Gyvenimo realybė tokia - Lietuvoje, kad ir kaip būtų gaila, nėra daug žvaigždėtų ir šviesių naktų, todėl būtina nors kiek apšviesti namo kiemą, net jei tvarkingai nušienauta pievelė. Kitaip vėlyvi svečiai arba gaiviu nakties oru nusprendę pakvėpuoti šeimynykščiai netyčia gali išmindžioti salotų lysvelę ar vakarėlį užbaigti lelijų tvenkinyje. Be to, apšviestas kiemas ne tik saugesnis, bet ir puošnesnis, estetiškiau atrodo.
Apšvietimas, šviesos
© Corbis/Scanpix
Pranašumai ir trūkumai

Lauko apšvietimui galima naudoti kaitrines, kompaktines liuminescencines, metalo halogenines, natrio lempas arba šviesos diodus. Tiesa, pastarieji itin taupo energiją ir kiekvienais metais pinga, tačiau vis dar yra 2-5 kartus brangesni už kitas lempas.

"Jeigu šviestuvas turi judesio daviklį, geriausia naudoti paprastas kaitrines lempas. Jos įsižiebia iš karto, nebijo didelių temperatūros pokyčių, - aiškina Janas Bogušas, UAB "Ardena" projektų vadybininkas. - Privačių namų savininkai pastato fasadui apšviesti dažnai renkasi metalo halogeno lempas. Jos gali skleisti įprastą baltą ar ypač baltą šviesą, tačiau tenka palaukti keletą minučių, kol užsidegs".

Lauko šviestuvams puikiai tinka liuminescencinės lempos. Jos sunaudoja keturis kartus mažiau energijos nei kaitrines, dega 16 kartų ilgiau, o įsižiebia net esant 20 laipsnių šalčio. Tiesa, žema lauko temperatūra sumažina liuminescencinių lempų šviesos srautą iki 10 kartų, todėl kai kurie gamintojai siūlo specialiai apšiltintas lemputes.

"Liuminescencinės lempos bene geriausiai tinka lauko šviestuvams, nes šviečia iki 10 tūkstančių valandų. Jų nereikia keisti maždaug penkerius metus. Tai ypač svarbu, nes paprastai lauko šviestuvai būna itin hermetiški, tad prasibrauti iki lemputės plafono gana sudėtinga. Tačiau neverta tokių lempų sukti į šviestuvus, turinčius judesio daviklius. Nuolat įjungiamos ir išjungiamos jos laiko gerokai trumpiau - greičiau perdega", - sako Vladas Rinkevičius, UAB "Gaudrė" direktorius.

Kiemams apšviesti specialistai nerekomenduoja rinktis natrio lempų. "Nors šios lempos ekonomiškos ir ilgaamžės, jų spalvų spektras labai skurdus. Tokiomis apšviestas žydintis sodas ar gėlynas bus blankus ir neįdomus", - tikina Rinkevičius.

Pigiausi - plastikiniai

Šiuo metu gamintojai ir pardavėjai siūlo įvairaus dizaino, skirtingų kainų bei medžiagų lauko šviestuvus. Jie gali būti pagaminti iš aliuminio, ketaus, nerūdijančio plieno ar plastiko. Pasak Bogušo, pigiausi yra plastikiniai lauko šviestuvai. "Jie būna pagaminti iš akrilinio arba polikarbonatinio plastiko. Pastarasis gerokai atsparesnis už akrilinį - nebijo temperatūros pokyčių, smūgių, negeltonuoja. Akrilinio plastiko šviestuvai ilgainiui ima keisti spalvą ir, reaguodami į temperatūros svyravimus, kietėja, todėl tampa trapesni, juos nesunku sudaužyti", - perspėja Bogušas.

Žmonės mielai renkasi integruojamus šviestuvus, mat jie dažniausiai būna šiek tiek pigesni nei pastatomi. Šviestuvai, kuriuose sumontuoti elektroniniai paleidikliai, yra brangesni, tačiau lemputės - pigesnės. Galima rinktis ir lempas, turinčias elektroninius paleidiklius, bet tada viskas bus priešingai - šviestuvai kainuos daugiau, lemputės - mažiau.

"Neužmuškite" tamsos

Specialistai pažymi, jog žmonės dar nelinkę apšviesti namo fasado, tačiau noriai naudoja lauko šviestuvus ir prožektorius tam tikroms sodo ar kiemo detalėms išryškinti: krūmams, gėlynams, tvenkiniui, baseinui. "Svarbiausia, kad apšvietimas būtų subtilus, "neužmuštų" tamsos. Estetišką vaizdą galima sudaryti žaidžiant kontrastais, - įsitikinęs Rinkevičius. - Vienas žymus menininkas yra pasakęs, kad šviesa reikalinga tamsai taip, kaip tyla muzikai. Kitaip tariant, jums tikrai nepavyks mėgautis Čaikovskio "Gulbių ežeru" šalia riaumojančio sunkvežimio variklio, lygiai taip pat erzins šiurkščiai tamsą plėšanti stipraus šviesos srauto dujų išlydžio lempa".

Naktinis lauko apšvietimas neturi būti ryškus ir nukreiptas į namo langus. Efektingai atrodo apšviesti medžiai. Lempos medžio vainiką gali apšviesti iš toliau, bet galima jas sumontuoti ir visai šalia, prie pat kamieno. Šis variantas labiau tinka medžiams, kurių tanki lapija. Gėlyną galima apšviesti naudojant prožektorių, pritvirtintą prie atramos, medžio kamieno, šakos, sienos, arba šviestuvą, įsmeigtą į žemę. Labiausiai tinka neaukšti, 0,4-1,2 metro ant žemės montuojami šviestuvai, šviečiantys žemyn. Apšviečiant augalus prožektoriais arba siauro šviesos srauto šviestuvais svarbu išsaugoti tam tikrą atstumą nuo šviesos židinio iki augalų.

"Siauro šviesos srauto daugiau kaip 50 vatų lemputė spinduliuoja ne tik šviesą, bet ir karštį. Smaili "kaitros adata" visą naktį baksnoja augalą, o tai jam visai ne į sveikatą. Net tada, kai šviestuvas skleidžia itin koncentruotą šviesos srautą, atstumas tarp jo ir augalo turi būti ne mažesnis kaip metras. Jei šviesos diapazonas yra platus, o lempos galingumas nedidelis, šviestuvą galima statyti vos per kelis centimetrus nuo augalo", - sako Rinkevičius.

Atsparumas dulkėms ir vandeniui

Rinkdamiesi lauko šviestuvus atkreipkite dėmesį į jų atsparumą dulkėms ir vandeniui (IP). Pastatomi šviestuvai privalo turėti ne mažesnį kaip 23 IP apsaugos laipsnį (pirmas skaičius reiškia atsparumą dulkėms, antras - vandeniui), įkasami į žemę - nuo 65 iki 67 IP (tokie yra saugūs), o įleidžiami į vandenį - IP 68 (dar turi būti nurodytas panardinimo gylis).

"Lauko šviestuvams labiau tinka minkštas laidas. Jį galima geriau užspausti, jei tenka jungti hermetiška jungtimi. Naudojant kietą laidą gali likti plyšių, pro kuriuos pateks vanduo. Tikriausiai nereikia aiškinti, jog vanduo ir elektra - blogas derinys", - įspėja Bogušas.

Statydami lauko šviestuvus iš aliuminio atidžiai perskaitykite gamintojo instrukciją, kad žinotumėte, ar galima juos kasti į žemę. Aliuminis, tręšiant žolę aplink šviestuvą, reaguoja su chemikalais ir pradeda rūdyti, todėl šviestuvus, pagamintus iš šios medžiagos, geriausia statyti ant betoninio pagrindo.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vienuoliktokų tėvams – bauginanti žinia apie itin užkrečiamą ligą (55)

Pirmadienį Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos vienuoliktokų tėvai informuoti dėl...

Po taksi iškvietimo – tikru detektyvu virtusi kelionė po Vilnių

Po išgertuvių taksi automobiliu į namus vykęs individualia veikla užsiimantis vilnietis pateko į...

Nauja kryptis: būsto pirkėjai sau gali leisti vis daugiau – miegamieji rajonai praranda žavesį (66)

Gyventi senamiestyje svajoja daugelis – patogi lokacija, išskirtinė architektūra, išvystyta...

Vladimiras Laučius. Šiltos kėdės oligarchija, arba išgirskite pagaliau Bronislovą Burgį (82)

„Užtenka mokytoją tampyti į visas puses. Lenkitės jam žemai, sveikinkitės kiekvieną rytą ir...

Siaubo namai: 13 vaikų kalinę tėvai turėjo neįtikėtinų planų kalbėjo apie dar vieną vaiką (18)

Viena buvusi vieno iš 13 tėvų kalintų vaikų bendramokslė pasakojo, kaip jo išsekusiame ir...

Gintarė Gurevičiūtė ant raudonojo kilimo vilkėjo 30 eurų kainavusią suknelę: spindėkime pasitikėjimu savimi, išmintimi ir ramybe (1)

Sekmadienio vakarą į pramogų pasaulio apdovanojimus „Žmonės 2018“ rinkosi daugybė šalies...

Ką reikia žinoti apie Davoso forumą: 5 dalykai (4)

Antradienį prasideda Pasaulio ekonomikos forumas . Agentūra AFP pateikia pagrindinius faktus apie...

Pūkas: pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą (344)

"Pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą. Visame procese nuo kovo 8 dienos...

Susitarta dėl JAV vyriausybės atidarymo (4)

JAV senato mažumos lyderis Chuckas Schumeris paskelbė, kad valdančiųjų lyderiai pirmadienį...