aA
Ar globaliame pasaulyje kėdė, šviestuvas ir interjero aksesuaras vis dar turi tautybę? Ar iš dizaino idėjos, spalvos, formos, medžiagiškumo, o ne dizainerio paso ir gamintojo adreso galima nuspėti jo kilmę?
© Gamintojų nuotr.

Keli dizaino stiliai yra gana charakteringi ir turi gerbėjų visame pasaulyje.

Lakoniškam, itin funkcionaliam daiktui greičiausiai bus užkabinta skandinaviško stiliaus etiketė. Skandinaviško dizaino tradicija formavosi kelis šimtmečius, o ją grynino atšiaurios gyvenimo sąlygos, pragamtiškas šiauriečių požiūris į aplinką ir pagarba tradicijoms.

Skandinaviško dizaino identitetą formuoja ne viena, bet kelios šiaurės šalys – Suomija, Švedija, Danija, Norvegija. Kartais prie šio būrio priskiriama ir Islandija.

Jei dizaino kalba emocionali, elegantiška, įvairiaspalvė – greičiausiai jo kilmės šalis Italija. Itališkas pramoninio dizaino stilius pasaulinio pripažinimo sulaukė nuo penktojo dešimtmečio, kai italai sau ir visam pasauliui įrodė, jog jų propaguojamas stilius į visiškai naują estetinį lygį gali pakelti socialinį ir kultūrinį gyvenimą.

Kita vertus, atrodo, kad tautybė dizainui daro vis mažesnę įtaką. Italų ar japonų dizaineriai sėkmingai kuria skandinavų kompanijoms, o šios apie skandinavišką kokybę kalba gamybą perkėlusios į Baltijos šalis. Tačiau net ir susidūrusios su globaliais iššūkiais šios šalys vis dar išsaugo savo nacionalinį dizaino identitetą. Prie tokių būtinai reikėtų priskirti ir šiuolaikinį Nyderlandų pramoninį dizainą.

Apie olandų dizainą daugelis yra girdėję mažiau nei skandinavų ar italų. Vis dėl to Nyderlandų dizainas turi ilgametes tradicijas ir yra organiška kasdienio olandų gyvenimo dalis.

Antrajame ir trečiajame dešimtmečiuose šioje šalyje veikęs kultūrinis judėjimas „De Stijl“ padarė milžinišką įtaką visai XX amžiaus modernaus dizaino ir architektūros estetikai.

Šios grupės propaguojamos modernios idėjos atsispindėjo daugelyje laikmečio žinomų Europos dailininkų, architektų, dizainerių projektuose. Net ir modernaus dizaino lopšiu vadinamos Bauhauso mokyklos įkūrėjai nemažai pamatinių idėjų skolinosi būtent iš Nyderlanduose veikusio „De Stij“.

Gerrito Thomo Rietveldo pavardė gal ir nėra tokia garsi kaip Le Corbusiero ar Eileen Gray. Šis dizaineris ir architektas trečiajame ketvirtajame dešimetyje savo dirbtuvėse Utrechte kūrė ir gamino griežtų geometrinių formų medinius baldus, taip pat projektavo modernius pastatus. XX amžiaus baldų dizaino istorija sunku įsivaizduoti be kėdės „Red Blue“. Taip, 1918-1923 metais ją sukūrė būtent Gerritas Thomas Rietveldas.

Apie šiuolaikinį nyderlandų pramoninį dizainą galėtų nemažai papasakoti UAB „Simetria“ direktorė Etme Kuliešiūtė. Pasak pašnekovės, kaip ir skandinavai ar italai, olandai turi gilias dizaino tradicijas, šioje šalyje stipriai išvystyta pramonė bei aukštas dizaino studijų lygis.

Eindhoveno dizaino akademija laikoma viena prestižiškausių pasaulyje, o joje studijuoja jaunimas iš įvairių šalių. E. Kuliešiūtė sutinka, jog šiuolaikiniam Nyderlandų dizainui globalūs procesai taip pat daro įtaką. „Nepaisant to, šios šalies dizaineriai ir dizaino studijos pasižymi labai savitu kūrybiniu ir estetiniu požiūriu“, - priduria pašnekovė.

Garsiausiam dizaineriui priklauso ir garsiausia dizaino studija.
Eindhoveno dizaino akademijoje yra studijavęs ir Marcelis Wandersas. Tiesa, jos nebaigė, nes buvo išmestas ir jis pats to niekada neslėpė. Bet tai nesutrukdė jam tapti vienu žinomiausių pastarojo dešimtmečio Nyderlandų dizainerių.

„M. Wandersas yra pasaulinio garso dizaino žvaigždė, - sako E. Kuliešiūtė. - Jo kūryba pasižymi itin charakteringu teatrališku dekoratyviu, o tuo pačiu – ir žaismingu braižu. M. Wandersas yra bendradarbiavęs su dauguma garsių pasaulio baldų, šviestuvų, interjero aksesuarų gamintojų, tokių kaip „Alessi“, „Kartell“, „Puma“ ar „Flos“.

Su šiuo dizaineriu susijusi ir ne mažiau garsi dizaino studija „Moooi“. Kartu su Casperu Vissersu ją įkūrė... pats M. Wandersas. Jo oficialios pareigos šioje studijoje - kūrybos direktorius.

„Nesunku atspėti, ką pagalvotų kiekvienas lietuvis - įkūrė dizaino studiją sau,- šypsosi pašnekovė. - Tačiau M. Wandersas nepiknaudžiauja savo tarnybine padėtimi, nors, žinoma, yra sukūręs kelis daiktus šiai studijai.

„Moooi“ yra dirbusi su keliais garsiais kitų šalių dizaineriais, tokiais kaip Stefano Giovannoni, Jaspersas Morrisonas ar Jaime Hayonas, tačiau jos strategija paremta bendradarbiavimu su jaunais vietiniais ir kitų šalių dizaino talentais. Apskritai olandai dizaine nepataikauja garsioms pavardėms. Jiems svarbiau pats daiktas ir jo idėja“.

Iš ko atpažinti Nyderlandų dizainą?

Tad iš ko susideda tas šiuolaikinio Nyderlandų dizaino jausmas?

Pašnekovė pirmiausia pamini dizaino idėją, kurią dažnai palydi ir sveikas humoras ir ironija. „Olandų dizainerių ar dizaino studijų kuriami daiktai yra labai originalūs, traukia žvilgsnį, pagyvina interjerą, tačiau neerzina. Dėl kūrėjų įgimto estetinio jausmo jie prisitaiko bet kokios stilistikos interjere ir neatrodo iššaukiančiai“. Pasak Etmės, Nyderlandų dizainerių kurti daiktai interjere sukuria ypatingą nuotaiką.

Kitas skiriamasis bruožas – ne tik M. Wandersui būdingas dekoratyvumas ir poetiškumas. Šis bruožas atpažįstamas per audinių raštus, faktūras, elegantiškas formas, kontrastingus spalvinius derinius. M. Wandersą galima laikyti neobarokinio stiliaus populiarintoju pasaulyje, tačiau ir kiti vietiniai dizaineriai dekoratyvumui dizaine skiria nemažai dėmesio.

Bet ar taip dizaineriai nebalansuoja ties pavojinga banalumo ir beskonybės riba? E. Kuliešiūtė su tuo nesutinka.

„M. Wandersui, kaip ir apskritai visam Nyderlandų dizainui, būdingas sveikas požiūris ne tik į supančią aplinką, savo istoriją, tradicijas, bet ir save“, - pastebi pašnekovė. – Štai, pavyzdžiui, šiemet M. Wandersas pristatė keraminių indų seriją „Delft Blue No 06“. Vazos gaminamos kompanijoje „Royal Delft”, kuri savo „Delft Blue“ keramika garsėja nuo 1653 metų. „Delft Blue No 06“ išsiskiria charakteringu kelių šimtmečių senumo keramikos dekoru, tačiau vazų formos ir paauksuotos detalės – itin modernios ir žaismingos, wandersiško braižo“.

Šiemet pasirodė bendras „Moooi works” ir dizainerio Barto Schilderio projektas - sofa „Bart“. Pasak E. Kuliešiūtės, tai XVIII amžiaus rokoko stiliaus minkšto baldo interpretacija. Kūrėjai perėmė klasikiniam baldui būdingą elegantišką siluetą, bet pirmenybę teikė ne pompastiskai, bet elegancijai ir stilingumui, kuris priimtinas šiuolaikiniam vartotojui.

Nyderlandų dizaineriai tikrai drąsiau ir masiškiau nei kitų šalių šalių dizaineriai dizaine eksperimentuoja su medžiagomis, drąsiai išbando naujausias gamybos technologijas, taip atrasdami ir įdomius dizaino sprendimus.

Būtent „Moooi“ prieš daugiau kai dešimt metų patikėjo dizainerio Martino Baaso beprotiška idėja. Dizaineris pasiūlė specialia technologija apdeginti baldus, o vėliau juos padengti epoksidine medžiaga. Milano baldų parodoje pristatyta serija „Smoke“ tapo tikra sensacija ir iki šiol laikoma viena sėkmingiausių „Moooi“ baldų serijų.

Įkvepiančių dizaino pavyzdžių šiuolaikiniame Nyderlandų dizaine galima aptikti ne vieną ir ne du. Ir tai bus tik malonios pažintys.

Dizainika.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

DELFI tyrimas. Įspūdinga Borisovo sėkmė: į jo įmonės sąskaitą plūsta Lietuvos pinigai (260)

Skandalingasis verslininkas ir į Prezidentūrą Rolando Pakso prezidentavimo metais prasibrauti...

Turintiems daug atostogų reikėtų susirūpinti: amžinai jos nesikaups (43)

Atostogas vengiantiems imti darbuotojams derėtų prisiminti, kad amžinai jos nesikaups, po kiek...

Mokslininkai – apie partizano Antano Kraujalio-Siaubūno palaikų radimo aplinkybes Papildyta 10:26 val. (4)

Vilniaus Našlaičių kapinėse rasti paskutinio kovojusio partizano Antano Kraujelio-Siaubūno palaikai.

Uodų žemėlapis: į kurias Lietuvos vietas geriau kojos nekelti pasitikrinkite, ar dėl nežinojimo savo kieme neveisiate uodų (19)

Mėgstantiems leisti laiką gamtoje šiemet pasisekė: sausas pavasaris lėmė tai, kad uodų šiuo...

Visoje Lietuvoje streikuoja kalėjimo medikai: mums nusibodo (4)

Ketvirtadienį Lietuvos įkalinimo įstaigų medikai surengė įspėjamąjį streiką. Nors dar...

Moteris persigandusi: pagrindiniame miesto paplūdimyje – gyvatės (2)

Ketvirtadienio vidurdienį su „Mūsų laiko“ redakcija susisiekė išsigandusi moteris, kuri...

Daugiau nei 100 vaikų žuvo užsikrėtę pavojinga smegenų infekcija uždarytos visos mokyklos (11)

Šimtai tėvų ir neabejingų vietos gyventojų antradienį, birželio 18 dieną, rinkosi prie...

VAR raganų medžioklė prieš vartininkus: neįtikėtinai suklupusi Škotija paplūdo ašaromis ir apmaudu (2)

Škotijos rinktinei veikiausiai pačiai sunku suvokti, kaip trečiadienį vakare ji iškrito iš...

Gyvai / Diskusija „Rinkis saugų greitį“ (1)

Ar leistinas greitis visada yra ir saugus greitis? Statistika rodo, kad greičio viršijimas yra viena...

Visi tėvai to siekia, bet patys sau trukdo: kaip išmokyti vaiką susikaupti ir pabaigti pradėtą darbą iki galo

Susikaupėte rašyti. Puslapis pildosi ir girdisi klaviatūros tarškėjimas. Laikas tirpsta, liejasi...