Ruduo buvo ilgas ir šiltas, todėl daug sodo ir gėlyno darbų teko atidėti. Vėliau negu įprasta šiemet sodinamos svogūninės gėlės - dabar pats metas į lysves sukišti tulpes.
Tulpės, gėlės
© Corbis/Scanpix
Prie sodinimą tulpių svogūnus reikia perrinkti, išmesti (tik ne į kompostą!) pažeistus, ligotus, veislei nebūdingos formos, jeigu to nepadarėte anksčiau, suskirstyti pagal dydį, veisles ir spalvas. Prieš sodinimą svogūnai 30-60 min. dezinfekuojami 0,5 proc. kalio permanganato tirpale. Paskui išgriebiami ir iš karto sodinami į paruoštas lysves. Svogūnėliai greitai sugeria vandenį, dugnelis išbrinksta ir netrukus pradeda formuotis šaknelių užuomazgos. Nelaukite, kol tai nutiks, nes jas lengva sužeisti, o naujos neatauga.

Tulpes geriausiai sodinti tuomet, kai dirvos temperatūra 10-12 cm gylyje nukrenta iki 10oC. Svogūnėliai įsišaknija per 20-30 dienų. Tiek laiko turi praeiti, kol žemė įšąla. Per anksti pasodinti svogūnai ne tik įsišaknija, bet ir pradeda dygti, per vėlai - nespėja įsišaknyti. Abiem atvejais tulpės prastai žiemoja, pavasarį lėčiau auga, vėliau žydi, jas labiau puola ligos.

Gėlyne tulpės nepersodintos gali augti 3-4 metai. Kasmet ar bent kas dveji metai kasama tuomet, kai tulpės auginamos pardavimui - žiedų arba svogūnėlių. Anksti į atskirą daigyną persodinti dukteriniai svogūnai taip pat auga geriau, negu stumdydamiesi bendroje lysvėje. Kasmetinis persodinimas padeda išvengti ligų, nes svogūnai kasmet perrenkami ir ligoti išmetami. Be gailesčio reikia rauti ir virusuotus ar kitaip atrodančius augalus pavasarį, nes vienas ligotas svogūnas lengvai užkrečia kitus.

Tulpių augintojai sodina svogūnus 1-1,2 m pločio lysvėmis, kad būtų patogu prižiūrėti. Jeigu gruntinis vanduo aukštai, sodinama pakeltose (supiltos per 20-25 cm nuo žemės paviršiaus) lysvėse. Gėlynuose tulpės gražiausiai atrodo ne pavieniui, o grupėmis. Gražūs vienarūšiai tulpių gėlynai, kai derinamos įvairių aukščių ir spalvų tulpių grupės.

Sodinimo taisyklės bendros visiems svogūniniams augalams - sodinama per 3 svogūno aukščius lengvoje žemėje, ir per 2 aukščius - sunkioje (matuojama nuo svogūno dugnelio iki žemės paviršiaus), bet ne giliau kaip per 20 cm. Stambūs svogūnai sodinami eilėmis kas 8-12 cm, atstumai tarp eilių - 20-25 cm.

Smulkesni svogūnai sodinami dvivagėmis eilėmis - kas 5 cm tarp vagučių ir 15 cm tarp eilių. Visai smulkūs svogūnėliai sodinami lizdais po 8-10, iš jų pavasarį sudygsta vos 60 proc. Per tankiai pasodintos tulpės užaugina mažai pakaitinių svogūnėlių. Manoma, kad daugiausiai "vaikučių" gaunama, kai 1 kvad. m auga 50 stambių svogūnų.

Negrūskite tulpių svogūnų į žemę su pirštais - verčiau iškaskite vagą, sudėkite juos eilute ir užberkite žemėmis. Per stipriai paspaudę galite svogūną sužeisti, jis labiau sirgs. Jeigu nenorite rausti vagelių, parduotuvėse yra pirkti specialiai svogūnų sodinimui skirtų įrankių. Kai kurie augintojai tulpes ir kitus svogūninius augalus rekomenduoja sodinti į "smėlio patalą". Paruoštos duobutės ar vagos užpilamos 3-5 cm storio smėlio sluoksniu. Svogūnai lengvai įspaudžiami, paskui užpilami smėliu ir tik tuomet žeme. Smėlyje tulpės būna sveikesnės, svogūnai mažiau pūva, nes į smėlį greičiau susigeria vandens perteklius.

Kai žemė nestipriai įšals, mulčiuokite tulpes 5-8 cm sluoksniu durpių, komposto, sausų lapų ar šiaudų. Lapus ir šiaudus anksti pavasarį reikia nugrėbti.

Virtualus sodo žurnalas www.rojaussodai.lt
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Feisbuke plinta siūlymai, kaip užsidirbti iš „Maxima“ kortelės (122)

„Pinigai grįžta perkant“, – džiaugsmingai skelbia viena feisbuko grupė. Joje visi norintys...

Vienintelė tokia Lietuvoje: bažnyčios rūsyje laukia šiurpi akistata su mirtimi (41)

Liškiava – senas dzūkų kaimelis, kuris rašytiniuose šaltiniuose minimas dar nuo XI a....

Charkoviečiai pageidauja pasiskolinti mūsų prezidentę: jos reikia Ukrainai (613)

Prieš lankantis pusantro milijono gyventojų turinčiame, antrame pagal dydį Ukrainos mieste...

Trumpas po susitikimo su Putinu: aš manau, kad dabar mes einame teisingu keliu (1594)

Pirmadienį Helsinkyje susitiko JAV ir Rusijos vadovai. Tai buvo pirmasis dvišalis Donaldo...

Orai: tvankuma ir lietus nesitrauks

Šią naktį būti užkluptiems trumpo lietaus su perkūnija didžiausia tikimybė pietinėje šalies...

JAV sulaikyta Rusijos agentė dėl pasikėsinimo kištis į JAV politiką (39)

JAV pareigūnai sulaikė 29 metų rusę dėl pasikėsinimo daryti neteisėtą įtaką Jungtinių...

Neringa Venckienė vėl sulaukė palaikymo: iš Lietuvos – laiškas JAV teismui (720)

Ketvirtadienį, liepos 12 d., Jungtinių Amerikos Valstijų teismas paskelbė, kad Neringos...

Futbolo taktikos evoliucija: kodėl Kroatija pasaulio čempionate buvo balta varna? (34)

Kroatija nusipelnė neutralių gerbėjų simpatijų, bet ji nediktuoja globalių madų. Taip mano...

Temstant Rokiškyje įvyko avarija – sužalotas žmogus (9)

Pirmadienio vakarą Rokiškyje įvyko avarija, kurios metu sužalotas žmogus. Laimė, ne stipriai.

Lietuvos aukštuomenė parodė elegancijos ir gero skonio pavyzdį (258)

Tradiciškai liepos 14-ąją Turniškėse esančioje Prancūzijos rezidencijoje paminėta Bastilijos...