Nemažai žmonių renkasi ir patys namuose pasigaminti valymo priemonių iš pačių paprasčiausių produktų: citrinos, sodos ar acto. Pastarasis liaupsinamas kaip didysis gelbėtojas norint be vargo palaikyti idealią švarą namuose.

Be to, specialistai įspėja, kad dalis buityje naudojamų cheminių medžiagų gali sukelti alergiją, o per ilgesnį laiką pažeisti imunitetą, paskatinti net onkologines ligas, vaisingumo problemas. Todėl šiandien vis daugiau žmonių atsigręžia į natūralumą ir stengiasi ieškoti buitinių paprastesnės sudėties priemonių.Tokie įpročiai ne tik padeda kurti sveikesnę namų aplinką, bet ir sutaupyti.

Actas gi yra rūgštis, atstojanti ne vieną populiarų valiklį ir baliklį. Jis taip pat dezodoruoja, be to, šalina rūdis, pelėsius ir sunkiai įveikiamas dėmes, rašoma portale healthyfoodhouse.com.

Vienas tyrimas įrodė, kad actas, kaip kovos su mikrobais priemonė, prilygsta 6 populiariausioms dezinfekavimo priemonėms, o kai kurias dar ir pranoksta. Negana to, actas efektyviai naikina gripo virusą. JAV mokslininkai iš Alberto Einšteino medicinos koledžo išsiaiškino, kad actas efektyviai kovoja ir su Mycobacterium tuberculosis – tuberkuliozę sukeliančiomis bakterijomis. Veikiamos 6 proc. stiprumo acto tirpalo, jos, esą, žūva per 30 minučių. Kaip teigia profesorius Peteris Collignonas, infekcinių ligų specialistas iš Australijos nacionalinio universiteto Medicinos mokyklos, tuberkuliozę sukeliančios bakterijos yra gana sunkiai pasiduodančios, taigi, paaiškėjus, kad actas yra pajėgus jas sunaikinti, galima teigti, kad jis naikina ir kitas bakterijas.

Ar actas iš tiesų veiksmingai dezinfekuoja? Trumpas atsakymas būtų „taip“, tačiau ne viskas taip paprasta. „Actas iš tiesų turi dezinfekuojančių aktyviųjų medžiagų, – sako medicinos daktaras, infekcinių ligų ekspertas Alanas Taege‘as iš Klivlando klinikos. – Actas sudarytas iš acto rūgšties, kuri turi savybę naikinti bakterijas ir virusus.“ Tačiau, kaip pažymi dr. A. Taege, „dauguma komercinių dezinfekuojančių priemonių, ko gero, būtų veiksmingesnės“.

Su actu galite kuo puikiausiai nuvalyti veidrodžių paviršių, langus, stiklinius baldų paviršius. Taip pat su juo galite valyti ir kitus namuose esančius paviršius, kurie yra linkę apsinešti dėmėmis. Tačiau įsidėmėkite, kad jautresniems, labiau pažeidžiamiems paviršiams valyti negalima naudoti gryno acto, jį skieskite su vandeniu. Kuo paviršius jautresnis, tuo acto konsistencija turėtų būti mažesnė.

Actas

Tinka ne visada

Iš tiesų jis gali gelbėti įvairiose situacijose, pavyzdžiui, šveičiant vonią ar valant kanalizacijos vamzdžius, nukalkinant virdulį, tačiau „Iki“ atsiųstame pranešime spaudai primenama, kuriais atvejais jo geriau nenaudoti. Kai kurių paviršių švarą verčiau patikėti kitoms priemonėms.

Natūralaus akmens paviršiai (marmuras, granitas). Granitas, marmuras, travertinas ir kalkakmenis yra populiarios medžiagos namų grindims ir stalviršiams. Tačiau jei norite gražia jų išvaizda džiaugtis daug metų, jokiu būdu negalima jų valyti actu. Actas yra rūgštis, kuri gali labai pažeisti natūralaus akmens paviršius ir net padaryti juose skylučių. Geriausia tokius paviršius valyti specialiai tam skirtomis priemonėmis arba karštu vandeniu su muilu ir nedideliu kiekiu arbatmedžio aliejaus.

Televizoriaus, kompiuterio ir išmaniojo telefono ekranai. Dažnai nučiupinėjamus elektronikos prietaisų paviršius norisi kuo švariau nuvalyti ir dezinfekuoti. Tačiau nuvalę šiuos prietaisus actu sudrėkintu skudurėliu, galite jiems stipriai pakenkti ar net visiškai sugadinti. Actas gali suardyti apsauginę dangą, kuria padengti nešiojamųjų kompiuterių, televizorių ir jutiklinių telefonų ekranai.

Lygintuvas. Naudodami actą lygintuvui valyti, galite negrįžtamai jį sugadinti ir suardyti kaitinimo elementą. Lygintuvai turi specialią apsauginę dangą, kurios negalima plauti actu. Rūgštis gali prasiskverbti pro jį ir sunaikinti metalinius komponentus.

Medinės grindys ir baldai. Medinės grindys, kaip ir baldai, yra itin įspūdingos. Jei norite, kad jie išliktų gražūs, niekada neplaukite jų vandeniu ir actu. Valydami jas actu, atimsite natūralų blizgesį, apsauginį vašką, kuriuo jos padengtos. Jos taps pilkesnės, sausesnės, jautresnės įbrėžimams.

Guminiai buitinės technikos elementai. Skalbimo mašina, indaplovė ir smulkūs buitiniai prietaisai – tai gaminiai, kurie paprastai plaunami su actu. Tačiau turėtumėte vengti guminių elementų, kuriems šis skystis gali pakenkti. Gali būti pažeisti sandarikliai ir žarnos, atsirasti nuotėkis.

Peiliai. Iš plieno pagaminti peiliai dėl sąlyčio su actu gali paprasčiausiai surūdyti. Nepatartina jų valyti šiuo skysčiu, nes jo veikiamas plienas greičiau susidėvi. Geriausia peilius valyti paprastu vandeniu ir indų plovimo skysčiu. Actą naudokite tik tuo atveju, jei ant peilių atsirado rūdžių. Tada panardinkite juos į acto vonelę, kol rūdys išnyks. Tuomet nuplaukite muiluotame vandenyje, nusausinkite ir įtrinkite alyvuogių aliejumi.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją