aA
Paskaitę šį straipsnį galėsite pasinaudoti pagrindiniais interjero dizaino principais, kuriais vadovaujasi kiekvienas interjero dizaineris. Kas žino, galbūt sutaupysite daug pinigų ar pradėsite naują karjerą! Tačiau pradėkime nuo pat pradžių: kas gi yra interjero dizainas?
Kuriantiems namus: svarbiausi interjero dizaino principai
© Shutterstock nuotr.

Interjero dizainas - tai interjero erdvės patyrimo formavimo procesas manipuliuojant erdvėmis ir paviršiais. Nepainioti su interjero dekoru - be tradicinio dekoro, interjero dizainas remiasi aplinkos psichologija, architektūra ir produktų dizainu.

Interjero dizaineris - asmuo, kuris laikomas interjero dizaino srities profesionalu arba į kurio darbo dalį įeina interjerų kūrimas. Interjero dizainas yra kūrybinė praktika, kuri analizuoja programinę informaciją, įtvirtina koncepcinę kryptį, tobulina dizaino kryptį, kuria grafinę komunikaciją.

Dabar, kai jau aišku, kas yra interjero dizainas, keliaukime toliau ir sužinokite naujų, naudingų dalykų - interjero dizaino principų.

Vieningumas ir harmonija

Interjero dizaineriams yra itin svarbu galvoti apie namus kaip apie visumą: erdves, sujungtas koridorių ir laiptų. Todėl svarbu, kad šias erdves jungtų bendras stilius ir tema. Tai nereiškia, kad visi interjero dizaino elementai turi būti tokie pat, tačiau jie turi derėti tarpusavyje ir papildyti vienas kitą, kad sustiprintų bendrą kompoziciją. Vienas būdų sukurti tokią temą - spalvų naudojimas.

Spalvinės gamos apskritai yra puikus būdas suvienyti skirtingas erdves. Pavyzdžiui, galite pasirinkti tris ar keturias erdves ir panaudoti jas skirtingais atspalviais visuose namuose.

Kuriantiems namus: svarbiausi interjero dizaino principai
© Shutterstock nuotr.

Pusiausvyra

Trumpai pusiausvyra gali būti apibūdinta kaip lygus vizualaus svorio pasiskirstymas patalpoje. Esti trys pusiausvyros stiliai: simetrinis, asimetrinis ir radialinis.

Simetrinis balansas paprastai sutinkamas tradiciniuose interjeruose. Jis apibūdinamas tais pačiais objektais, pasikartojančiais tose pačiose pozicijose abiejose vertikalios ašies pusėse, pavyzdžiui, galite prisiminti senus kambarius, kur kiekviena kambario pusė yra tikslus kitos atspindys. Ši simetrija atspindi žmogiškąją formą, taigi natūraliai jaučiamės patogiai subalansuotame interjere.

Asimetrinis balansas dažniau sutinkamas šiuolaikiniuose interjeruose. Balansas pasiekiamas su nepanašiais objektais, kurie turi vienodą vizualinį svorį ar vienodai traukia akį. Asimetrinis balansas - kasdieniškesnis, paprastesnis, tačiau jo pasiekti sunkiau. Tokie interjerai gyvesni.

Radialinė simetrija - tokia, kai visi dizaino elementai išdėstyti aplink centrinį tašką. Spiraliniai laiptai - puikus radialinio balanso pavyzdys. Nors ne taip dažnai naudojama interjeruose, tačiau tokia simetrija gali padėti pasiekti puikių rezultatų.

Kuriantiems namus: svarbiausi interjero dizaino principai
© Shutterstock nuotr.

Centrinis taškas

Didžiausias interjero dizaino priešas - nuobodulys. Gerai suplanuotas kambarys visuomet turi, priklausomai nuo jo dydžio, vieną ar daugiau centrinių taškų. Centrinis taškas turi traukti dėmesį ir būti pakankamai įdomus, kad paskatintų stebėtoją pasidomėti daugiau.

Jis turi palikti ilgai išliekantį įspūdį, tačiau taip pat turi būti neatsiejama interjero dalis, susijusi dydžiu, stiliumi, spalva ar tema. Pirmasis pavyzdys, apie kurį pagalvoja dauguma žmonių - tai židinys arba plokščiaekranis televizorius.

Jei jūsų erdvėje nėra natūralaus centrinio taško, tokio kaip židinys, galite jį sukurti panaudodami kokį nors baldą, meno kūrinį arba tiesiog nudažydami vieną kurią vietą kontrastinga spalva. Tačiau išlaikykite pusiausvyrą, kad centrinis taškas nepasiglemžtų viso dėmesio.

Kuriantiems namus: svarbiausi interjero dizaino principai
© Shutterstock nuotr.

Ritmas

Kalbėdami apie muziką, apibūdintume ritmą kaip muzikos pulsą. Interjero dizaine ritmas yra vizualinių raštų atkartojimas. Ritmą apibrėžia tęstinumas, pasikartojimas, organizuotas judėjimas.

Norint pasinaudoti ritmų kuriant interjerus, reikia pagalvoti apie pakartojimus, progresiją, perėjimus, kontrastus. Naudodamiesi šiais mechanizmais galite erdvei suteikti judėjimo pojūčio.

Pakartojimas yra to paties elemento naudojimas daugiau nei kartą erdvėje. Galima kartoti raštą, spalvą, tekstūrą, liniją, arba bet kokį kitą elementą ar elementus.

Kuriantiems namus: svarbiausi interjero dizaino principai
© Shutterstock nuotr.

Progresija - tai vieno elemento pasirinkimas ir vienos ar daugiau jo savybių padidinimas ar sumažinimas. Akivaizdžiausias pavyzdys - surūšiavimas pagal dydį. Skirtingų dydžių žvakės patrauks akį dėl natūralios progresijos. Taip pat galima progresijos pasiekti per spalvą, naudojant monochromatinę gamą, kur kiekvienas elementas yra vos kitokio tos pat spalvos atspalvio.

Kuriantiems namus: svarbiausi interjero dizaino principai
© Shutterstock nuotr.

Perėjimą apibrėžti ne taip paprasta. Skirtingai nei pakartojimas ar progresija, perėjimas yra sklandi tąsa, kur akis natūraliai perbėga nuo vienos vietos prie kitos. Įprasčiausias perėjimas - vingiuotos linijos naudojimas, kaip kad durų arka ar vingiuotas takas.

Kuriantiems namus: svarbiausi interjero dizaino principai
© Shutterstock nuotr.

Ir galiausiai kontrastus apibrėžti yra nesunku. Kontrastus sukurti galima sujungiant du priešingus elementus, pavyzdžiui, juodą ir baltą pagalvėles ant sofos. Opoziciją galima kurti ir formos kontrastais, pavyzdžiui, naudojant apskritimus ir kvadratus kartu. Tačiau čia svarbiausia yra nepersistengti.

Kuriantiems namus: svarbiausi interjero dizaino principai
© Shutterstock nuotr.

Detalės

Kitas svarbus interjero dizaino elementas - detalės. Dėmesio reikia viskam - nuo lempos gaubto rašto, šviesos jungiklių iki spintelių rankenėlių. Žmonėms detalės atrodo nuobodžios, todėl kartais joms neskiriama pakankamai dėmesio. Detalės neturi būti akivaizdžios, bet turi būti parinktos teisingai, pabrėžiančios bendrą kambario nuotaiką.

Skalė ir proporcija - šie du dizaino principai visuomet greta, kadangi abu siejasi su dydžiu ir forma. Tuo tarpu spalvos turi didžiulę įtaką kambario, kurio dizainą kuriate, atmosferai.

Kuriantiems namus: svarbiausi interjero dizaino principai
© Shutterstock nuotr.
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kaip pareigūnas nusilenkė šaltakraujam žudikui: nutariau surizikuoti

Net pusę metų slapta stebėtas dabar jau pareigų netekęs Vilniaus pataisos namų Saugumo valdymo...

Kai kurioms moterims gresia ankstyva menopauzė: tai gali išduoti keli ženklai (24)

Menopauzė „jaunėja“ – jei anksčiau būdavo įprasta, kad ji prasideda sulaukus 50-ies ar...

Žiema užgrius dar gruodžiui neatėjus: šalį užvers sniegas, šals net iki -12 (1)

Naktį Lietuvą pasiekė pietinis ciklonas. Šiltuoju metų laiku tokie ciklonai paprastai negaili...

Svarbiausioje Europos šalyje – prieštaringos žinutės: Kremliui yra kuo džiaugtis ir ko bijoti (44)

Galingiausia pasaulio moteris. Taip buvo vadinama kanclerė Angela Merkel , o jos vadovaujama šalis...

Išbandė į Vilnių vežantį kalėdinį traukinį: šia idėja galime girtis visame pasaulyje – Lietuvos sostinė nustelbė visus (47)

Visame pasaulyje miestai konkuruoja, kas originaliau ir gražiau pasiruoš kalėdiniam sezonui. Arši...

D+Dailius Dargis

Jo laidotuvėse išdrįso dalyvauti tik drąsiausieji: legendinės grupės būgnininko virsmas į gangsterį ilgą laiką šiurpino Biržus

1990-ųjų pradžioje Biržuose suklestėję vadinamieji pašto karveliai iki šiolei yra laikoma...

Nekaltai prasidėjęs vairuotojos pokalbis su policininku baigėsi tragiškai (29)

Elementarus policininko ir sustabdytos juodaodės vairuotojos pokalbis, virtęs aršiu konfliktu ir...

Kuzminskas rinktinėje keičia Bendžių: Maksvytį įtikino solidus debiutantas (10)

Kazys Maksvytis pasirinko dvyliktuką krepšininkų, kurie pirmadienį žais 2023 metų pasaulio...

Meistrui vargonus teko ir krauju aplaistyti

Panevėžio Kristaus Karaliaus katedra iškilmingai minės dvi ypatingas sukaktis – šios...

Kauno eglei neįmanoma atsispirti: kviečiame balsuoti, kuriais metais ji sužavėjo labiausiai balsavimas (32)

Pagrindinė Kauno miesto Kalėdų eglė kasmet atsiduria šventinio dėmesio centre, vis iš naujo...