Norėdami pagyvinti vonios kambarį ar virtuvę, vietoj įprastų plytelių klokite mozaiką. Ypač ji praverčia, kai reikia apdailinti lenktus paviršius. Tiesa, mozaikos grožis ganėtinai brangiai kainuoja.
Mozaika
© Corbis/Scanpix
Mozaika atsirado maždaug prieš kelis tūkstančius metų. Pirmykštes jos formas iki šiol naudoja Afrikos, Australijos ir Naujosios Zelandijos tautelės. Tiesa, vonios kambario ar baseinų jie nedekoruoja, o mozaika puošia savo šventyklas, daro įvairius papuošalus. Mozaika plačiai buvo naudojama meno kūriniuose ne tik dėl grožio, bet ir dėl patvarumo. Dėl tvirtumo antikos laikų mozaika išsilaikė daug geriau nei tapybos darbai.

Brangu, brangiau, brangiausia

Mozaika gaminama iš stiklo, akmens masės ar keramikos. Viktorija Mitrauskaitė, UAB "Linea" vadybininkė-konsultantė, tvirtina, kad brangiausia yra stiklo ir akmens masės mozaika.

Kvadratinis metras keraminės mozaikos vidutiniškai kainuoja apie 60 litų. Už akmens masės mozaiką teks pakloti nuo 400 iki 900 litų. Tačiau bet kuri medžiaga nublanks prieš stiklo mozaiką. Prie aukso plėvele padengtų stiklo gabaliukų kukliai kabo kaina - 2000 litų. Tačiau ir tai dar ne "lubos". Teko matyti stiklo mozaiką, kurios kvadratinis metras kainuoja nei daug nei mažai - 6000 litų.

Vardydami tokias astronomines kainas pardavėjai šypsosi. Laimei, yra kinai, kurie, įžūliai nukopijavę mozaikas, pardavinėja pigiau nei po 50 litų už kvadratinį metrą. Deja, nusipirkus tokį gaminį kokybės tikėtis neverta. Mozaikos kaina taip pat priklauso nuo gamintojo, klijavimo būdo, gabalėlių, iš kurių susideda mozaika, dydžio, spalvų. Pavyzdžiui, ryškesnių spalvų keramikos mozaika kainuoja gerokai brangiau nei blankesnė.

Lenktiems paviršiams

Nors ir brangi, mozaika kai kuriuose interjeruose yra nepakeičiama. Lankstus mozaikos pagrindas leidžia apdailinti išgaubtus paviršius, ja galima apklijuoti kolonas, turkiškos pirties suolus, iškloti baseino dugną. Mozaika galima dekoruoti beveik visas kiekvienos patalpos plokštumas - sienas, grindis, lubas. Kadangi mozaika brangi, galima ją derinti ir su tinkuotais ar dažytais paviršiais, visai nebūtina dekoruoti didžiulio ploto, pakanka ir kelių detalių, kurios spalva ar ornamentu būtų paviršiaus akcentas.

Kaip glazūruojama

UAB "Vaineta" projektų vadovas Arnoldas Rašytinis sako, kad akmens masės ir keramikos mozaikos gaminamos taip pat kaip paprastos plytelės, tik po degimo supjaustomos į smulkius gabaliukus. Nuo to, kada ir kaip mozaika glazūruojama, priklauso jos kokybė.

"Kokybiškos ir brangesnės mozaikos glazūruojamos, kai plytelė supjaustoma. Visi plytelių paviršiai, kampai padengti vienodai ir tolygiai. Jei plytelė į smulkius gabalėlius pjaustoma jau po glazūravimo - tai atsiranda aštrių kampų, glazūra atšoka, suskilinėja, - sako Mitrauskaitė. - Žmogus pirkdamas gali ir nepastebėti, tačiau užtenka palyginti prieš glazūravimą ir po jo supjaustytas plyteles - skirtumas labai akivaizdus".

Tinklelis ar popierius

Maži mozaikos gabalėliai gali būti įspaudžiami į keraminės ar akmens masės plytelės paviršių kaip inkrustacijos arba klijuojami ant kieto ar lankstaus pagrindo. Rašytinis tikina, kad brangi ir kokybiška mozaika yra priklijuota ant tinklelio, o pigi prilipdyta ant popieriaus, kurį, priklijavus mozaiką, reikia nulupti. Tačiau su tokia nuomone nesutinka Mitrauskaitė. Pasak jos, brangi stiklo mozaika gali būti priklijuota prie popierinio pagrindo - technologija priklauso nuo gamintojo. Todėl kai kurie pardavėjai siūlo pirkėjams orientuotis tik pagal kainą - brangi, vadinasi, kokybiška.

"Dažniausiai mozaika klijuojama drėgnose patalpose: vonioje, baseinuose, pirtyse. Pati pigiausia stiklinė mozaika dažnai būna aštriais kampais, skilinėja, išklota baseino dugne trupa, nes neatlaiko apkrovos, - pasakoja Rašytinis. - Menkas malonumas vaikščiojant basomis kojomis prasipjauti kulną į aštraus stikliuko kampą".

Geras meistras

Klijuojant mozaiką reikia naudoti specialius klijus ir glaistus. Net negalvokite apie tai, kad patys galėtumėte išklijuoti mozaiką ir gal taip šiek tiek sutaupyti pinigų. Ne kiekvienas plytelių klojėjas moka ir žino, kaip tai reikia daryti. Todėl itin svarbu samdyti meistrą, kuriam klijuoti mozaiką - ne naujiena. Kitaip klojėjas gali sugadinti ne vieną metrą brangios medžiagos ir posakis "auksinių rankų meistras" įgaus visai kitą prasmę.

Su mozaika dirbantys meistrai sako, kad lengviau klijuoti tas plyteles, kurios pritvirtintos ant tinklelio, o ne ant popieriaus. Sunku klijuoti itin smulkią mozaiką, todėl už tokį darbą meistras gali paprašyti šiek tiek daugiau. Už mozaikos klijavimą meistrai ima nuo 80 iki 100 litų.

Taip pat reikėtų žinoti, kad grindims tinka tik stiklo ir akmens masės mozaika, o keraminė skirta tik sienoms.

"Keraminės mozaikos paviršius yra slidus ir ji nesaugi drėgnose, šlapiose patalpose. Taip pat nuolat vaikščiojant glazūruotas keraminės mozaikos paviršius bus braižomas ir ilgainiui iš blizgaus taps matinis", - perspėja Mitrauskaitė.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R.I.T.A. Lietuvos žemės ūkio atašė Kinijoje kaltina ambasados moteris genocidu (73)

Žemės ūkio ministerija atlieka patikrinimą dėl jos deleguoto atstovo Kinijos Liaudies...

Gudžiaus treneris griebiasi už galvos: nebežinome, ką daryti (80)

„Tragiška situacija. Esame giliuose viduramžiuose ir man keisčiausia, kad niekas neprisiima...

Kas slepiasi už naujo mistinio Putino įvaizdžio? (79)

Anksčiau dažnai vaizduojamas raumeningu mačo, gebančio apginti tėvynainius nuo priešų, Rusijos...

Lietuvos medikams – viliojantis britų kvietimas (39)

Didžiosios Britanijos Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS), norėdama išspręsti vis didėjančią...

Feisbuko sensacija tapęs apsaugininkas Eligijus Ruškys: gyvenime yra buvę ir daugiau kuriozų (26)

Vidaus tarnybos jaunesnysis puskarininkis, disko metikas Eligijus Ruškys šiomis dienomis...

Nedžiuginanti Ingos Stumbrienės atostogų Bahamose pabaiga: iš oro uosto – tiesiai į medikų rankas (87)

Vasarišku ori bei egzotiška gamta Bahamų salose besidžiaugusi Inga Stumbrienė nesitikėjo...

Perspėjimas stambiesiems – melavusiems teks atsisveikinti su žeme imsis ir miškų (409)

Kilus skandalui dėl žemės ūkio paskirties žemės pirkimo nepaisant visų ribojimų paaiškėjo,...

Paskelbta nauja Lietuvos pašto vadovė

Valstybės valdomam Lietuvos paštui vadovaus Asta Sungailienė.

Alma Adamkienė atsidūrė ligoninėje gydytoja pateikė naujausią informaciją; atnaujinta 13:58 (283)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona 90 m. Alma nuo šeštadienio gydoma Vilniaus universiteto ligoninės...

Teismas neleido remontuoti kavinės prie Vilniaus Bernardinų sodo (5)

Teismas dar kartą patvirtino, kad bendrovė „ Liumeksis “ gali užkonservuoti kavinę prie...