Tapetai, remontas
© Corbis/Scanpix
Kaip rodo praktika, neprofesionalūs dažytojai trokšta greitai padaryti darbą, todėl mažai dėmesio skiria sienoms ar luboms paruošti prieš dažymą. Būna, kad neseniai tvarkyto ploto dažų sluoksnis ima skilinėti po mėnesio arba dviejų.

Darbų eiga

Atnaujinant lubas ir sienas nereikėtų pamiršti, jog paviršiaus nelygumų nepaslėps net keletas sluoksnių naujų dažų. Bendrovės „Namučiai" darbų vadovo Arvydo Tuskenio teigimu, darbų eiga ir jiems skiriamas laikas priklauso nuo to, ar sienos ir lubos buvo dažytos anksčiau, ar ne.

„Senos statybos name lubos gali būti padengtos emulsiniais dažais arba kreida. Drėkinant vandeniu kreiduotą paviršių reikia nuplauti iki tinko sluoksnio, o dažus nuskusti iki plokštės. Tik juos nugremžus lubas galima gruntuoti, lyginti ir glaistyti", - aiškina Tuskenis. Be to, plaunant senus dažus negalima naudoti įprastų valymo priemonių, nes jos neleis prilipti prie paviršiaus naujiems dažams.

Tos pačios taisyklės galioja ir senų namų sienoms. Jei dažai nebus visiškai pašalinti, padengus jas nauju sluoksniu kils problemų - sienos ims luptis. Be to, dažai blogai sukibs su paviršiumi, jeigu jis bus dulkėtas. Todėl vieni parengiamųjų darbų įrankių - šluotelė ir šluostė. Gerai nuvalius paviršių lubas ir sienas reikia gruntuoti.

Būtinas giluminis gruntas

Bendrovės „Iris" pardavėjas-vadybininkas Darius Maželis sako, jog užtenka senas lubas nugruntuoti vieną kartą taip, kad sukibtų kreidos likučiai.

Tuskenis pataria būtinai naudoti vadinamąjį giluminį gruntą, nes šis įsigeria į betono poras ir sutraukia likusias dulkes. „Nesirinkite grunto, kuris padengia paviršių plėvele. Toks neįsigers į betoną, o ir dažai sunkiai laikysis, po kurio laiko atsilups", - pataria specialistas.

Specializuotose dažų parduotuvėse, statybos ir remonto prekių centruose siūlomas dviejų rūšių gruntas - baltas ir spalvotas, maišytas su tam tikrais dažais. Pasak Tuskenio, litras plėvelę sudarančio grunto kainuoja apie 3 litus. Nors ant etiketės dažnai būna parašyta, kad jis - giluminis, iš tiesų ne visada toks yra. Spalvotas giluminis gruntas paprastai kainuoja apie 15, o baltas - apie 7 litus. Todėl pravartu atkreipti dėmesį ne tik į etiketes, bet ir į kainas.

Tuskenio teigimu, plėvelę ant paviršiaus sudarantis gruntas tinkamas naudoti grubiems, šiurkštiems paviršiams, bet ne luboms ir sienoms.

Nelygumus reikia šlifuoti

Jei nugruntavus seno būsto lubas ir sienas jų paviršius būna nelygus, plyšius ir nelygumus reikia užglaistyti stambiagrūdžiu gruntu, o vėliau tas vietas kruopščiai nušlifuoti. Anot Tuskenio, jei namas ne blokinis ar monolitinis, lubų ir sienų paviršiaus nelygumams panaikinti tinka paprasčiausi lyginamieji mišiniai.

Specialistai rekomenduoja senos statybos name lubas glaistyti 2-3, o sienas - 3 ar net 4 kartus. Tai paskutiniai parengiamieji darbai prieš pradedant dažyti.

Lubas paruošti sudėtingiau

Maželio teigimu, dažniausiai luboms paruošti dažyti reikia daugiau laiko nei sienoms, nes prieš gramdant dažus būtina nuplauti kreidos sluoksnį. „Pavyzdžiui, 18 kvadratinių metrų lubas galima parengti dažyti per tris dienas, o tokio pat ploto sieną - per dvi", - aiškina „Iris" atstovas.

Taupūs piliečiai neretai patys, be specialistų pagalbos, imasi visų būtiniausių sienų ir lubų parengimo dažyti darbų. Pasak Tuskenio, dažnai gyventojai arba nežinodami, kokios gali būti pasekmės, arba taupydami laiką, nuvalo ne visą senų dažų sluoksnį. Nudažius tokį paviršių iš naujo jis gali sutrūkinėti. Be to, žmonės klysta rinkdamiesi gruntą, nes sienoms ir luboms tinkamiausias yra giluminis, į betoną įsigeriantis gruntas.

Rinka diktuoja kainas

Sienų ir lubų parengimo dažyti darbų kainos įvairios. Jos svyruoja nuo 8 iki 25 litų už kvadratinį metrą. Tai priklauso nuo reikiamų atlikti darbų sudėtingumo, įmonės dydžio, vardo ir t.t.

Nedidelį plotą galite paruošti ir patys, tik nepamirškite prieš dažydami patikrinti, ar išdžiūvo glaistytos vietos - jos privalo būti idealiai baltos spalvos. Be to, dažant patalpose turi būti ne mažiau kaip 5 laipsniai šilumos, o santykinė oro drėgmė neviršyti 80 procentų.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kraupiais nusikaltimais pažymėta Vilniaus vieta, kur siautė mokytoju troškęs tapti maniakas (24)

Sostinėje esančio Pasakų parko pavadinimą žino net ir kitoje Lietuvos pusėje gyvenantys...

Palanga laukia Joninių: vieni vilioja nuolaidomis, kiti mėgaujasi draudžiamais malonumais (27)

Dieną Palangą šildžiusi saulė vakarop pasislėpė, tačiau į kurortą atvykusių poilsiautojų...

Atmetęs dar vieną pasiūlymą iš už Atlanto Jasikevičius nesiblaškys – lieka „Žalgiryje“ (194)

Po istorinio sezono su Kauno „Žalgiriu“ 42 metų Šarūnas Jasikevičius vos kelias dienas...

Sukčiai Lietuvos jūrininkus „čiupinėja“ po vieną (3)

Nedaug trūko, kad didžiulę darbo patirtį jūroje turintis tolimojo plaukiojimo kapitonas Juozas...

Gyvai / Pasaulio futbolo čempionatas: Vokietija – Švedija 1:1 (135)

FIFA 2018 turnyro starte netikėtai meksikiečiams pralaimėję ir kritikos dušo gavę Vokietijos...

Aristokratė, kurią pamilo pats Voltaire’as: aistringa matematikė paviliojo ne tik grožiu, bet ir protu (1)

Emilie du Chatelet buvo talentinga matematikė ir Voltaire’o meilužė. Kartu jie vadovavo Isaaco...

7 vertingi stiliaus patarimai žemo ūgio moterims (2)

„Esu žemaūgė, taigi parduotuvių persirengimo kambariuose neretai atsiduriu su per dideliais...

Paslaptingiausio Lietuvoje festivalio šefas: gyvenime gali būti direktorius, o čia – lakstysi su rožine suknele (38)

Patyrę vakarėlių liūtai turbūt ne kartą girdėjo apie vakarėlių seriją intriguojančiu...

Psichologiniai užrašai. Vincas Mykolaitis-Putinas (17)

Būdamas 27 metų Vincas Mykolaitis-Putinas rašė: „Mano autobiografija nebus nei plati, nei...

Vasaros malonumams persikeliant į lauką: geriausios idėjos sodo terasai (2)

Vasarą prisimename terasą, vidinį kiemą, kiemą, stengiamės čia praleisti ko daugiau laiko. Kad...