aA
Dekoratyvinis baseinas nuo seno yra bene pats gražiausias ir patraukliausias namo aplinkos elementas.
Dekoratyvinis baseinas
© Corbis
Įvairaus dydžio, medžiagų ir formų dekoratyviniai vandens baseinai dažniausiai įrengiami gražiausioje sodybos vietoje. Veidrodinis vandens paviršius, atspindėdamas aplinką, sustiprina jos emocinį poveikį, vilioja žmogų ir traukia akį. Vandens baseinas bus tikrai dekoratyvus, jei jame bus įveista žuvelių ir varlyčių.

Forma ir dydis - pagal aplinką

Dekoratyviniai baseinai suteikia sodybai ir puošnumo, ir jaukumo. Kauno kolegijos Kraštotvarkos fakulteto Želdinių ir agrotechnologijų katedros docento Romualdo Misiaus nuomone, dekoratyvinių baseinų forma gali būti geometrinė arba laisva, o trikampė arba kitokios formos - nepatartinos.

“Baseino dydį lemia jo paskirtis ir plotas aplink jį. Optimalus baseino dydis - penktadalis ar šeštadalis sodybos erdvės. Dekoratyvinis baseinas turi būti nesudėtingos formos, įrėmintas neaukštu borteliu ar akmenimis. Šis dirbtinis vandens telkinys įrengiamas žemesnėje sodybos vietoje.

Jį turėtų apšviesti pietryčių, pietvakarių ar vakarų saulė. Netinka pietų saulės apšvietimas, nes per daug įšilęs vanduo greit genda, kenkia vandens augalams ir žuvelėms. Labai gerai, kai vidurdienį baseiną dengia koks nors augalo šešėlis”, - sakė R.Misius.

Lietas iš betono

Jei sodyba nedidelė ir jos gruntas laidus vandeniui, tvenkinuko išsikasti nepavyks - teks lieti iš betono. Reikia pasirinkti tinkamą baseino formą, kuri užimtų nuo 2 iki 5 kv. m.

“Tokio dydžio baseiną tiks įrengti vejoje, prie poilsio aikštelės, pavėsinės. Pakaks 40 cm gylio, bet jei tokiame baseine bus auginamos vandens lelijos, teks vietomis pagilinti dar 20-30 centimetrų”, - aiškino R.Misius. Kaip įsirengti tokį baseiną, galima sužinoti specialioje literatūroje.

Plėvele išklotas

Polietileno plėvele (galima naudoti ir brangesnę PVC plėvelę) išklotu dugnu baseinas įrengiamas saulėtoje vietoje. Jo gylis priklauso nuo baseino dydžio, nes tokio baseino krantai turi būti lėkšti. Antraip bus sunku pridengti juos plėvele.

R.Misius pataria, pažymėjus baseino kontūrus ir iškasus gruntą, dugną ir krantus atidžiai sutankinti, užberti 3-5 cm smėlio sluoksnį ir vėl sutankinti. Kiek reikės baseinui polietileno plėvelės? R.Misius pataria prie baseino ilgio ir pločio pridėti maksimalų dvigubą gylį bei dar 15 cm kraštams užlenkti. Verta atsiminti, kad plačiausia plėvelė yra šešių metrų.

Ją reiktų kloti trimis sluoksniais. Ant jos užpilti 3-5 cm storio švaraus žvyro sluoksnį. Pilti pradedama nuo dugno kraštų link. Užpylus plėvelę, atsargiai prileidžiama vandens. Tuomet galima tvarkyti krantų liniją, paslepiant plėvelę po žeme, akmenimis, pasirinktais augalais. Taip pat verta pagalvoti ir apie vandens augalus.

Naudinga ir žmogui, ir paukščiui

Jei sklypas itin mažas, gali praversti miniatiūrinis vandens telkinys - vandens girdyklėlė paukščiams. Nebūtina ją pirkti - galima paieškoti akmens su įdubimu arba jį iškalti. Girdyklos gali būti įvairių formų, dydžių, pagamintos iš įvairių medžiagų. Anot R.Misiaus, natūraliausiai atrodo girdyklėlė, pagaminta iš akmens.

“Akmenyje pakanka 3-4 cm gylio įdubimo, kad paukšteliai nenuskęstų. Tokioje girdyklėlėje teks dažnai papildyti vandenį, nes sparnuočiai, besimaudydami karštą dieną, jį greitai ištaškys, saulė išgarins”, - perspėjo pašnekovas.

Toks vandens telkinukas statomas atviroje vietoje, kad paukšteliai galėtų matyti aplinką ir jaustųsi saugiai, o sodybos šeimininkai džiaugtųsi stebėdami vandenį ir jo teikiamą sparnuočiams malonumą.

Vietą padiktavo obelis

Žaliakalnyje gyvenantys Danutė Bencevičiūtė su sūnumi Vyčiu Zabulėnu nedideliame jogos studijai priklausančiame sklype sukūrė tikrą rojaus kampelį. Jame puikiai tarpusavyje dera 50 metų senumo obelys, lygutėlė veja, didžiuliai lauko akmenys, begalės daugiamečių augalų, trys dekoratyviniai baseinėliai, įrengti taip, kad atrodo visiškai natūralūs vandens telkiniai.

“Nemėgstu sodybose įrengtų baseinų, nes dažniausiai jau iš tolo pastebiu akis badančią mėlyną polietileno plėvelę, neteisingai parinktus augalus ar akmenis, dengiančius tokio vandens telkinio krantus. Žmonės, patys įsirengiantys baseinus, dažniausiai nesugeba krantų natūraliai paslėpti po akmenimis ir augalais”, - tvirtino Danutė, stovėdama prie didžiausio ir akį traukiančio dekoratyvinio baseinėlio sodybos žemiausioje vietoje.

Šis baseinas apželdintas drėgmę mėgstančiomis bent 20 rūšių viksvomis ir daugybe kitų augalų, kurių oazės subtiliai įterptos tarp didesnių ir mažesnių lauko akmenų. Šalia baseino auga senutė obelis nusvirusiomis lyg gluosnio šakomis.

Kai Danutė rinko vietą baseinui, parinko būtent šią todėl, kad obels šakos buvo pasvirusios į drėgniausią sklypo vietą. Nusvirusių šakų išorinę dalį ji nugenėjo nuo pat viršūnės, todėl obelis atrodo labai originaliai, papildo ansamblį su vandens baseinu ir aplinkiniais augalais.

Ir žvirbliui malonu

Danutė su sūnumi nei betonavo baseino dugną, nei klojo jį polietileno plėvele. Pasirinko patį paprasčiausią įrengimo būdą - nupirko negilią juodą štampuotą formą baseinui ir “įsodino” ją į iškastą duobę. Tokie masiniu būdu gaminami įvairių formų baseinai patogūs dar ir tuo, kad juose yra lentynėlės vandens augalams su vazonais pastatyti. Danutė ant tų lentynėlių išdėliojo įvairaus dydžio akmenis, kurie sudaro natūralių vandens telkinio krantų įspūdį.

Vanduo baseine švarus, nes čia plaukioja žuvytės, auga vandens augalai. Netrukus jame įsikurs atvežtos iš sodybos kaime varlytės. Žodžiu, baseine verda natūralus gyvenimas, neleidžiantis vandeniui sugesti.

Sparnuoti sodybos gyventojai - žvirbliai ir strazdai maudosi aukščiausioje sodybos vietoje įrengtuose baseinėliuose, į kuriuos teka lietaus vanduo nuo stogo. Vienas jų labai seklus, jo dugne matosi žvyro akmenėliai. Kitame baseinėlyje vandens yra daugiau - jis įrengtas, įkasus į žemę nusipirktą juodą baseino pusfabrikatį.

“Vanduo būtinas sodyboje, nes jis harmonizuoja žmogaus jausmus. Juk vanduo yra viena iš penkių stichijų, kurios turi įtakos žmogui. Be to, per vandenį žmogus atstato ryšį su gamta”, - įsitikinęs Vytis.

Sūnaus žodžius mama patvirtino. Ji pasakojo, kiek džiaugsmo suteikė netikėtas sprendimas, kaip “surišti” baseiną su gazonu ir skaldelės takeliu. To sprendimo paieška užtruko ilgokai, tačiau tai buvo tikra kūryba, vertusi net naktį užsirašinėti netikėtai kilusias idėjas.

Baseinų valymas ir apsauga

Baseino vanduo bus švarus, jei jame gyvena žuvytės, augalai, vabzdžiai, amfibijos. Toks baseinas gali būti net ir kelerius metus nevalomas, tačiau lapai ir kitokios vėjo atneštos šiukšlės šį nedidelį vandens telkinį vis vien užterš.

Anot R.Misiaus, jei baseine nėra vandens nuleidimo, vandenį galima išpumpuoti per guminę žarną į žemesnę sodybos vietą. Likusios baseine žuvelės nepateks į žarną, užrišus jos galą marle.

“Likus maždaug 10 cm vandens gylio, reikia sugaudyti žuveles, varles, sraiges ir kitą gyvastį, supilti į kitą talpyklą.

Tuomet jau galima valyti baseiną, iškėlus iš dugno vazonus su vandens augalais. Beje, jei baseinas negilus, žuvytes ir augalus vis vien reikės iškelti, nes jie žiemą žūtų, sušalę į ledą.

“Jei baseinas taisyklingos formos, tai jo vandenį nuo taršos galima apsaugoti, panardinus rudenį į vandenį keliais centimetrais žemiau jo paviršiaus atitinkamo dydžio tinklą su rėmu. Be to, toks tinklas saugos baseino mini fauną nuo neprašytų įsibrovėlių”, - aiškino R.Misius.

Žiemą esant plikšalai, žemė įšąla iki 1,2 metro. Jei baseinas gilesnis, vis vien pravartu pridengti jį žiemai net ir po pusmetrį už jo kraštų.

Prieš užšąlant patartina į gilų baseiną su vandeniu įmesti beržo, drebulės ar liepos lentą, kurią šaldamas ledas spaudžia ir negadina baseino sienelių.

Ten, kur žaidžia maži vaikai, neturi būti gilaus baseino arba jis turėtų būti pridengtas metalinėmis ar medinėmis grotelėmis.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Apžvalgininkai: tai buvo pagrindinė ir esminė Karbauskio klaida (50)

„Klaida buvo į savo rinkimų sąrašą priimti labai skirtingus žmones, turbūt orientuojantis tik...

Užkalnis. Valdžia pasmerkta ir pasirašė sau nuosprendį (21)

Ši valdžia turi tiek pat jėgų, kiek subliuškęs balionas – ir tai buvo aišku dar prieš...

Turistų traukos taikinys Lietuvos pakraštyje – žmonės netingi atvykti net iš tolimiausių šalies miestų (23)

Savaitgaliais į Paliesiaus kaimą, esantį Ignalinos rajone, suvažiuoja nemažai automobilių,...

Per ištaigingus Putino vizitus – kuriozinės situacijos (2)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį apsilankė Saudo Arabijoje, taip...

Didžiulis gaisras Alytuje: skelbiama ekstremali padėtis, sprendžiama dėl laikino mokyklų uždarymo (131)

Dėl trečiadienį Alytuje, padangų perdirbimo įmonėje, kilusio gaisro skelbiama ekstremali...

Į garsiojo Lietuvos kriptomilijonieriaus įkvėptos komedijos premjerą Audrius Bružas atvyko „Lamborghini" (5)

Trečiadienio vakarą žinomi žmonės rinkosi į naujausios Tado Vidmanto komedijos „Pats sau...

Bus saugiau: Vilniuje siautėjusį maniaką įkalino dėl pasikėsinimo nužudyti mažametę (46)

Į laisvę lygtinai išleistas dėl pasikėsinimo nužudyti savo sugyventinę nuteistas tris kartus...

Kai Violetai diagnozavo paskutinės stadijos vėžį, sūneliui tebuvo 11 mėnesių (3)

Kai Violetai Ilgūnei diagnozavo vėžį, sūneliui nebuvo ir metų. Emigracijoje tuo metu gyvenusiai...

Valstiečių atsakas: „stato į vietą“ ir Pranckietį, ir Žemaitaitį papildyta (231)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) planas nuversti Seimo pirmininką Viktorą...

Biomedicinos mokslų daktarė: atkreipkite dėmesį į duonos sudedamąsias dalis (24)

Šiandien minimą pasaulinę maisto dieną daugybė šalių informuoja visuomenę apie maisto...