Galvojau, kad šį bei tą apie augalus išmanau. Kartą mugėje įsigijau fantastiškai gražių eustomų. Pardavėja taip užtikrintai aiškino, kad jos daugiametės, taip šviesiai piešė mano gėlyno rytojų, kad patikėjau. Nežinojimas pakišo koją – eustomos žydėjo mėnesį, vėliau nyko ir sunyko. Gal ir Jums teko gražbyliavimo pinklėse ne vieną eurą prakišti... Išklausykime levandų istoriją.
L. angustifolia
© Shutterstock

Nesėkmingo pirkinio istorija

Į redakciją kreipėsi skaitytoja Jurgita V. ir papasakojo savo levandų istoriją.

„Pernai nusipirkau kelis krūmelius levandų. Dievinu jų kvapą, visada norėjau užsiauginti, bet nesisekdavo – vis nesudygdavo. Pamačiusi dailius jau pražydusius krūmelius, neatsilaikiau pagundai. Mažai teišmanau apie augalus, tad pardavėjos ilgai teiravausi apie auginimą ir ypač apie atsparumą žiemos šalčiams. „Kartoju – tai daugiametis augalas, – tikino pardavėja beveik supykusi. – Ponia miela, būna, kad ir senelio sodintos obelys iššąla.“ Susigėdau savo neišmanymo ir su pirkiniu nukiūtinau namų link, net grąžą pamiršusi.

Pasodinau levandas alpinariume. Džiaugiausi, kad jos žydi gražiai, kad svajingą aromatą skleidžia, kad bitutės dūzgia. Vis norėjau šakelių pasiskinti, pasidžiovinti – juk ir prieskonis, ir sausoms puokštėms tinka, ir kandis atbaido. Nusprendžiau kitų metų palūkėti – juk kereliai bus didesni, išsiplės, galės ir gėlyno puošmena būti, ir pasiskinsiu. Tik va bėda – pavasarį mano mielosios levandos jokių gyvybės ženklų taip ir neparodė. Gal reikėjo uždengti? Gal prižiūrėti nemokėjau? Padėkite, prašau, paaiškinkite, kas nutiko.“

Jurgita nuotraukos neturėjo, bet rado dailią etiketę. Joje buvo parašyta Lavandula stoechas.

Ką gi nusipirko Jurgita?

Lavandula stoechas – lotyniškas italinės levandos pavadinimas. Kitose šalyse ji vadinama prancūziška, ispaniška levanda. Pardavėja sakė tiesą – augalas daugiametis. Tik su kai kuriomis išlygomis, kurias negarbingai nutylėjo. Jei auginsite Prancūzijoje, Graikijoje, Italijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Maroke, Tunise (gal jau daugiau nebevardinsiu...), tada taip – ji daugiametė. Lietuvoje italinė levanda žiemos šalčių neištveria (atlaiko tik iki –10 °C). Kol kas tokių „karštų“ žiemų nelabai būna, tad didvyriškai žūti ji turi visus šansus.

Lavandula stoechas
Lavandula stoechas
© Shutterstock

Taip ir nutiko Jurgitos „daugiametėms“. Įsigiję italinių levandų, galėsime jomis džiaugtis tik vieną sezoną. Bet išeitis yra. Auginkite vazonuose, o atvėsus orams perneškite į vėsią patalpą. Apkarpykite stiebus palikdami 1/3 ilgio ir saikingai laistykite. Pavasarį patręškite, pakeiskite gyvenimo sąlygas – šviesa ir šiluma, laistymas pažadins jų gyvybines galias. Netrukus ir žiedų sulauksite. Norintys gyventi paprasčiau, šio sumanymo atsisakys. Užsiauginti šių augalų galima, tik reikia žinoti kokias sėti, ar pirkti – juk levanda levandai nelygu...

Renkitės patikimą rūšį

  • Lietuvoje žiemos išbandymus patikimai atlaiko tikroji levanda (L. angustifolia). Kitos rūšys (jų per 30) ir jų hibridai lauke neperžiemos.
  • Šiems augalams patinka atvira, saulėta, šilta vieta. Dirva turėtų būti pakalkinta ir gerai praleidžianti vandenį, lengva. Sunki, šlapia, rūgšti netinka. Parinkite aukštesnę vietą, o būtų dar geriau, jei jas pasodinsite alpinariume.
  • Levandos sudaro 30–60 cm aukščio ir panašaus pločio kerus, o birželio–rugpjūčio mėnesiais pražysta skleisdamos su jokiu kitu nesupainiojamą aromatą. Dabar siūloma įvairių veislių baltais, rožiniais, violetiniais, mėlynais žiedais.
  • Po žydėjimo galima apkarpyti.
  • Besniegėmis žiemomis apšąla viršūnės, bet nugenėjus kereliai dažniausiai atželia.
  • Pavasarį levandos dauginamos sėklomis, auginiais.

Gydomosios levandų savybės

Levandos – viešnios iš Viduržemio jūros regiono šalių. Savo gimtinėje jos buvo ir tebėra labai populiarios. Priežastis – stiprus kvapas. Levandos užsiuvamos maišeliuose, dedamos į drabužių spintas – jos iškvėpina baltinius ir nuvaiko kandis. Plačiai naudojamas ir levandų aliejus. Aštraus aromato mėgėjai šių augalų kaip prieskonių deda į mėsos ir žuvies patiekalus.

Šiomis dienomis levandų gydomosios savybės šiek tiek primirštos gal ir dėl to, kad dabar ligoniai tikisi greitesnio vaistų poveikio – vis neužtenka kantrybės gydytis. O štai senovės romėnai buvo kantrūs ir žinojo, ką daro. Jie vartojo levandas ir prieskoniams, ir vaistams, ir kvepalams, jų dėdavo į gaivinančias vonias.

Levandos priskiriamos prie tų augalų, kurie daro teigiamą poveikį organizmui, sutrikus vegetatyvinės sistemos funkcijoms. O kas šiandien gali pasigirti, kad ši trapi sistema yra visiškai tvarkinga? Nebent vaikai, bet ir tai ne visi. Levandos gelbsti ir sutrikus širdies veiklai, kad ir susirgus tokia sunkia liga kaip širdies nepakankamumas. Jomis gydomi virškinimo organų sutrikimai. Bet dar kartą įspėju – nelaukite greito poveikio ir, prieš pradėdami gydytis, pasitarkite su gydytoju. Ne visiems levandos arba jų aliejai į naudą – yra alergiškų žmonių. Ypač atsargios turi būti besilaukiančios ir maitinančios mamytės.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Paskelbtos teritorijos, kuriose jaunos šeimos galės gauti paramą būstui įsigyti (65)

Nuo rugsėjo 1 d. jaunos šeimos galės pretenduoti į valstybės subsidiją pirmam būstui regione,...

Sostinės policija sulaikė išžaginimu įtariamą „alfą vyrą“ Airiną Arutiunianą paimti intymūs vaizdo įrašai; atnaujinta 15.22 (230)

Sostinės kriminalinės policijos pareigūnai sulaikė fotografu pasivadinusį asmenį, viliojusį...

Ekspertai: po skandalingų įvykių Helsinkyje – grėsmė visai Europai (126)

Kaip ir visi Jungtinių Valstijų ir Rusijos viršūnių susitikimai, Donaldo Trumpo ir Vladimiro...

Nemato, už ką teisti Pijų, bet pro akis praslydo kitas rimtas skandalas (164)

Kol visų dėmesys yra nukrypęs į teisiškai pasmerktą bandymą įrodyti, kad „ Naisių vasara...

Marijampolėje į vandentiekio vandenį pateko chloro, gyventojus įspėja saugotis (4)

Marijampolėje dezinfekuojant vandenvietės filtrą, taip naikinant vandentiekio vandenyje...

Europos jaunimo čempionato aštuntfinalis: Lietuva – Ispanija tiesioginė vaizdo transliacija (10)

Europos jaunimo iki 20-ies metų čempionate trečiadienį prasideda atkrintamosios kovos: Lietuva...

Žinia po ilgos tylos: dopingo rasta Didžbalio maisto papilduose (4)

Nei pakartas, nei paleistas – septynis mėnesius apie dopingo vartojimu įtariamą Aurimą...

Lietuvos grūdų rinkoje daugėja žaidėjų: kuriasi įmonės su vos 2 darbuotojais nauda ar rizika?

Nors pasaulinę grūdų prekybą kontroliuoja penkios didžiosios kompanijos, net ir jos linkusios...

Liutauras Čeprackas pasipiktino dėl vaikų restoranuose: jei neturi kur jų palikti, sėdėk namuose (174)

Visus, pasiryžusius eiti su mažais vaikais į restoraną, matyt, galima suskirstyti į kelis tipus...

Nuvertintas vabzdžio įgėlimas kelia grėsmę gyvybei: kaip atpažinti anafilaksinį šoką ir išsigelbėti? kodėl įgėlus uodui negalima kasyti? (2)

Saulėti orai vilioja kuo daugiau laiko praleisti gryname ore, tačiau nuo vabzdžių kasmet...