Kėdė – šiems laikams įprastas baldas, kurį galima rasti kiekvienuose namuose ne taip ir seniai buvo padėties visuomenėje simbolis. Žmogui, nepriklausančiam aukščiausiajam luomui, kėdė nebuvo prieinama.
© Organizatorių archyvas

Tik XVII a. šis baldas tapo pasiekiamas visiems žmonėms, nepatogi, kukli kėdė skyrėsi nuo dabartinių kėdžių ant kurių sėdime mes. Tik XVIII a. prancūzų meistrai sugebėjo pagaminti šį sėdimą baldą patogų, o XIX a. prasidėjęs pramonės perversmas atsirado galimybės kėdės dizainui bei komfortabilumui priartėti prie dabartinio.

Interjero dizaino centre Artis, Dizaino savaitės proga atidaryta paroda „Baldų dizaino virsmas laike. I dalis – kėdė“. Paroda dedikuota susipažinimui su kėdės dizaino virsmu laike. Ekspozicija atspindi kėdės dizainą nuo baroko laikų iki modernaus šiuolaikiško. Pateikiama skirtingų pasaulio šalių kėdžių dizaino virsmas laike. Paroda skirta susipažinti su baldų dizaino istorija bei pažymėti modernaus dizaino ištakas.

Netikėta kėdės istorija
© Organizatorių archyvas

Apie kėdės transformaciją laike pasakoja interjero dizaino centro „Artis“ vadovė Živilė Šedvydienė.

Barokas, Rokoko, Klasicizmas

Kaip ir architektūroje, taip pat ir balduose baroko stilius išsiskyrė gausiu dekoru bei masyvumu. Ąžuolą pakeičia riešutmedis, kurį lengviau raižyti, kėdės gaminamos su aukšta, lenkta atrama. Valiūkiški kėdžių porankiai, masyvios proporcijos geriausiai atspindi to laikotarpio stilių.

Netikėta kėdės istorija
© Organizatorių archyvas

Rokoko stilius pasižymi lengvumu, laisva puošyba, būdingos ovalios, banguojančios linijos. Šio stiliaus pagrindas – rokailės (kriauklių formos detalės), asimetriškumas.

Klasicizmo laikotarpiu kėdės gaminamos be prabangių detalių ir įvairių puošybos technikų. Klasicizmas į rinką atneša lengvas ir mobilias kėdes.

Netikėta kėdės istorija
© Organizatorių archyvas

Eklektika, Minimalizmas

Sakoma, kad eklektikos baldai “paėmė” viską, kas geriausia ir blogiausia iš visų kitų, buvusių stilių. Kūrybos daug nereikėdavo - buvo kopijuojama. Toks visų stilių kombinavimas į vieną turėjo patenkinti kiekvienos klasės atstovo skonį. Daromi vienodi baldų korpusai, kurie paskiau “aprengiami” skirtingais “drabužiais”.

„Šiame istorijos tarpsnyje, kėdės dizaino pokyčiams įtaką darė besivystančios technologijos ir karas. Jei anksčiau meistrai galėdavo vieną kėdę gaminti ilgą laiką, tai karui praretinus meistrų gretas iškilo poreikis masinei gamybai. Kėdės gamyba persikelia iš amatininkų dirbtuvių į cechus“,- pasakoja interjero dizaino centro Artis vadovė Živilė Šedvydienė.

Netikėta kėdės istorija
© Organizatorių archyvas

Užgimsta minimalizmas. Šio stiliaus aušroje pasirodo nauja technologija - lenkti medį karštų garų pagalba ir mirkyti jį verdančiame vandenyje. To pasekoje apdorotas medis tampa lanksčiu. Pagaminamos minimalizmu dvelkiančios „Thonet“ kėdės, kurios nesunkiai iš rinkos išstumia prabangias, masyvias, daug puošybos elementų turinčias kėdes.

Art deco klystkeliai

Art deco stiliaus pavadinimas siejamas su 1925 metų Paryžiaus tarptautine taikomosios ir dekoratyvinės dailės paroda bei joje pristatyta nauja stiliaus tendencija. Stilius pavadintas parodos garbei – Art deco. Art deco tarsi adaptuoja anksčiau sukurtus ir įtvirtintus plastikos principus.

Netikėta kėdės istorija
© Organizatorių archyvas

Šis stilius taikstosi prie epochos poreikių, madų ir tarsi susiurbia visa, kas mene yra naujausia.

Šio stiliaus darbai kontrastingi, ryškus, stengiamasi perteikti žavėjimąsi technologijomis. Buvo gaminama iš retų rūšių medienos, taikomi įspūdingi puošybos elementai. “Art deco” ypač pabrėžiama plastika, subtili daikto konstrukcija, minkštų dalių ir lanksčių rėmų konfigūracijos. Puošybiškumas tapo šio stiliaus pagrindine savybe.

Modernizmas – funkcionalizmas, Bauhauzas

Modernizmo skiriamieji ženklai - aptakios formos, minimalizmas, naujų medžiagų panaudojimas masinei gamybai, ekonomiškumas bei konstrukcijų lengvumas. Šio stiliaus ištakos – Skandinavija. Modernizmo stiliaus gaminiai – plastiškos formos, orientuoti į funkcionalumą.

Modernizmo pradininku laikomas danų tautybės dizaineris Hansas Jorgenas Wegneris. Jo suformuota baldų plastinė stilistika, detalių skulptūrinė plastika, ilgainiui tapo išskirtiniu danų baldų mokyklos bruožu. Formų plastika ir asociacijos su gamtos formomis buvo vienas ryškiausių Skandinavijos baldų dizaino bruožų.

Netikėta kėdės istorija
© Organizatorių archyvas

Bauhauzo stiliaus pradininkas – vokiečių kilmės architektas Ludwig Mies van der Rohe. Jo kūrinys vamzdinė, plieninė kėdė pažymėjo naujos dizaino epochos pradžią. Toks stilistinis sprendimas buvo įtakojamas minimalistinės japonų architektūros ir dzen budistų sodų estetikos. Buvo atsisakoma įmantrių dekoracijų, o vėliau ir spalvų.

Epochos pradžioje toks kėdės dizainas buvo priimamas priešiškai. Vėliau šis dizainas buvo įvertintas ir sutiktas kaip išskirtinis gyvenimo simbolis, bylojantis apie savininkų išlavintą skonį ir sugebėjimą visko pertekusioje aplinkoje žavėtis paprastumu.

Netikėta kėdės istorija
© Organizatorių archyvas

Modernas - masinė gamyba

Išplitus masinei gamybai, atsirado poreikis kurti naujas, išskirtinio dizaino kėdes. Moderno stiliaus atstovas Charles Eames turėjo viziją sukurti tokią kėdę, kurią būtų lengva pagaminti, o jos kokybė dėl to nenukentėtų. Šios vizijos dėka gimė visa seriją iš stiklo plokštės presuotų kevalinės formos kėdžių. Charles‘o serija visiškai pakeitė XX a. dizainą. Tokia kėdė tapo futuristinės įžvalgos aksioma.

Netikėta kėdės istorija
© Organizatorių archyvas

Nestandartiniai sprendimai, šiuolaikinis dizainas

Šiuolaikinės kėdės formas ir nestandartinius šio baldo sprendimus galima išvysti interjero dizaino centre „Artis“ parodoje „Baldų dizaino virsmas laike. I dalis – kėdė“. Visus besidominčius interjero centro dizaino specialistai plačiau supažindins su istorija bei transformacijomis.

Ar žinojote, kad šiais laikais išpopuliarėjusio sėdmaišio ištakos - elementarus pupų maišas?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nuo kitų metų pradžios gausite didesnį atlyginimą? Neskubėkite džiaugtis – piniginę paplonins papildomos sąlygos* (33)

Nuo kitų metų pradžios gausime didesnius atlyginimus – tokia džiugi žinia sklandė viešojoje...

Vilniaus stoties rajonas pasikeis neatpažįstamai (11)

Vilniaus miesto savivaldybė pradėjo teritorijos, esančios tarp Panerių, Geležinkelio, Stoties...

Po smūgio Karbauskiui – „valstiečių“ kirtis konservatoriams: minimos Langaičio, Kernagio ir Navickienės pavardės išlindo ir nauji LVŽS „skeletai“ (979)

Po to, kai Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ištyrė ir nustatė, kad rinkimų kampanijos metu...

Uždariusi paskutinį savo fabriką, „Crocs“ niekur nedingsta (2)

Žiniasklaidoje pasirodę straipsniai, kad prekių ženklas „Crocs“ uždaro paskutinį fabriką...

Pravieniškių audite – skandalinga informacija apie nuteistųjų gyvenimą žiemą (142)

Staiga kone perpus išaugusios komunalinio ūkio išlaikymo išlaidos, direktoriaus pavaduotojo...

Tarptautinę šlovę pelniusi Mirga Gražinytė-Tyla: žmogaus prievolė sugalvoti savo būdą ištrūkti iš žiurkėno ratelio (4)

Su Mirga matėmės Londone prieš jos koncertą Karališkojoje Alberto salėje. Turėjome ketvirtį...

Miestelis prie trijų valstybių sienų: žmonės čia plūsta prie dar vieno kryžių kalno (26)

Pačiame Lietuvos kamputyje, visai šalia sienos su Kaliningradu, įsikūręs mažas miestelis su...

Piniginių tuštėjimo metas (32)

Įpusėjus rugpjūčiui daugeliui tėvų tenka plačiau atverti po atostogų ir taip suplonėjusias...

Dėl galimo salmoneliozės užkrato kavinėje sunegalavo penki žmonės (11)

Specialistai tiria galimą salmoneliozė s užkrato atvejį Panevėžyje, prekybos ir pramogų centre...

Stojimų rezultatai: vėl ruošime bedarbius? (71)

Tarp gausiausiai valstybės finansuojamų studijų šiemet – teisės, politikos mokslų,...