aA
Orchidėjų augintojas Andrius Plindinas sako, jog jau prieš perkant orchidėją reikia gerai apžiūrėti jos šaknis. Vazone neturi matytis rudų, sudžiūvusių ar supelijusių šaknų. Jų turi būti daug ir šviesiai pilkos, pilkai žalsvos spalvos. Augančias ir jaunas šakneles galima atpažinti iš šviesiai žalių galiukų.
Orchidėja
© Corbis

* Lapai negali būti suglebę, susiraukšlėję ar nusėti rudomis vandeningomis dėmėmis. Suaugęs augalas paprastai turi 4–6 mėsingus ir storus lapus.

Orchidėja
Orchidėja
© Corbis

* Geriausia orchidėjas sodinti į joms skirtą substratą, kurio pagrindą sudaro pušų žievė, smulkinti kedrų riešutų kevalai, lavos uoliena. Lietuviškame substrate dažniausiai būna tik durpės ir nedidelė dalelė pušų žievės. Tokiame substrate orchidėjos, kurių šaknys turi nuolat gauti deguonies, neišgyvena, nes durpės susmunka ir augalas pradeda pūti.

* Orchidėjoms būtini persišviečiantys vazonėliai, nes jų šaknys vykdo fotosintezę, be to, taip patogiau prižiūrėti ir stebėti augalų poreikius. Išimtis sudaro raibuolių, dendrobių, katlėjų ir dar kelių šeimų augalai.

Tiesa, net ir juos patariama sodinti į permatomus indus, nors jų šaknyse ir nevyksta fotosintezė. Orchidėjų šaknys apaugusios jas maitinančiais plaukeliais. Jei gėlė auga moliniame vazone, jie prilimpa prie sienelių ir persodinant dalis jų nusitraukia, todėl šaknys tampa pažeidžiamos, greičiau apninkamos infekcijų bei ligų.

Orchidėja
Orchidėja
© Corbis/Scanpix

* Puvinys gali įsimesti ir netinkamai persodinus. Šį darbą reikia atlikti labai atsargiai, nes šaknys ypač trapios. Pirmiausia atsargiai nuimamas senas substratas. Įstačius į naująjį, truputį didesnį nei senasis vazoną žiūrima, kad šaknys neužsilenktų ir būtų susisukusios kaip ir anksčiau. Tik tada visi tarpeliai nespaudžiant užpildomi nauju substratu. Persodinta gėlė rišama prie atramos, kuri saugo nuo svyravimo, kol augalas išaugina naujas šaknis ir įsitvirtina naujame substrate.

* Laistyti orchidėją rekomenduojama kartą per savaitę, vazonėlį 15–20 min. panardinant į dubenį su kambario temperatūros vandeniu. Substratui pradžiūvus vazonėlis pasidaro lengvesnis ir ant jo sienelių nebematyti rasos lašelių. Po laistymo vazonėlyje neturi likti vandens pertekliaus. Per didelė drėgmė turi įtakos atsirasti puviniams.

* Orchidėjų šaknys labai jautrios kietam vandeniui. Geriausia laistyti virintu, gerokai pastovėjusiu vandentiekio arba lietaus vandeniu.

Orchidėja
Orchidėja
© Corbis

* Šias gėles geriausia auginti ant rytinės arba vakarinės palangės. Netinka pietinė pusė, nes orchidėjos nepakenčia tiesioginių saulės spindulių. Šiaurinė palangė tinka tik iš dalies, nes nuolat bus juntamas šviesos stygius.

* Kai kada gėlę galima išgelbėti pašalinus visas nesveikas jos dalis, o pjūvių vietas apibarsčius cinamonu arba grūstos anglies milteliais. Jei orchidėja didelė, ji paguldoma į akvariumą, jei maža – į 5 l nupjautą plastikinį butelį, kuriame jau įdėta drėgnų kiminų, bei uždengiama polietileno plėvele. Gydant labai svarbu palaikyti 22–25 oC temperatūrą ir nuolat stebėti, kad kiminai visada būtų drėgni. Kasdien būtina 20–30 min. pravėdinti. Toks savotiškas žaidimas beveik visoms orchidėjų rūšims padeda išauginti naujas šakneles.

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Sodo augalų genetikos ir biotechnologijos skyriaus vadovo, akademiko habil. dr. prof. Vidmanto Stanio patarimai

Orchidėja
Orchidėja
© Corbis

*Prieš įsigydami geidžiamą orchidėją, nepatingėkite panaršyti internete ir išsiaiškinti, kokių sąlygų jai reikės, ar bus galimybė tokias savo namuose suteikti ir tik tuomet įsigykite.

*Šioms gėlėms labai svarbus temperatūros ir drėgmės balansas. Kuo vėsiau, tuo drėgmės turi būti mažiau. Žiemojančios šalčiausiai yra nelaistomos po kelis mėnesius. Jei šilta, laistyti reikia, tačiau irgi ne per dažnai. Dera stebėti šaknų spalvą ir lapus. Perdžiūvusiuose lapuose atsiranda ruoželių, tad jie jau nebeatsikurs, kiek belaistytumėte.

*Suprasti, ar orchidėja patenkinta, galima stebint jos lapus. Jei jaunesni auga didesni už ankstesnius, vadinasi, augalui nieko netrūksta. Jei smulkesni, laikas patręšti arba trūksta šviesos.

*Tręšti reikia tik tuomet, kai matote, jog augalas auga. Jei jis ramybės būsenoje, tręšti negalima. Normaliai augantys ir viskuo patenkinti falenopsiai per metus išleidžia du žiedynstiebius ir tiek pat kartų žydi. Jei žiedynstiebio nenukirpsite, o tik pakirpsite, išleis papildomą stiebelį ir vėl pražys. Tačiau tokia orchidėja neatrodys labai graži, tad jei norite parodinio varianto, geriau pražydinti ant naujo žiedynstiebio. Gerai tręšiamas augalas gali iškart išauginti net keletą jų.

Orchidėja
Orchidėja
© Corbis

*Tręšti galima kelis kartus per metus, bet galima ir kas dvi savaites. Nelygu, koks tikslas. Jei norime, kad orchidėja subrandintų sėklų, geriau, kad ji nejaustų maisto medžiagų pertekliaus, tuomet susirūpins palikuonimis. Jei norime stambesnių žiedų, turime nepagailėti ir trąšų. Pertręšti orchidėjas taip pat pavojinga, kaip ir perlaistyti. Ant universalių trąšų nurodomą koncentraciją reikia sumažinti mažiausiai tris kartus, o nepatyrusiesiems geriau naudoti specialias orchidėjų trąšas.

*Katlėjoms reikia daug šviesos, jei jos trūks, nežydės, todėl vasarą jos puikiai leidžia lauke. Vandos – šilumamėgės, joms reikia ne mažesnės nei 20 °C temperatūros ir daugiau drėgmės. Vasarą jos laistomos net du kartus per savaitę. Dendrobiams būtinas ramybės periodas, be kurio jie nežydės. Miltonijos lepesnės, trumpaamžės, bet kvepia.

Orchidėja
Orchidėja
© Corbis/Scanpix

*Ženklas, kad orchidėją reikia persodinti yra tuomet, kai augalas pradeda lipti lauk, t.y. leidžia šaknis į viršų. Persodinus tris dienas geriau nelaistyti. Taip pat nelaistykime gėlės tuomet, jei pradėjo pūti šaknys. Tas šaknis reikia apkarpyti, o žaizdas barstyti maltu cinamonu arba anglimi, paskui sodinti į sausą substratą ir laistyti tik po 3 dienų.

*Orchidėjoms patinka purškimas vandeniu, bet geriau naudoti distiliuotą. Į jį galima įdėti šiek tiek trąšų, tuomet augalas kartu bus ir pamaitintas.

*Orchidėjoms patinka laistymas šiltu vandeniu, o karštu jas galima net išgelbėti. Jei gėlė suvyto ar suglebo, ją reikia apipilti gerokai šiltu, kad net pirštams būtų per karšta, vandeniu ir uždaryti į plastikinę dėžutę. Kurį laiką ten pabuvusi dažniausiai atsigauna.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vilniuje evakuojami žmonės – kariai naikins didžiulę bombą (12)

Ketvirtadienio rytą statybininkų atkasta aviacinė bomba kelia didžiulį pavojų. Ketvirtadienio...

Direktorius darbuotojus nustebino 70 tūkst. dolerių minimaliu metiniu atlyginimu (9)

Danas Price‘as – vadovas, kuris sugeba nustebinti. 35-erių metų kreditinių kortelių apdorojimo...

Chromu užteršta Klaipėda: žmonės bijo valgyti daržoves, tarnybos ėmė jas rinktis tyrimams (91)

Klaipėdos savivaldybei paskelbus šiurpią žinią, kad chromo ir kitų sunkiųjų metalų leistina...

Arūnas Milašius. Vardan skalsesnės lenkiškos dešros ant Lietuvos pastatykime kryžių (93)

Jei važiuodami per Lietuvą mėgstate žvalgytis pro automobilio langą, galėjote pastebėti, kaip...

Pajudėjo kolektyvinių sodų reikalas Seime – aktualu 500 tūkst. lietuvių reguliuos net kelių plotį (148)

Seimas po svarstymo pritarė įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama sureguliuoti teisinius santykius...

Prezidentas Nausėda: turiu atsakymą į klausimą dėl valdančiosios daugumos būsimame Seime (449)

Dabartinė situacija bankų sektoriuje verčia pradėti galvoti apie valstybinio komercinio banko...

Burgundiškas jautienos troškinys: toks, kokio norisi rudenį

Sotus, aštrus ir labai skanus jautienos troškinys . Šiuo metu jis puikiai tinkamas, kai už lango...

Los Andželo mokykloje – šaudynės (11)

Kalifornijos policija ieško ginkluoto asmens, ketvirtadienį įsiveržusio į vieną vidurinę...

Pamirškite atgyvenusį kepurės ir šaliko komplektą – štai, kokių žiemos aksesuarų verta dairytis (7)

Šiais laikais, kai daiktai atlieka ne tik tiesioginę paskirtį, bet svarbi ir estetiškoji pusė,...