aA
Molio ir šiaudų name Gojaus kaime (Trakų raj.) gyvenanti keramikė Dormantė Penkinski ir jos vyras Jurgis surengė keletą seminarų, kaip pigiai iš natūralių medžiagų, aptinkamų Lietuvoje, susiręsti patikimus namus. „Ir jokių įsipareigojimų bankui“, – tikino seminaro rengėjai. Namo statybos paprastumu įsitikino kelios dešimtys seminaro dalyvių.
Keramikės Dormantės Penkinski molinis namas
© "Statyk!"

Žinios – per asmeninę patirtį

Žinoma keramikė Dormantė Penkinski (Steponavičienė) į molio ir šiaudų namą įsikėlė 2007 m. rudenį. Statyti pradėjo tų pačių metų pavasarį, daugumą darbų atliko viena (būsimas vyras Jurgis tuo metu gyveno Izraelyje). Moteriai, panorusiai apsigyventi nuosavame name, tačiau nenorėjusiai imti kreditų, padėjo pažįstami inžinierius ir architektė Vitalius ir Vitalija Stepuliai. Vitalija Stepulienė apskaičiavo tikslias stogo ir sienų proporcijas, o Vitalius Stepulis pateikė naudingų praktinių patarimų. V. Stepulis tuo metu svajojo atsidėti molinių namų projektų įgyvendinimui.

„Jei neskaičiuotume įdėto darbo, tokie namai kainuoja nedaug“, – anksčiau šių eilučių autorei yra sakęs V. Stepulis. Inžinieriaus idėja statyti apvalius molinius namus, kurių stogo kupolą laikytų centre įtvirtintas ąžuolo kamienas, iš dalies įgyvendinta Dormantės sodyboje.

Planus pakoregavo pragmatiški skaičiavimai: atgabenti į statybvietę kelių metrų ilgio nesupjaustytą ąžuolo kamieną techniškai gana sudėtinga ir nepigiai kainuoja. Be to, paaiškėjo, kad gauti ąžuolo kamieną nelengva, o laukti šeimininkė neturėjo laiko. Dormantės ir Jurgio name stogo konstrukciją laiko namo centre įtvirtintas medžio stulpas.

Molio ir šiaudų statinį šeima gali pasistatyti vadinamuoju ūkio būdu, tam nebūtinas statybininko diplomas. D. Penkinski minėjo, jog pradėjusi statyti namą, apie statybas neturėjo žalio supratimo. Statant padėjo vidinė keramikės nuojauta ir perskaityta literatūra. Pamatai buvo paruošti iš rudens ir nulipdyta truputis sienų. Įdomi detalė: šiaudų, molio ir žvyro sienos nepridengtos sėkmingai atlaikė žiemą.

Namas karkasinis

Namui iš šiaudų ir molio reikalingas karkasas. Susirinkusieji į praktinį molio ir šiaudų namų statybos seminarą rado ne tik reikalingas statybines medžiagas, bet ir paruoštus apskrito 6 m skersmens statinio pamatus su ant jų sumontuotu karkasu. Pamatai virš žemės iškilę apie 50 cm. Tokio aukščio pamatų pakanka, kad sienų nedrėkintų nuo žemės tykštantis lietaus vanduo bei graužikai (kiek įgilinti pamatus, apskaičiuoja projekto rengėjai, atsižvelgdami į grunto, ant kurio statomas namas, savybes, sienų storį ir aukštį).

Karkasui panaudota apvali mediena – nužievinti maždaug 15 cm skersmens rąsteliai. Atstumas tarp karkasą sudarančių vertikaliųjų stulpelių neturėtų būti didesnis kaip 1–1,5 m. Praktiniams mokymams parengtame statinyje, kuris ateityje turėtų pasitarnauti keramikos seminarams, J. Penkinski atsisakė centrinio stulpo idėjos. Namas suprojektuotas taip, kad gegnės stogo kupolo viršūnėje būtų montuojamos į automobilio ratlankį, kurio centre esanti anga tinka kaminėliui išvesti. Kitu galu gegnės tvirtinamos prie medinio karkaso.

Pigi statyba

Kad nebrangią statybą iš vietinių medžiagų galima dar labiau atpiginti, sumaniai panaudojant medienos ir metalo atliekas, dalyviai įsitikino seminare. Statyboje pravertė naudotos vinys ir medsraigčiai: jų buvo prikalta į medines karkaso sijas, kad molio ir šiaudų mišinio sienos nesideformuotų ir geriau susijungtų su karkasu, t. y. pasitarnavo kaip armatūra.

Sienų armavimui panaudotos 20–30 cm atkarpomis supjaustytos medienos atraižos, storėlesnės šakos ir nedideli lauko akmenys. Statant kas keliolika centimetrų į molio sienas prismaigstoma atraižų, šakų, plonų rąstelių gabaliukų. Taip vienas su kitu surišami molio mišinio sluoksniai. Be to, lipdant kiekvieną sluoksnį, po keletą šakelių prikalama ir prie karkaso sijų. Tokia armatūra gana patikimai sutvirtina sienas. Įrodyta, kad molis turi antispetinių ir antipiretinių savybių, todėl tokiose sienose mediena negenda, namas sunkiai užsiliepsnoja.

Statybą dar labiau atpigina rankų darbas, nes pastatai lipdomi rankomis, nereikia klojinių, sunkių pastolių, statybinės technikos, kranų, keltuvų, todėl statyboje gali dalyvauti visa šeima – net moterys ir vaikai. Lipdyti sienas – kiekvienam pagal jėgas.

Statydama savo namą, Dormantė vietoje pastolio naudojo paprastą metalinę statinę, ant kurios pasilypėjusi pasiekdavo sienų viršų, o ir pernešti statinę vis į kitą vietą nebuvo sunku.

„Statyba suteikia daug kūrybos džiaugsmo, entuziazmo ir geros nuotaikos, – neabejojo keramikė. – Nebūtina plėšytis – juk gali imti molio tiek, kiek pakeli. Jei statyčiau iš plytų, negalėčiau imti pusę plytos ir mūryti, o juk visa plyta moters riešui per sunki. O štai molio imi tiek, kiek gali, ir lipdai. Nepavargsti, nenusitampai. Prieš imdamasi statybos, sirgau – mano stuburas buvo silpnas. Tačiau perskaičiau vieno amerikiečio knygoje, kad statantys molio namus išsigydo ir stuburus. Ir iš tiesų pasveikau.

Sienos nesideformavo

Anksčiau panašiu principu pastatyto Dormantės namo sienose nesusidarė plyšių, sienos neskilo, namas nenusėdo. Šeimininkai tvirtina, kad net ir atsiradus nedidelių defektų, molinį namą remontuoti labai lengva: smulkūs įskilimai nutinkuojami iš molio pagamintu natūraliu tinku. Savo name įsirengę molinę aslą keramikai nesigaili: tokia asla pakankamai tvirta, šilta, jos nereikia dažyti, o netyčia ištrupėjus gabalėliui, paprasta atnaujinti molio mišiniu.

Kadangi statoma be jokių klojinių, Dormantė ir Jurgis nerekomendavo sienos perimetro iškart kelti daugiau kaip 25 cm. Mat nesudžiūvusi masė ima skilti, deformuotis ir gali iškristi gabalas sienos. Tik šiam sluoksniui apdžiūvus, galima lipdyti kitą tokį pat sluoksnį. Per dieną molio ir šiaudų pastato sienos pakelimos apie 50 centimetrų. Šiltu saulėtu oru, kai molio ir šiaudų masė gerai džiūsta, galima statyti kasdien.

Paslaptingasis sienų receptas

Sienų statybai reikia molio, žvyro arba smėlio, šiaudų, pjuvenų. Seminaro dalyviai statybinio mišinio sudedamųjų dalių kibirais nematavo, svarstyklėmis nesvėrė. Pamokyti Jurgio ir Dormantės, imdavo po keletą kuokštų šiaudų, šiek tiek pjuvenų, pridėdavo kibirą žvyro ar smėlio ir kibirą iki grietinės konsistencijos su vandeniu išmaišyto molio. Dormantė pasakojo, kad dideliam glėbiui šiaudų bei kibirui pjuvenų reikia 3 kibirų smėlio ir kibiro skysto molio.

„Čia ne pyragas ir neįmanoma nurodyti tikslių sudedamųjų dalių proporcijų, juk statybinės medžiagos – tiesiai iš gamtos, o ne iš gamyklos, todėl šiek tiek skiriasi, priklausomai nuo gavybos vietos ir kitų priežasčių, – paaiškino keramikė. – Nustatyti, ar masė, iš kurios bus lipdomos sienos, tinkamai paruošta, galima keletu būdų. Patyręs statytojas jaučia, ar išminkius (išmaišius) statybinė masė pakankamai kibi, ar išlaiko formą neišsiskirstydama. Naujokai gali mišinio kokybę patikrinti taip: jei iš masės suminkysi kamuoliuką, išmesi jį aukštyn ir jis ore neišsiskirstys, vadinasi, masė gera“.

Molis su vandeniu maišomas vonelėje ar kitoje metalinėje talpoje. Mišinį geriausia minkyti rankomis ant polietileno ar kitos vandeniui nepralaidžios medžiagos patiesalų.

Tinkas

Ką tik pastatytos sienos neatrodo dailiai. Iš jų styrantys šiaudų galiukai nukapojami gerai išaštrintu kirviu. Svajojantiems tam panaudoti benzininį pjūklą Jurgis patarė pagailėti brangaus įrankio: sienose esantys smulkūs akmenukai beregint sugadina pjūklo grandinę. Kai sienos tampa lygios ir nepasišiaušusios, jos tinkuojamos skystu moliu.

Skirtingose vietovėse iškasto molio spalva skiriasi. Tikėtis, kad namas bus tolygios spalvos, sunku, todėl pageidaujantys vieno atspalvio sienų į tinką gali įmaišyti molio spalvai artimos spalvos pigmento. Seminaro rengėjų tvirtinimu, jeigu namo stogas patikimas, molinės sienos nebijo lietaus.

Stogas

Dormantė džiaugėsi apželdintu, kupolo formos savo namo stogu: „Apvalus stogelis, statybininkų akimis žiūrint, labai neekonomiškas, nes daug darbo jį įrengti, o mes įsirengėme ir aš tuo labai džiaugiuosi. Užkūrus židinį šiluma kyla į viršų ir lengvai cirkuliuoja pertvaromis nesuskirstytoje patalpoje, nes nėra kampų, išvengiama nemalonaus reiškinio, kai vienas šonas šyla, kitas šąla“.

Molio namai gali būti įvairių formų, neriboto dydžio. Lietuvoje aukščiausias molinis namas dviejų aukštų. Didelius statinius lipdyti rankomis be klojinių bei specialios technikos netikslinga. Stogo konstrukcija taip pat gali būti įvairi, kaip ir stogui panaudojamos medžiagos bei sienų apdaila.

Klaidos lengvai ištaisomos

Pirmąją savo būsto krosnelę – taip pat iš molio – Dormantė pasistatė pati, tiesa, vėliau vyras ją perstatė. „Molinį namą galima tobulinti ir gražinti ilgai, – nesiryžtančius molinių statinių auginimui ramino J. Penkinski. – Klaidos, kurias padarai, nesunkiai ištaisomos. Juk tam tereikia pasidaryti molio ir šiaudų mišinio ir – kibti į darbą“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Albinas Januška: klysta manantys, kad Šimonytė pralaimės Nausėdai (971)

Jei prezidento rinkimų antrame ture susirungs Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda , bent dalis...

9 kiaušinių pakuotės ir krentantis Putino reitingas: kaip rusai gyvena 2019 metais (822)

Vietoje įprastos dešimties kiaušinių pakuotės – dėžutė su devyniais. Tokį vaizdą Rusijos...

Lietuvėms siūlo procedūrą, po kurios išmesite pudrą: gydytojai nuo tokių eksperimentų šiurptų (1)

Lietuvoje prieš pusmetį atsiradusi grožio rinkos naujovė –„B.B. Glow“, kitaip veido odos...

Maisto atliekas turėsime tvarkyti visiškai kitaip: delsiantį Kauną žada auklėti baudomis (18)

Nuo šių metų didžiųjų Lietuvos miestų savivaldybės, kuriuose gyvena daugiau nei 50 tūkst....

Ferdinando Giugliano. Fašizmo šmėklos vėl persekioja Europą (9)

Kylanti ekstremistinių partijų banga visoje Europoje iškėlė dilemą pagrindinėms politinėms...

Svarbiausia Europos upė džiūsta: pasekmes jaučia milijonai gyventojų (83)

Kevino Kilpso automobilių keltas skrodžia Vokietijos Reino upės vandenis, jam sukant į krantą...

Sunkios Oladipo traumos sukrėstas Sabonis: tai – baisu (1)

Nors Indianos „Pacers“ (32-15) klubas NBA pirmenybėse iškovojo trečią pergalę iš eilės...

Karolis Vyšniauskas apie paskutinį interviu su Jonu Meku: jis buvo fiziškai nusilpęs, bet pilnas bene vaikiško entuziazmo (2)

Lietuvą apskriejus žiniai apie tai, kad savo namuose Jungtinėse Amerikos valstijose mirė garsus...

Stengiatės, bet niekaip nesulieknėjate: Unikauskas įvardijo 5 klaidas, kurias darote (8)

Pradėję mesti svorį ir nematydami greitų ar norimų rezultatų, manome, kad mūsų metodas...

Premjeras apie Gudelį: jeigu reikės, jis taps mano visuomeniniu konsultantu (40)

Premjeras Saulius Skvernelis tikina, kad su viešųjų ryšių konsultantu Dariumi Gudeliu ryšiai...