aA
Violetiniais žiedeliais žavinčią levandą galima drąsiai vadinti pripažinta aromaterapijos karaliene. Ir jos jau nereikia ieškoti Romoje, Graikijoje ar Indijoje, kur šis augalas žinomas tūkstančius metų. „Levandų sodo“ ūkis jau antrus metus puoselėjamas Venckų kaime.
Lina Vingienė
Lina Vingienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Nuo Šilutės važiuojant link Žemaičių Naumiesčio, pravažiavus Kulėšus vos už puskilometrio reikia pasukti į kairę, ir netrukus „Levandų sodo“ ūkį išduoda 5000 daigų violetinių ir aromatingų augalų lysvės.

Nusibodo užsienis, grįžo kurti naują gyvenimą

Venckų kaime Lina ir Mindaugas Vingiai sodybą nusipirko prieš 15 metų. Tačiau ilgą laiką ji buvo skirta muzikantų, gyvenančių Šilutėje šeimos laisvalaikiui.

Devynerius metus šeima laimės ieškojo Norvegijoje. Lina ten dalyvavo lietuvių bendruomenės namų veikloje – vadovavo vaikų ir suaugusiųjų chorams, užsiiminėjo ir visuomenine veikla, o Mindaugas dirbo statybose.

Pasak Linos, kartą atėjo ta diena, kai ji pasakė: „Kad ir koks čia geras gyvenimas, tačiau užsienis jau nusibodo. Reikia grįžti namo ir ten kurti naują gyvenimą“.

Kaip sakė, taip ir padarė. Ji sugrįžusi iškart gavo muzikos mokytojos darbą Vainuto gimnazijoje, o Mindaugui užtenka darbo ir namuose. Atvykus į svečius pas Vingius matyti tvarkingas laukas su levandų lysvėmis, kiemą puošia rožių oazė su arbatos staliuku ir levandų bei levandinų kupstais. Sodybos viduryje stovi kruopščiai rekonstruotas gyvenamasis namas, kuris kadaise buvo ūkinis pastatas. Kaip tik šiame name yra ir laboratorija, kurioje iš surinktų levandų žiedų išgaunamas hidrolatas – žiedų ištraukos vanduo bei grynas aliejus.

Lina pasakoja, kad levandos aromatu praturtinami muilai, dušo želė, oro gaivikliai, kosmetikos priemonės ir kvepalai. Šio augalo aromatas naudojamas ne tik parfumerijoje ir kosmetikoje – levanda pripažintas prieskonis gaminant įvairius patiekalus bei gėrimus.

Sausi levandos žiedai nuo seno naudojami kaip spintų oro gaiviklis, taip pat patalynės ir drabužių kvėpinimui, kandžių ir kitų vabzdžių naikinimui. Be džiovintų levandos žiedų neapsieina ir sausų puokščių kompozicijos, kalėdinės patalpų dekoracijos.

Vingių namuose jau baigiama įrengti ir parduotuvėlė, kurioje prekiaujama visais čia pagamintais levandų produktais.

Naujas traukos objektas pajūryje: Vakarų Lietuvoje jis toks vienintelis
© Shutterstock

Šilta, saulėta vasara – puiki levandoms

„Levandų sodo“ sumanytoja ir šeimininkė Lina „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad ši vasara yra tiesiog puiki levandoms. Kad augalas būtų aromatingas, jam reikia daug saulės ir užuovėjos. Dirvožemis turi būti kalkingas ir gerai drenuojamas, geriau sausas, nei per drėgnas. Ji sakė, kad yra labai dėkinga savo darbščiam vyrui, kuris taip puikiai paruošia žemę levandų daigams, kad jų net ravėti beveik nebereikia.

Levandų aromatą Lietuvoje pažįsta ir mėgsta daugelis. Tačiau kad levandas galima auginti čia, Lietuvoje ir išgauti jų aromatus, žinoma ne daug kam. Vakarų Lietuvoje Vingių „Levandų sodo“ ūkis yra vienintelis. Prieš pradėdami veiklą abu šeimininkai aplankė visus Lietuvoje esančius tokius ūkius Anykščiuose, Vilniuje ir Biržuose.

Lina pasakoja, kad šiemet įgyvendina projektą ir Vainuto gimnazijos teritorijoje, kur kartu su moksleiviais įveisė levandų lysves. Pasak jos, norisi, kad kuo daugiau jaunų žmonių sužinotų apie tokius nuostabius augalus.

Šeima sulaukia ir nemažai smalsių svečių, kurie domisi levandomis ir iš jų gaminamais produktais bei jų nauda. Neseniai sodybą aplankė būrelis moterų ir merginų, kurios taip pažymėjo vienos iš jų gimtadienį. Juk praleisti laiką tarp tokių aromatingų augalų, išbandyti kvapnius purškalus ir aliejus yra daug įdomiau, nei tik sėdėti prie vaišių stalo.

L. Vingienė kviečia visus, besidominčius šiais kvapniais augalais ir jų produktais apsilankyti jos sodyboje.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
4.3750

Top naujienos

Kasčiūnas: incidentas prie Rūdninkų poligono primena provokaciją (341)

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas sako, kad...

Tomaševskis: LLRA neorganizavo protesto akcijos Rūdninkuose, tai – provokacija (365)

Lietuvos lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga neorganizavo protesto akcijos...

Žmonės nuo kelio prie Rūdninkų poligono nustumti jėga, neramumus malšino riaušių policija policija sulaikė 8 asmenis, įvyko dar vienas pareigūnų ir protestuotojų susirėmimas (1856)

Policijos pareigūnai pirmadienį jėga patraukė žmones nuo kelio prie Rūdninkų poligono, kur jie...

Netikėtas posūkis už Atlanto: „Grizzlies“ išmainė Joną Valančiūną (46)

ESPN žurnalistas Adrienas Wojnarowskis skelbia, kad Memfio „ Grizzlies “ klubas nusprendė...

Darbdaviai skundžiasi darbuotojų trūkumu, bet vyresnio amžiaus žmonės jaučiasi nepastebimi: trūksta stažo pensijai (200)

Darbdaviai skundžiasi, kad negali rasti darbuotojų. Profsąjungos atkerta, kad vyresnio amžiaus...

Tropinė oro masė pasitrauks su trenksmu (1)

Šiandien per Lietuvą slinks aktyvus, kontrastingas šaltasis atmosferos frontas, pamažu...

Eglė su šeima iš Vilniaus išsikraustė į kaimą: dabar trijų vaikų mama augina tai, ko nerasi jokiame turguje ar prekybos centre (29)

Kol vieni ieško egzotikos už tūkstančio kilometrų, kiti ją „augina“ patys savo darže. Eglė...

Atlikėjas Paulius Bagdanavičius su žmona Lina dukroms surengė krikštynų šventę: vyresnėlė pati išsirinko sau krikštatėvius (21)

Grupės „El Fuego“ narys Paulius Bagdanavičius su žmona Lina Vilniaus Šv. Apaštalų Petro ir...