Visi žmonės sieloje yra kūrėjai. Reikia tik jiems parodyti, užvesti ant kelio. Juk kiekvienas gali padaryti kažką panašaus prie savo namų, sode ar tiesiog vaizdingame gamtos kampelyje, kuriame mėgsta leisti laisvalaikį su šeima. Tam nereikia didelio talento – svarbu pamatyti, pastebėti, pajusti, o gal tik giliai įkvėpti...

Tam nereikia nei lėšų, nei ypatingų priemonių, medžiagų – viską dovanoja gamta: akmenis, lapus, sudžiūvusias šakas, žemę... net ledą ir sniegą! Kokia žemė būtų graži, jei visi užsiimtumėme tokiais dalykais! - viltingai atsidusti vartydama garsaus Anglijos menininko, žemės meno (Land art) pradininko Endžio Goldsvorčio (Andy Goldsworthy) albumus, kuriuos mielai paskolino kaunietis floristas, šio menininko sekėjas Marijus Gvildys.

Negalėjome atsispirti pagundai jums parodyti nors mažos dalelės šiose knygose esančių stebuklų, negalėjome nepasidalinti šio menininko patirtimi, įspūdžiais, gebėjimu žvelgti į gamtą kaip į dalį savęs: juk viskas mus supančiame pasaulyje yra laikina, trapu, praeinama – raskime laiko pastebėti laikinumo grožį!

Žemės meno idėja gimė XX a. septintajame dešimtmetyje ir pažangiųjų menininkų dėka išplito iš pradžių JAV, paskui bemaž visame pasaulyje. Jos devizas sutampa su garsaus prancūzų filosofo Žano Žako Ruso šūkiu: „Atgal į gamtą!“ ir atspindi šiuolaikinį daugelio žmonių norą atgaivinti dėl perdėto materializmo prarastą ryšį su savo vidiniu AŠ – su gamtos vaiku ir pačia gamta. Žemės meno esmė: kurti gamtoje iš natūralių, gamtoje, konkrečioje vietoje esančių medžiagų be jokių papildomų įrankių, nebent tų, kuriuos gali pasidirbinti pats žmogus.

Endis Goldsvortis laikomas vienu brandžiausių žemės meno kūrėjų. Baigęs Prestono politechnikos akademiją, Bradfordo menų koledžą jis meno pasaulyje garsėja kaip skulptorius, dailininkas, fotografas, turintis savo sekėjų mokyklą ir daugiau kaip trisdešimt metų kuriantis įvairius žemės meno objektus. Jis apkeliavo visą pasaulį, pabuvojo Šiaurės ašigalyje, išmaišė Australiją, JAV ir Japoniją, įvairiose klimato juostose eksperimentavo su skirtingomis gamtinėmis medžiagomis.

Prieš kurdamas jis visada stengiasi vidumi pajausti patraukusio dėmesį kraštovaizdžio ypatybes: stebi jį brėkštant rytui, pakilus aukštai saulei ir vakaro prieblandoje, o kartais, apsilankęs čia vasarą, sugrįžta, kai medžiai tampa auksiniai ar nuogi... Vaikščiodamas jaučia vėją, tiria peizažą, kartu įvertina medžiagas, kurias galėtų panaudoti kurdamas. Tai gali būti viskas: nuo gėlių žiedų, kankorėžių, lapų, šakų, žemės, skaldytų akmenų iki... pievoje besiganančių avių, mat aplink išmėtyti jų vilnos kuokštai – taip pat kraštovaizdžio dalis...

Endžio Goldsvorčio mėgstami objektai – kalva, dėmė, linija, arka, viršūnė, skylė; vis kitu pavidalu jie atsikartoja menininko darbuose. Originalių minčių jam įkvepia ir gyvūnai: gyvatė įkūnija judėjimą, erdvę, o sraigė žadina begalinio augimo įspūdį.

Visus objektus Endis Goldsvortis, kaip ir dera tikram žemės meno puoselėtojui, tarpusavyje tvirtina tik natūraliomis, pasirinktoje vietoje randamomis priemonėmis. Pavyzdžiui, lapus susmeigia spygliukais, o jei reikia pritvirtinti prie žemės, tinka sulaužytos plonos medžio šakelės; klijuoja sudrėkinta žeme, moliu, o liejamas vanduo šaltymečiu gali sulipinti net didžiausius akmenis! Tačiau dažniausiai, darydamas meno objektus iš akmens, skaldos, šakų, apdairiai įvertina jų svorį – slėgdamos viena kitą objekto dalys stabiliai laikosi.

Pamėgtajai arkos formai sukurti Endis Goldsvortis naudoja atitinkamos formos šabloną, kurį, suformavęs iš pasirinktos medžiagos arką, atsargiai ištraukia. Deja, kartais ši iškart sugriūva... Bet tai gyvenimas, o jame nėra nieko amžino...

„Mano ryšys su gamta tuo tvirtesnis, kuo labiau į ją įsigilinu. Žiūrėjimas, jutimas, medžiaga, vieta, forma neatsiejamai susiję su pačiu kūriniu. Darbo pobūdį siūlo pati gamta: kai sninga, dirbu su sniegu, rudenį dirbu su medžių lapais... Dažnai eidamas sustoju ir stebiu, nes jaučiu, kad kažką rasiu, kažką galiu patirti toje vietoje. Kai kur sugrįžtu po keletą kartų, kad labiau pažinčiau aplinką.

Kuo ilgiau būni vienoje vietoje, tuo jautresnis tampi tenykščiams pokyčiams. Gamta apimta nuolatinio kitimo – tai jos supratimo raktas... Judėjimas, šviesa, augimas, nykimas yra natūrali gamtos apykaita – tai energija, kurią aš stengiuosi panaudoti savo darbams“, – sako Endis Goldsvortis.

Prieš darydamas darbą, jis dažniausiai nusipiešia eskizą, o baigęs būtinai nufotografuoja skirtingu paros ar metų laiku. Tikrai ne dėl pasigyrimo dar vienu kūriniu, bet galimybės pasidžiaugti jo grožiu laike! Retas žemės meno objektas turi ilgą išliekamąją vertę: išbarstytą smėlį išpusto vėjas, lapai pagelsta ir supūna, akmenis nuplauna ar užlieja vanduo, gėlės nužydi, ledas ištirpsta...

„Atsiradimas ir sunykimas – lygiai svarbūs. Aš nesvarstau, ar meno kūrinys turi išlikti. Mano darbų trapumas atspindi tai, kas būdinga gamtai“, - sako garsusis menininkas.

Apsidairykime aplinkui: kiemas, sodas, gėlių darželis, o gal gretimas parkas – kiekviena vieta tinka žemės menui kurti. Suprantama, iki Endžio Goldsvorčio pasiekimų eilinio talento žmogui toli, tačiau paprastus ir nesudėtingus darbelius gali padaryti bet kas, net vaikas – reikia tik noro ir užsidegimo. Į darbą įjunkime ir savo atžalas – joms tai bus puiki pramoga, kūrybinė pažintis su gamta, o visai šeimai – nuostabus bendravimo būdas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rimtas perspėjimas Europos gyventojams: jūsų naivumas – labai pavojingas (128)

Pastaraisiais metais Europoje ne sykį skambėjo krikščionybę priėmusių eksmusulmonų...

Svajonių telefonų kopijas siūlo įsigyti atvirai ir pigiai (33)

Telefonai „ iPhone X “ ir „Samsung Galaxy S7“ už 140 eurų? Kas gi nesusiviliotų tokia...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Ar kolchozus pripažinsime savo, o ne okupantų istorijos dalimi? (53)

Kai Seimo sveikuolis Dainius Kepenis pasiūlė statyti bendrą paminklą stribams ir partizanams,...

„Lietuvos ryto“ tritaškių lietus paskandino „Lietkabelį“ (24)

Daugiau tritaškių nei dvitaškių pataikęs Vilniaus „Lietuvos rytas“ (16-4) iškovojo...

Pirmą kartą Dakare finišavęs Žala: negaliu suprasti, kad jau baigėsi (61)

Trečias kartas nemelavo. Po dviejų nesėkmių Dakaro ralyje trečiąkart dalyvavęs Vaidoto Žalos...

Prekybos centro „Ozas“ aikštelėje užsidegė automobilis (2)

Šeštadienį į prekybos ir pramogų centrą „ Ozas “ suskubo ugniagesiai: antrame aukšte...

Tarp paauglių plinta nauja grėsminga mada: kvailumu lenkia viską, kas buvo iki šiol (289)

Užsienyje ėmė plisti naujas iššūkis , kvailumu greičiausiai lenkiantis daugumą prieš tai...

Kelio remontas pykdo: vienas darbininkas kasa, o penki stovi ir žiūri (174)

Iš Klaipėdos uoste veikiančių terminalų vedančio Jūrininkų prospekto kelio dangos...

Dakaro pragaras baigėsi: Juknevičius pagerino savo paties rekordą (293)

Dvi savaitęs trukęs alinantis, nenuspėjamas ir išbandymų kupinas Dakaro ralis – baigėsi....

Karališkieji kūdikiai: gimdymas be nuskausminamųjų, griežti reikalavimai vardui ir 163 metus dėvėti tie patys drabužėliai (8)

Didžiosios Britanijos Kembridžo kunigaikštienė praėjusių metų rugsėjo pradžioje...