po kelių parų, o betonas nepatamsės, vadinasi, galima kloti grindų dangą. Prieš klojant grindis, parketlentes reikėtų išpakuoti ir 2–3 paras palaikyti toje patalpoje, kur jos bus klojamos, kad medis prisitaikytų prie patalpų drėgmės ir temperatūros, be to, klojant parketą tarp grindų ir sienų būtina palikti 10–15 mm plyšį, nes ką tik paklotas parketas šiek tiek plečiasi.

Parketlentės paprastai tvirtinamos „plaukiojančiu” būdu, t.y. netvirtinant jų prie pagrindo, o suklijuojant įlaidą ir išdrožą. Toks tvirtinimo būdas yra optimaliausias, nes eksploatuojant grindis neatsiranda plyšių, o klijuojant parketlentes sunaudojama nedaug klijų.

Inkrustuotas parketas

Parketlentes prie pagrindo galima tvirtinti ir visa plokštuma – priklijuojant klijais arba prikalant vinimis (tai priklauso nuo pasirinktų grindų bei pagrindo).Pasak specialistų, pgrindinis šio tvirtinimo pranašumas yra tas, kad grindys nebanguoja ir negirgžda, o trūkumas – didelės klijų sąnaudos, didesni reikalavimai pagrindui.

Klijuojant parketą prie pagrindo visa plokštuma, būtina pasirinkti klijus, kurių sudėtyje nėra vandens. Parketlentes galima kloti ir vadinamu „užrakinimo” būdu, kuris yra ypatingas tuo, kad klojant parketlentes nenaudojami klijai. Parketo plokštės klojamos netvirtinant prie pagrindo. Taip paklotą parketą galima eksploatuoti kelis kartus, jį lengva išardyti ir vėl sudėti kitoje vietoje.

Jei po parketu norite sumontuoti grindų šildymo įrangą, reikia atsižvelgti į klijų ir šildymo sistemos specifiką. Kad šildomos grindys efektyviai atliktų savo funkciją ir jų eksploatacija būtų ekonomiška, grindų šiluminė varža būtų ne didesnė kaip 0,15 m²K/W, parketo paviršiaus įšilimo temperatūra – ne didesnė kaip 25º C, maksimalus leistinas kaitinimo galingumas – 60 W/m2. Be to, šiluma po grindimis turi būti paskirstyta tolygiai. Nerekomenduojama kloti parketlenčių iš buko ar klevo medienos. Šildomoms grindims geriausiai tinka dvisluoksnis parketas arba „plaukiojančios” grindys, tačiau nepatartina kloti parketo iš medžio masyvo.

Parketo atnaujinimas ir priežiūra

Parketo paviršių, kaip ir kitų medinių grindų, galima apsaugoti lakuojant, įtrinant specialia alyva arba šarminėmis medžiagomis (spygliuočių medienos grindis). Specialistai teigia, kad parketą pakloti nėra taip sunku, kaip jį nušlifuoti ir po to nulakuoti. Parketą galima šlifuoti bei lakuoti keletą kartų. Šlifuojant nereikia persistengti ir nugremžti per daug medienos. Gerai nulakuotas paviršius tampa labai glotnus, nelieka dryžių.

Meninis parketas

Lakas – tai dažai be pigmento. Yra daugybė lako rūšių. Lakas gali paryškinti medžio faktūrą, patamsinti arba šiek tiek pašviesinti parketą. Pirmą kartą nulakavus parketo paviršių ir išdžiūvus lako sluoksniui, patartina grindis lengvai patrinti smulkiausiu šlifavimo popieriumi, nusiurbti dulkes ir iššluostyti vaitspiritu. Tik tada tepamas antras, pagrindinis, lako sluoksnis. Jam išdžiūvus, grindis reikia vėl nušlifuoti, kad būtų galima lakuoti trečią kartą.

Lakuoti reikia kokybišku skelto plauko teptuku arba voleliu. Lakuojant grindis paskutinį kartą, visais įmanomais būdais reikia vengti dulkių, nes dėl nusėdusių dulkių parketo paviršius bus nelygus. Lakuotas paviršius turi ir pranašumų, ir trūkumų. Lakas nėra atsparus aukštai temperatūrai, praleidžia drėgmę.

Netinkamai nulakuotas parketas gali prarasti išorinį vaizdą, gali dingti natūrali medžio faktūra. Parketą galima padengti ir alyva. Alyva įtrintą parketą daug lengviau atnaujinti nei lakuotą. Galima atnaujinti tik dalį pažeisto alyvuoto parketo, o jei pažeidžiama tik dalis lakuoto parketo, tai reikia nušlifuoti ir perlakuoti visą paviršių.

Parketo priežiūra nesudėtinga, nes pagrindinė jo valymo priemonė – dulkių siurblys ir drėgnas skuduras. Norint, kad parketas ilgiau tarnautų, patartina jį saugoti nuo žvyro ir smėlio.Yra daug buitinės chemijos priemonių, apsaugančių parketą nuo trinties, purvo, įbrėžimų, padengiančių jį apsaugine plėvele, apsaugančių laką, paryškinančių grindų spalvą bei atstatančių vienalytį blizgesį.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rimtas perspėjimas Europos gyventojams: jūsų naivumas – labai pavojingas (126)

Pastaraisiais metais Europoje ne sykį skambėjo krikščionybę priėmusių eksmusulmonų...

Svajonių telefonų kopijas siūlo įsigyti atvirai ir pigiai (32)

Telefonai „ iPhone X “ ir „Samsung Galaxy S7“ už 140 eurų? Kas gi nesusiviliotų tokia...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Ar kolchozus pripažinsime savo, o ne okupantų istorijos dalimi? (52)

Kai Seimo sveikuolis Dainius Kepenis pasiūlė statyti bendrą paminklą stribams ir partizanams,...

„Lietuvos ryto“ tritaškių lietus paskandino „Lietkabelį“ (24)

Daugiau tritaškių nei dvitaškių pataikęs Vilniaus „Lietuvos rytas“ (16-4) iškovojo...

Pirmą kartą Dakare finišavęs Žala: negaliu suprasti, kad jau baigėsi (61)

Trečias kartas nemelavo. Po dviejų nesėkmių Dakaro ralyje trečiąkart dalyvavęs Vaidoto Žalos...

Prekybos centro „Ozas“ aikštelėje užsidegė automobilis (2)

Šeštadienį į prekybos ir pramogų centrą „ Ozas “ suskubo ugniagesiai: antrame aukšte...

Tarp paauglių plinta nauja grėsminga mada: kvailumu lenkia viską, kas buvo iki šiol (287)

Užsienyje ėmė plisti naujas iššūkis , kvailumu greičiausiai lenkiantis daugumą prieš tai...

Kelio remontas pykdo: vienas darbininkas kasa, o penki stovi ir žiūri (173)

Iš Klaipėdos uoste veikiančių terminalų vedančio Jūrininkų prospekto kelio dangos...

Dakaro pragaras baigėsi: Juknevičius pagerino savo paties rekordą (293)

Dvi savaitęs trukęs alinantis, nenuspėjamas ir išbandymų kupinas Dakaro ralis – baigėsi....

Karališkieji kūdikiai: gimdymas be nuskausminamųjų, griežti reikalavimai vardui ir 163 metus dėvėti tie patys drabužėliai (7)

Didžiosios Britanijos Kembridžo kunigaikštienė praėjusių metų rugsėjo pradžioje...