Švedų dizainerė Monika Förster, gyvenanti Stokholme, tarp savo kolegų jau pagarsėjo keistais, šypseną keliančiais projektas. Griežtas ir tikslus, švarus ir tvarkingas skandinaviškas būdas neatitinka šios novatoriškos menininkės natūros: ji tarsi vaikas iš naujo atranda kiekvieną daiktą ir priskiria jam visiškai nebūdingas savybes.
Monika Förster. Švytintis tualeto dangtis
© Žurnalas "Naujas namas"
Kasmet šios autorės darbai apkeliauja keliasdešimt pasaulinių dizaino parodų, sulaukdami visuotinio dėmesio ir pripažinimo. Juose atsispindi optimistiškas ir linksmumu užkrečiantis Monikos Förster caharakteris.

„Naudojant naujas technologijas ir konstrukcijas, neapčiuopiamybės tampa apčiuopiamos”, – sako Monika. „Debesis” – taip dizainerė pavadino savo naują originalų kūrinį. Tai portatyvus būstas, pastatomas per tris minutes. Per tiek laiko ventiliatoriumi pripučiamas būstas yra pagamintas iš neplyštančio nailono (panaši medžiaga naudojama siuvant parašiutus).

Monika Förster. Portatyvus būstas "Debesis"
© Žurnalas "Naujas namas"

„Jeigu aš mokėčiau skraidyti, įsivaizduoju, kad man būtų įdomiausia pajusti debesį, kuriame galėčiau pasislėpti. Kai ėmiau tyrinėti debesis, labiausiai mane sužavėjo kamuoliniai. Pavadinau juos laimingaisiais debesimis. Šie debesys – tarsi drėgmė sklandanti oru, pakylanti rytą ir nusileidžianti vakare”, – mąsto Monika.

Šie paprasti svaičiojimai pagimdė naują idėją: dizainerė sugalvojo sukurti kambarį, panašų į debesį. Tokį, kuris pakyla ryte ir jo viduje galima praleisti visą dieną, o vakare nusileidžia ir dingsta spintoje ar automobilio bagažinėje.

Į šią aptakią baltą patalpą, kuri ilgą laiką nesubliūškusi išlaiko savo formą, patenkama pro savaime užsidarančias duris – plyšį. Nepripūstas „debesis” telpa į nedidelį sportinį krepšį, o pripūstas jis užima daugiau kaip 20 m² plotą (ilgis – 5,30 m, plotis – 4 m, aukštis – 2,30 m). Pastatę tokį būstą lauke ar pastato viduje, turėsite jaukią patalpą, tinkančią poilsiui, darbui ir susitikimams. „Mus slegia daugybės vaizdų ir įspūdžių, tad iš tiesų gera turėti ramią vietelę pertraukai”, – samprotauja dizainerė.

Už šį kūrinį Monikai Förster buvo skirtas specialus garbės prizas Geriausio švedų dizaino konkurse. Dabar parengtas masinės šio sudedamo būsto gamybos projektas (toks būstas kainuos apie 7 tūkst. litų).

Monika Förster. "Silikoninis šviestuvas"
© Žurnalas "Naujas namas"

Neliko nepastebėtas ir dar vienas prieš porą metų dizainerės sukurtas kūrinys – „Silikoninis šviestuvas”. Plastišką organiškos formos šviestuvą į savo katalogus jau įtraukė kelios stambios namų aksesuarais prekiaujančios firmos. Silikoną dizainerė pasirinko kaip kontroversišką ir provokuojančią medžiagą, kuri pirmiausia asocijuojasi su plastine chirurgija.

Vis dėlto, pasak dizainerės, sukurti būtent tokią šviestuvo formą ją paskatino tradiciniai švediški karameliniai saldainiai. Šviestuvas gali būti naudojamas tiek vidaus, tiek išorės apšvietimui, tačiau rekomenduojama naudoti liuminescensines (nekaitrias) lemputes. Anot Monikos, jai patinka, kad šviestuvo nereikia saugoti. Jį galima numesti bet kur – ant sofos, stalo, palangės ar grindų.

Monika Förster. Šviestuvas "Įkrova"
© Žurnalas "Naujas namas"

Kitas itin funkcionalus dizainerės sukurtas šviestuvas – „Įkrova”. Tai švytintis plastikinis „lašas” su baterija, kurią kartas nuo karto reikia įkrauti. Nenaudojant maitinimo šaltinio, šis šviestuvas gali šviesti penkias valandas. Pačiai Monikai toks belaidis šviestuvas primena mobilųjį telefoną, kurį patogu nusinešti iš vienos vietos į kitą, o prie patogių daiktų, žinoma, lengva priprasti.

Pagal panašų principą sukurtas ir plastikinis liuminescensinis tualetas, kuris pabuvęs šviesoje vėliau gali švytėti net dešimt valandų (panašiai kaip fosforas). Naktį, eidami į tualetą, galite jį matyti neuždegę šviesos, kuri paprastai išbudina. Šis dizainerės išradimas ypač patiks tiems, kurie augina vaikus ar namuose prižiūri neįgalius žmones.

Monika Förster. Švytintis tualeto dangtis
© Žurnalas "Naujas namas"

Ultramadingi „stileivos”, besivaikantys madų, taip pat pamėgo šį švytintį tualeto aksesuarą ir jau ne vienas jį įsigijo. Pačiai Monikai toks tualetas patinka ne tik todėl, kad yra funkcionalus ir praktiškas, bet dar ir dėl to, kad atrodo linksmai ir tiesiog priverčia nusišypsoti. Toks ir yra visus šiuos daiktus sukūrusios dizainerės credo – daiktai turi būti patogūs ir nuotaikingi.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Visą šalį sukrėtė valdininkų abejingumas sergančiai mergaitei: Pijos atvejis atvėrė valstybės žaizdą (13)

Po prieš beveik tris mėnesius įvykusios avarijos Pija ilgą laiką buvo komoje. 13 metų mergaitė...

Aušra Kilkuvienė atsikratė jau 35 kilogramų: su jais kartu nukrito įtampa, nervai ir nuoskaudos

Iš TV ekranų dingusi Aušra Kilkuvienė šiuo metu džiaugiasi atrasta fizine ir dvasine ramybe....

Priėmė sprendimus dėl „Naisių vasaros“, bet karas dar nesibaigė nuolat pildoma (385)

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį posėdyje pritarė „Naisių vasaros“ serialą...

Liūčių nuplautai Lietuvai vasara rengia staigmenų – ir baigsis ji netradiciškai (34)

Anksti prasidėjusi vasara dar nesitrauks, tačiau ji bus permaininga: teks ne tik braukti prakaitą,...

Pragaro naktis Vilniuje: moteris patyrė siaubingas kančias ir pažeminimą (17)

Antradienio naktis moteriai tapo tikru košmaru. Ji pareigūnams pasakojo, kad buvęs sugyventinis ją...

„Postimees“: Putiną skraidinęs lėktuvas pažeidė Estijos oro erdvę Estija įteikė notą (112)

Du Rusijos lėktuvai pirmadienį apie vidurdienį pažeidė Estijos oro erdvę, o viename iš jų...

Prie kolegės LAT seksualiai priekabiavusiam profesoriui pavyko išvengti bausmės teismas bandė nuslėpti tarnautojo tapatybę (50)

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ( LAT ) darbuotojas Skirmantas Jankauskas seksualiai priekabiavo...

Užkalnis: kepdami mėsą lauke mes švenčiame laisvę (148)

Kai prieš tris dešimtmečius atkūrinėjome laisvę, turėjome gerą supratimą, kaip mes gyvensime,...

Didėjančios algos verslo nepakirto: gerėja visi rodikliai (53)

Mažiau turto areštų , mažiau bankrotų. Nors dėl valdžios sprendimų ir įtampos darbo rinkoje...

Trumpo pasisakymas su Putinu pribloškė net jo sąjungininkus: tai tragiška klaida papildyta (730)

Pirmadienį, stovėdamas šalia Vladimiro Putino, JAV prezidentas Donaldas Trumpas atsisakė...