Vonios kambarys jau seniai nebėra vien švarinimosi patalpa - apie būtinybę atgaivinti užsimiegojusią sielą iš ryto įžengus į vonią kone kuriama poezija. Romantikai vonios kambario svarbą pabrėžia apstatydami jį žvakėmis ir pribarstydami jūros akmenukų, o praktiški interjero dizaineriai rimtą požiūrį į vonią demonstruoja skirdami jai nė kiek ne mažiau dėmesio negu kitoms būsto patalpoms. Kartais net daugiau.
Vonia, plytelės
© Corbis/Scanpix
Būtent dėl to vonios interjero tendencijos siejamos su besikeičiančia būsto interjero mada. Baldų pasaulį užplūdus pieno ir šokolado spalvoms, tie patys atspalviai tuojau pat nukeliavo ir į vonią. Pamėgus minimalizmo stilių, asketiška tapo ir dušo kabina. Visoms tautoms - net ir šiauriečiams - susižavėjus arabiškomis dekoracijomis ir puošniais gėlių ornamentais, rytietiškų vingių atsirado ir ant keraminių vonios kambario plytelių.

Žemės spalvų paletė

Architektė dizainerė Ieva Mažėtytė tvirtina, kad vonios kambario mada išties žengia koja kojon su būsto interjero tendencijomis. "Šiandien ir vonioje, ir visame name toleruojama kone viskas: įvairūs stiliai, įvairios detalės, deriniai ir mišiniai, - kalba ji. - Tiksliai pasakyti, kokie keraminių plytelių piešiniai yra ar bus madingi, neįmanoma - dabar pernelyg liberalus laikotarpis. Ir namai pernelyg individualus dalykas, kad juos spraustum į bendrus rėmus. Juk vieni žmonės vonios kambarį suvokia kaip atsipalaidavimo oazę, kiti - kaip patalpą, kurioje džiovinami skalbimai".

Vis dėlto pasižvalgius specializuotose parodose kai kurių tendencijų galima įžvelgti. Keraminių plytelių paviršius dabar dažniausiai marginamas gana saikingai arba išvis nemarginamas. Pasak UAB "Litspa" administratorės Viktorijos Jasinskaitės, vyrauja ramios, šviesios, pastelinės piešinių spalvos: dramblio kaulo, pieno, smėlio. Šiuo metu mėgstama ir rusva, žalsva: "Trumpiau tariant, madingos visos žemės spalvos", -apibrėžia Viktorija.

"Dabar visi pageidauja neutralumo ir kuo natūralesnių medžiagų, spalvų", - pritaria Ieva. Tačiau ryškių spalvų jokiu būdu negalima vadinti nemadingomis: drąsiausieji vonią išklijuoja ryškiai rožine, violetine, geltona spalva. Ypač madingas - vaikišką piešinį primenantis keraminių plytelių derinys.

Plytelė iš... odos

Natūralumo siekis gamintojus atveda iki stebinamų idėjų. Anot Jasinskaitės, namus užvaldžiusi natūralistinė mada - bambukų tapetai, vilnoniai kilimai ir jūros žolių ritininės užuolaidos - neaplenkė ir vonios kambario. Žinoma, šiaudais ir žolėmis drėgnų patalpų neišklijuosi, bet juos galima imituoti. Katalogai ir prekybos salonai pirkėjams siūlo šviesiaspalves keramines plyteles su medžio rievių, bambuko, džiuto, jūržolių raštais. Nemažai dizainerių siūlo akmenį imituojančią keramiką.

Turtingesni žmonės, kurių netenkina augalų bei akmenų imitacija ant keramikos, šiandien gali rinktis įvairių formų natūralaus marmuro plyteles. Didesnės yra brangesnės, smulkesnės kainuoja pigiau.

Gana nauja prekė yra stebėtinai lygiai nušlifuoti natūralūs jūros akmenėliai, suklijuoti ant specialaus tinklo. Tinklas klijuojamas ant sienos, o tarpeliai tarp akmenėlių užglaistomi.

Pačios brangiausios plytelės yra odinės: "Gamintojai prisiekinėja, kad tai natūrali oda, bet man vis dėlto sunku tuo patikėti", - šypsosi Viktorija, paliesdama rusvos krokodilo odos plytelę, kainuojančią apie 350 litų už vienetą.

Sendinimo manija

Ramus plytelių tonas paįvairinamas juostelėmis, bet ir šios dažniausiai yra kuklios ir nekrintančios į akis. Madingos natūralų medį, akmenis, jūros akmenėlius, stiklą imituojančios juostelės.

Greta natūralios linijos aiškiai įžvelgiama ir rytietiška: juostelės marginamos kiniškų raštų gėlėmis, japonų kimono primenančiais ornamentais, hieroglifais. Madingi ir antikiniai raštai, graikiški bei arabiški ornamentai.

Per visas dizaino sritis praūžusi dirbtinio sendinimo tendencija paliko pėdsakų ir vonios plytelėse: madingos aptrupėjusios, pabalusios, atsišerpetojusios plytelės. Jei keramika imituoja akmenį - ji šiek tiek ištrupėjusi, jei metalą - parūdijusi. Tiesa, įžvelgti skirtumą tarp dirbtinio ir natūralaus nusidėvėjimo labai lengva, taigi neverta džiaugtis, jei vonios kambaryje iš tiesų kažkas surūdijo.

Formatas didėja

Keramines plyteles kuriantys dizaineriai šiuo metu labiau linkę žaisti ne spalvomis ir raštais, o formomis ir dydžiais. "Vonios siena išklijuojama vienos spalvos plytelėmis, tačiau dalis plytelių klojamos horizontaliai, dalis - vertikaliai, vienos plytelės yra kvadratinės, kitos - pailgos ir panašiai. Tokia siena yra lygi ir nenuobodi", - aiškina Mažėtytė.

Anot dizainerės, apskritai plytelių formatas linkęs didėti. Didesnių matmenų plytelė yra brangesnė: ją sudėtinga pagaminti ir rizikinga vežti, bet ji atrodo solidžiau. Ši taisyklė netinka tik mozaikai, kuri išlieka madinga, nors nepigi - vidutiniškai kainuoja 100 litų už kvadratinį metrą.

Nemadinga tai, kas buvo

Svarstant, kas vonioje dabar jau nemadinga, teisingiausia būtų pasakyti, kad nemadinga tai, kas buvo. Kai Lietuvos gyventojams atsirado galimybė nusipirkti ne tik baltarusiškų, bet ir kitose šalyse gaminamų keraminių plytelių, daugelis puolė klijuoti vonias blizgiomis, gana ryškių spalvų plytelėmis. Dažnai kartojosi baltos ir ryškios spalvos derinys: viršutinė sienos dalis - balta, apatinė - tviskanti tamsiai raudona, sodriai mėlyna, samanų atspalvio žalia ir taip toliau. "Tai jau galime vadinti nemadingu deriniu, - teigia Viktorija. - Be abejo, yra pirkėjų, kurie to dar pageidauja. Neatkalbinėjame jų, bet ir neraginame".

Anuomet populiarus keraminių plytelių blizgesys, išėjęs iš mados ir užleidęs vietą matiniam paviršiui, dabar vėl pamažu grįžta. Šiandien madingiausios - matinės plytelės, bet rytoj - blizgios: "Lakuoti paviršiai sugrįžta ne tik į korpusinius baldus, bet ir į vonios keramiką", - teigia Mažėtytė.

Lygiai taip pat mergina nepritaria ir žmonėms, besižavintiems saldžiais keraminiais paveiksliukais: margomis žuvytėmis, mėlynomis bangelėmis ir geltonkasėmis undinėmis. "Tai niekada nebuvo madinga",- šypteli ji.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (10)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (25)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Gyvai / Eurolygos mūšis Bamberge: „Brose“ – „Žalgiris“ (30)

Kauno „Žalgirio“ (11/6) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (103)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Nemalonumų sulaukęs buvęs garsios advokatės žentas: jeigu lemta, nuo kalėjimo nepabėgsi (60)

Dėl baisios avarijos išgarsėjęs buvęs garsios sostinės advokatės žentas Arnas Tumėnas vėl...

Dažniausiai užsienio žiniasklaidoje minimas Lietuvos miestas – iš arti (13)

Atvykus JAV ir kituose žemynuose garsiai Ballų šeimynai, viso pasaulio dėmesys krypsta į...

Aplinkinių nurašyta panevėžiečio idėja virto pragyvenimo šaltiniu: man sakydavo, kad mirsiu badu (16)

„Jeigu tavo namuose nėra katino, tai ką tu myli?“ –rašoma ant Mariaus Dijoko sukurto...

Gyvai / Dešimtasis Dakaro etapas: greičio ruože lietuviai žengia koja kojon (113)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

Siaubinga tragedija Kazlų Rūdoje (478)

Kazlų Rūdoje - siaubinga tragedija. Pirmadienį nusižudė mergina, o kitą dieną - ir jos mama.

Siaubinga parduotuvės klaida: pardavė nuodingą žuvį, galinčią sukelti skausmingą mirtį (6)

Gamagoryje (Japonija) per garsiakalbius skamba įspėjimas nevalgyti nuodingos žuvies, kurios penkias...