aA
Langų gamintojai ir pardavėjai teigia, kad šiuo metu Lietuvoje yra daugiau kaip tūkstantis bendrovių, siūlančių langus. Todėl išsirinkti kokybiškus ir ilgaamžius - ne toks jau paprastas uždavinys. Perkant naujus langus reikia atkreipti dėmesį, iš kokios medžiagos pagaminti rėmai ir koks lango stiklo paketas.
Langai, daugiabutis
Langai, daugiabutis
© Corbis/Scanpix
Raimondas Bliūdžius, Architektūros ir statybos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas, pataria gyvenamosioms patalpoms rinktis medinius ar plastikinius rėmus.

"Aliuminio rėmai yra ilgaamžiai, stiprūs ir jų beveik nereikia prižiūrėti, tačiau jie praleidžia daugiau šilumos nei medis ar plastikas", - sako ponas Bliūdžius. Aliumininiai rėmai labiau tinka patalpoms, kurioms keliami dideli higienos bei mechaninio atsparumo reikalavimai. Dažniausiai juos naudoja pramoniniuose pastatuose, viešbučiuose, biuruose. Langai aliuminio rėmais yra brangiausi.

Jaukus medis

Mediniai langai nepakeičiami karkasiniuose, rąstiniuose namuose. Be to, vartotojai juos renkasi dėl natūralumo. "Medinių rėmų šiluminės savybės nedaug skiriasi nuo plastikinių. Tačiau tai nėra pagrindinis pranašumas ir kriterijus, kuriuo reikėtų vadovautis renkantis langus, nes rėmas sudaro tik dvidešimt procentų viso lango", - mano p. Bliūdžius.

Mediniai langai yra ilgaamžiai. Tinkamai prižiūrimas ir perdažomas langas gali tarnauti iki penkiasdešimties metų. Svarbu tai, kad medinis rėmas yra standus, todėl į jį galima montuoti ir sunkesnius stiklo paketus.

Patvarus plastikas

Rinkoje vis dar populiarūs plastikiniai langų rėmai. Jie nereikalauja jokios ypatingos priežiūros, be to, geriau nei mediniai tinka drėgnesnėms patalpoms. "Dažniausiai daugiau drėgmės yra senuose pastatuose. Jos gali kauptis dar daugiau, jei įstačius naujus langus pablogės ventiliacija. Jeigu taip atsitiktų, langai plastikinias rėmais nukentės mažiau nei mediniai", -sako vyresnysis mokslo darbuotojas. Plastikinis rėmas nėra itin standus, todėl rėmų medžiagą ir kamerų skaičių verta rinktis atsižvelgiant į tai, kokio svorio ir storio bus stiklo paketas.

Stiklo paketas

Šiuo metu rinkoje siūlomi stiklo paketai su šilumą atspindinčiu (selektyviniu) stiklu ir inertinių dujų užpildu. Tačiau dažnai vartotojai blaškosi nežinodami, iš kelių stiklų sudarytas paketas yra geriausias. Bliūdžius tvirtina, jog naujo trijų stiklų arba, kitaip sakant, dviejų kamerų paketo šilumos ir garso izoliacija nelabai tesiskiria nuo vienos kameros stiklo paketo.

Ilgainiui stiklo paketas, veikiamas temperatūros svyravimų ir drėgmės, sensta, prasčiau atspindi šilumą ir jame sumažėja inertinių dujų koncentracija. Tačiau dviejų kamerų stiklo paketas, net jei iš jo išgaruotų inertinių dujų užpildas ir oksiduotųsi šilumą atspindinti jo paviršiaus danga, šilumą laiko pusantro karto geriau nei vienos kameros.

Mokėkite taupyti

R.Bliūdžius siūlo langus mediniais rėmais montuoti naujuose ar iš esmės rekonstruojamuose pastatuose. "Paprastai tokiuose pastatuose yra geros kitų atitvarų šiluminės savybės. Todėl galima rinktis langus su šilumą atspindinčiu stiklu ir dviejų kamerų stiklo paketu, užpildytu inertinėmis dujomis.

Langų garso izoliaciją pagerina paketai su skirtingo storio stiklais", - pataria vyresnysis mokslo darbuotojas.

Galima statyti langus plastikiniu rėmu, tačiau rėmas turi būti ne mažiau kaip penkių kamerų, kad atlaikytų trijų stiklo paketų apkrovą. Gyvenamuosiuose pastatuose, kuriuose keičiami tik langai, o sienos ir kitos atitvaros neapšiltinamos, pakanka naudoti dviejų stiklų paketą trijų kamerų plastikiniuose rėmuose. Tokie langai gerokai pigesni.

Vėliau, rekonstravus pastatą iš esmės ir apšiltinus, galima bus pritaikyti atitinkamus šiluminės varžos ir naujesnės kartos langus.

Reikalaukite sertifikato

Žinovai langų pirkėjams siūlo nesikuklinti ir prašyti gaminio sertifikato arba bandymo protokolo. Gavę gaminio aprašymą pamėginkite nustatyti, ar jums siūlomas toks langas, kokio reikia. Jau nuo kitų metų statybos techniniame reglamente nustatyta norminė langų šilumos perdavimo koeficiento vertė 1,6 W/m2K. Kuo ši vertė didesnė, tuo prastesnė lango šilumos izoliacija.

Jei jums itin svarbi garso izoliacija, sertifikate arba bandymo lape ieškokite garso izoliacijos rodiklio Rw, kuris turi būti ne mažesnis už 34 dB. Jei gyvenate ypač triukšmingoje vietovėje, rinkitės langus su didesne garso izoliacija.

Atkreipkite dėmesį į lango oro pralaidumą, kuris turi būti ne žemesnės kaip antros, o daugiaaukščių namų - ne žemesnės kaip trečios klasės.

Laidumas vandeniui turėtų būti nustatytas esant ne mažesniam kaip 200-250 Pa slėgiui. Oro ir vandens laidumo parametrų svarbą lemia pastato vieta: miesto centre, pajūryje, gyvenamųjų namų rajone ir pan.

Patikima bendrovė

Tie, kas dar nepasikeitė senų langų, bet ketina tai daryti, žino, kaip sudėtinga pasirinkti bendrovę. Tai kas, kad kiekvieną dieną savo pašto dėžutėje randa šūsnį įvairių įmonių lankstinukų, siūlančių itin kokybiškus langus už labai žemą kainą. Langininkai juokauja, kad labai pigiai galima tik antausį gauti, o ne kokybiškus langus susidėti. Todėl labai atsakingai rinkitės bendrovę, iš kurios pirksite langus, nes žiūrint į naują gaminį beveik neįmanoma pasakyti, ar jis geras, ar blogas.

Patikimas įmones galima atskirti pagal keletą kriterijų.

"Bendrovė, kuri pati gamina ir montuoja langus, yra daugiau atsakinga už savo gaminių kokybę ir daugiau galvoja apie ateitį, negu ta, kuri tik priima užsakymus ir montuoja kitų pagamintus langus", - tvirtina ponas Bliūdžius.

Atsargiai žiūrėkite į bendrovę, kuri negali jums pateikti gaminių sertifikato arba bandymo protokolo, nes įmonė, neturinti šių dokumentų, dažniausiai net nežino langų savybių. Rinkdamiesi langų gamybos bendrovę neužmirškite gerai išstudijuoti siūlomą sutartį bei išsiaiškinti sąlygas ir šalių atsakomybę. Tiesa, vienas patikimiausių būdų - senas kaip pasaulis: pasiteirauti kaimyno ar šiaip pažįstamo, kokios bendrovės langus jis pasirinko. Nes tik eksploatuojant išaiškėja visi trūkumai.

Blogi langai

Ponas Bliūdžius perspėja, kad prastus langus nuo gerų labai sunku atskirti, kai jie jau pagaminti. Medinį langą galima patikrinti gamybos metu, kai jis dar nenudažytas. Jei rasite daug medienos defektų ir jie nebus tinkamai užtaisyti, išlįs įstačius langą.

Be to, patikrinkite, keliose vietose yra sumontuoti lango varčios prispaudimo prie staktos elementai. Paprastai didesniam nei kvadratinis metras langui reikalingos keturios detalės, prie kurių varstymo įranga pritraukia varčią uždarant.

Langų sandarinimo tarpinės negali būti sujungtos lango rėmo kampuose. "Vartotojas turėtų žinoti, kad netgi geras langas gali tapti prastu, jei bus netinkamai sumontuotas", -pabrėžia vyresnysis mokslo darbuotojas Raimondas Bliūdžius.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

„Vilniaus vandenys" ir aplinkosaugininkai buvo akli: plastikas į Nerį tekėjo jau nuo praėjusių metų pabaigos (128)

Visą mėnesį į Nerį nuotekų vamzdžiu tekančios plastiko atliekos, apie kurias pranešė ne...

Savaitgalį Vilniuje praūžęs neblaivių nepilnamečių vakarėlis nesibaigs ramiai: pareigūnai aiškinasi detales (1)

Penktadienio vakarą Vilniaus centre jaunuoliai surengė audringą vakarėlį, kuriame su alkoholio...

Rojus, kuriame atostogauja egzotikos trokštantys lietuviai, – pavojingiausia šalis žemėje (18)

Atostogų kelionės šiuo metu ypač populiarios, jas dažnai renkasi šeimos ar draugų kompanijos....

Lietuvoje gimdos kaklelio vėžio diagnozę kasmet išgirsta šimtai moterų: kaip išvengti šios mirtinos ligos gydytojos atsako į skaitytojų klausimus (42)

Nacionalinio vėžio instituto mokslininkai atliko pirmą išsamų prevencinės programos dėl gimdos...

Premjero patarėjas dėl Narkevičiaus skandalo: aš pasakysiu, ko galbūt neturėčiau (225)

Premjeras pirmadienį interviu DELFI pareiškė, kad diskusijų dėl susisiekimo ministro Jaroslavo...

„Regitra“ įvardijo 5 būsimų vairuotojų prasimanymus, kuriais nereikėtų tikėti (33)

Mitų netrūksta kiekvienoje srityje. Su jais susiduria ir „ Regitra “, kurioje retas nėra...

Ką sugalvojo Putinas? Ekspertai – apie realiausią scenarijų (45)

Nuo pat tos akimirkos, kai Rusijos prezidentas kreipėsi į Federalinę Asamblėją ir atsistatydino...

Pasipiktino aikštelių apmokestinimu šalia prekybos centrų: gerai neapsižiūrėjus galima gauti baudą (256)

Į DELFI redakciją kreipęsis vilnietis Eugenijus pasakojo pastaruoju metu susidūręs su nauja,...

Erika Umbrasaitė

Prancūzų meilė maistui ir etiketui

Prancūzai galbūt ir išrado meilės meną, bet už kulinarijos meną jie turi būti dėkingi...

Nuožmaus pasipriešinimo vėl sulaukęs „Žalgiris“ tritaškiais gelbėjosi Šiauliuose (187)

Vos prieš dvi dienas sensacingai Lietuvos krepšinio lygoje ( LKL ) „Šiauliams“ pralaimėjęs...